Hoşgeldiniz!

erhan afyoncu

Reklam Arasında Neler Oluyor? – Tarihin Arka Odası 02:19
Reklam Arasında Neler Oluyor? – Tarihin Arka Odası 6.389 izlenme - 1 yıl önce Tarihin Arka Odası programında reklama girildikten sonra yaşananlar.
Murat Bardakçı - Bastırsak Alırdık Diyen İzleyiciye Cevap 01:06
Murat Bardakçı - Bastırsak Alırdık Diyen İzleyiciye Cevap 7.424 izlenme - 2 yıl önce Açıklama Habertürk'te yayınlanan ve Murat Bardakçı'nın sunduğu Tarihin Arka Odası programına, "İsmet İnönü 12 Adaları Lozan'da Yunanistan'a bıraktı" mesajları yağdı. "Bastırsak alırdık" diyen bir izleyiciye sinirlenen Bardakçı, "Halam da amcam olurdu ama olamadı işte. Ne demek bastırsak alırdık. Kime bastırıyorsun Lozan'da lan kızım" diye konuştu.
İslam Fetişisti Erhan Afyoncu'nun Seyirci Tarafından G*t Edilmesi 01:14
İslam Fetişisti Erhan Afyoncu'nun Seyirci Tarafından G*t Edilmesi 12.258 izlenme - 3 yıl önce 10 15 bin Arapın tüm Arap haklına mal edilmemesi gerektiğini söyleyen Afyoncu'yu, dikkatli bir izleyici buruşturup atıyor. Alkışlıyoruz. Konu İslam olunca bilgiyi, objektiviteyi, tarafsızlığı, rasyonelliği terk eden Erhan Afyoncu; İslam Fetişisti kelimesini fazlasıyla hak ediyor.
Günlük Osmanlı Türkçesi Nasıl Konuşuluyordu? 12:12
Günlük Osmanlı Türkçesi Nasıl Konuşuluyordu? 5.171 izlenme - 2 yıl önce Tarihin Arka Odası programında Erhan Afyoncu ve Murat Bardakçı günlük Osmanlı Türkçesinin nasıl konuşulduğunu anlatıyor. Maalesef insanlar Osmanlı döneminde Arapça konuştuğumuzu sanıyor.
Halil Paşa'nın Mezarına Rakı Dökülmesini Vasiyet Etmesi - Tarihin Arka Odası 07:43
Halil Paşa'nın Mezarına Rakı Dökülmesini Vasiyet Etmesi - Tarihin Arka Odası 6.191 izlenme - 3 yıl önce Tarihin Arka Odası’nda bu hafta, Kuttülâmâre kahramanı ve Enver Paşa’nın amcası Halil Paşa anlatıldı. Bir Bektaşi olan Halil Paşa'nın, gırtlak kanseri olmasına rağmen burnundan midesine geçirilen bir sondaj ile rakı içmeye devam ettiği ve öldüğünde mezarına bir şişe rakı dökülmesini vasiyet ettiği aktarıldı. Aktaran kişi Halil Paşa'ya, "Paşa Babam" diyen ve 1944 Türkçülük davasında Nihal Atsız ile birlikte tutuklanan Necdet Özgelen'dir.
Türk Kelimesinden Utanan Tarihçiler - Erhan Afyoncu 08:29
Türk Kelimesinden Utanan Tarihçiler - Erhan Afyoncu 5.121 izlenme - 3 yıl önce 27 Haziran 2015 Tarihindeki Arka Odası programında Erhan hoca bir kaç kelime etmiş. İzliyoruz.
Nurhan Hocanın Adam Dövme Anısı - Tarihin Arka Odası 06:45
Nurhan Hocanın Adam Dövme Anısı - Tarihin Arka Odası 2.137 izlenme - 2 yıl önce Efendim Tarihin Arka Odası programından, 21 Şubat 2015 tarihinde yayınlanan bölümünde, Nurhan Atasoy hocamızın gençliğinde birkaç kişiyi dövdüğünü öğreniyoruz. Murat Bardakçı adam dövme sebebini ısrarla sorsa da, Nurhan Hocamız bu konu hakkında fazla detay vermiyor. Nurhan Atasoy hocamıza sağlıklı bir ömür diliyor, bizleri bu komik anılarını anlatarak neşelendirdiği için teşekkür ediyoruz.
Fatih Sultan Mehmet'in Cenazesi Unutuldu Ve Koktu 08:25
Fatih Sultan Mehmet'in Cenazesi Unutuldu Ve Koktu 1.568 izlenme - 2 yıl önce Doç. Dr. Erhan Afyoncu, Fatih Sultan Mehmed Han'ın ölümü ile ilgili ayrıntıları paylaştı.(video 2014 yılına ait) Truva’nın İntikamı adlı kitabında, Fatih Sultan Mehmet'in hayatı ve İstanbul'un fethi ile ilgili birçok ilginç bilgiye yer verdi. Videoya ilave olarak ,Truva’nın İntikamı kitabından bazı ayrıntılar. Fatih’in ölümü bir muamma Hemen hemen bütün Osmanlı padişahlarında görülen nikris hastalığına yakalanan Fatih, son seferi sırasında yatağa düşünce, başhekimi Lari müdahale etmişti. Ancak başarılı olamayınca eski başhekim Yakup Paşa tedaviyle görevlendirildi. Yakup Paşa, Lari’nin ilacını tasvip etmeyip müdahale etmek istememişse de, diğer tabipler çaresiz kalınca hastalarını tedavide kullandığı şurubunu vererek, padişahın sancısını azaltma yoluna gitti. Fakat şurup tesirini gösteremedi ve Fatih kısa bir komadan sonra öldü. Fatih’in ölüm sebebine ait genel kanaat önceleri nikris hastalığıydı. Ancak Franz Babinger, Aşıkpaşazáde Tarihi’ndeki manzum bir parça ve Venedik arşi­vinde bul­duğu bir belgeye istinaden yazdığı bir makalede Fatih’in zehirlendiği iddiasını ortaya attı. Ancak tüm araştırmalara rağmen Fatih’in ölümündeki esrar henüz çözülmüş değil. Kardeşlerin taht kavgası Sultan’ın naaşını unutturmuş Fatih’in hayatta iki oğlu vardı. 34 yaşındaki büyük oğlu Amasya’da, 23 yaşındaki küçük oğlu Konya’da vali idi. Veziriazam derhal iki şehzadeye de ulaklar göndererek babalarının vefat ettiğini ve acele İstanbul’a gelmeleri gerektiğini haber verdi. İstanbul’a erken gelen şehzade tahta çıkacaktı. Fatih’in cesedi vakit kaybettirilmeden İstanbul’a geçirildi ve Topkapı Sarayı’nda ıssız, ışıksız bir mekana adeta terk edildi. Evlatları taht için birbirlerini yerken, Fatih’in cesedi adeta çürümeye terk edilmişti. Topkapı Sarayı’nda, sıcak mayıs günlerinde elbiseleri içinde bırakıldığı için sultanın cesedi kokmaya başladı. Ceset tamamen çürümeden Baltacılar Kethüdası Kasım ve iki hekim elbiseleri soyduktan sonra iç organlarını çıkarttılar ve daha sonra cesedi ilaçlayarak kefenleyip, defnettiler. Şehzade Bayezid, padişah ilan edildikten hemen sonra, yani Fatih’in ölümünden 19 gün sonra, cenazeyi Fatih Sultan Mehmet kendi adına yaptırdığı camiinin avlusuna defnetti.
İlber Ortaylı - Hükümet Propagandasına mı Geldiniz? 02:51
İlber Ortaylı - Hükümet Propagandasına mı Geldiniz? 1.241 izlenme - 3 yıl önce 13 Aralık'ta yayınlanan Tarihin Arka Odası programında Erhan Afyoncu, İlber Ortaylı'ya Osmanlıca konusunda "bilmiyorsun" dedikten sonra İlber Ortaylı programı terk edeceğini söyledi ve o programı sunanları hükümet propagandası yapmakla suçladı.
Celal Şengör - Türk Irkı Var mıdır? - Teke Tek 02:18:27
Celal Şengör - Türk Irkı Var mıdır? - Teke Tek 1.827 izlenme - 3 yıl önce Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke tek programında Celal Şengör ve Murat Bardakçı,Erhan Afyoncu Türklük kavramını konuşuyorlar.
Pelin Batu - Önce Uyudu Sonra Ağladı 02:57
Pelin Batu - Önce Uyudu Sonra Ağladı 1.768 izlenme - 3 yıl önce Sabaha kadar uzayan yayınlarıyla hem izleyicinin hemde konukların sinirlerinin bozulduğu tarihin arka odası programında geçen program vücudu atan pelin batu'nun bu seferde sinirleri atıyor. Partneri Erhan Afyoncu'nun eleştirlerine maruz kalan pelin batu programı terketmek istiyor.
Canlı Yayında Yönetmeni İfşa Etmek - Tarihin Arka Odası 02:26
Canlı Yayında Yönetmeni İfşa Etmek - Tarihin Arka Odası 1.585 izlenme - 3 yıl önce Habertürk'ün sevilen, ekranların marka programı Tarihin Arka Odası'nda bu hafta, muzip sunucu Murat Bardakçı, kameralardan kaçınan cazgır program yönetmeni İlkgün'ü şark kurnazlığıyla ifşa ediyor. Yönetmenin boş bulunmasından istifa eden Bardakçı, üst üste üç kere yönetmeni ifşa etmeyi başarıyor.
Masonik Evlenme (Tarihin Arka Odası - Mason Ritüellerine Göre Nikah) 14:50
Masonik Evlenme (Tarihin Arka Odası - Mason Ritüellerine Göre Nikah) 1.432 izlenme - 3 yıl önce Bazı dolandırıcıların ''dünyayı yönetiyorlar,oraya buraya sübliminal işaret koyuyorlar'' diye saf, cahil ve zeka seviyesi düşük insanları kandırdıkları,aslında işsiz güçsüz insanların toplanıp eski pagan,Yahudi,Hristiyan ritüellerini karman çorman halde yaptıkları bir centilmen klübünden başka birşey olmayan masonluğun evlenme ritüeli Tarihin Arka Odası programında Üstad Murad Bardakçı tarafından Pelin Batu üzerinde tatbik ediliyor. Bu programda Bardakçı masonluk ile alay etmiş,dalga geçmişti.Masonlar onu ''susturacak'' kadar bile güçlü değil demek.
Türkiye'de Üniversite Yok - Celâl Şengör 01:17
Türkiye'de Üniversite Yok - Celâl Şengör 1.438 izlenme - 3 yıl önce Türkiye vakt-i zamanında,özellikle Atatürk zamanında, o fakir ve muhtaç haliyle Ömer Lütfi Barkan, Halil İnalcık, Muazzez İlmiye Çığ, Nihâl Atsız gibi çok değerli ilim insanları yetiştiren üniversitelere ve bir eğitim sistemine malik idi. Fakat 1938'den sonraki Türkiye de eğitim bir şekl-i mütevali ile daha da kötüye, çukura gitmiştir. Bugün Türkiye de eğitim çukurun da altındadır. Türkiye de bir tane üniversite bile yoktur ki,lise seviyesinde bile değildir. Yani Türkiyenin tüm üniversitelerini toplasanız, bir Batı lisesindeki eğitim, irfan ve ilim ortamını elde edemezsiniz. Bize hakikati göstermiş olan büyük insanın,büyük âlimin,Charles Darwin'in bir sözünü hatırlamamız ve üzerinde tefekkür etmemiz elzemdir; ''Bilim ve sanat,bir kuşun iki kanadı gibidir. O kanatlarla kuş uçar ve yükselir. Eğer uçamazsa,tavuk gibi,aşağılanmaya mahkum olur.'' Türkiyenin en mühim,en büyük problemi eğitimdir. Derhal bu ülkede üniversiteler,liseler ve eğitim sistemi baştan aşağı değiştirilmeli,tanzim edilmelidir. İşte bu hakikat-ı mukliki,Türkiyenin en mühim ilim insanlarından olan muhterem Prof.Celâl Şengörün ağzından,kıymetli münevver,gazeteci,tarihçi ve musikişinas Murad Bardakçı Beyefendi ve kıymetli ilim insanı Prof.Erhan Afyoncunun iştarkiyle dinliyoruz.
Sıra Arkadaşıyla Gülmeye Başlamak - Tarihin Arka Odası 02:09
Sıra Arkadaşıyla Gülmeye Başlamak - Tarihin Arka Odası 833 izlenme - 3 yıl önce Albay Selahaddin Efendi'nin 'Kurtulamadım Elemden' isimli şarkısı çalarken Barlas ve Afyoncunun halleri beni ilkokulda arkadaşım ile gülme krizine tutulmamızı hatırlattı, bence çok tatlı ve doğallar. İşin tufah yanı kültür değişimi o kadar derin ki dönemin önemli bir gazeli torunları tarafından komik karşılanıyor.
Tarihin Arka Odası - Tavukları Pişirmişem 06:01
Tarihin Arka Odası - Tavukları Pişirmişem 930 izlenme - 3 yıl önce Her Cumartesi Günleri Habertürk'de Murat Bardakçı, Prof.Dr.Nurhan Atasoy ve Prof. Dr. Erhan Afyoncu'nun, Birlikte Sundukları Tarihin Arka Odası Proğramında Prof. Dr. Nurhan Atasoy, " Tavukları Pişirmişsem " Şarkısını Söylüyor...
Görmemiş Prof. Olmuş, Gitmiş 32 Puntoyla Yazmış 01:02
Görmemiş Prof. Olmuş, Gitmiş 32 Puntoyla Yazmış 928 izlenme - 3 yıl önce Efendim İlber Hoca'yı tanımamızda bizlere vesile olan Tarihin Arka Odası programı sunucularından Erhan Afyoncu Prof. olmuş, hayırlı olsun. Ancak ekranın yarısını kaplayacak büyüklükte bir puntoyla yazılması biraz komik olmuş.
Gecenin Bir Yarısı Sapıtan Program Sunucuları - Tarihin Arka Odası 01:49
Gecenin Bir Yarısı Sapıtan Program Sunucuları - Tarihin Arka Odası 563 izlenme - 3 yıl önce Son seyirci de yatağana yatıp zıbarana kadar programı bitirmemeye kararlı olan Murat Bardakçı'nın sunduğu Tarihin Arka Odası programında saat 03.00 sularında sunucular her zaman olduğu gibi yine sapıtmaya başladılar. 5 saatlik program boyunca yine konusunun ne olduğu anlaşılamayan naciddi tarih programında sular durulmayacağa benziyor.
Selahattin Eyyübi Kürt değil Araptır-Ahmet Şimşirgil-Kadir Mısıroğlu 07:14
Selahattin Eyyübi Kürt değil Araptır-Ahmet Şimşirgil-Kadir Mısıroğlu 480 izlenme - 2 yıl önce Selahattin Eyyübi Araptır,annesi Türktür Kürtlükle alakası yoktur Ahmet Şimşirgil,Kadir Mısıroğlu,Erhan Afyoncu anlatıyor
Erhan Afyoncu - Karamanoğlu'nun Resmi Dili Türkçe Değil Farsça'ydı! 02:07
Erhan Afyoncu - Karamanoğlu'nun Resmi Dili Türkçe Değil Farsça'ydı! 446 izlenme - 3 yıl önce Tarihin Arka Odası programında söz alan tarihçi akademisyen Erhan Afyoncu Karaman Beyliğinin yazışmalarının Farsça olduğunu, Türkç...
Ötüken'de Bulunan 1500 Yıllık Türk Mezarı - Tarihin Arka Odası 33:34
Ötüken'de Bulunan 1500 Yıllık Türk Mezarı - Tarihin Arka Odası 458 izlenme - 3 yıl önce Tarihin Arka Odası programının bu haftaki bölümünde Moğolistan’da yaşamış bir Göktürk hükümdarına ait olduğu, bundan 1500 yıl önce inşa edildiği anlaşılan ve geçtiğimiz aylarda ortaya çıkartılan mezarın görüntüleri yayınlandı. Eski Türk tarihi uzmanı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl ile Göktürk mezarını bulan ekipte yer alan Kazak arkeolog Cantekin Karcaubay'ın kazı ve buluntularla ilgili verdikleri bilgileri görüntüler eşliğinde izliyoruz. Not: Programda ilgi çeken ve aynı zamanda kazı çalışmalarından elde edilen görüntülerle oluşturulmuş 4 saatlik belgesel filmin de şarkılarından biri olan "Balaban Kaz" şarkısı için; http://www.youtube.com/watch?v=zA98wNF8K1g
Türk Dediğimiz İçin Özür Dileriz - Murat Bardakçı 03:32
Türk Dediğimiz İçin Özür Dileriz - Murat Bardakçı 591 izlenme - 3 yıl önce Ekranların sevilen yüzü Murat Bardakçı, bu hafta programını bir ironi yaparak açtı. Türk tarihini anlatan programlar yaptığı için kimi kesimlerce faşist ilan edilen Bardakçı, bu tepkilere olan sitemini ironik bir şekilde dışa vurdu. Aynı zamanda programda Türk tarihinin ilk yazılı belgeleri üzerine de tatlı bir sohbet yaşandı.
Türk Araştırmacıların Ermenice Öğrenmesini Engellenmesi - Tarihin Arka Odası 05:00
Türk Araştırmacıların Ermenice Öğrenmesini Engellenmesi - Tarihin Arka Odası 334 izlenme - 3 yıl önce Habertürk'te cumartesi akşamları yayınlanan Tarihin Arka Odası programında bu hafta Ermeni meselesine de değinildi. Türkiye'de Ermeni meselesi üzerine yeterli araştırma yapılmadığını söyleyen Murat Bardakçı, pek çok Türk araştırmacının Ermenice öğrenmesinin Ermeniler tarafından engellenerek Ermeni kaynakları üzerine araştırma yapmalarının önünün kapatılmaya çalışıldığını, hatta tehdit edildiklerini iddia etti.
Mustafa Kırımoğlu ve Putin Görüşmesi - Tarihin Arka Odası 05:00
Mustafa Kırımoğlu ve Putin Görüşmesi - Tarihin Arka Odası 342 izlenme - 3 yıl önce Habertürk'ün marka programı Tarihin Arka Odası'na katılan Kırım Tatarlarının efsanevi lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Krizi sonrası Putin ile yaptığı görüşmeyi anlatıyor. Kırımoğlu, Putin'in tüm vaatlerine rağmen Kırım Tatarlarının Ukrayna'nın bölünmez bütünlüğünü savunacaklarını dile getiriyor.
Yaprak Sayar - Fenerbahçe Zafer Marşı 02:58
Yaprak Sayar - Fenerbahçe Zafer Marşı 213 izlenme - 2 yıl önce Bir Fenerbahçeli olarak benimde yeni öğrendiğim , 1924 yılında Muallim Kazım bey tarafından bestelenmiş ilk Fenerbahçe marşlarından biri.
Sarıkamış Bozgunu Nasıl Yaşandı? - Tarihin Arka Odası 10:09
Sarıkamış Bozgunu Nasıl Yaşandı? - Tarihin Arka Odası 228 izlenme - 3 yıl önce Cemalettin Taşkıran hocamız Sarıkamış bozgununun nasıl yaşandığını çok güzel özetlemiş. Hiç olmazsa 10 dakikanızı ayırıp Sarıkamış bozgunu hakkında genel bir bilgi edinebilirsiniz. Çünkü ortalıkta çok yalan yanlış bilgi dolaşıyor. Kazanmamız yüksek olasılık iken bozguna yol açan ihmalleri hocamız çok iyi açıklamış. Beni en çok etkileyen ise orduyu hızlandırmak için askerlerin üzerindeki kaputların çıkarılması oldu. Bu bilgiyi ilk defa Cemalettin hocamızdan öğrendim. İyi seyirler.
Halil Paşa'nın Mezarına Rakı Dökülmesini Vasiyet Etmesi - Tarihin Arka Odası 07:43
Halil Paşa'nın Mezarına Rakı Dökülmesini Vasiyet Etmesi - Tarihin Arka Odası 236 izlenme - 4 yıl önce Tarihin Arka Odası’nda bu hafta, Kuttülâmâre kahramanı ve Enver Paşa’nın amcası Halil Paşa anlatıldı. Bir Bektaşi olan Halil Paşa'nın, gırtlak kanseri olmasına rağmen burnundan midesine geçirilen bir sondaj ile rakı içmeye devam ettiği ve öldüğünde mezarına bir şişe rakı dökülmesini vasiyet ettiği aktarıldı. Aktaran kişi Halil Paşa'ya, "Paşa Babam" diyen ve 1944 Türkçülük davasında Nihal Atsız ile birlikte tutuklanan Necdet Özgelen'dir.
Bir Kızıl Goncaya Benzer Dudağın (Fatih Altaylı İçerir) 03:57
Bir Kızıl Goncaya Benzer Dudağın (Fatih Altaylı İçerir) 148 izlenme - 3 yıl önce Hangi kategoriye koyacağımı bilemediğim bu eserde, nostaljiyi, tarihi, Fatih Altaylı'nın şarkıya eşlik edişini, Yaprak Sayar'ın o güzel sesini, Murat Bardakçı'nın o malum sesini ve daha pek çoğunu bulacaksınız. Tarihin Arka Odası adlı programın yaklaşık 1 buçuk sene kadar önceki bir programından bir kesitini izleyeceğiz ve dinleyeceğiz.
Erhan Afyoncu Kimdir ? 02:12
Erhan Afyoncu Kimdir ? 12 izlenme - 1 yıl önce İlk ve ortaöğrenimini doğum yeri de olan Tokat'ta gördü. Gazi Osman Paşa Lisesini tamamladıktan sonra 1984 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Bölümüne başladı.1988 yılında mezun olup bir yıl sonra aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Yüksek lisansını Necati Efendi Tarih-i Kırım (Rusya Sefaratnamesi) tezi ile yapıp, 1997 yılında Osmanlı Devlet Teşkilatında Defterhâne-i Âmire (XVI-XVIII. Yüzyıllar) tezi ile doktorasını tamamladı. 2000 yılında yardımcı doçentliğe, 2008 yılında doçentliğe, 2014 yılında ise profesörlüğe yükseldi.2001 yılında Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne geçiş yaptı. 2010 yılında Marmara Üniversitesi-Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü başkan yardımcısı oldu.2016 yılı itibariyle Marmara Üniverstesi Fen Edebiyat Fakültesi dekanıdır. Vikipedi : https://tr.wikipedia.org/wiki/Erhan_Afyoncu Twitter : https://twitter.com/eafyoncu