Hoşgeldiniz!

Esnek Düzayak

Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Düz Tabanlığın Tedavisi 01:05
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Düz Tabanlığın Tedavisi 71 izlenme - 2 yıl önce Erişkinlerde edinilmiş düztabanlığın temel prensipleri hastalığın hangi aşamada olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Erken evrede sadece tabanın bir miktar düzleşmesi ayak iç ve arka kısmında ağrıyla olan hastalarda genel olarak cerrahi dışı birtakım destekler, ayakkabı altına ya da içine konulabilecek tabanlık takviyeleri ya da buna özgü yapılacak fizik tedavi ve germe egzersizleriyle çözülebileceği gibi ileri evrelerde ayakta kemik yapı bozukluğunun oluştuğu iyileşmeyen nasırların oluştuğu durumlarda tedavi prensipleri temel olarak şekil bozukluğunu kalıcı olarak düzeltici cerrahilerle yapılmaktadır.
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver  - Düz Tabanlığın Yarattığı Şikayetler 01:21
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Düz Tabanlığın Yarattığı Şikayetler 53 izlenme - 2 yıl önce Erişkinlerde edinilmiş düztabanlıkta en sık karşımıza çıkan şikâyet ayakta durmakla birlikte ağrı merdivende zorlanma parmak ucunda yükselememedir. Erken evrede ayak bileği iç ve arka kısmına yayılan çizgi şeklinde bir ağrı erken evre düztabanlığının karşımıza çıkan ilk bulgusudur. Hastalık ilerledikçe ayak kavisinin düzleşmesi, topuk kemiğinin dışa kayması ve bununla birlikte ayağın iç kısmında ve önünde oluşacak nasırlar hastalığın ileri evrelerinde karşımıza çıkar. Bu şikâyetlerle birlikte kişide ayakta durabilme kapasitesinde azalma, merdiven inip çıkmada ağrı ve çıkamama durumu düztabanlığın ileri aşamalarında karşımıza çıkan problemler. Ayakkabı seçimlerinde zorlanmalar, ayakkabılarda asimetrik eskimelerde bununla birlikte hastaların sıklıkla karşımıza çıkan yakınmalarıdır.
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Düz Tabanlığın Sebepleri ve Tipleri Nelerdir? 02:12
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Düz Tabanlığın Sebepleri ve Tipleri Nelerdir? 21 izlenme - 2 yıl önce Çocuklarda karşımıza çıkan ayak kavisinin düzlüğü ve dışa basma olarak tabir edilen düztabanlık ile erişkinlerde karşımıza çıkan zaman içinde oluşmuş topukta yer değişmesi ve başparmak dönmesi ve ayakaltı nasırlarla oluşan düztabanlık iki farklı tip olarak karşımıza çıkar. Çocuklarda düztabanlığın ya da ayak kavisinin düzlüğü genel olarak bir hastalık olmamakla birlikte en sık karşımıza çıkan esnek düzayak dediğimiz aslında çocuk bastığında ayak kavisinin düzleşmesi fakat parmak ucuna yükseldiğinde yine kavisin oluşmasıyla ortaya çıkar. Buna esnek düzayak diyoruz. Bir hastalık olmamakla birlikte tedavi de gerektirmemektedir. Ama küçük çocuklarda ağrı ile ortaya çıkan düztabanlık araştırılmayı hak eder, özellikle ayak değişik yerlerinde nasırlarla birlikteyse bazı doğumsal kemik yapı bozuklukları mutlaka araştırılmalıdır. Erişkinlerdeki düztabanlıkta ise sıklıkla kas fonksiyon bozukluğuyla ortaya çıktığı için erken dönemde ayak bileği arkasında ve ayak bileği iç kısmında ağrıyla ortaya çıkar.