Hoşgeldiniz!

ezidi

IŞİD'den Kurtulan Seks Kölesi Ezidi Kadınlar 02:29
IŞİD'den Kurtulan Seks Kölesi Ezidi Kadınlar 9.190 izlenme - 1 yıl önce Onlar, terör örgütü IŞİD’in elinde aylarca rehin kaldı. Annelerinden koparıldılar, her türlü şiddete maruz kalarak seks kölesi olarak satıldılar. Ezidi kızları ve genç kadınların bazıları IŞİD’in elinden kurtulmayı başararak Irak’ın kuzeyinde, Dohuk’taki kadınlara destek merkezinde buluştu. Jinekolok Naam Nevzat ağır bir travma geçirdiklerini anlatıyor: “Gerçekten çok zor. İmkanlarımın çok ötesinde. İki yıldan bu yana bu tür vakalarla uğraşıyorum. Bu kadınların hepsi paramparça olmuş. Hiçbirinin durumu diğerinden iyi değil. Her vaka bir diğerinden daha acı. Dokuz yaşında tecavüze uğrayan çocuklar görüyorsunuz. En acımasız ve en aşağılayıcı bir duruma maruz kaldıklarına tanık oluyorsunuz.” 0.49 Terör örgütü militanları “kafir” olarak niteledikleri Ezidi kadın ve kız çocuklarına tecavüz edip, esir pazarlarında satışa çıkarıyordu. Bir yıl boyunca IŞİD’in rehin tuttuğu bu kadın yaşadığı travmayı şu sözlerle anlatıyor: “Biz köleydik ve ben beş adama birden satıldım. Bir çıkış yolu aradım. Bana dokunmamaları için üç kez intihar etmeyi denedim.” Yetkililer bir yıl içerisinde bu merkeze 800’den fazla kadının müracaat ettiğini söylüyor. İstisnasız hepsi köle olarak satıldığını ve tecavüze uğradığını anlatıyor. Doktorlar büyük bir kısmının ağır depresyon geçirdiğini aktarıyor: “Ben içimdeki öfkeyi atmak için doktora geldim. Küçük kızım dahil, hiç bir şeyi kontrol edemiyorum.” Dohuk’taki kadınlara destek merkezi Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu tarafından finanse ediliyor. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Irak temsilci Ramanathan Balakrishnan: “Tüm dünya genç kadın ve kızların terör örgütü IŞİD tarafından uğradığı şiddetin farkında. Ancak haber değeri olan sadece geçmiştir. Hayatta kalmayı başaranların yeniden yaşama tutunabilmesini sağlamak için büyük bir çaba gerekiyor.” Örgütün elinden kaçmayı başaranların sayısı artsa da yaklaşık 3 binden fazla kadının hala IŞİD’in elinde olduğu tahmin ediliyor.
IŞİD'in Köle Pazarı 01:29
IŞİD'in Köle Pazarı 7.202 izlenme - 3 yıl önce IŞİD'in Sincar'da rehin aldığı ezidi kadınlar köle pazarında satılıyor. IŞİD, o anları kendi kamerasıyla kayıt altına aldı. Not: islamiyette bu tür seyler kesinlikle yoktur lütfen bu teröristlerin yaptigini islama mal etmeyelim
Mustafa Demir - Serfedin 03:28
Mustafa Demir - Serfedin 4.526 izlenme - 2 yıl önce Mustafa Demir - Şerfedin Söz-Müzik: Geleri Web: http://www.simayproduction.com Şarkı Sözleri: Mustafa Demir - Şerfedin Söz-Müzik: Geleri Web: http://www.simayproduction.com
Ünlülerden Ezidilere Destek 04:13
Ünlülerden Ezidilere Destek 433 izlenme - 3 yıl önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, IŞİD saldırılarına maruz kalıp göç eden Ezidiler'e destek vermek için ünlü sanatçıların katılımıyla birlikte, 'Onbinlerce Ezidi göç yollarında. Şengal'e bir ses ver' adı altında kamu spotu hazırladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Aram Tigran Kent Konservatuarı Sinema Bölümü eğitmenlerinden yönetmen Zeynel Doğan'ın Şengal için 'Şengal'e ses ver' sloganıyla hazırladığı kamu spotu için çoğu sinema sanatçıları 35 ünlü sanatçı kamera karşısına geçti. Kamu spotunda Cengiz Bozkurt, Şebnem Sönmez, Özgür Çevik, Bihter Özdemir Dinçel, Bülent Emrah Parlak, Melih Selçuk, Tilbe Saran, Engin Günaydın, Ayça Damgacı, Şevket Çoruh, Janset Paçal, Ezel Akay, Şevval Sam, Özcan Alper, Hüseyin Karabey, Yıldırım Türker, Burak Tamdoğan, Devin Özgün Çınar, Ersin Korkut, Hamdi Kahraman, Gizem Soysaldı, Jülide Kural, Nazmi Kırık, Nur Sürer, Şebnem Hassanisoughi, Orhan Alkaya ve Özlem Çınar rol aldı. Ezidi halkının yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmek ve duyarlılık çağrısında bulunmak için hazırlanan spotda en önemli vurgu, 'Paylaştığın senindir. Sakladığın değil' çağrısı belirlendi. Hazırlanan spotta sanatçılar şu çağrılarda bulundu: Ezidiler günde üç kez güneşe döner, dua ederler. Belki de insan soyunun şimdiye kadar söylediği en güzel dualar onlarındır. Onbinlerce Ezidi göç yollarında. Şengal'e bir ses ver. Ezidi felsefesinde düşmanlık ve kin yoktur. 72 fermanın sonunda kalplerindeki ışığı yitirmeyen Ezidilerin tanrısı Azda intikam peşinde koşan bir Tanrı değil. Katliamdan sonra bir Ezidi şeyhi şöyle der, 'Güneşi öldüremezsiniz Ezidi halkının bize ihtiyacı var. Paylaştığın senindir, sakladığın değil.
Ezidilerin Belgeseli Tanıtım..yönetmenserdar Aslan 01:30
Ezidilerin Belgeseli Tanıtım..yönetmenserdar Aslan 694 izlenme - 7 yıl önce ezidilerin belgeseli tanıtımyakında... yönetmenserdar aslan'ın kalemindenhttp//www.yonetmenserdaraslan.com/
Ezidi Vekilinden Yardım Çığlığı 02:35
Ezidi Vekilinden Yardım Çığlığı 225 izlenme - 3 yıl önce Ezidi milletvekili Feyyan Dahil, Irak parlamentosunda yaptığı konuşmada IŞİD'in Sincar'da yaptığı katliamı anlatırken gözyaşlarına boğuldu. "Katlediliyoruz. Dinimiz tamamen yeryüzünden siliniyor. Size insanlık adına yalvarıyorum" diyen Dahil, gözyaşları içinde yere yığıldı. Dahil konuşmasında, "IŞİD, Musul'un Sincar ilçesinde, Ezidilerden 500 kişiyi öldürdü, 500 kadını da cariye olarak esir aldı. Kadınları Telafer'e yakın bölgelere götürdü... IŞİD kontrol altına aldıktan sonra Sincar'dan 30 bin Ezidi aile zorla göç etti. Göç ettikleri bölgelerdeki kötü insani koşullar nedeniyle 70 çocuk ile yaşlı ve kadınlardan oluşan 100 kişi hayatını kaybetti" ifadelerini kullandı.
Ünlü İsimlerden 'Şengal'e Ses Ver! 01:27
Ünlü İsimlerden 'Şengal'e Ses Ver! 282 izlenme - 3 yıl önce Engin Günaydın, Bennu Yıldırımlar, Meltem Cumbul, Gürgen Öz Ve Tülin Özen’in De Aralarında Bulunduğu 35 Sanatçı, Işid’in Yaptığı Katliamın Ardından Şengal’e Göç Etmek Zorunda Kalan Ezidi Halkı İçin Kamera Karşısına Geçti.
Şengal'e Ses Ver - Sanatçılardan Şengal'e Destek 01:27
Şengal'e Ses Ver - Sanatçılardan Şengal'e Destek 222 izlenme - 3 yıl önce Ezidi dinine mensup binlerce insanın yaşadığı Irak'ın Şengal Kenti Işid terör örgütü tarafından ambulakaya alınmış, Ezidi erkekler öldürülmüş kadınlar ise satılmak zorunda bırakılmıştı. Işid terör örgütünün binlerce insanıda yurdundan ettiği Şengala Ses Ver destek organizasyonuna sanatçıalrda katılmış ve ses vermiş. Her vicdan sahibi insanın zoruna giden bu talana,zulme ve işkenceye insanlık adına sende ses ver!
Türkmen Liderin Feryadı ve Irak'taki Durum 04:00
Türkmen Liderin Feryadı ve Irak'taki Durum 233 izlenme - 3 yıl önce Irak'daki insanlık durumunu, bir Türkmen liderin ağzından dinleyelim. Ezidi (Yezidi ve Türkmenlerin içler acısı durmunu öğrenip, feryatlarını dinleyelim.Dün Halk Tv'de Ezber Bozanlar programında Irak'taki Türkmen bir liderin IŞİD ve ile ilgili söyledikleri.
Gaziantep'teki İslahiye Çadırkent Konaklama Tesislerini Ziyareti 01:45
Gaziantep'teki İslahiye Çadırkent Konaklama Tesislerini Ziyareti 223 izlenme - 3 yıl önce Gaziantep'te İslahiye Çadırkent Konaklama Tesislerini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin ensar-muhacir anlayışı içinde 1,5 milyon mülteciyi misafir ettiğini kaydederek, "Suriye ve Irak içinde Arap, Türkmen ve Kürt kardeşlerimize; Ezidi ve Süryanilere kadar ulaşıyor, etnik köken, din ve mezhep ayrımı yapmadan herkesin yardımına ulaşıyoruz. Bizim dinimizde ayrım yok" dedi.
Düşen Helikopterde Can Pazarı 01:04
Düşen Helikopterde Can Pazarı 79 izlenme - 4 yıl önce Ezidilere yardım götüren helikopter düştü, kaza sonrası can pazarı yaşandı. Ezidilere yardım götürürken düşen ve pilotun hayatını kaybettiği kaza sonrası ilk görüntüler yayınlandı. Görüntülerde kaza sonrası bölgeye gelen Irak askerlerinin yaralılara ilk müdahaleyi gerçekleştirdiği görüldü. Görüntülerde ayrıca düşen helikopterin içinde sıkışan yolcuların kurtarılması için Iraklı askerlerin ve bölgedeki halkın büyük çaba sarf ettiği görüldü. Birçok yaralıya olay yerinde müdahale edilirken Ezidi milletvekili Vian Dakhil’e de olay yerinde ilk yardım yapıldı. IŞİD’in geçtiğimiz hafta Irak’ın Sincar ve Zummar bölgelerini ele geçirmesi sonrası bölgede yaşayan Ezidilerden bazıları kuzey kentlerine kaçarken bazılarıysa Sincar Dağı’na saklanmıştı. Sincar Dağı’nda günlerce aç ve susuz kalan Ezidiler ABD ve Irak uçaklarının gönderdiği yardım konteynerleri sayesinde hayata tutunmayı başarmıştı. Sincar Dağı’nda mahsur kalan Ezidilere yardım götüren helikopterlerden biri olan M-17 tipi helikopter ise nedeni henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı 2 gün önce Sincar Dağı’na düşmüştü. Kazada 20 kişi yaralanırken yaralıların arasında geçtiğimiz günlerde Irak Parlamentosu’nda Ezidilere yardım edilmesi gerektiğini belirterek gözyaşlarına hakim olamayan Ezidi milletvekili Vian Dakhil de bulunuyordu.
Şengale Ses Ver 1 - Şengal Halkı Yalnız Değildir - Sakladığın Değil, Paylaştığın Senindir 01:27
Şengale Ses Ver 1 - Şengal Halkı Yalnız Değildir - Sakladığın Değil, Paylaştığın Senindir 70 izlenme - 3 yıl önce Şengale Ses Ver 1 - Şengal Halkı Yalnız Değildir - Sakladığın Değil, Paylaştığın Senindir Aralarında Engin Günaydın, Bennu Yıldırımlar, Meltem Cumbul, Gürgen Öz ve Tülin Özen’in de bulunduğu 35 sanatçı, IŞİD’in yaptığı katliamın ardından Şengal’e ...
Peygamberimiz (sav)'in savaştan kaçan Ezidilerin şu anki durumunu anlattığı hadisi 01:30
Peygamberimiz (sav)'in savaştan kaçan Ezidilerin şu anki durumunu anlattığı hadisi 10 izlenme - 2 yıl önce Peygamberimiz (sav)'in savaştan kaçan Ezidilerin şu anki durumunu anlattığı hadisi
03:42
"5 bin Ezidi'yi ağırlamaya hazırız" 14 izlenme - 2 yıl önce IŞİD çetelerinden kaçan Ezidi Kürtler için Cizre Belediyesi seferberlik ilan ederek 5 bin yurttaşımızı ağırlamak için hazırız çağrısında bulundu.