Hoşgeldiniz!

Falcon 9

Falcon 9 Son Görevinde Denize Düştü 00:43
Falcon 9 Son Görevinde Denize Düştü 2.563 izlenme - 2 hafta önce SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre Falcon 9 roketi son görevinde başarısız bir iniş sergileyerek denize düştü.
SpaceX - Bir Roket Nasıl İndirilmez? 02:08
SpaceX - Bir Roket Nasıl İndirilmez? 3.330 izlenme - 9 ay önce SpaceX'in resmi YouTube adresi üzerinden aynen bu başlıkla paylaştığı videoda, şirketin başarılarını değil başarısızlıklarını izliyoruz. 2013'ten 2016'ya kadar birçok farklı başarısız denemeyi ve patlayan Falcon 9 roketlerini görüyoruz. Alaylı bir dille hazırlanan videoda SpaceX, alışkın olduğumuz mizahi tarafını da tekrar gösteriyor. Altyazılar efsane! Elon Musk "Başarısızlar elbette olacak. Eğer hiçbir başarısızlık yaşamıyorsanız ortada bir inovasyon da yoktur." ifadesinin ne denli doğru bir söylem olduğunu meyvesini günümüzde nasıl topladığını görüyoruz. Ne zamandır aklımda bu videoyu paylaşmak ama sürekli unutup durdum, şimdi sizlerle. İyi seyirler...
Fırlatma İçin Taşınan Dev Falcon 9 Roketi! 07:03
Fırlatma İçin Taşınan Dev Falcon 9 Roketi! 1.951 izlenme - 7 ay önce Falcon 9, Kaliforniya'da Hawthorne isimli bölgede bulunan SpaceX tesisinde üretiliyor. Aynı zamanda sürekli olarak geliştirilmelerine devam edilen roket, sürekli olarak bu tesise getiriliyor. Bununla birlikte fırlatma alanı ise Florida'da ve bu da Falcon 9'un taşınması gereken 4.000 km'lik bir yol olduğu anlamına geliyor. Bu uzun yol boyunca Falcon 9'un parçaları tırlara yüklenerek taşınıyor. "Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için >www.izlesene.com/mplay< kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler..."
Falcon 9 Roketinin İnfilak Anı 03:52
Falcon 9 Roketinin İnfilak Anı 4.064 izlenme - 3 yıl önce Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşıyan Space X Falcon 9 roketi fırlatılışından dakikalar sonra havada infilak etti.Son bir yıl içinde üçüncü kez bir kargo görevi başarısz oldu, NASA yetkilileri kazaya neyin sebep olduğunun henüz belli olmadığını açıkladı.
Space X Roketlerinin Slow Motion Görüntüleri 01:20
Space X Roketlerinin Slow Motion Görüntüleri 1.346 izlenme - 2 yıl önce Girişimci Elon Musk'ın kurduğu aynı zamanda yönettiği Space X firmasının uzaya güvenli ve az maliyetli yük taşıma amaçlı geliştirdiği roketlerin görüntülerini izliyoruz. Firmanın Youtube sayfasında paylaştığı video yüksek hızlı görüntü alan kameralarla çekilmiş.
SpaceX'in Uzaya Fırlattığı Falcon 9 Gökyüzünü Aydınlattı 00:38
SpaceX'in Uzaya Fırlattığı Falcon 9 Gökyüzünü Aydınlattı 112 izlenme - 2 ay önce Ünlü girişimci Elon Musk'ın yeniden kullanılabilir roketlerinden Falcon 9 dün başarılı bir fırlatma sonrası yeryüzüne geri indi. Los Angeles'a yakın bir üs olan Vandenberg Hava Üssü'nden yapılan fırlatma sonrası gökyüzünde ışık oyunlarına neden oldu.
Space X Roketi Gökyüzünde İlginç Görüntüler Oluşturdu 00:45
Space X Roketi Gökyüzünde İlginç Görüntüler Oluşturdu 87 izlenme - 12 ay önce Amerikalı şirket Space X'in uzaya gönderdiği Falcon 9 roketi Kaliforniya semalarında muhteşem görüntülere sahne oldu.
Falcon 9 Roketi Havada İnfilak Etti 03:52
Falcon 9 Roketi Havada İnfilak Etti 90 izlenme - 3 yıl önce Falcon 9 roketi havada infilak etti Falcon 9 roketi, ateşlenmesinden 2 dakika sonra infilak etti. SpaceX firmasınının Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) kargo göndermek için ateşlediği Falcon 9 roketi, ateşlenmesinden 2 dakika sonra infilak etti.SpaceX'in UUİ'ye yedinci kargo görevini temsil eden CRS-7 görevi, başarısızlıkla sonuçlandı. Florida'daki Cape Canaveral üssünden TSİ 17.21'de yapılan ateşlemenin ardından sorunsuz bir şekilde yükselen Falcon 9, saniyede 1 kilometre hıza ulaştıktan birkaç saniye sonra parçalara ayrılarak infilak etti. SpaceX'in Twitter hesabından yapılan ilk açıklamada, 'yükselme esnasında bilinmeyen bir sorun yaşandığı ve sorun hakkında bilgi verileceği' belirtildi. Patlama, roket maksimum basınç noktasına (Max Q) ulaştıktan kısa bir süre yaşandı. NASA, SpaceX'in kazanın nedeni üzerinde çalışma yaptığını ve düzenlenecek basın toplantısında kamuoyuna bilgi verileceğini belirtti. SpaceX, bugün yapılacak ateşleme başarılı olsaydı Falcon 9 ile üçüncü kez dikey iniş denemesi yapacaktı. Roketin iniş denemesi için yüzen platform Florida açıklarında hazır bekliyordu.
İSRAİLDEKİ YANGIN SPACE X FALCON 9 UYDU ROKETİ FIRLATIRKEN ÇIKMADI BU GÖRÜNTÜ 2 AY EVVELİNE AİT 01:09
İSRAİLDEKİ YANGIN SPACE X FALCON 9 UYDU ROKETİ FIRLATIRKEN ÇIKMADI BU GÖRÜNTÜ 2 AY EVVELİNE AİT 85 izlenme - 2 yıl önce 1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ OLAN HERKESİ VE “BU ZAMANDA YAŞAYAN 8 MİLYAR İNSANIN HEPSİNİ HEM MUAYYEN HEM UMUM HEM SİLSİLE OLARAK TEKFİR EDİYORUM”ASL-İ KAFİR DİYORUM. 1333 SENE İÇİNDE OLAN TÜM DEVLET’LERE. VE BU ZAMANDAKİ ( 215’E YAKIN ) DEVLETLERE “KAFİR DEVLETLER- KÜFÜR HÜKÜMETLER” DİYORUM. VE TÜM HALKINI; “HEM TEK-TEK MUAYYEN OLARAK, HEM UMUM, HEMDE SİLSİLE OLARAK, TAMAMINI TEKFİR EDİYORUM”HEPSİDE ASL-İ KAFİRDİR. MÜSLÜMAN DEĞİLLERDİR. HEPSİ KENDİNİ MÜSLÜMAN ( SANAN ) CEHENNEMLİK İMANSIZLARDIR! 1-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ ALİM’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 2-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ ŞEYH’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 3-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ İMAM’LARA ASL-İ KAFİR DİYORUM! 4-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ MÜCTEHİD’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 5-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ ŞEYHUL İSLAMLARA ASL-İ KAFİR DİYORUM! 6-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ MÜFESSİR’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 7-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ CUMHUR ULEMA’LARA ASL-İ KAFİR DİYORUM! 1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ MUHADDİS’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 9-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ FAKİH’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 10-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ MÜCEDDİD’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 11-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ TÜM CEMAAT’LERE TÜM GRUP’LARA TÜM TAİFE’LERE TÜM CİHAD CEPHE’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 1-EBU HANİFE ASL-İ KAFİRDİR. TAKLİD EDENLER ASL-İ KAFİRDİR! 2-MALİKİ ASL-İ KAFİRDİR. TAKLİD EDENLER ASL-İ KAFİRDİR! 3-AHMED BİN HANBEL ASL-İ KAFİRDİR. TAKLİD EDENLER ASL-İ KAFİRDİR! 4-ŞAFİİ ASL-İ KAFİRDİR. TAKLİD EDENLER ASL-İ KAFİRDİR! GÜNÜMÜZDE KENDİNE SÜNNİ İSMİ VEREN KENDİNİ MÜSLÜMAN SANAN ASL-İ KAFİRLERİN KÜTÜB-Ü SİTTE '6 HADİS KİTABI' KÜTÜB-Ü TİS-A '9 HADİS KİTABI' YAZARLARI OLAN 1-BUHARİ ASL-İ KAFİRDİR! 2-MUSLİM ASL-İ KAFİRDİR! 3-TİRMİZİ ASL-İ KAFİRDİR! 4-EBU DAVUD ASL-İ KAFİRDİR! 5-NESA-İ ASL-İ KAFİRDİR! 6-İBNİ MACE ASL-İ KAFİRDİR! 7-MUVATTA İMAM MALİK ASL-İ KAFİRDİR! 8-MÜSNED AHMED BİN HANBEL ASL-İ KAFİRDİR! 9-DARİMİ ASL-İ KAFİRDİR! GÜNÜMÜZDE KENDİNE Şİ-A İSMİ VEREN KENDİNİ MÜSLÜMAN SANAN ASL-İ KAFİRLERİN KÜTÜB-Ü ERBE-A '4 HADİS KİTABI' YAZARLARI OLAN 1-EL-KAFİ CAFER MUHAMMED EL-KULEYNİ ASL-İ KAFİRDİR! 2-MEN LA YEHZURUHUL FAKİH ŞEYH SADIK ASL-İ KAFİRDİR! 3-TEHZİBUL AHKAM EBU CAFER ET-TUSİ ASL-İ KAFİRDİR! 4-EL-İSTİBSARU FİMA UHTİLİFE FİHİ MİNEL EHBAR EBU CAFER ET-TUSİ ASL-İ KAFİRDİR! NECDİ’LERİN HEPSİ ASL-İ KAFİRDİR. VE BU ZAMANDAKİ BİZ NECDİ’YİZ BİZ SELEFİ’YİZ BİZ EHLİ SÜNNETİZ DİYENLERİN HEPSİDE ASL-İ KAFİRDİR! 1-MUHAMMED BİN ABDULVEHHAB ASL-İ KAFİRDİR! 2-OĞULLARIDA TORUNLARIDA TALEBELERİDE BABASIDA DEDESİDE ASL-İ KAFİRDİR! 3-İBNİ TEYMİYYE ASL-İ KAFİRDİR! 4-İBNİ KAYYİM EL-CEVZİYYE ASL-İ KAFİRDİR! 5-ZEHEBİ ASL-İ KAFİRDİR! 6-İBNİ KESİR ASL-İ KAFİRDİR! 7-TABERİ ASL-İ KAFİRDİR! EN BÜYÜK HÜCCET-BEYYİNE-DELİL-HİKMET-VAHİY-NAS'DA 1-KUR-AN'I KERİM'DİR- AYETLERDİR. 2-KUR-AN'I KERİME UYAN SAHİH HADİSLERDİR- SAHİH SÜNNETLERDİR. 3-İCMA-İ ÜMMETİ, 4-KIYAS'I FUKEHA'YI, RED-İNKAR”EDEN TAM BİR 'MUVAHHİD' MÜSLÜMANDIR
Falcon 9 Roketini iha ya da Ufo'nun Düşürmesi 01:17
Falcon 9 Roketini iha ya da Ufo'nun Düşürmesi 61 izlenme - 2 yıl önce SpaceX firmasının Falcon 9 roketi, Cape Canaveral üssünde test sırasında patlamıştı. Uzaya İsrail yapımı Amos-6 uydusunu götürmeyi hedefleyen roketin, Facebook'un Afrika'ya hızlı internet sağlamak için uzaya göndermeyi planladığı uydunun imha olması akıllara uzaylıların ya da başka devletlerin Afrikalıları çekemediğini getirmiş.
#12- SpaceX'in Roketi Falcon 9 Havada Patladı 02:38
#12- SpaceX'in Roketi Falcon 9 Havada Patladı 34 izlenme - 2 yıl önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, SpaceX'in Roketi Falcon 9'un Havada Patlayış Videosunu Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. Falcon 9 Hakkında Bilgi : Falcon 9, merkezi Kaliforniyanın Hawthorne şehrinde olan SpaceX şirketi tarafından tasarlanıp geliştirilen yeniden kullanılabilir bir fırlatma araçları ailesidir. Bu fırlatma araçları ailesi Falcon 9 v1.0, Falcon 9 v1.1, Falcon 9-R'den oluşmaktadır. Bu yörüngeye-iki-aşamada-çıkan aracın her iki aşaması için de güç, yakıt olarak sıvı oksijen (LOX) ve roket-sınıfı kerosen (RP-1) kullanan roket motorları tarafından sağlanır. Falcon 9'un şu anki haliyle alçak Dünya yörüngesine 13150 kilogram (28990 lb) ağırlığında ve yer istasyonul transfer yörüngesine 4,850 kilogram (10,690 lb) ağırlığında görev-yüklerini taşıyabilmektedir. Her üç Falcon 9 aracı da orta ölçekteki fırlatma sistemleri sınıfındadır. Falcon 9 ve Dragon kapsülü ikilisi birlikte 2008 yılında, NASA'dan UUİ'ye (ISS) malzemeleme götürmek için,Ticari Yörüngesel Taşımacılık (COTS) programı çerçevesinde, Ticari İkmal Hizmetleri (CRS) sözleşmesini kazandılar. UUİ'ye ilk ticari ikmal uçuşu 2012 Ekim ayında fırlatılmıştır. İlk uyarlama olan 1.0 tasarımı 2013 yılında kullanım kalana kadar toplamda beş uçuş gerçekleştirmiştir. SpaceX bu günlerde iyileştirilmiş ve yüzde 60 daha ağır olan bir Falcon 9 fırlatma aracı —Falcon 9 v1.1— kullanmaktadır, bu hali ilk defa 2013 Eylül ayındaki, Falcon 9 uçuşlarının altıncısı olan ispat uçuşunda fırlatılmıştır. Falcon 9 v1.1 uyarlaması Falcon Heavy fırlatma aracına temel oluşturacaktır. Falcon 9 ayrıca, Ticari Mürettebat Nakil Yeteneği sözleşmesi çerçevesinde UUİ'ye NASA astronotlarını taşıyabilmek için, insanlı uçuşa uygunluk alacaktır. Patlama Hakkında Bilgi : SpaceX firmasının Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) kargo göndermek için ateşlediği Falcon 9 roketi, ateşlenmesinden 2 dakika sonra infilak etti. SpaceX'in UUİ'ye yedinci kargo görevini temsil eden CRS-7 görevi, başarısızlıkla sonuçlandı. Florida'daki Cape Canaveral üssünden TSİ 17.21'de yapılan ateşlemenin ardından sorunsuz bir şekilde yükselen Falcon 9, saniyede 1 kilometre hıza ulaştıktan birkaç saniye sonra parçalara ayrılarak infilak etti. SpaceX'in Twitter hesabından yapılan ilk açıklamada, 'yükselme esnasında bilinmeyen bir sorun yaşandığı ve sorun hakkında bilgi verileceği' belirtildi. Patlama, roket maksimum basınç noktasına (Max Q) ulaştıktan kısa bir süre yaşandı. NASA, SpaceX'in kazanın nedeni üzerinde çalışma yaptığını ve düzenlenecek basın toplantısında kamuoyuna bilgi verileceğini belirtti. SpaceX, bugün yapılacak ateşleme başarılı olsaydı Falcon 9 ile üçüncü kez dikey iniş denemesi yapacaktı. Roketin iniş denemesi için yüzen platform Florida açıklarında hazır bekliyordu. SpaceX, bugün yaşanan kazanın ardından bugüne kadar gerçekleştirdiği 17'nci ateşlemede ilk kez başarısız oldu. Özel uzay-havacılık sektöründe geçtiğimiz yıl Orbital Sciences firmasının Antares roketi infilak etmiş ve Virgin Galactic'in Spaceship 2 uzay aracı yere çakılmıştı. En son kazanın ardından Boeing ve SpaceX'in gerçekleştireceği 'uzay taksisi' görevleri de tartışmaya açılabilir. İki firma 2017'de başlaması planlanan görevlerde UUİ'ye astronot taşıyacak. Falcon 9'un taşıdığı kargonun da havada infilak etmesinin ardından, yeni kargonun ne zaman ateşleneceği en büyük soruyu teşkil ediyor. Rusya'ya ait Progress uzay aracı, 28 Nisan'da ateşlenmesinin ardından uzay istasyonuna göndereceği kargo ile rotadan çıkmış ve 8 Mayıs'ta Dünya'ya düşmüştü. UUİ'deki mürettebatın yaz sonuna kadar yeterli stoku olduğu biliniyor. Dragon, uzay istasyonuna malzeme götürdüğü gibi tamamlanan deneyleri de getirmekten sorumlu. Dragon uzay aracı uzay istasyonuna götürülmek üzere 1,200 kg'dan fazla gıda ve malzeme taşıyordu. UUİ'de bir yıllık görevde bulunan astronot Scott Kelly, Twitter üzerinden, "Dragon'un ateşlenmesini izledim. Başarısız olması üzücü. Uzay zorlu bir yer" mesajını gönderdi. Dragon, astronotların görevlerinde kullanması ve yerle iletişim kurması için gönderilen iki Microsoft HoloLens gözlüğü de taşıyordu. Uzay aracının patlamasıyla UUİ'de hologram teknolojisinin test edilmesi de zorunlu olarak ertelenmiş oldu.
SpaceX, Falcon 9 Roketiyle 7 Uydu Fırlattı 02:20
SpaceX, Falcon 9 Roketiyle 7 Uydu Fırlattı 6 izlenme - 7 ay önce SpaceX, dün gece California'da bulunan Vandenberg Hava Üssü'nden daha önce de fırlattığı Falcon 9 roketini bir kez daha uzaya gönderdi. Falcon 9 roketiyle birlikte 5 haberleşme uydusu ve 2 ABD-Almanya bilimsel araştırma uydusu da yörüngeye gönderildi.
Türk Uydusu UBAKUSAT Uzaya Fırlatıldı 02:02
Türk Uydusu UBAKUSAT Uzaya Fırlatıldı 8 izlenme - 9 ay önce İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi tarafından deneysel amaçlı geliştirilen küp uydu "UBAKUSAT" SpaceX firmasının Falcon 9 roketiyle Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden saatler içerisinde uzaya gönderildi.
#5- SpaceX'in Gezegenlerarası Nakliye Sistemi 04:08
#5- SpaceX'in Gezegenlerarası Nakliye Sistemi 14 izlenme - 2 yıl önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, SpaceX'in Gezegenlerarası Nakliye Sistemini Gösteren Bir Videosunu Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. Gezegenlerarası Nakliye Sistemi Hakkında Bilgi : Bu taşıma sistemi ile zamanla Dünya ile Mars arasında ciddi bir ulaşım ağı kurulacak ve Mars'ta koloni kurmanın yolu açılacak. Bu ulaşım ise gelecekte testleri yapılacak ve hayata geçirilecek olan BFR (Big Falcon Rocket) ve BFS (Big Falcon Spaceship) denilen araçlarla gerçekleştirilecek. BFR, fırlatma üslerinden BFS ile fırlatılacak, BFS gerekli yakıt ile uzayda roketten ayrılarak Mars yolculuğuna başlayacak. BFR ise üsse geri dönüp, ikmal için yakıt ya da yeni uzay gemisini alarak yeniden fırlatılacak. Her iki aracın da boyunun 122 metre olacağı belirtiliyor. Ayrıca BFS, saatte yaklaşık 100 bin km hıza ulaşabilecek. Ve Mars atmosferine girdiğinde yaklaşık 1,700 derece sıcaklığa maruz kalacak ve buna dayanabilecek. Tek bir roketin ortalama 1000 kere fırlatılabileceği ve her fırlatmada 100 insan taşıyabileceği söyleniyor. Böylece Mars'a daha uygun fiyatlarla insan taşınabilecek.
#1- SpaceX'in SES-10 Uydusu Falcon 9 Roketi İle Fırlatıldı 03:00
#1- SpaceX'in SES-10 Uydusu Falcon 9 Roketi İle Fırlatıldı 10 izlenme - 2 yıl önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, SpaceX'in SES-10 Uydusu'nun Fırlatılış Videosunu Paylaşıyorum. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. SES-10 Uydusu Hakkında Bilgi : SES (Euronext Paris ve Lüksemburg Menkul Kıymetler Borsası:SESG), SES-10 uydusunun, dün (30 Mart, 2017) saat 18: 27'de, NASA’nın Florida’dakiKennedy Uzay Merkezi’nden, SpaceX’in tekrar kullanılan (flight-proven) Falcon 9 roketi aracılığıyla, başarıyla fırlatıldığını ve faaliyete geçirildiğini duyurdu. SES-10 bir ilke imza atarak, yeniden uçuşu kanıtlanmış birinci kademeli roket güçlendirici aracılığıyla fırlatılan ilk sabit konumlu ticari uydu olma özelliğini taşıyor. 27'si kademeli olan 55 adet 36MHz transponder eşdeğerlerinin Ku-band uydu yükü ile, çok görevli faaliyet gösterecek bu uydu, tamamen Latin Amerika'ya hizmet sunmaya adanmış ilk SES uydusudur. SES-10'un yüksek sinyalleri, bölgede, doğrudan eve yayın (DTH), işletme ve mobilite hizmetleri sunan SES'in etkinliğini artıracak ve bir kez daha dünyanın önde gelen uydusu oluşunun altını çizecektir. SES-10, hali hazırda diğer SES uyduları tarafından 67 derece Batı'da sağlanan kapasitenin yerini alacak ve Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayipler için ek kapasite sağlayacaktır. And Milletler Topluluğu (Bolivya, Kolombiya, Ekvator ve Peru) ile yapılan bir anlaşmaya göre uydu, And Millet Topluluğu'nun Simón Bolivar 2 pozisyonunda faaliyet üstlenerek, tüm and Üye Devleti için uydu kapasitesi sağlayacaktır and uydu projesi, Üye Devletlerin, 67 derecelik Batı konumundaki and spektrum kaynaklarından faydalanan ortak bir uydu ağına sahip olmaya yönelik istekleri üzerine geliştirilmiştir.
#7- SpaceX'in Roketi Falcon 9'un Yeryüzüne İnişi 00:54
#7- SpaceX'in Roketi Falcon 9'un Yeryüzüne İnişi 6 izlenme - 2 yıl önce Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, Folcon 9 Roketi'nin Yeryüzüne İnişini Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. Falcon 9 Hakkında Bilgi : Falcon 9, merkezi Kaliforniyanın Hawthorne şehrinde olan SpaceX şirketi tarafından tasarlanıp geliştirilen yeniden kullanılabilir bir fırlatma araçları ailesidir. Bu fırlatma araçları ailesi Falcon 9 v1.0, Falcon 9 v1.1, Falcon 9-R'den oluşmaktadır. Bu yörüngeye-iki-aşamada-çıkan aracın her iki aşaması için de güç, yakıt olarak sıvı oksijen (LOX) ve roket-sınıfı kerosen (RP-1) kullanan roket motorları tarafından sağlanır. Falcon 9'un şu anki haliyle alçak Dünya yörüngesine 13150 kilogram (28990 lb) ağırlığında ve yer istasyonul transfer yörüngesine 4,850 kilogram (10,690 lb) ağırlığında görev-yüklerini taşıyabilmektedir. Her üç Falcon 9 aracı da orta ölçekteki fırlatma sistemleri sınıfındadır. Falcon 9 ve Dragon kapsülü ikilisi birlikte 2008 yılında, NASA'dan UUİ'ye (ISS) malzemeleme götürmek için,Ticari Yörüngesel Taşımacılık (COTS) programı çerçevesinde, Ticari İkmal Hizmetleri (CRS) sözleşmesini kazandılar. UUİ'ye ilk ticari ikmal uçuşu 2012 Ekim ayında fırlatılmıştır. İlk uyarlama olan 1.0 tasarımı 2013 yılında kullanım kalana kadar toplamda beş uçuş gerçekleştirmiştir. SpaceX bu günlerde iyileştirilmiş ve yüzde 60 daha ağır olan bir Falcon 9 fırlatma aracı —Falcon 9 v1.1— kullanmaktadır, bu hali ilk defa 2013 Eylül ayındaki, Falcon 9 uçuşlarının altıncısı olan ispat uçuşunda fırlatılmıştır. Falcon 9 v1.1 uyarlaması Falcon Heavy fırlatma aracına temel oluşturacaktır. Falcon 9 ayrıca, Ticari Mürettebat Nakil Yeteneği sözleşmesi çerçevesinde UUİ'ye NASA astronotlarını taşıyabilmek için, insanlı uçuşa uygunluk alacaktır.