Hoşgeldiniz!

fark yaratanlar

Fatma Ayan - Fark Yaratanlar 04:41
Fatma Ayan - Fark Yaratanlar 723 izlenme - 11 ay önce Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programının yedinci sezonunun 13. Fark Yaratan’ı Fatma Ayan oldu. Türkiye’nin ilk açıkhava kütüphanesini Alanya’nın Mahmutlar Beldesi Kılıçarslan İlköğretim Okulu’nda 20 yıllık bir öğretmen Fatma Ayan’ın çabalarıyla açıldı. Fatma Ayan kütüphanenin açılmasının yanı sıra okulun fiziki koşullarının iyileştirilmesi ve eğitim müfredatının çeşitlendirilmesi için çalışmalarda bulundu. Fatma Ayan önderliğinde yapılan iyileştirme çabalarından sonra Kaymakam ve İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün de desteğiyle açılan kütüphanede 8000’e yakın kitap bulunuyor. Okulda normal müfredat derslerinin yanı sıra Türkiye’de pek bilinmeyen ancak Avrupa'da önemli bir eğitim teorisi olarak kabul edilmiş olan Waldorf eğitim sistemi uygulanmaya çalışılıyor. Bu sistem çocuğun yaratıcılığının gelişmesi ve öğrenme yeteneğinin artmasını amaçlıyor. Örneğin; Kılıçarslan İlköğretim Okulu’nda çocuklara yörük kilimi atölyesinde eğitimler veriliyor. Serbest etkinlik derslerinde tarım ve hayvancılıkla ilgili temel bilgiler öğretiliyor. Okulun yeni haliyle birlikte öğrenci sayısı da artarak 47’ye çıkmış. 2 öğretmenin daha gelmesiyle okul 3 öğretmenle eğitime devam ediyor. Okulda yapılan düzenlemeler ve iyileştirmelerle çocuklardaki başarının gözle görülür şekilde artmasını sağlamış. Kılıçarslan İköğretim Okulu’nda sadece Türk öğrenciler değil diğer milletlerden de öğrenciler eğitim görüyor. Okulda 20 civarında da Rus öğrenci bulunuyor. Fatma Ayan atıl halde kapanmakta olan bir okulu yeniden sistemin içine alınmasını sağladı. Eğitimi sınıflara hapsetmedi. Çocukların farklı becerilerinin gelişmesi için çaba harcadı. Okulu bölgenin en gözde okulu haline getirdi. Hem uyguladığı eğitim yöntemleri hem de projelerle çocukların hayatınında kocaman bir fark yarattı.
Fark Yaratanlar - Ümmiye Koçak 05:17
Fark Yaratanlar - Ümmiye Koçak 200 izlenme - 3 yıl önce Sabancı Vakfı'nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan "sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini", anlattığı "Fark Yaratanlar" programında beşinci sezonun on ikinci Fark Yaratan'ı "Ümmiye Koçak" oldu. 1957 yılında Adana'da Çelemli Köyü'nde doğan Ümmiye Koçak, okumayı çok istemesine rağmen 10 kardeş oldukları için ilkokuldan sonra okula gönderilmedi. Ümmiye Koçak, ilkokulu bitirdikten sonra okuduğu kitaplarla kendisini geliştirdi. İlk okuduğu kitap Maksim Gorki'nin "Ana" adlı kitabı oldu. Evlendikten sonra Mersin'in Arslanköy'üne taşınan Koçak, köy kadınlarının yaşadıklarını tüm dünyaya göstermek için, 2001 yılında "Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu"nu kurdu. Topluluğun sahneye ilk koyduğu oyun Remzi Özçelik'in "Taş Bademleri" adlı oyunu oldu. Grup, daha sonra kendi hikayelerinden oluşan bir oyun derleyerek "Kadının Feryadı" adlı oyunu sahneye taşıdı. Ümmiye Koçak, "Hasret Çiçekleri" adlı oyunuyla 2006 yılında Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali'nde sahne aldı. Koçak, daha sonra tarlalarda çalışarak kazandığı paraları biriktirerek kadına karşı şiddet sorununu anlatan "Yün Bebek" filmini yazdı ve yönetti. 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde galası yapılan filme Mersin Sinema Derneği, Toroslar Belediyesi, Mersin Valiliği, Mersin Ticaret Borsası ve Akdeniz Belediyesi sponsor oldu. "Yün Bebek" filmi Ümmiye Koçak'a New York Avrasya Film Festivali'nde "Sinemada en iyi Avrasyalı Kadın Sanatçı" ödülünü kazandırdı. 32 yıllık evli ve 2 çocuk annesi olan 57 yaşındaki Ümmiye Koçak bugüne kadar 11 tiyatro oyunu yazdı. Koçak, Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu ile yaklaşık 500 kez sahneye çıktı ve oyunlarını Türkiye'nin dört bir yanında 30 bine yakın kişi izledi.
Körler Restoranı - Beyoğlu 04:08
Körler Restoranı - Beyoğlu 157 izlenme - 3 yıl önce Beyoğlu’nda bulunan bir restoran, müşterisine "körlüğü" yaşatıyor. Görme engelli vatandaşların yaşamlarına dikkat çekmek için restoranda yemek servislerini görme engelliler yaparken, müşteriler de karanlıkta yemek yiyor, müzik dinliyor. Galata Diyalog Derneği, insanların dört duyularını kullanarak neler yapabileceklerini göstermek için çeşitli çalışmalar yürütüyor. Kör Fotoğrafçılar Projesi ile görme engellilerin de fotoğraf çekebileceğini anlatmaya çalışan Galata Diyalog Derneği, 24 saat açık kayıt stüdyosunda gönüllülerin görme engelliler için dilediklerini okumalarını sağlıyor. Galata Diyalog Derneği'nin sesli kitaplığı için 200 yazarın 200 kitabı, yazarlar ve seslendirme sanatçıları tarafından seslendiriliyor. Her ay kitabı okunan bir yazarla söyleşi düzenleniyor, tiyatrolar ve sesli kent betimlemeleri yapılıyor. Müzelerin görme engelliler için 'körcül' hale getirilmesi amacıyla da çalışmalar yürüten Galata Diyalog Derneği, 'Karanlık İşler' ismini verdiği organizasyonda da zifiri karanlıkta yemek düzenliyor.
Otizmle Mücadelede Bir Başarı Hikayesi: Otsimo - Fark Yaratanlar 29.10.2017 Pazar 27:20
Otizmle Mücadelede Bir Başarı Hikayesi: Otsimo - Fark Yaratanlar 29.10.2017 Pazar 18 izlenme - 5 ay önce Dokuzuncu sezonunda Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar programı, CNN TÜRK'te fark yaratmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl kimler geldi, kimler geçti? Türkiye'nin farklı coğrafyalarından kimler elini taşın altına soktu? Hangi projeleriyle fark yaratan seçildi? Otsimo projesiyle otizm konusunda hangi yeni adımlar atılıyor? Otizmli bireyler nasıl eğitiliyor? Nasıl bulaşılıyor? Zafer Elçik ve arkadaşlarının geliştirdiği uygulama Otsimo, Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar programında ekrana geldi.
Fark Yaratanlar 05:53
Fark Yaratanlar 101 izlenme - 6 yıl önce haftanın fark yaratanıöğrenme merkezi ile eğitimi teknolojide buluşturan hüseyin parlak "fark yaratanlar" programının 26 mayıs perşembe günkü konuğu her öğrencinin eğitimden eşit şekilde yararlanması amacıyla öğrenme merkezi projesini hayata geçiren ve uygulanması için titizlikle çalışan vali yardımcısı hüseyin parlak parlak ankaranın az nüfuslu gençlerin ve özellikle kadınların sosyalleşme sorunu bulunan ilçelerinden çamlıderede kaymakam olarak görev aldığı dönemde çamlıdere öğrenme merkezi
Fark Yaratanlar - Rasim Uyan 04:01
Fark Yaratanlar - Rasim Uyan 95 izlenme - 3 yıl önce 2 ramazanda birlikte bir sosyal proje üretmiştik,aklıma geldi şimdi bak. Yine rasim'in projesiydi,tüm esnafları gezip herkezden aldığımız eşyaları ücretsiz saç kesimi yaptığı ve numaralı fiş verdiği ihtiyaç sahiplerine ramazan çadırında iftardan sonra çekilişle dağıtmıştık. Hayatımın en mutlu anlarından biriydi. Geçtiğimiz yıllarda televizyonda bir ses yarışmasında Orhan Gencebay, Bülent Ersoy ve Ebru Gündeş'in jüri olduğu, Osmantan Erkır'ın sunuculuğunu yaptığı bir yarışmada taktim edildi. Tebrikler Rasim Uyan. Duyarlılığın, çevreciliğin, sosyal sorumluluğuna örnek davranışların için tekrar tebrik ve teşekkürler dostum. Seninle gurur duymaya devam ediyorum ben....
Fark Yaratanlar   30 Ekim 2016 28:22
Fark Yaratanlar 30 Ekim 2016 22 izlenme - 1 yıl önce Türkiye’nin Fark Yaratanlar’ı 8. Sezonunda yeniden CNN TÜRK ekranında... Daha paylaşımcı, yaşanabilir bir dünya hayaliyle festival düzenlediler. 9 yılda 30 bin kişiye ulaştılar. Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali'nin hikayesi Fark Yaratanlar'da… Geçen sezon hangi hikayeler Fark Yaratan seçildi? Hangileri hikayeleriyle ilham verdi ? Fark Yaratanlar’da
Gültekin Yazgan - Fark Yaratanlar 05:30
Gültekin Yazgan - Fark Yaratanlar 61 izlenme - 5 yıl önce Türkçe/ingilizce Altyazıları Görmek Ve Yazı Büyüklüğünü Ayarlamak İçin Videonun Altındaki Cc Butonuna Tıklayınız. Click The Cc Button Under The Video To See ...
Fark Yaratanlar  - 29 Ocak 2017 Pazar 20:10
Fark Yaratanlar - 29 Ocak 2017 Pazar 9 izlenme - 1 yıl önce
Rehber Köpekler Derneği Ve Yeryüzü Derneği'nin Hikayesi - Fark Yaratanlar 28 Mayıs 2017 Pazar 20:31
Rehber Köpekler Derneği Ve Yeryüzü Derneği'nin Hikayesi - Fark Yaratanlar 28 Mayıs 2017 Pazar 11 izlenme - 10 ay önce Görme engelli bireyler için daha bağımsız bir dünya hayali ile yola çıkan rehber köpek uygulamasını Türkiye’ye uyarlayan Türkiye Rehber Köpekler Derneği’nin hikayesi Fark Yaratanlar'da ekrana geldi. Dayanışma, ekolojik yaşam ve gönüllülük sürdürülebilir bir dünya için çalışmalar yürüten Yeryüzü Derneği'nin hikayesi de Fark Yaratanlar'da.
Fark Yaratanlar Leyla'dan Sonra ve Yeşilist'in Hikayesini Anlattı - 26.11.2017 Pazar 19:13
Fark Yaratanlar Leyla'dan Sonra ve Yeşilist'in Hikayesini Anlattı - 26.11.2017 Pazar 5 izlenme - 4 ay önce Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan 'sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini' anlattığı 'Fark Yaratanlar' programının dokuzuncu sezonunun ikinci Fark Yaratan'ları, tedavi görmekte olan çocukların hayallerini gerçekleştirmeye aracı olan Leyla’dan Sonra hareketi ve sürdürülebilir bir yaşam için bilgi merkezi olan Yeşilist oldu.
Fark Yaratanlar   27 Kasım 2016 20:15
Fark Yaratanlar 27 Kasım 2016 9 izlenme - 1 yıl önce
Çaba - Çam Ve Sokakta Sanat Var Derneği'nin Hikayesi - Fark Yaratanlar 30 Nisan 2017 Pazar 19:21
Çaba - Çam Ve Sokakta Sanat Var Derneği'nin Hikayesi - Fark Yaratanlar 30 Nisan 2017 Pazar 7 izlenme - 11 ay önce Doç.Dr. Ebru Aktan Acar, öğretmen adayları, veliler ve okul öncesi çağındaki çocukları dâhil eden alternatif bir model yarattı. Çanakkale'de okul öncesi eğitimi alamayan çocukların eğitim almasını sağladı. Çok Amaçlı Erken Çocukluk Eğitimi Merkezi’nin ilham veren hikayesi Fark Yaratanlar'da ekrana geldi. Herkes için sanat hayaliyle yola çıkan bir grup öğrenci, onlarca etkinlik, yüzlerce gönüllü, binlerce sanatsever... Sokakta Sanat Var Derneği’nin hikayesi de Fark Yaratanlar'da.
Fark Yaratanlar  - 25 Aralık 2016 Pazar 20:38
Fark Yaratanlar - 25 Aralık 2016 Pazar 5 izlenme - 1 yıl önce
Fark Yaratanlar  - 26 Mart 2017 Pazar 21:01
Fark Yaratanlar - 26 Mart 2017 Pazar 3 izlenme - 12 ay önce