Hoşgeldiniz!

Faşist Videoları İzle

20 Saniyede Faşist Cezalandırma 00:21
20 Saniyede Faşist Cezalandırma 9.061 izlenme - 1 yıl önce Üniversite öğrencilerinin bağımsız örgütü Öğrenci Kolektifleri tarafından bugün Selçuk Ulaş isimli faşist adliye çıkışında cezalandırıldı. Ankara Üniversitesi DTCF öğrencisi Selçuk Ulaş, geçen sene 21 Mayıs günü Ziya Gökalp Caddesi'nde yürüyen, biri SBF öğrencisi iki Öğrenci Kolektifleri üyesini bıçakla ağır yaralamıştı. Daha önce bir öğrencisinin satırlanması, DTCF'de silah sıkılması gibi bir çok halk düşmanı saldırıya karışan Selçuk Ulaş elini kolunu sallayarak sokaklarda gezmekteydi. Fidan diken üniversitelilere bile soruşturma açan Ankara Üniversitesi Rektörlüğü eli silahlı çetelere henüz soruşturma açmış değildir. Üniversite yönetimi bunun yerine çözümü DTCF'yi tatil etmekte bulmaktadır. Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'nü daha önceden "ya gereğini yapın, ya da biz yaparız" diye uyaran Öğrenci Kolektifleri, Selçuk Ulaş adlı faşisti duruşma çıkışında cezalandırdı.
Erdoğan'ın Efsane Medyaya Müdahale Konuşması 01:19
Erdoğan'ın Efsane Medyaya Müdahale Konuşması 5.384 izlenme - 1 yıl önce Alışılmamış cumhurbaşkanı recep erdoğan eskiden yapmış olduğu medyaya yapılan müdahalelerin Atatürk'ün gençliğe hitabesi cover'ını izliyoruz. Ne kadar ironik değil mi?
Liberal Politikacıdan Faşist Seçmene Ayar 01:02
Liberal Politikacıdan Faşist Seçmene Ayar 3.902 izlenme - 1 yıl önce Amerikalı liberal politikacı Ron Paul devlet uyuşturucuyla savaş açsın diyen gence ayar veriyor. Keşke bizde de şu tip tartışmalar olsa kimse karnından konuşmasa herkes birbirine yardırsa. Çok özeniyorum ahali.
Yunan Gençlerden Faşist Partiye Hoşgeldin Partisi 01:21
Yunan Gençlerden Faşist Partiye Hoşgeldin Partisi 3.453 izlenme - 8 ay önce 35 tane faşist tarafından bıçaklanarak öldüren Yunan rapçi Killah P'nin ölüm yıldönümünde toplanan anti-faşist gençler, yeni kurulmakta olan milliyetçi Lepen'e ait büroya açılmasına bir gün kala sürpriz hoşgeldin partisi gerçekleştiriyorlar. Darısı bütün türevlerinin başına artık.
Faşistlerin Elinden Pankartlarını Çalıp Kaçmak 00:37
Faşistlerin Elinden Pankartlarını Çalıp Kaçmak 6.587 izlenme - 2 yıl önce Etrafta gezintiye çıkmış gibi dolanan iki anti-faşist genç, o esnada yürüyüş yapmakta olan faşist grubun pankartını çalıyor.
Türkiye Bizden Uzak Dur - Geert Wilders 01:01
Türkiye Bizden Uzak Dur - Geert Wilders 4.048 izlenme - 1 yıl önce Hollanda'da aşırı sağcı Geert Wilders, Türk vatandaşlarına yönelik Türkçe altyazılı bir video yayınlayarak "Hükümetiniz sizin bir gün Avrupa Birliği üyesi olacağınıza inanmanızı sağlayarak sizi kandırıyor. Bunu unutun. Siz Avrupalı değilsiniz. Ve hiçbir zaman olmayacaksınız" dedi
Ozan Ünsal=ülkücü Ozan 05:49
Ozan Ünsal=ülkücü Ozan 18.586 izlenme - 10 yıl önce ülkücü hareketin genç ozanlarından, izmir'in medar-ı iftarı ozan ünsal
Adliye Önünde Avukatlara Polis Müdahalesi 00:24
Adliye Önünde Avukatlara Polis Müdahalesi 2.040 izlenme - 2 yıl önce 14.10.2015 tarihinde Alanya Adliyesi önünde basın açıklaması yapmak isteyen avukatlara, polis Alanya Cumhuriyet Başsavcısının talimatı ile bibergazıyla müdahale etti. Olayda bazı avukatlar hastanelik oldu. İşte yeni ve demokratik Türkiye manzarası.
Dört Ayak Üstünde Hak Mücadelesi - Loukanikos 03:18
Dört Ayak Üstünde Hak Mücadelesi - Loukanikos 1.878 izlenme - 1 yıl önce Hayatınızda hiç isyan ettiniz mi? Bir başkasının hakkını sokaklarda savundunuz mu? Özgürlüğünüz için ne kadar, kimlerle mücadele edebilirsiniz? Kim O’da bu hafta: Dört ayaküstünde hak mücadelesi; Loukanikos…
 Michael Bay Film Portföyü 01:44
Michael Bay Film Portföyü 2.186 izlenme - 1 yıl önce Aksiyon filmlerinin en iyi yönetmenlerinden Michael Bay'in filmlerinden epik sahnelerle oluşturulmuş montaj çalışması ile karşınızdayız kıymetli efendiler. Filmler; 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi Bad Boys The Island Pain & Gain Pearl Harbor Transformers Transformers: Revenge of the Fallen Transformers: Dark of the Moon Müzikler; “Hide and Geek” by Patrizio Knight “You Make Me” by Clav “Mighty America” by Mark G Hart “Nero” by Thomas Bergersen
Okan Bayulgen - Sigara Tartışması (Yeditepe Üniversitesi Söyleşisi) 09:21
Okan Bayulgen - Sigara Tartışması (Yeditepe Üniversitesi Söyleşisi) 1.777 izlenme - 2 yıl önce Yeditepe Üniversitesi Sosyal Medya Zirvesi 2012'ye katılan Okan Bayülgen, söyleşi esnasında sigara yakmaya yeltenince, faşist (!) bir öğrenci tarafından sahnenin ortasında ayak üstü protesto ediliyor. Ve tabii ki Okan Bayülgen'de altta kalmıyor.
Berlin'in Düşüşü, Doğu Cephesindeki Son Savaş (1945) 03:41
Berlin'in Düşüşü, Doğu Cephesindeki Son Savaş (1945) 1.829 izlenme - 2 yıl önce 16 Nisan 1945 tarihinde başlayan kuşatma 2 Mayıs 1945 tarihinde Alman komutanlarının şartsız teslim olmasıyla son bulmuştur. Anlamlı bir şekilde şehir Hitlerin doğum günü olan 20 Nisan'da topçu ateşi ile bombalanmaya başlanmış ve kuşatma boyunca müttefiklerin tüm savaş boyunca hava saldırısı ile Berlin'e attığı bombalardan daha yüksek ölçekte top mermi atılmıştır. 30 Nisan'da Hitler Eva Braun ile birlikte sığınağında intihar eder. Şehir 2 Mayıs'da teslim olur, Hitler'in çılgınca imparatorluk fantazilerinden geriye bombalardan dümdüz olmuş ve kana bulanmış bir Avrupa ve Almanya, açlık ve sefalet ile yüzyüze çoğu kadın, yaşlı ve çocuklardan oluşan bir topluluk kalmıştır.
Naziler: Tarihten Bir Uyarı - 1. Bölüm (Belgesel - 1997) 48:31
Naziler: Tarihten Bir Uyarı - 1. Bölüm (Belgesel - 1997) 2.824 izlenme - 2 yıl önce BBC'nin televizyon için hazırladığı, Nazilerin iktidara gelmelerinin ve sonrasındaki gelişmelerin altı bölüm hâlinde aktarıldığı, The Nazis: A Warning from History (Naziler: Tarihten Bir Uyarı) adlı belgesel dizisinin ilk bölümü. Bu bölümde, I. Dünya Savaşı'ndan yenik ayrılan Almanların bu yenilgiye olan öfkelerini, savaşı kaybetmelerine sebep olarak gördükleri Marksistlere ve Yahudilere yöneltmeleriyle birlikte Nasyonal Sosyalist hareketin gelişmeye başladığı aktarılıyor. Ekonomik buhran ve açlık, sefalet içinde olan halk, demokrasi deneyiminden pek hoşnut kalmamış olacak ki Adolf Hitler'in başını çektiği Nazi Partisine yöneliyorlar. Belgeseli seslendiren, Samuel West, belgeselin senaristi ve yapımcısı, Laurence Rees'tir. Gerçek görüntülere dayanan, o dönemin tanıklarının yer aldığı ve konunun tarafsız bir şekilde ele alındığı bu belgesel için iyi seyirler dilerim. İlk bölümün adı, Helped into Power. Belgesel dizisinin devamı gelecektir.
Benito Mussolini'nin Cesedinin Teşhir Edilmesi 01:24
Benito Mussolini'nin Cesedinin Teşhir Edilmesi 1.403 izlenme - 2 yıl önce Faşizmin babası Benito Mussolini 1922-45 yılları arasında İtalya'yı tek başına yönetmiştir. Herhangi bir muhalif tavra tahamülü olmayan diktatör II. Dünya Savaşının sonlarına doğru İspnya'ya kaçmak istemiş ancak Partizanlar tarafından yakalanıp öldürülmüştür. Cesedi Loreto Meydanında halka teşhir edilmiş, cesedine tekme atan, tüküren halk bir nevi baskı rejiminin hıncı almıştı. Yakalandığında üzerinde Alman üniforması bulunan Mussolini metresi ile beraber idam edilmiştir.
Faşist Diktatörlüğün Ardından İlk Konser - Yunanistan(1974) 03:12
Faşist Diktatörlüğün Ardından İlk Konser - Yunanistan(1974) 322 izlenme - 6 ay önce 1967 yılında bir grup faşist albay tarafından yapılan ve 1974 yılında Türkiye'nin Kıbrıs'a çıkartma yapmasıyla çöküş aşamasına giren darbenin yıkılışının ardından yapılan ilk konser. Theodorakis'in yönetiminde çalan bu parça ise İrlandalıların İngilizlere karşı verdiği bağımsızlık savaşında liderlik yapan ve suikaste kurban giden Michael Collins için yazılmıştır.
30 Saniyede Okan Bayülgen ve Müridleri 00:38
30 Saniyede Okan Bayülgen ve Müridleri 622 izlenme - 2 yıl önce Okan Bayülgen - Sigara Tartışması (Yeditepe Üniversitesi Söyleşisi) adlı videoda Okan Bayülgen'in sigara içmeye kalkışmasına tepki gösteren bir öğrencinin Okan Bayülgen tarafından azarlanmasını izlemiştik. Şimdi de bu videoda gördüğümüz gibi Okan Bayülgen bunun benzerini kendi de yapmış. http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/95916/okan-bayulgen-sigara-tartismasi-yeditepe-universitesi-soylesisi
Ankara Üniversitesi Şenliği Baskını 03:42
Ankara Üniversitesi Şenliği Baskını 629 izlenme - 2 yıl önce Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde düzenlenen bahar şenliğinde konser esnasında bir grup terör örgütü yandaşı sahneye cıkarak birşeyler anlatmaya calışmış. Seyircilerin ise hiçbirşey olmamış gibi durması da utanç sebebi...
Faşist Papağan Efe 00:45
Faşist Papağan Efe 506 izlenme - 2 yıl önce Eski bir haber olsada ilgimi çekti kahraman papağanımız efe 30 ağustos zafer bayramımızı biraz ''faşizan'' şekilde kutluyor ve Türkiyedeki 40 kusur etnik unsuru hiçe sayarak Ne Mutlu Türküm diyor enterasan bir papağan
Naziler: Tarihten Bir Uyarı - 2. Bölüm (Belgesel - 1997) 48:20
Naziler: Tarihten Bir Uyarı - 2. Bölüm (Belgesel - 1997) 962 izlenme - 2 yıl önce BBC'nin televizyon için hazırladığı, Nazilerin iktidara gelmelerinin ve sonrasındaki gelişmelerin altı bölüm hâlinde aktarıldığı, The Nazis: A Warning from History (Naziler: Tarihten Bir Uyarı) adlı belgesel dizisinin ikinci bölümü. Bu bölümde, Nazilerin iktidara gelişinin ardından yaşananlar aktarılıyor. Yahudilere olan nefretin arttığı ve Yahudilere yönelik saldırıların başladığı söyleniyor. Gestapoların nasıl çalıştığından bahsediliyor. Diğer yandan engelli çocukların öldürülmeye başlandığından da bahsediliyor. Etrafı ona yaranmaya çalışan bürokratlarla dolu olan Hitler’in ayak sesleri bütün hiddetiyle duyulmaya başlanıyor. Belgeseli seslendiren, Samuel West, belgeselin senaristi ve yapımcısı, Laurence Rees'tir. Gerçek görüntülere dayanan, o dönemin tanıklarının yer aldığı ve konunun tarafsız bir şekilde ele alındığı bu belgesel için iyi seyirler dilerim. Bu bölümün adı, Chaos and Consent. Belgesel dizisinin devamı gelecektir.
Türk Olmak - Bir Yudum Hikaye 07:57
Türk Olmak - Bir Yudum Hikaye 721 izlenme - 2 yıl önce Son zamanlarda yaşanan olaylar sonucu hepimizin içinde bulunan Türk olmaktan bıkma durumunu azaltmak amacıyla aslında kim olduğumuzu hatırlatmak amacıyla yükledim Asım Yıldırım'ın siyasi kişiliğine ve tarihine bakmadan sadece söylediklerine yorum yazarsak sevinirim.
Kuzey Kore - Liderine Tapınan Ülkede Bir Gün (48 dk) 48:09
Kuzey Kore - Liderine Tapınan Ülkede Bir Gün (48 dk) 511 izlenme - 2 yıl önce Kuzey Kore adeta bir kapalı kutudur. Bu ülkeye giriş ve çıkışlar devlet kontrolünde yapılır ve yasaktır. Kimsenin bu ülke hakkında fazla bir bilgisi yoktur. Bu yapım sayesinde bir liderin nasıl ilahlaştırıldığı, hakkında fikir sahibi olabileceksiniz. Basiretini kiraya vermemiş olanlar, tek tipçi ve diktatörlükle yönetilen Kuzey Kore rejimi ile Faşist rejim arasındaki büyük benzerlikleri göreceklerdir. Not: Videoyu basından sonuna kadar olmasa da izlemenizi tavsiye ederim. K. Kore hakkında ve kominizmin getirisi olan baskıcı yönetimin ne olduğunu anlayabilelim. Herkese tesekkürler.
Naziler: Tarihten Bir Uyarı - 6. (Son) Bölüm (Belgesel - 1997) 48:29
Naziler: Tarihten Bir Uyarı - 6. (Son) Bölüm (Belgesel - 1997) 805 izlenme - 2 yıl önce BBC'nin televizyon için hazırladığı, Nazilerin iktidara gelmelerinin ve sonrasındaki gelişmelerin altı bölüm hâlinde aktarıldığı, The Nazis: A Warning from History (Naziler: Tarihten Bir Uyarı) adlı belgesel dizisinin altıncı (son) bölümü. Almanya faşist müttefiki İtalya’yı işgal etmiştir. İtalyanlar faşist liderleri Mussolini’den kurtulmayı bilmişlerse de Alman halkı hâlâ Hitler’ine sahip çıkmaktadır. Almanya, Avrupa’nın büyük çoğunluğuna sahip olsa da karşılaşacakları 6 milyonluk bir Sovyet ordusu olacaktır. Almanya Avrupa’nın doğusunda sürdürdüğü savaşı sivil halkı da katlederek gerçekleştirmektedir. Belgeselde Hitler’e yapılan suikast girişimi de anlatılmaktadır. Bu girişimle halkın Hitler’e olan bağlılığı daha da artmıştır. Almanya savaşı kaybetmeye başladıysa da Hitler yaptığı propagandalarla halkını büyük bir yıkıma sürüklüyordu. Sovyet ordusu Hitler’in sığınağına yaklaştığında, yakalanma korkusundan olmalı ki Hitler intihar etmiştir. Savaştan belki de hiçbir yara almayan Adolf Hitler geride asla unutulmayacak büyük yaralara sebep olarak ölmüştür. Belgeseli seslendiren, Samuel West, belgeselin senaristi ve yapımcısı, Laurence Rees'tir. Gerçek görüntülere dayanan, o dönemin tanıklarının yer aldığı ve konunun tarafsız bir şekilde ele alındığı bu belgesel için iyi seyirler dilerim. Bu bölümün adı, Fighting to the End. Son bölümdür.
Konyalı Gençlerin Suriyelilere Saldırması 01:57
Konyalı Gençlerin Suriyelilere Saldırması 338 izlenme - 2 yıl önce Konyada bir grup kanı kaynayan genç oy verdikleri partinin ülkemize aldığı Suriyeli kardeşlerimize önce sözlü tacizde bulunuyor sonrada darp ediyor amaçlarının ne olduğunu çözemedim. Kardeş senin dayakla mayakla suriyeliylen işin ne git tofaşınla yanla lise önlerinde kız bekle ya millete ne zarar veriyorsun.
Adolf Hitler'in Mahkeme Duruşmaları ve Avukatsız İkna Kabiliyeti 08:57
Adolf Hitler'in Mahkeme Duruşmaları ve Avukatsız İkna Kabiliyeti 532 izlenme - 2 yıl önce Hitler: The Rise Of Evil / Hitler: Kötülüğün Yükselişi adlı 2003 yapımı filmden bir alıntı. Hitler'i görüşü ve siyasi bakımından fazla sevmem fakat video cidden güzel ve etkileyici. Bir gün basarlarsa yuvanızı sovyetler, hiç üşenmeyin öldürün kendini hemen!
İspanya'da Sağ Sol Kavgası (Aşırı Cesaret İçerir) 04:03
İspanya'da Sağ Sol Kavgası (Aşırı Cesaret İçerir) 301 izlenme - 2 yıl önce Olay 11 Kasım 2007 de Madrid'de metroda geçiyor. Aşırı cesur bir Skinhead vs karşısında 50 Antifa var dazlağın ismi Josue Estebanez öldürdüğü ilk bıçakladığı Carlos Palomino Ayrıca müzik çok gaza getiriyor adamı...
Naziler: Tarihten Bir Uyarı - 3. Bölüm (Belgesel - 1997) 48:09
Naziler: Tarihten Bir Uyarı - 3. Bölüm (Belgesel - 1997) 672 izlenme - 2 yıl önce BBC'nin televizyon için hazırladığı, Nazilerin iktidara gelmelerinin ve sonrasındaki gelişmelerin altı bölüm hâlinde aktarıldığı, The Nazis: A Warning from History (Naziler: Tarihten Bir Uyarı) adlı belgesel dizisinin üçüncü bölümü. Bu bölümde, Adolf Hitler’in başka toprakları işgal hırsının altında yatan nedenler anlatılıyor. Almanya topraklarının nüfusa oranla yetersiz olduğunu düşünen Hitler, hayranlık duyduğu İngiltere ile Avrupa topraklarını bölüşmek istiyor. Özellikle Almanca konuşulan ülkeleri hâkimiyeti altına alarak sınırlarını genişletmek isteyen Hitler, daha sonra Almancanın konuşulmadığı Çek topraklarına gözünü dikiyor. Avusturya kendi rızası ile teslim olmuşken, Çekoslovakya’ya yapılan şey toprak işgali oluyor. Hitler’in dış politikasındaki bu işgalci tutumu herkesi tedirgin etmeye başlıyor. Ayrıca Hitler’in film meraklısı olduğunu da gösteriyor belgesel. Belgeseli seslendiren, Samuel West, belgeselin senaristi ve yapımcısı, Laurence Rees'tir. Gerçek görüntülere dayanan, o dönemin tanıklarının yer aldığı ve konunun tarafsız bir şekilde ele alındığı bu belgesel için iyi seyirler dilerim. Bu bölümün adı, The Wrong War. Belgesel dizisinin devamı gelecektir.
Stv'den Ülke Gündemine Gönderme - Ekip 1 06:20
Stv'den Ülke Gündemine Gönderme - Ekip 1 407 izlenme - 2 yıl önce Olaylara mehter marşıyla müdahale edilen ekip 1 isimli stv dizisinden, gezi parkı olaylarının gerçek yüzü(!) anlatılmış. polisin ne kadar sabırlı, ülke gençlerininse aklı havada heyecanlı gençler olduğu gösterilmiştir.
12 Eylül Ya Da Gençliğim Eyvah 04:49
12 Eylül Ya Da Gençliğim Eyvah 1.883 izlenme - 7 yıl önce t ü r : protest ö n s ö z : cia , mİt , nato , mgk , tİt , jİtem , mafya , polis , devlete yardımcı kuvvetler , faşist çeteler , ve daha neler nelerin iç içe geçtiği , kanlı süreçlerden geçtik ; hala da geçmekteyiz.derin ve karanlık inlerde şekillenen büyük stratejiler gereğince insanlar katledilmekte,zulme uğramaktalar.12 eylüle zemin hazırlamak için yürütülen "özel harp"in kurbanı olarak, gençliğini yaşayamadan,yaşlanmaya fırsat verilmeden kırıma uğratılan dostlarımızın anılarına saygıyla..
Naziler - Tarihten Bir Uyarı - 4. Bölüm (1997) 48:12
Naziler - Tarihten Bir Uyarı - 4. Bölüm (1997) 471 izlenme - 2 yıl önce BBC'nin televizyon için hazırladığı, Nazilerin iktidara gelmelerinin ve sonrasındaki gelişmelerin altı bölüm hâlinde aktarıldığı, The Nazis: A Warning from History (Naziler: Tarihten Bir Uyarı) adlı belgesel dizisinin dördüncü bölümü. Polonya, Almanlar tarafından işgal edilmiştir. Kısa sürede Polonya ordusu yok edilmiştir. Ülke, Sovyet Rusya ve Almanya arasında paylaşılmıştır. Almanya tarafında kalan bölgede etnik temizlik yapılmaya başlanmıştır. 1939 yılında Almanlar bu bölgede yerleşmeye başlamışlardır. Buraya akın eden Almanların kalacakları yer ve yapacakları iş sorunu da Polonyalıların evlerinin ve işletmelerinin ellerinden zorla alınmasıyla olmuştur. Nazilerin faşizm politikasının Polonya’da ne denli ağır tahribatlara yol açtığını ortaya koyan bir bölüm. Belgeseli seslendiren, Samuel West, belgeselin senaristi ve yapımcısı, Laurence Rees'tir. Gerçek görüntülere dayanan, o dönemin tanıklarının yer aldığı ve konunun tarafsız bir şekilde ele alındığı bu belgesel için iyi seyirler dilerim. Bu bölümün adı, The Wild East. Belgesel dizisinin son iki bölümünü talep ettiğiniz takdirde yüklerim.
Faşist kime denir? Faşizm Nedir? (2. Bölüm) 05:01
Faşist kime denir? Faşizm Nedir? (2. Bölüm) 47 izlenme - 4 ay önce Facebook Sayfamız: https://www.facebook.com/devrimciokul1/ Faşizm, siyasal şiddeti, savaşı ve emperyalizmi; ulusal ihyaya ulaşmak için bir araç olarak görür ve güçlü ulusların, daha güçsüz ulusların yerine geçerek topraklarını genişletmeye hakkı olduğunu ileri sürer. 2. Dünya savaşı sırasında Nazi almanyasının polonya işgali buna bir örnektir. Faşizm amaçsal olarak toplumsal birlik gibi görükse de içerisindeki anti-sosyalist, anti-demokratik, ırkçılık, gericilik ve cinsiyetçilik gibi kavramlarla doğrudan burjuvaziye ve emperyalizm’e hizmet etmektedir. Faşizm ideolojisi ve yapısı gereği emekçi düşmanı bir ideolojidir. Faşizm Grev gibi birçok anayasal ve demokratik hakkı yasaklar. Faşizm taraftarları genelde sadece kendi düşüncesinin doğru olduğuna inanır ve diğer insanların düşüncesine saygı göstermezler. Ve hatta çoğu zaman diğer insanları da kendileri gibi düşünmeye zorlarlar. Faşistler genelde aşırı ırkçı, bağnaz, cinsiyetçi, gerici ve totaliterlerdir. Bu gün kapitalist devletin yaptığı her adımı her hareketi faşizm olarak nitelendirmek, gerçek faşizm’in ne kadar acımasız olduğunun içeriğini boşaltmak demektir. Kapitalist devletler burjuvazi’nin çıkarını koruyabilmek için her türlü baskıya başvurabilmektedirler. Ve bu baskılar genelde anti-demokratiktir. Devlet mekanizmasının demokratik eylem haklarına bile müsamaha göstermemesi ve bunlara müdahale ederek kişilerin fikir özgürlüğünü elinden alması, şiddet kullanması ve kişileri yıllarca bu yüzden hapiste tutması, siyasi partilerin kapatılması, fikir özgürlüğünün ortadan kaldırılması ‘’faşizan’’ bir tutum olarak nitelendirilebilir. Ancak bu sadece kapitalist devletin gerçek yüzü olan anti-demokratikliğini, baskıcılığını ve sınıf kinini daha da belirginleştirmesidir. Buna ‘’Faşizm geldi’’ ya da ‘’artık ülkede faşizm’’ var demek doğru sayılmaz. Ancak tavırların ‘’Faşizan’’ ya da faşizm yanlısı olduğunu söylemek pek te yanlış olmaz. Ya da bunu Faşizm’e doğru ilerleyen bir kapitalist devletin adımlardan saymak da mümkündür. Çünkü Burjuvazi ne zaman çıkarlarını tehlikede hissetse, kapitalist devlet aracını ve kollu kuvvetlerini emekçilere karşı daha da sert kullanmaktan çekinmemektedir. Bu kapitalizm’ in varlığını sürdürmesi için burjuvazinin emekçilere uyguladığı baskı ve şiddettir. Yani bir nevi sınıf kinidir. Bu olgu burjuvazinin karakteristik özelliklerinden biridir. Faşizm’in Adolf hitler ve nazi almanyası döneminde katledilen milyonlarla, ispanya’daki Franco dikdatörlüğü ile, Mussolinin dikdatörlüğü ve yaptığı katliamları ile kendini gerçekten göstermiştir. Faşizm bazen’de askeri darbeler yoluyla’da kendisini toplumlara hissettirmiştir. 12 Eylül 1980’de Türkiye’de yapılan Kenan Evren askeri darbesi ve 11 Eylül 1973’de Şiilide yapılan Pinochet darbesi buna bir örnek sayılabilir. Bu faşist darbeleri tetikleyen unsurlar sadece ekonomik ve sosyal buhranlar değildir. Bunun dışında küçük burjuva hareketlerin bireysel şiddet içeren eylem tutumlarının da bu tür faşist darbelerin yapılmasında etkisi vardır. Bu yolla yapılan propaganda sayesinde bu tür faşist darbeler topluma meşru bir olgu gibi aksettirilir. Ve genelde faşist darbe gerçekleştikten sonra demokrasi, insan hakları’nın son kırıntıları ve emekçi yığınlarının yıllar içerisinde edindiği kazanımları kaybedilmektedir. Dimitrov’un değimiyle Faşizm burjuvazinin en gerici, en şoven ve en emperyalist unsurlarının açık terörcü diktatörlüğüdür ve burjuvazinin sınıf hâkimiyetinin en son aşamasıdır. Faşizm Nedir’in ikinci bölümü hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar. Marxla kalın.