Hoşgeldiniz!

fatih üniversitesi hastanesi

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İnfografik Tanıtım Filmi 02:09
Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İnfografik Tanıtım Filmi 10.325 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tanıtım Filmi Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Maltepe , Ümraniye ve Şirinevler Hastaneleriyle hizmet sunmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr
Fatih Üniversitesi Hastanesi Tanıtım Filmi 2015 04:06
Fatih Üniversitesi Hastanesi Tanıtım Filmi 2015 3.317 izlenme - 3 yıl önce Biz , tüm zamanımızı hayatın kaldığı yerden devam etmesi için kullanıyoruz. www.hastane.fatih.edu.tr 26000 m2 alana kurulu Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, İstanbul’un adalar ve deniz manzaralı tek hastanesi. 7 ameliyathane, 3 doğumhane, farklı dallarda 4 yoğun bakım ünitesi, 162 tek kişilik oda, 5 VIP, 19 suit oda ve 133 yatak kapasitesi mevcuttur. Her türlü fiziki ve teknik imkâna sahip olan hastanemiz, uluslararası düzeyde eğitim ve tecrübe sahibi doktorlarla hizmet veriyor.
Kıl dönmesi nasıl anlaşılır? 00:35
Kıl dönmesi nasıl anlaşılır? 3.077 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alaattin Öztürk, kıl dönmesi hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Kıl dönmesi nasıl anlaşılır? Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumu bölgesindeki akıntılarla anlaşılır. Kişi bunu ancak iç çamaşırında o bölgeye denk gelen yerde sarı, kırmızı kanlı akıntı şeklinde fark eder. Ya da bazen doğrudan iltihap şeklinde ortaya çıkar. Muayenede de bu görerek anlaşılır.
Yenidoğan Bebek Banyosu 04:35
Yenidoğan Bebek Banyosu 2.067 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Yenidoğan Hemşiresi Rabia Güneş Yolcu, yenidoğan bebek banyosu hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Yenidoğan Bebek Banyosu Bebek bakımında en önemli kısım bebek banyosudur. Banyoya başlamadan önce oda ısısı ve ihtiyaç duyulan bütün malzemeler önceden hazırlanmalıdır. Odamızın ısısı 22-26 derece olarak ayarlanmalı, bebeğin banyo suyu ise 37-38 derece olarak ayarlanabilir. Banyo suyunun kontrolü termometre yardımıyla ya da klasik yöntemle dirsek ile su ısısı kontrol edilerek ayarlanmalıdır. Bebeğimizin banyosu için ihtiyacımız olan malzemeler alt açma, battaniye, tulum, zıbın, şapka, havlu, şampuan, bebek yağı, bez, tarak ya da fırça. Bu malzemeleri temin ettikten sonra bebeğimizi yavaş yavaş soymaya başlayabiliriz. Bebeği soymaya alt kısımdan başlıyoruz. Üşümemesi için bu önemli. Bu arada bebekle konuşmak ve onu rahatlatmak gerekiyor. Bebekler çıplak olduklarında huzursuz olurlar ve korkarlar. Banyo öncesinde mümkünse bebek beslenmemeli ve aç olmalı. Bebeği yıkamaya gövdesinden başlıyoruz. Başını ıslatmadan önce gövdesini, alt kısımlarını, kollarını ve bacaklarını ıslattıktan sonra elimize aldığımız bir miktar şampuanı bebeğin vücuduna, ellerine ve ayaklarına iyice ovarak sürüyoruz. Arkasından sırtını çeviriyoruz bebeğin. Sırt kısmına da aynı uygulamayı yaptıktan sonra bebeğimizin gövdesini hızlıca duruluyoruz. Daha sonra bebeğin başı en son yıkanacak. Isı kaybını önlemek için bu önemli. Bebeğin başına bir miktar su döküyoruz. Bu esnada kulakları kapatılacak iki parmak yardımıyla. Su dökülürken buna dikkat edilmesi gerekiyor. Sonra başını şampuan yardımıyla saçlarını köpürtüp bebeğin hızlıca duruluyoruz. Yağı direk bebeğin vücuduna değil elimize alıp sonra yüzüne sürmüyoruz. Boynuna, koltuk altına… Sırtını yağlarken bebeğin yüz üstü çevirebiliriz. Küçük masaj hareketleriyle sırtına ve bacaklarına yağı yediriyoruz. Bebeğin göz bakımını günde bir kez kaynamış ılık suyla yapmalıyız. Steril spunch ile yapabiliriz. Spuncımızı suya daldırıyoruz. Gözünü içten dışa doğru çok fazla bastırmadan siliyoruz. Daha sonra spunchın diğer temiz tarafını yine suya bastırarak diğer gözünü yine fazla bastırmayarak hafifçe siliyoruz. Steril gazlı bezi kaynamış ılık suya bastırıyoruz ve parmağımıza doluyoruz. Bebeğin ağız içini temizliyoruz sonra da ağız çevresini siliyoruz.
Rahim sarkması tedavi edilmezse hangi sorunlara yol açabilir ? 01:09
Rahim sarkması tedavi edilmezse hangi sorunlara yol açabilir ? 1.608 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Öğr.Gör. Dr. Melek Uzun rahim sarkması hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde; Gebelik takibi , Riskli gebe takibi, Erken gebelik dönemi tarama, 2. düzey USG taraması, Obstetrik Doopler USG, Normal doğum, Ağrısız doğum, Sezeryan doğum, Doğum kontrolü yöntemleri danışmanlığı ve uygulanması, Menopozda hasta takibi, Servikal smear (PAPS testi), Genital siğil tedavisi, İnfertil hasta takibi, Laparoskopik operasyonlar, Histeroskopik operasyonlar, Kanser cerrahisi ameliyatları, İdrar kaçırma ameliyatları, Askı ameliyatları (TOT, IVS, TVT), Perinatolojik girişimler yapılmaktadır. Rahim sarkması tedavi edilmezse ilerleyici olabilir. Özellikle hastalarda gençken gerçekten bazen total prolapsus dediğimiz tamamen rahmin dışarıya çıkması durumlarında hasta anestezi alabilecek sağlık sorunları yokken tedavisinin yapılması lazım. Çünkü ileri yaşlara özellikle kalır da hastanın da özellikle medikal problemleri çok ağır bastığında ameliyat zor olabiliyor. Bu şekilde yaşamak da hayatın konforunu özellikle değiştirebiliyor. Çünkü dış bölgeye doğru özellikle dışarıya çıkan rahim ve rahim ağzı yara, iltihap, ağrı kanama problemlerine yol açıyor. O yüzden hani rahim sarkmasının tedavisini erken dönemde yapmak lazım özellikle hafif durumdayken tedavi daha faydalı. Total prolapsusda yani daha radikal cerrahi gerekebileceği için erken dönemde teşhisini koyup tedavisini yapmak lazım.
Gut Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? 01:36
Gut Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? 1.271 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hikmet Akyüz, Gut Hastalığı Hakkında Bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye Kliniği, Kendi İçinde Birçok Yan Dala Ayrılmakla Beraber, Erişkin Hasta Grubunun Cerrahi Dışı Tüm Şikayetlerinin İlk Başvuru Merkezidir.dahiliye Kliniğinde; Kan Hastalıkları (Anemiler),böbrek Hastalıkları,koroner Kalp Hastalıkları,kalp Yetersizliği,ritm Bozuklukları,hipertansiyon,lipid Düzeyi (Kolestrol,trigliserid) Bozuklukları,diabetus Mellitus (Şeker Hastalığı),tiroid Bezi Bozuklukları (Guatr),obezite,karaciğer Hastalıkları,reflü, Gastrit, Ülser, Kabızlık, Kolit Gibi Sindirim Sistemi Hastalıkları,yaşlılık Ve Yaşlılığa Bağlı Sorunlar (Geriatri),ateşli Hastalıklar,romatizmal Hastalıklar Ve Ateşli Eklem Romatizması Hastalıklarının Tedavisi ,ameliyat Öncesi Ve Sonrası Genel Değerlendirme Yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr gut Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? gut Hastalığının Tedavisinde Birkaç Yaklaşım Var. Bir Akut Yani Hastalık Döneminde Olan Tedavi Daha Sonra Da Hastalık Geçtikten Sonraki Tedavi. Burada Öncelikle Hastalık Esnasında Olan Tedaviden Bahsedelim. Şimdi Hastalık Esnasında Kullandığımız Bazı İlaçlar Var. Bizim Nonsteroit Antieflamutar İlaçlar Dediğimiz Halk Arasında Ağrı Kesiciler Hastanın Ağrısının Hafifletilmesi Şart Burada. En Çok Ağrı Kesiciler Kullanıyoruz Ağrıyı Hafifletmek Açısından. İkincisi Kostin Dediğimiz Bir İlacımız Var. Akut Atak Esnasında Üçüncü De Kortizon Hastanın Eğer Ağrısını Şey Yapamazsak Kontrol Altına Alamazsak O Zaman Kortizon Veriyoruz Hastaya. Ama Kısa Sürede Yani Akut Gut Atağının Şeyi Çok Kısa Sürede Geçer. Atak Esnasında Şeyin Tablosu Geçer. Daha Sonra Akut Gut Hastalığının Atağına Sebep Olan Faktörlerin Ortadan Kaldırılması Lazım. Nedir Onlar Eğer Hasta Alkol Kullanıyorsa Alkolü Yasaklamamız Gerekiyor. Kilosu Fazlaysa Kilo Vermesini Teşvik Ediyoruz. Sıvı Azalıyorsa Daha Fazla Sıvı Almasını Şey Yapıyoruz. Egzersiz Yaptırıyoruz. Kolesterol Ve Lipid Seviyeleri Yüksekse Onları Değiştirmeye Çalışıyoruz. Bir De Eğer Hastanın Şeyi Varsa Ürik Asit Seviyesi Hala Yüksek Seyrediyorsa Ürik Asidi Düşürücü Kullandığımız İlaçlar Var Onalrı Kullanıyoruz.
Lazerle Göz Çizdirme Ameliyatı Olmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir ? 01:12
Lazerle Göz Çizdirme Ameliyatı Olmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir ? 1.331 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Aydın Yıldırım lazer ameliyatı hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Kliniği'nde; Rutin göz muayeneleri, Çocukluk çağı kataraktı Şaşılık, Gözyaşı kanalı tıkanması, Çocukluk çağı göz tansiyonları, Glokom (göz tansiyonu), Üveit, Katarakt, Retina hastalıklarının teşhis ve tedavisi, Göz kusurlarının tedavisi, Excimer lazer, PRK, LASIK, LASEK, Epi-LASIK Wavefront (göze özel lazer tedavisi), Intralase lazer (bıçaksız lazer tedavisi) yöntemleri ile yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Lazerle Göz Çizdirme Ameliyatı Olmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir? Lazer tedavisinden önce hastanın göz yapısının tedaviye uygun olduğunun ayrıntılı bakılması gerekmektedir. Bunların başında kornea dediğimiz tabakanın kalınlığı doğal yapısı kontakt lens kullanımı varsa lensten gözü ne kadar etkilenmiş, göz kuruluğu var mı? Göz arkası yapısı normal mi? Göz tansiyonu değerleri normal mi? Bunların bilinmesi gerekiyor. Yani lazer olacak hastada ayrıca bir göz hastalığının bulunmaması gerekmektedir. Eğer hasta lens kullanıyorsa yumuşak lens kullanan hastaların genellikle bir hafta öncesinde, sert lens kullanan hastaların genellikle bir ay öncesinde lense ara vermeleri gerekmektedir. Yapılan kontrollerde eğer ciddi bir göz kuruluğu varsa 3 ay 6 ay süresince göz kuruluğu tedavisi uygulaması gerekmektedir. Alerjik yapılı kişilerde lazer tedavisi problem çıkartabilir. Bu kişilerin belli süre tedavi olduktan sonra lazer tedavilerinin yapılması gerekebilir. Kirpik dibi iltihabı hastalar ayrı bir grubu oluşturmaktadır. Bu hastalarda da birkaç aylık süren kirpik dibi bakımı ve tedavisi sonrasında lazer tedavisine geçilebilir.
Yenidoğan Bebeğin Gazının Alınması 01:27
Yenidoğan Bebeğin Gazının Alınması 1.369 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Yenidoğan Hemşiresi Rabia Güneş Yolcu, yenidoğan bebeğin gazının alınması hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Yenidoğan Bebeğin Gazının Alınması Yeni doğan bebek üç sebepten ağlar: Bunlardan birincisi bebeğimiz acıkmış olabilir, altını kirletmiş olabilir ya da gazı olabilir. Şimdi size bebeğin gazı nasıl çıkartılır onu göstereceğim. Öncelikle bebeğin midesi omuz başımıza gelecek şekilde omuzumuza yerleştiriyoruz. Ve daha sonra başını bu şekilde yan çeviriyoruz. Bebek uygun pozisyonu aldıktan sonra bebeğin sırtına aşağıdan yukarıya doğru bu şekilde bastırarak masaj uyguluyoruz. Bir bebek masaj uygulamasından sonra avuç içimizi kapatarak bebeğin sırtına bu şekilde vuruyoruz. Bu uygulamayı 3-5 dakika yaptıktan sonra bebek hala gazını çıkartmamışsa bebeğimizi yatırabiliriz. Bebeğimizi yan yatırıyoruz. Üzerine bir battaniyeyle sırtını destekliyoruz. Bebeğin kusmaması ve kustuğunu aspire etmemiz için yani akciğerlerine kaçırmaması için yan çevirip bu şekilde yatırılmasını uygun buluyoruz.
Hamileler için Pilates 17:37
Hamileler için Pilates 1.335 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doğuma ve Bebeğe Hazırlık için Anne Adaylarına Özel Hamile Pilatesi hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Merhaba sevgili hanımlar. Gebelik bir kadının fiziksel, hormonal ve duygusal açıdan birçok değişiklik yaşadığı bir dönemdir. Gebelikte salgılanan bazı hormonlar ve büyüyen bebeğin ağırlığı annenin kas ve iskelet sisteminde bir takım değişiklikler yaratır. Anne de bel ve sırt ağrıları görülebilir, bağ dokusu gevşer ve eklemler kolay yaralanabilir. Özellikler el ve ayak bileklerinde öden oluşur. Hamilelik boyunca bebeğin rahime yaptığı baskı yer çekimi etkisiyle pelviks duvarı yaklaşık 2,5cm kadar aşağıya sarkar. Pelviks taban zarlarındaki sarmak anne adayına idrar kaçırma hayat kalitesini düşüren daha bir çok sıkıntı yaşatabilir. Kısacası güçlü pelviks taban zarları doğum öncesinde ve sonrasında anne adayları için büyük önem taşır. Pilates de bu kasları güçlendirmek için yapılacak en doğru egzersizleri içeriyor. Hamilelikte pilatese doktorunuz izin verdiği müddetçe 12 ila 16.hafta arasında başlanabilir. Ortalama olarak da haftada 2-3 defa doğuma kadar devam edilebilir. Pilates hamileler için önemli bir egzersizdir. Tüm vücudu dengeli bir şekilde çalıştırırken annenin değişen anatomisine göre egzersiz modifikasyonları içerir. Kısacası pilates gebelik sonrasında ve öncesinde yapacağınız en kapsamlı egzersizdir. Hadi şimdi hareketlerimize geçelim. Metimizin üzerine oturuyoruz, ayaklarımızı bağdaş kuruyoruz, oturma kemiklerimizi iyice yerleştiriyoruz. Omur burada olduğu kadar dik duruyoruz, derin nefes alıp, kendimizi geriye doğru veriyoruz. Tekrar toplanıyoruz, al nefes, ver. Alırken omurumuzun yeterince dik olmasına dikkat ediyoruz, verirken C şekline geliyoruz. Siz bu hareketleri 3X10 kere yapabilirsiniz. Ellerimizi ön tarafa uzatıyoruz, elimizden biri tutarmış gibi kollar gergin kaburgalarımızı çalıştırıyoruz şu an da. Nefes al, verirken arkadaki kürek kemiklerimizi birbirine değdiriyoruz. Doğru nefes alış, verişi vücudumuza daha fazla oksijen gitmesini ve bebeğimizin bu oksijenden doğru oranda yararlanmasını sağlamış oluruz. Hareket değiştiriyoruz. Kedi pozisyonuna geçiyoruz. Bacaklarımızı omuz genişliğinde açıyoruz, ellerimiz sabit, karnımızı içeri çekiyoruz, kalçayı çok fazla dışarı çıkartmıyoruz. Karnımızı içeri çekerken omurumuzu de C şekline getiriyoruz. Bu hareketleri yaparken mutlaka doktor gözetiminde olmanız gerektiğini de vurgulayalım. Bacaklarımızı çalıştıracağız. Hamilelik döneminde bacaklarda ödem oluşmasını engellemek için biliyorsunuz ki buradaki kan dolaşımını sağlamak gerekiyor. Eliniz karnınızın önünde ayaklarınızı biraz paralel tutabilirsiniz. Dengenizi sağlamak için. Üstteki bacağımızı 2kere öne atıyoruz, 2 kere arkaya atıyoruz. Gövdemizi de oynatmamaya çok dikkat ediyoruz. Ayaklarımızı biraz kırıyoruz ve üstteki bacağımızı açıp kapıyoruz ve diğer tarafa dönüyoruz. Diğer bacak kaslarımızı da çalıştıralım. Köprü pozisyonumuz var. Belimizi mete iyice yerleştiriyoruz buradaki boşluğu kapatıyoruz. Pelvis dediğimiz kaslarımızı çalıştıracağız. Eller gergin ayak tapuklarına değebilecek şekilde pelviks kasımızı çeviriyoruz, bırakıyoruz. İki dizimizi kendimize doğru çekiyoruz, kuyruk sokumumuzu geriye doğru veriyoruz. Ayaklarımızı birleştiriyotuz dirseklerimizin üzerinde duruyoruz, ayağımızı ön tarafa uzatıyoruz ayağımız flex durumda kendine doğru çek öne uzatırken uzat. Küçük küçük daireler çiziyoruz, kal ortada tersine. Hamilelikte son dönemlerde göbek çok büyüdüğü için ağırlık sırtta. Sırtı rahatlatmak için lastikle birkaç hareket göstereceğim. Lastiğimizi alıyoruz, üstüne oturuyoruz. Lastiği arkadan tutuyoruz uzat, bırak. Omurun dik olmasına da dikkat ediyoruz. Birkaçta ayak hareketi göstereceği, ayakta neler yapabiliriz. Ayaklarımızı omuz genişliğinde açıyoruz, elimizde lastik. Lastiği gerebildiğimiz kadar geriyoruz. Arkaya doğru açıyoruz, kapatıyoruz. Lastiği ayağımıza geçiriyoruz ve yan obliglerimizi çalıştırıyoruz. 2kere sola 2kere sağa bu hareketi 10 kere yapıyoruz. Geçiyoruz sandalyeyle çalışmaya, sandalyenin arkasına geçiyoruz. Ayaklarımızı açıyoruz, oturur pozisyonda, skuat bu hareketi de 15 kez yapabilirsiniz. Ayaklarınızı kapatıyorsunuz ve bacaklarımızı çalıştırıyoruz.
Hamilelikte bebeğin cinsiyeti kaçınca ayda tespit edilir ? 00:26
Hamilelikte bebeğin cinsiyeti kaçınca ayda tespit edilir ? 1.407 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Öğr.Gör. Dr. Melek Uzun gebelik hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde; Gebelik takibi , Riskli gebe takibi, Erken gebelik dönemi tarama, 2. düzey USG taraması, Obstetrik Doopler USG, Normal doğum, Ağrısız doğum, Sezeryan doğum, Doğum kontrolü yöntemleri danışmanlığı ve uygulanması, Menopozda hasta takibi, Servikal smear (PAPS testi), Genital siğil tedavisi, İnfertil hasta takibi, Laparoskopik operasyonlar, Histeroskopik operasyonlar, Kanser cerrahisi ameliyatları, İdrar kaçırma ameliyatları, Askı ameliyatları (TOT, IVS, TVT), Perinatolojik girişimler yapılmaktadır. Hamilelikte bebeğin cinsiyeti kaçınca ayda tespit edilir ? Gebelikte bebeğin cinsiyeti 12. Haftadan sonra tespit edilir. Ama çoğunlukla 14 – 16. Hafta arası daha net bir şekilde hastaya söylenir.
Kalp Krizi Bulguları Nelerdir? 00:37
Kalp Krizi Bulguları Nelerdir? 1.206 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Soner Demir, kalp krizi hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Kliniği; deneyimli uzman kadrosu ve teknolojik alt yapısı ile her türlü kardiyak girişimin ve tedavinin uygulanabildiği bir merkez olarak hizmet vermektedir.Kalp krizi geçirmekte olan hastalara: Acil balon ve stent işlemi , Koroner anjiyografi ve kalp kateterizasyonu, Ritim bozukluğu olan hastalara elektrofizyolojik çalışma , ablasyon , intrakardiyak defibrilatör ve kalıcı pil takılması işlemleri, Mitral darlığının uygun vakalarda kapalı balon yöntemi ile açılması , Kalbinde delik olan hastalara kapalı yöntemle "delik kapama" işlemi, Ekokardiyografi , Eforlu EKG testi , 24 saat süreli ritim holter, 24 saat süreli tansiyon holter, İskemi araştırılması için myokard perfüzyon sintigrafisi, Koldan uygulanabilen, yatış gerektirmeyen koroner BT anjiyografi işlemleri uygulanmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Kalp krizi bulguları nelerdir? Kalp krizi bulguları aniden ortaya çıkan yaklaşık 20 dakikadan daha fazla süren şiddetli göğüs ağrısı veya göğüs yanması bulgularıdır. Göğüs ağrısı özellikle her iki göğsün ortasında yani kravat bölgesi dediğimiz alanda olur. Bazı hastalarda komple göğsü kaplayabilir. Bazı hastalarda sol göğüs bölgesinde başlayabilir ve bu sırada kalp krizi atlanabilir.
Doğum sancısı gelince anne adayının yapması gerekenler nelerdir ? 00:51
Doğum sancısı gelince anne adayının yapması gerekenler nelerdir ? 1.246 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Öğr.Gör. Dr. Melek Uzun doğum sancısı hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde; Gebelik takibi , Riskli gebe takibi, Erken gebelik dönemi tarama, 2. düzey USG taraması, Obstetrik Doopler USG, Normal doğum, Ağrısız doğum, Sezeryan doğum, Doğum kontrolü yöntemleri danışmanlığı ve uygulanması, Menopozda hasta takibi, Servikal smear (PAPS testi), Genital siğil tedavisi, İnfertil hasta takibi, Laparoskopik operasyonlar, Histeroskopik operasyonlar, Kanser cerrahisi ameliyatları, İdrar kaçırma ameliyatları, Askı ameliyatları (TOT, IVS, TVT), Perinatolojik girişimler yapılmaktadır. Doğum sancısı gelince anne adayının öncelikle yapması gereken öncelikle telaşlanmadan bunlar yalancı doğum eğilimleri mi yoksa gerçekten bir doğum eğilimi mi bunu anlamak lazım. Bunun için önce bir ağrının ritmini kontrol etmek gerekiyor. Doğum sancısı önce yarım saat sonra yirmi dakika sonra on dakika sonra beş dakikaya düşer. Ama beş dakikaya düşene kadar evde beklememeli sancıları ritmik ve düzenli gerçekten oturmuşsa özellikle bir saat iki saat gerekirse bekler. Baktı ritmik ağrıları. Hastaneye ulaşmalı ve hani gerekli muayenesini yaptırmalıdır.
Tiroid Bezi Hastalığının Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir? 01:48
Tiroid Bezi Hastalığının Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir? 775 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, Tiroid Hakkında Bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Obezite , Diyabet Ve Tiroid Hastalıkları Kliniğinde ;tip 1 Ve Tip 2 Diyabet, Gestasyonel Diyabet (Gebelik Diyabeti), Metabolik Sendrom, Hipertansiyon (Özellikle Endokrin Hipertansiyon), Obezite (Şişmanlık), Guatr Ve Diğer Tiroid Bezi Hastalıkları, Hipofiz Bezi Hastalıkları (Örneğin, Prolaktin Hormon Yükseklikleri), Kolesterol Ve Trigliserid (Kan Yağları) Yükseklikleri, Osteoporoz (Kemik Erimesi) Ve Metabolik Kemik Hastalıkları, Böbrek Üstü Bezlerinin (Adrenal Veya Surrenal Bezler) Hastalıkları Kadınlarda Polikistik Over Sendromu, Hirsutizm (Tüylenme Fazlalığı) Hastalıklarının Tedavisi Yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr tiroid Bezi Hastalığının Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir? eğer Uzun Vadede Kontrol Altına Alınmazsa Hipotiroidi Çok Derin Hipotiroidi Miksödem Koması Dediğimiz Rahatsızlığa Sebep Olabilir. Bu Solunum Güçlüğü, Nabız Sayısında Düşüş İle Ortaya Çıkar. Ciddi Kilo Almaya Meyil Vardır Ve Çok İleri Evre Hipotiroidi De Ortaya Çıkar. Bunu Çok Nadir Görürüz. Genellikle Hipotiroidi De Kilo Almaya Meyil Söz Konusu Olur. Adet Düzensizliği Olur. Kişi Halsizdir, Yorgundur, Saçlarında Kabalaşmalar Bazen Dökülmeler Vardır. Hiçbir Zaman İdeal Kilosuna İnemez. Genellikle Hipotiroidi Yavaş Seyirlidir Ve Bu Belirtiler Birdenbire Değil De Aylar Yıllar Öncesinde Seyrettiği İçin Kişi Bir Türlü Rahatsızlığının Sebebini Bulamaz. Bazen Doktor Doktor Dolaşır. Dolayısıyla Böyle Belirtiler Olduğu Zaman Mutlaka Tiroid Fonksiyonlarına Bakmak Lazım. Hipertiroidi Olduğunda İse Bunun Tam Tersi Belirtiler Ortaya Çıktığı İçin Özellikle Tiroid Hormonunun Çok Çalışmasına Bağlı Uzun Süre Böyle Bir Durum Söz Konusu Olursa Vücutta Ortaya Çıkacak Hatalar Şunlar Olabilir. Mesela Kalpte Ritim Bozukluğu, Çarpıntı, Uzun Vadeli Kemik Erimesi, Sinirlilik Ve Kaslarda Erime Dolayısıyla Da Zayıflama Şeklinde Belirtiler Ortaya Çıkabilir. Tiroid Hastalığında Hormonlar Normal Olur Bazen Ama Guatr Olur Diye Anlattık Ya Guatr Eğer Çok Büyük Bir Guatr İse Yani Tiroid Bezi Çok Büyükse Nefes Borusuna Baslı Yapabilir, Yemek Borusuna Baskı Yapabilir. Kişi Yutkunmakta, Nefes Almakta Zorluk Çekebilir. Bu Bazen Dıştan Görünür Hale Gelir. Bazen Göğüs Kafesine Doğru Büyüme Olur Ve Bunlara Ameliyat Gerekebilir.
Meme Kanseri / Fatih Üniversitesi Hastanesi 03:38
Meme Kanseri / Fatih Üniversitesi Hastanesi 722 izlenme - 2 yıl önce Meme Kanserinin Farkındayız, Yanınızdayız... www.hastane.fatih.edu.tr
Bebeklerde rop muayenesi nedir? 00:49
Bebeklerde rop muayenesi nedir? 856 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Aydın Yıldırım, bebeklerde rop muayenesi hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Kliniği'nde; Rutin göz muayeneleri, Çocukluk çağı kataraktı Şaşılık, Gözyaşı kanalı tıkanması, Çocukluk çağı göz tansiyonları, Glokom (göz tansiyonu), Üveit, Katarakt, Retina hastalıklarının teşhis ve tedavisi, Göz kusurlarının tedavisi, Excimer lazer, PRK, LASIK, LASEK, Epi-LASIK Wavefront (göze özel lazer tedavisi), Intralase lazer (bıçaksız lazer tedavisi) yöntemleri ile yapılmaktadır. Prematüre retinopatisi dediğimiz erken doğan düşük tartılı olan ve fazla oksijene maruz kalan çocuklarda gelişen prematüre retinopatisi oldukça önemli bir hastalıktır. İyi takibi gerekir. Özellikle 30 haftanın altında ve 1000 gramın altında doğan çocuklarda küvözde kalıp oksijene maruz kalan bebeklerde yakın takip gereklidir. Bunlarda genellikle iki haftada bir veya dört haftada bir ayrıntılı göz muayenesiyle takip yapılıyor. Eğer gidişat beklediğimizin dışında bir yöne doğru yönlenmeye başlarsa bunlarda lazer tedavisi ve daha güncel olan enjeksiyon tedavileri yapılmaktadır.
Tiroid nodülü nedir? Nasıl tedavi edilir? 01:51
Tiroid nodülü nedir? Nasıl tedavi edilir? 625 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, tiroid nodülü hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Obezite , Diyabet ve Tiroid Hastalıkları Kliniğinde ;Tip 1 ve tip 2 diyabet, Gestasyonel diyabet (gebelik diyabeti), Metabolik sendrom, Hipertansiyon (özellikle endokrin hipertansiyon), Obezite (şişmanlık), Guatr ve diğer tiroid bezi hastalıkları, Hipofiz bezi hastalıkları (örneğin, prolaktin hormon yükseklikleri), Kolesterol ve trigliserid (kan yağları) yükseklikleri, Osteoporoz (kemik erimesi) ve metabolik kemik hastalıkları, Böbrek üstü bezlerinin (adrenal veya surrenal bezler) hastalıkları Kadınlarda polikistik over sendromu, Hirsutizm (tüylenme fazlalığı) hastalıklarının tedavisi yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Tiroid nodülü nedir? Nasıl tedavi edilir? Tiroid nodülü normalde tiroid bezinde olmaması gereken bir oluşumdur. Yuvarlak ya da oval şekildedir. Solit yani katı ya da kistik yani sıvı özellikli olabilir. Bir veya birden fazla olabilir. Bu nodüller genellikle iyot eksikliğinin bir göstergesidir. Erken yaşta çıktığında takip edilmesi gerekir. Eğer belli boyuta özellikle bir santimin üzerine çıkarsa ince iğne aspirasyon biyopsisiyle değerlendirilmesi icap eder. Tek nodül veya çoklu nodül şeklinde ayrım yapılabilir. Tek nodül olduğunda mutlaka biyopsi ile değerlendirilmeli çoklu nodül olduğunda biyopsi yapılmadan takip edilebilir ama büyük nodüller mutlaka biyopsi ile değerlendirilmesi icap eder. Eğer nodüller çok sayıda ise ve ilaçla tedavi edilemiyorsa ameliyat yapılması gerekir. Bir de tiroid hormon eksikliği de nodüllerin ortaya çıkmasında ve büyümesinde etkendir. Dolayısıyla nodülü ya da nodülleri olan hastalarda mutlaka tiroid hormonları bakılır ve duruma göre ilaç tedavisi ile bu nodüllerin büyümesinin önüne geçilmesi gerekebilir. Bir de yaşlılarda ortaya çıkan toksik multinoduler guatr vardır. Bu özellikle ileri yaşlarda 60’lı 70’li yaşlarda ciddi kalp ritim bozukluklarına sebep olur ve kişilerde kalp hastalığına zemin hazırlar veya mevcut kalp hastalığını kötüleştirebilir. Onun için bunların tedavisinde de duruma göre radyoaktif iyot tedavisi veya cerrahi tedavi ya da ilaç tedavisi seçeneklerinden birisi ya da birkaçı denenerek mutlaka hastadaki tiroid hormon tedavisi düzenlenmesi icap eder.
ERCP nasıl yapılır ? 01:42
ERCP nasıl yapılır ? 794 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Akçan ERCP Hakkında Bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'nde; mide hastalıkları, reflü hastalığı, polipler, ülseratif kolit, iltihabi bağırsak hastalıkları, hepatitler, safra kesesi hastalıkları ve tıkanma sarılıkları tedavileri yapılmaktadır. Gastroskopi, Kolonoskopi, Perkütan endeskopik gastrostomi açılması, ERCP işlemi, 24 saat pH metre ölçümleri, Mide ve bağırsak kanaması olan hastalarda endoskopik müdaheleler, Obezitede mide balonu yerleştirilmesi işlemeri yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Mide Balonu Hangi Durumlarda Patlayabilir? Mide balonları günümüzdeki mide balonlarının kullanılan malzemesi açısından oldukça dayanıklı ve bunlar belli aşamalarda testleri geçtikten sonra satış aşamasına gelen ürünler oldukları için 12 aydan önce patlaması, delinmesi, mide asitine karşı herhangi bir zarar görmesi söz konusu değildir. Çünkü onaylar 12 ay üzerinden alınmıştır. Daha fazla süreler de mide asitinin tahrişliğinden dolayı incelip böyle bir risk olabilir. Ancak 12 aya kadar dayanabildikleri bilindiği için direk spontan bir delinme, patlama beklenmiyor. Dış etkenlerle yani çok yanlış bir şey ama çok sert cisimlerin yutulması bunlar tabi fazla hastanın yapacağı art niyetli davranışlar olabilir. Böyle bir şeyle patlayabilir. Sert bir cismin yutulması, toplu iğne yanlışlıkla yutulabilir. Tabi bunlar toplu iğne olabilir, daha sert kabuklu cihazlarının büyük kabukla yutulması, kemikli şeylerin yutulması, sert kılçıklı şeylerde bu tip riskler olabilir. Bu tip sert cisimler mideye ulaşırsa tabii ki mekanik olarak böyle bir şeye yol açabilir. Hastalar bu tip şeyleri tüketmemek açısından dikkatli olabilirler.
Rahim kanseri nasıl tedavi edilir ? 00:32
Rahim kanseri nasıl tedavi edilir ? 767 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Sedat Kadanalı rahim kanseri hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde; Gebelik takibi , Riskli gebe takibi, Erken gebelik dönemi tarama, 2. düzey USG taraması, Obstetrik Doopler USG, Normal doğum, Ağrısız doğum, Sezeryan doğum, Doğum kontrolü yöntemleri danışmanlığı ve uygulanması, Menopozda hasta takibi, Servikal smear (PAPS testi), Genital siğil tedavisi, İnfertil hasta takibi, Laparoskopik operasyonlar, Histeroskopik operasyonlar, Kanser cerrahisi ameliyatları, İdrar kaçırma ameliyatları, Askı ameliyatları (TOT, IVS, TVT), Perinatolojik girişimler yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Rahim Kanseri Nasıl Tedavi Edilir? Rahim kanserinin tedavisinde kanserin derecesine göre yayılmasına göre tedavi obsiyonları vardır. Başında cerrahi gelir. Rahmin ve yumurtalıkların ve lenf bezlerinin alınması eğer hastalık ilerlemişse bunun beraberinde ışın tedavisi ve ilaç kemoterapi eşlik edebilir.
Tiroid hastaları oruç tutabilir mi? 01:09
Tiroid hastaları oruç tutabilir mi? 614 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, tiroid hastaları hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Ramazan Ayında sağlıkla ilgili merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtlıyor. Tiroid hastaları oruç tutabilir mi? Tiroit hastaları oruç tutabilir. Eğer tiroit hastalığına baka hastalıklar eşlik etmiyor ise birde aslında tiroit hastalarının kullandığı ilaçlara bağlı. Şimdi biz bunu kabaca ikiye ayırırsak: hipotiroidi hastalarının kullandığı ilaçlar sahurdan önce alınırsa ve aksatılmazsa bu hastaların oruç tutmalarında bir mahsur yoktur. Hipertiroidi hastalarına gelince bu hastalar günde birkaç doz ilaç kullanabiliyorlar. Dozların atlanmaması için dozların iftar ve sahur arasına paylaştırılması gerekiyor veya gündüz alınan dozun akşama veya geceye kaydırılması gerekiyor. Bunlara dikkat edilirse, ilaç dozlarında bir aksama olmazsa, tiroit hastalarında genel olarak oruç tutmalarına mani bir sebep yoktur.
Kalp kapağı çökmesi nedir? 01:09
Kalp kapağı çökmesi nedir? 866 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Güden kalp kapağı çökmesi hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde ; Küçük yara ile endoskopik ameliyatlar, Çalışan kalpte koroner by-pass ameliyatları, Anevrizmalarda endovasküler stent yerleştirilmesi, Büyük damar cerrahisi (torakal / torakoabdominal aort anevrizması, diseksiyon), Kompleks kalp kapak tamiri (aort, mitral), Ritim bozukluklarının cerrahi tedavisi, Doğumsal kalp hastalıkları ameliyatları, Atardamar ve toplardamar hastalıklarının (şahdamarı, bacak damarı, varis) ameliyatları, Lazer ve radyofrekans tekniği ile tedavisi (EVLT ya da VNUS), Varis tedavileri yapılmaktadır. "Kalp kapağının çökmesi normalde olması gereken seviyenin daha altında bulunması demektir. Bu da tabii, ben hastalarda şöyle tarif ediyorum, kapının eşiği gibi düşünmek gerekiyor. Kapıyı kapadığınızda nasıl birbirine denk geldiğinde tam kapanıyor, eğer birbirinden daha farklı bir planda olduğu zaman bu kapılar kapanmaz ve aralık kalması. Çökme de aynı kapaklarda da bu ikiz kapağın, iki yaprakçığın aynı planda kapanmaması, farklı açılarda olması nedeniyle kaçağa sebep olması. Çökme, farklı yerlerde bulunması kapak uçlarının birbirlerine yapışacağı yerdeki yere ayrı durması."
Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? 01:42
Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? 560 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, Metabolizma Hızı Hakkında Bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Obezite , Diyabet Ve Tiroid Hastalıkları Kliniğinde ;tip 1 Ve Tip 2 Diyabet, Gestasyonel Diyabet (Gebelik Diyabeti), Metabolik Sendrom, Hipertansiyon (Özellikle Endokrin Hipertansiyon), Obezite (Şişmanlık), Guatr Ve Diğer Tiroid Bezi Hastalıkları, Hipofiz Bezi Hastalıkları (Örneğin, Prolaktin Hormon Yükseklikleri), Kolesterol Ve Trigliserid (Kan Yağları) Yükseklikleri, Osteoporoz (Kemik Erimesi) Ve Metabolik Kemik Hastalıkları, Böbrek Üstü Bezlerinin (Adrenal Veya Surrenal Bezler) Hastalıkları Kadınlarda Polikistik Over Sendromu, Hirsutizm (Tüylenme Fazlalığı) Hastalıklarının Tedavisi Yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr metabolizma Nasıl Hızlandırılır?
Mide besleme tüpü ne kadar süreyle kullanılabilir ?  Değiştirilmesi gerekir mi ? 03:21
Mide besleme tüpü ne kadar süreyle kullanılabilir ? Değiştirilmesi gerekir mi ? 704 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Akçan Mide Beslenme Tüpü Hakkında Bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'nde; mide hastalıkları, reflü hastalığı, polipler, ülseratif kolit, iltihabi bağırsak hastalıkları, hepatitler, safra kesesi hastalıkları ve tıkanma sarılıkları tedavileri yapılmaktadır. Gastroskopi, Kolonoskopi, Perkütan endeskopik gastrostomi açılması, ERCP işlemi, 24 saat pH metre ölçümleri, Mide ve bağırsak kanaması olan hastalarda endoskopik müdaheleler, Obezitede mide balonu yerleştirilmesi işlemeri yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Endoskopi İle Takılan Mide Tüpü (PEG) Nedir? Mide besleme tüpü endoskopik yolla mideye kadar ulaştıktan sonra karın ön duvarında endoskobun verdiği ışık görülerek o kolonizasyondan bir iğne ve içerisinden geçirilen kılavuz telin mide içerisinde direkt sokulması endoskopla bu ucun tutularak ağızdan çıkarıldıktan sonra tüpün tekrar ters yoldan bağlanıp çekilerek mide duvarına takılmasından oluşur. Bu yolla mide içerisine açıklığı olan ve ancak plastik bir boruyla dışarıya da karın duvarından yolu olan bir tüptür ve buradan kişi direkt midesine sıvı ve o boru içerisinden geçebilecek her türlü besini incelttikten sonra beslemeye yarayan bir tüptür.
Kolonoskopi acı verir mi ? Anestezi ile yapılması acıyı engeller mi ? 01:02
Kolonoskopi acı verir mi ? Anestezi ile yapılması acıyı engeller mi ? 563 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Akçan Kolonoskopi Hakkında Bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'nde; mide hastalıkları, reflü hastalığı, polipler, ülseratif kolit, iltihabi bağırsak hastalıkları, hepatitler, safra kesesi hastalıkları ve tıkanma sarılıkları tedavileri yapılmaktadır. Gastroskopi, Kolonoskopi, Perkütan endeskopik gastrostomi açılması, ERCP işlemi, 24 saat pH metre ölçümleri, Mide ve bağırsak kanaması olan hastalarda endoskopik müdaheleler, Obezitede mide balonu yerleştirilmesi işlemeri yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Kolonoskopi Acı Verir mi? Anestezi İle Yapılması Acıyı Engeller Mi? Kolonoskopi hastaya uyutmadan yapılırsa sedasyon dediğimiz uyutma işlemi yapılmazsa beraberinde damardan yine narkotik analjezik dediğimiz ilaçlar kullanılarak ağrısı kesilmezse uyanık hasta da bağırsakların gaza olan hassasiyet den gerilime olan hassasiyetinden dolayı ağrılı bir işlem olabilir. Ancak günümüzde birçok merkez bu sedasyon ve analjezik işlemlerini başarıyla yapmaktadır. Dolayısıyla da bu tip merkezlerde ki bizim merkezimizde aynı şekilde sedasyon artı analjeği birlikte kullanıyoruz. Bu durumlar da kişi tamamen çok konforlu bir şekilde en ufak bir rahatsızlık duymadan kolonoskopi yapılabilmektedir.
Rahim sarkması hangi kadınlarda daha çok görülür ? 00:53
Rahim sarkması hangi kadınlarda daha çok görülür ? 748 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Öğr.Gör. Dr. Melek Uzun rahim sarkması hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde; Gebelik takibi , Riskli gebe takibi, Erken gebelik dönemi tarama, 2. düzey USG taraması, Obstetrik Doopler USG, Normal doğum, Ağrısız doğum, Sezeryan doğum, Doğum kontrolü yöntemleri danışmanlığı ve uygulanması, Menopozda hasta takibi, Servikal smear (PAPS testi), Genital siğil tedavisi, İnfertil hasta takibi, Laparoskopik operasyonlar, Histeroskopik operasyonlar, Kanser cerrahisi ameliyatları, İdrar kaçırma ameliyatları, Askı ameliyatları (TOT, IVS, TVT), Perinatolojik girişimler yapılmaktadır. Rahim sarkması özellikle pelvik tavanı zayıf hastalarda genetik olarak buna meyilin olması artı hastanın çok iri ve çok fazla sayıda zor doğumlara maruz kalması iri bebekten dolayı bazen de nadiren iri olmasa bile zor doğumlar özellikle bunlar faktördür. Onun haricinde bazı akciğer sorunları olan sürekli öksüren ya da çok kabızlık sorunu olan hastalarda eğer pelvik tanban dediğimiz genital bölgedeki kasları ve bağ dokuları çok zayıfsa bu tarz hastalar özellikle sarkmaya meyillidirler.
Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir? 00:38
Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir? 754 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alaattin Öztürk, kıl dönmesi hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir? Kıl dönmesinde tedavi hemen derinin altında yerleşmiş olan yaralı, hastalıklı dokunun çıkarılması şeklinde tedavi edilir. Bu hastalıklı doku çıkarıldıktan sonra kalan boşluğun kapatılma şekilleri farklıdır. Bunlar da değişik ameliyat yöntemleri olarak karşımıza çıkar. Yani bir ameliyat yapmak gerekir kıl dönmesinde.
Kalp deliği ameliyatı nasıl yapılır ? 00:51
Kalp deliği ameliyatı nasıl yapılır ? 712 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Güden Kalp Deliği Ameliyatı hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde ; Küçük yara ile endoskopik ameliyatlar, Çalışan kalpte koroner by-pass ameliyatları, Anevrizmalarda endovasküler stent yerleştirilmesi, Büyük damar cerrahisi (torakal / torakoabdominal aort anevrizması, diseksiyon), Kompleks kalp kapak tamiri (aort, mitral), Ritim bozukluklarının cerrahi tedavisi, Doğumsal kalp hastalıkları ameliyatları, Atardamar ve toplardamar hastalıklarının (şahdamarı, bacak damarı, varis) ameliyatları, Lazer ve radyofrekans tekniği ile tedavisi (EVLT ya da VNUS), Varis tedavileri yapılmaktadır. "Kalp deliğinin giderilmesi ameliyatı veya tamiri gibi olan ameliyatlar, normal açık kalp ameliyatı şeklinde yapılmaktadır. Bunların iki yöntemi vardır; hem önden açılabilir hem de yandan daha küçük olarak açılarak yapılabilen ameliyatlardır. Bu ameliyatların tedavisi eskiden sadece cerrahiydi, şimdi ise kateter tedavisiyle kapatılabilme imkânı var."
Lazerle Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı Ameliyatı Güvenli Midir ? 01:10
Lazerle Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı Ameliyatı Güvenli Midir ? 668 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Aydın Yıldırım lazer ameliyatı hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Kliniği'nde; Rutin göz muayeneleri, Çocukluk çağı kataraktı Şaşılık, Gözyaşı kanalı tıkanması, Çocukluk çağı göz tansiyonları, Glokom (göz tansiyonu), Üveit, Katarakt, Retina hastalıklarının teşhis ve tedavisi, Göz kusurlarının tedavisi, Excimer lazer, PRK, LASIK, LASEK, Epi-LASIK Wavefront (göze özel lazer tedavisi), Intralase lazer (bıçaksız lazer tedavisi) yöntemleri ile yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Lazerle Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı Ameliyatı Güvenli Midir? Gözyaşı kanal ameliyatlarının tedavisinde günümüzde 3 yöntem bulunmaktadır. Dışarıdan yapılan cerrahiler günümüzde etkisini kaybetmiştir. Onun yerine lazerle yapılan gözyaşı kanal ameliyatları veya endeskopik dediğimiz burun içersinde yapılan ameliyatlar ön plana çıkmıştır. Lazerle yapılan gözyaşı kanal ameliyatları yaygın olarak tercih edilse de tecrübeli bir elde ve iyi bir kulak burun boğazcı yardımıyla yapılması gerekmektedir. Fakat buna rağmen lazerle göz yaşı ameliyatlarında yeniden tıkanma riski endeskopik dediğimiz burun içerisinde yapılan ameliyatlara göre bir miktar daha yüksek olmaktadır. Ancak lazerle gözyaşı ameliyatlarının en önemli avantajları son derece basit bir uygulama olmasıdır. Bazen anestezi bile gerekmemesi, tekrarlanabilir olması ve tedavi sonrasında hastanın kolay rehabilitasyondur. Fakat buna rağmen tedavi sonrasında nüks oranları sebebiyle günümüzde lazerle gözyaşı ameliyatları etkinliğini kaybetmiştir. Endoskopik burun ameliyatları gelmeye başlamıştır.
Mitral kapak yetmezliği dereceleri nelerdir? 01:22
Mitral kapak yetmezliği dereceleri nelerdir? 795 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Güden Mitral kapak yetmezliği dereceleri hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde ; Küçük yara ile endoskopik ameliyatlar, Çalışan kalpte koroner by-pass ameliyatları, Anevrizmalarda endovasküler stent yerleştirilmesi, Büyük damar cerrahisi (torakal / torakoabdominal aort anevrizması, diseksiyon), Kompleks kalp kapak tamiri (aort, mitral), Ritim bozukluklarının cerrahi tedavisi, Doğumsal kalp hastalıkları ameliyatları, Atardamar ve toplardamar hastalıklarının (şahdamarı, bacak damarı, varis) ameliyatları, Lazer ve radyofrekans tekniği ile tedavisi (EVLT ya da VNUS), Varis tedavileri yapılmaktadır. "Mitral kapak yetmezliği dendiği zaman, her zaman her hasta için aynı şey söylenmiyor. Bunun da belli bir derecelendirilmesi var. Bu derecelendirme de daha çok ekokardiyografiyle yapılıyor. Bunlar 1, 2, 3, 4 diye belirleniyor. Bir en en az, dört de en çok olan veya tabir olarak hafif, orta veya ileri kaçak diye yetmezlik diye belirlenebiliyor veya hacim ölçümüyle de söylenen değerler var. 20, 40, 50, 60 mililitre kaçırması gibi. Ama biz daha çok kolaylık olduğu için 1, 2, 3, 4 diye kullanıyoruz ama tabii ameliyat olacak hastalar için en az ama en az 4 dediğimiz kaçak olması gerekiyor, onun altındakileri çok ameliyat etme tarafı olmuyoruz. Zaten bu hastaların da çok şikayeti olmuyor ki bizim böyle takip ettiğimiz birçok hastamız var kaçağın az olduğu miktarının. Takip ediyoruz. Beklediğimiz ne? Boş yere hastaları ameliyat etmemek aslında. Çünkü ameliyatın bir riski var. Amaç orada vakti geldiği zaman ameliyat etmek, kalp gücünü kaybetmeden ameliyat etmek."
Tiroid Bezi Hastalıklarının Stres Ve Üzüntüyle Bir İlgisi Var Mıdır? 00:28
Tiroid Bezi Hastalıklarının Stres Ve Üzüntüyle Bir İlgisi Var Mıdır? 511 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, Tiroid Hakkında Bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Obezite , Diyabet Ve Tiroid Hastalıkları Kliniğinde ;tip 1 Ve Tip 2 Diyabet, Gestasyonel Diyabet (Gebelik Diyabeti), Metabolik Sendrom, Hipertansiyon (Özellikle Endokrin Hipertansiyon), Obezite (Şişmanlık), Guatr Ve Diğer Tiroid Bezi Hastalıkları, Hipofiz Bezi Hastalıkları (Örneğin, Prolaktin Hormon Yükseklikleri), Kolesterol Ve Trigliserid (Kan Yağları) Yükseklikleri, Osteoporoz (Kemik Erimesi) Ve Metabolik Kemik Hastalıkları, Böbrek Üstü Bezlerinin (Adrenal Veya Surrenal Bezler) Hastalıkları Kadınlarda Polikistik Over Sendromu, Hirsutizm (Tüylenme Fazlalığı) Hastalıklarının Tedavisi Yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr tiroid Bezi Hastalıklarının Stres Ve Üzüntüyle Bir İlgisi Var Mıdır? stres Ve Üzüntü Tiroid Hastalığı Yapar Diyemeyiz. Belki Bizim Henüz Bilmediğimiz Mekanizmalarla Sebep Oluyor Olabilir Ama Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Bir Sebep Değildir.
Gastroskopi nasıl yapılır ? 02:18
Gastroskopi nasıl yapılır ? 503 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Akçan Gastroskopi Hakkında Bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'nde; mide hastalıkları, reflü hastalığı, polipler, ülseratif kolit, iltihabi bağırsak hastalıkları, hepatitler, safra kesesi hastalıkları ve tıkanma sarılıkları tedavileri yapılmaktadır. Gastroskopi, Kolonoskopi, Perkütan endeskopik gastrostomi açılması, ERCP işlemi, 24 saat pH metre ölçümleri, Mide ve bağırsak kanaması olan hastalarda endoskopik müdaheleler, Obezitede mide balonu yerleştirilmesi işlemeri yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Sağlıklı İnsanlar Hangi Durumlarda Kolonoskopi Yaptırmalıdır? Sağlıklı insanlar tarama amaçlı olarak 50 60 ve 70 yaşlarında hiçbir şikayeti yokken kolonoskopi yaptırmaları önerilmektedir. Bu durum kolon kanseri riskini veya kolon kanserinden vefat riskini belirli derece de düşürdüğü kabul edilmektedir.