Hoşgeldiniz!

fay hattı

sarso flex 04:15
sarso flex 1.610 izlenme - 8 yıl önce sarso flex-kaçamazsın faydan .feat analog-bıgboy
Deprem Öncesi Denizaltından Çekilen Görüntü 00:52
Deprem Öncesi Denizaltından Çekilen Görüntü 200 izlenme - 10 ay önce Ege Denizinde meydana gelen depremin ardından, İzmir'de depremden saatler öncesinde deniz altında çekilen ve denizden yukarıya baloncukların oluştuğu görüntüler herkesi ürküttü. Prof Dr. Şener Üşümezsoy, “Bir fay hattı boyunca gaz çıkması aslında fay vanası deyimini ortaya çıkarır. çıkar. Buda aslında depremin oluşmaya başladığını ifade eder. Bütün Ege'deki kaplıcalar ve yüksek su buharları aslında bu fay hatları boyunca yukarı çıkmaktadırlar” dedi.
Celal Şengör'den Deprem Uyarısı (Teke Tek - 13 Haziran 2017) 06:55
Celal Şengör'den Deprem Uyarısı (Teke Tek - 13 Haziran 2017) 129 izlenme - 10 ay önce Fatih Altaylı'nın sunumuyla ekrana gelen Teke Tek programına Prof. Dr. Celal Şengör konuk oldu. Ege Denizi'nde meydana gelen depremlerin masaya yatırıldığı programda, Prof. Şengör önemli tespitlerde bulundu.
Türkiye’nin Yer Üstündeki En Büyük Fay Hattı 02:08
Türkiye’nin Yer Üstündeki En Büyük Fay Hattı 128 izlenme - 2 yıl önce Eskişehir’in İnönü ilçesinde yer alan ülkenin gözle görülen en büyük fay hattı, turizme kazandırılacağı günü bekliyor.
Depremde Binalar Neden Yıkılır? 04:50
Depremde Binalar Neden Yıkılır? 12 izlenme - 4 ay önce Depremde binalar neden yıkılır?
Eskişehir 7'nin Üzerinde Deprem Üretebilir 01:34
Eskişehir 7'nin Üzerinde Deprem Üretebilir 89 izlenme - 4 yıl önce Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmada, fay hattının aktif olduğu ve 7'nin üzerinde deprem üretme potansiyelinin bulunduğu belirlendi.
How Earth Made Us İstanbul 06:15
How Earth Made Us İstanbul 135 izlenme - 3 yıl önce how Earth Made Us belgeselindeki İstanbul kısmı. BBC'de jeoloji profesörü Iain Stewart'ın sunduğu ''How Earth Made Us'' (Dünya Bizi Nasıl Oluşturdu ?) adlı belgeselde depremleri ve İstanbul'u anlattılar. Profesör Iain, artık neredeyse tüm jeologların üzerinde hem fikir olduğu, beklenen "Büyük İstanbul Depremi" ile ilgili çok ürkütücü şeyler söyledi. Özellikle; Marmaray Tüneli'ni gezerken, ne kadar yüksek mühendislik sonucu yapılmış olursa olsun, fay hattının hemen paralelinde, suyun 35 metre altında böyle bir proje yapmanın akıl almazlığından bahsetti. Sonra da, İstanbul'da gerçekleşecek böylesi büyük bir depremde ayakta kalacak bir kaç binayı gösterdi: Bunlardan bir tanesi Süleymaniye Camii, diğeri ise Ayasofya...
İzmit Körfezi'nde Dört Yeni Fay Hattı 05:26
İzmit Körfezi'nde Dört Yeni Fay Hattı 29 izlenme - 1 yıl önce İzmir Körfezindeki sismik ve jeofizik hareketlerin nedenini inceleyen uzmanlar, körfezde tehlike oluşturabilecek dört yeni fay hattı tespit etti. Uzmanlar, bu fay hatlarının bölgede 6-6.5 büyüklüğünde bir deprem yol açabileceğine dikkat çekti
Ünlü Profesörden Korkutan Deprem Uyarısı 05:13
Ünlü Profesörden Korkutan Deprem Uyarısı 21 izlenme - 8 ay önce Her yıl 17 Ağustos’ta tekrar hatırlanan Türkiye’nin deprem gerçeği CNN TÜRK’te Hafta Sonu programında masaya yatırıldı. Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan iki bilim insanı; Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener ile Kent Bilimci – Mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, çok önemli uyarılarda bulundu. Türkiye’nin neredeyse tamamen fay hatları üzerinde bulunan bir ülke olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Haluk Özener, yanlış yapılaşma yüzünden düşük şiddetli depremlerde bile binaların yıkıldığına dikkat çekerek, şiddetin artması durumunda sonucun çok daha kötü olacağını vurguladı. Türkiye’deki 20 milyon yapı stokunun yarısının çürük olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, bunlardan sadece yarısını bile yenilemeye kalkmanın günde 3 bin konut üretmek anlamına geldiğini ve yapılabilmesinin mümkün olmadığını dile getirdi. Acilen bir 'afet bakanlığı'nın kurulmasını ve Türkiye’nin olası bir depreme hazırlanmasını isteyen Ahmet Vefik Alp, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bu iş için yeterli olmayacağını ifade etti. Olası bir Marmara depreminde, depremde kaybedilen insanlar kadar, deprem sonrası oluşacak kaosta, yaralılara ulaşılamayacağı için kayıplar yaşanacağını uyaran Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, üzerlerine AVM ya da otopark inşa edilen afet toplanma alanlarının da yeniden düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekti.
Erzurum'da Çok Büyük Tehlike Atlatılmış 04:09
Erzurum'da Çok Büyük Tehlike Atlatılmış 14 izlenme - 4 yıl önce Erzurum'dak atlama kulelerinin çökmesiyle ilgili ilk bilirkişi raporuna yansıyanlar bir facianın eşiğinden dönüldüğünü gösteriyor.