Hoşgeldiniz!

fazıl

Fazıl Say - Mozart: Piano Sonata No: 16 in C Major, K. 545: I. Allegro 00:48
Fazıl Say - Mozart: Piano Sonata No: 16 in C Major, K. 545: I. Allegro 39.630 izlenme - 1 yıl önce Fazıl Say'ın, Ada Müzik etiketiyle yayınlanan "Mozart: Complete piano sonatas" albümünde yer alan, "Mozart: Piano Sonata No: 16 in C Major, K. 545: I. Allegro" isimli eseri, tanıtım klibiyle netd müzik'te.
Necip Fazıl Kısakürek - Röportaj 59:38
Necip Fazıl Kısakürek - Röportaj 1.905 izlenme - 2 ay önce 1979-80 yıllarında Ahmet Taşgetiren, Ahmet Kabaklı gibi isimlerin de sorularıyla katıldığı röporatj.
Fazıl Say - Yatar Bursa Kalesinde (Live) 02:33
Fazıl Say - Yatar Bursa Kalesinde (Live) 4.915 izlenme - 3 ay önce Fazıl Say'ın, Ada Müzik etiketiyle yayınlanan "Nazım Oratoryosu" albümünde yer alan "Yatar Bursa Kalesinde" isimli şarkısı, video klibiyle netd müzik'te. Söz: Nazım Hikmet Müzik: Fazıl Say Yönetmen: Canberk Benli
Bedirhan Gökçe - Bu Yağmur  (Necip Fazıl Kısakürek) 01:25
Bedirhan Gökçe - Bu Yağmur (Necip Fazıl Kısakürek) 47.195 izlenme - 4 yıl önce Şarkı Sözleri / Şiir: Bu yağmur... bu yağmur... bu kıldan ince Nefesten yumuşak yağan bu yağmur... Bu yağmur... bu yağmur... bir gün dinince. Aynalar yüzümü tanımaz olur. Bu yağmur kanımı boğan bir iplik Tenimde acısız yatan bir bıçak Bu yağmur yerde taş ve bende kemik Dayandıkça çisil çisil yağacak. Bu yağmur delilik vehminden üstün; Karanlık kovulmaz düşüncelerden. Cinlerin beynimde yaptığı düğün Sulardan, seslerden ve gecelerden.
Necip Fazıl Kısakürek - Kaldırımlar 02:47
Necip Fazıl Kısakürek - Kaldırımlar 103.666 izlenme - 10 yıl önce necip fazıl kısakürek kendi sesinden kaldırımlar şiiri
Fazıl Say & Serenad Bağcan - Dört Mevsim (Canlı) 02:27
Fazıl Say & Serenad Bağcan - Dört Mevsim (Canlı) 41.350 izlenme - 4 yıl önce Fazıl Say & Serenad Bağcan - Dört Mevsim - İlk Şarkılar
Recep Tayyip Erdoğan Zindandan Mehmede Mektup 06:15
Recep Tayyip Erdoğan Zindandan Mehmede Mektup 84.268 izlenme - 10 yıl önce
Fazıl Say & Genco Erkal - Vatan Haini (Live) 06:01
Fazıl Say & Genco Erkal - Vatan Haini (Live) 464 izlenme - 1 hafta önce Fazıl Say & Genco Erkal'ın, Ada Müzik etiketiyle yayınlanan "Nazım Oratoryosu" albümünde yer alan "Vatan Haini" isimli şarkısı, video klibiyle netd müzik'te. Söz: Nazım Hikmet Müzik: Fazıl Say Yönetmen: Canberk Benli "Vatan Haini" şarkı sözleri ile “Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ. Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz ” dedi Hikmet. Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ. Bir Ankara gazetesinde çıktı bunlar, üç sütun üstüne, kapkara haykıran puntolarla, Bir Ankara gazetesinde, fotoğrafı yanında Amiral Vilyamson’un, 66 santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında, Amerikan amirali Amerika, bütçemize 120 milyon lira hibe etti, 120 milyon lira. “Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz“ dedi Hikmet Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ. Evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz Ben yurt hainiyim, ben vatan hainiyim. Vatan çiftliklerinizse, Kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan, Vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan, Vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın, Fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan, Vatan tırnaklarıysa ağalarınızın, Vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa, Ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan, Vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası, Amerikan donanması topuysa, vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan, ben vatan hainiyim. Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla: Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.
Fazıl Say - Kumru 02:42
Fazıl Say - Kumru 28.057 izlenme - 3 yıl önce Fazıl Say'ın, Ada Müzik etiketiyle yayınlanan "Say Plays Say" albümünden "Kumru" klip çalışması ilk kez ve sadece netd Müzik'te!
Fazıl Say - Ben İçeri Düştüğümden Beri (Live) (Genco Erkal) 03:52
Fazıl Say - Ben İçeri Düştüğümden Beri (Live) (Genco Erkal) 2.839 izlenme - 3 ay önce Fazıl Say (Genco Erkal)'ın, Ada Müzik etiketiyle yayınlanan "Nazım Oratoryosu" albümünde yer alan "Ben İçeri Düştüğümden Beri (Live)" isimli şarkısı, video klibiyle netd müzik'te. Söz: Nazım Hikmet Müzik: Fazıl Say Yönetmen: Canberk Benli "Ben İçeri Düştüğümden Beri (Live)" şarkı sözleri ile Ben içeri düştüğümden beri güneşin etrafında on kere döndü dünya. Ona sorarsanız: ’Lâfı bile edilmez, mikroskobik bir zaman...’ Bana sorarsanız: ‘On senesi ömrümün.’ Bir kurşun kalemim vardı ben içeri düştüğüm sene Bir haftada yaza yaza tükeniverdi. Ona sorarsanız: ’Bütün bir hayat.’ Bana sorarsanız: ‘Adam sen de bir iki hafta.’ Katillikten yatan Osman; ben içeri düştüğümden beri, yedibuçuğu doldurup çıktı, dolaştı dışarlarda bir vakit, sonra kaçakçılıktan tekrar düştü içeri, altı ayı doldurup çıktı tekrar. dün mektubu geldi; evlenmiş, bir çocuğu doğacakmış baharda. Şimdi on yaşına bastı, ben içeri düştüğüm sene, ana rahmine düşen çocuklar. Ve o yılın titrek,ince, uzun bacaklı tayları, rahat, geniş sağrılı birer kısrak oldular çoktan. Fakat zeytin fidanları hâlâ fidan, hâlâ çocuktur. Yeni meydanlar açılmış uzaktaki şehrimde, ben içeri düştüğümden beri... Ve bizim hane halkı, bilmediğim bir sokakta, görmediğim bi evde oturuyor. Pamuk gibiydi bembeyazdı ekmek, ben içeri düştüğüm sene. Sonra vesikaya bindi, bizim burda, içerde birbirini vurdu millet, yumruk kadar simsiyah bir tayın için. Şimdi serbestledi yine, fakat esmer ve tatsız. Ben içeri düştüğüm sene, İKİNCİSİ başlamamıştı henüz. Daşav kampında fırınlar yakılmamış, atom bombası atılmamıştı Hiroşima’ya Boğazlanan bir çocuğun kanı gibi aktı zaman. Sonra kapandı resmen o fasıl, Şimdi ÜÇÜNCÜDEN bahsediyor Amerikan doları. Fakat gün ışıdı her şeye rağmen, ben içeri düştüğümden beri. Ve “Karanlığın kenarından, ONLAR ağır ellerini kaldırımlara basıp doğruldular” yarı yarıya. Ben içeri düştüğümden beri güneşin etrafında on kere döndü dünya. Ve aynı ihtirasla tekrar ediyorum yine, ben içeri düştüğüm sene ONLAR için yazdığımı: “Onlar ki toprakta karınca suda balık, havada kuş kadar çokturlar. korkak, cesur, cahil, hakim ve çocukturlar. ve kahreden yaratan ki onlardır, şarkılarımda yalnız onların mâceraları vardır” Ve gayrısı, mesela, benim on sene yatmam, lâfü güzaf.
Fazıl Say - Açların Gözbebekleri (Live) 04:29
Fazıl Say - Açların Gözbebekleri (Live) 3.269 izlenme - 5 ay önce Fazıl Say'ın, Ada Müzik etiketiyle yayınlanan "Nazım Oratoryosu" albümünde yer alan "Açların Gözbebekleri" isimli şarkısı, video klibiyle netd müzik'te. Söz: Nazım Hikmet Müzik: Fazıl Say Yönetmen: Canberk Benli "Açların Gözbebekleri" şarkı sözleri ile Değil birkaç Değil beş on Otuz milyon Aç Bizim! Onlar Bizim! Biz Onların! Dalgalar Denizin! Deniz Dalgaların! Değil birkaç Değil beş on 30.000.000 30.000.000 Açlar dizilmiş açlar! Ne erkek, ne kadın, ne oğlan, ne kız, Sıska cılız Eğri büğrü dallarıyla Eğri büğrü ağaçlar! Ne erkek, ne kadın, ne oğlan, ne kız Açlar dizilmiş açlar! Bunlar! Yürüyen parçaları O kurak Toprakların! Kimi Kemik Dizlerine vurarak Yuvarlak Bir karın Taşıyor! Kimi Deri... Deri! Yalnız yaşıyor gözleri! Uzaktan Simsiyah sivriliği…. Nokta nokta uzayıp damara batan, Kocaman başlı bir nalın çivisi gibi Deli gözbebekleri, Gözbebekleri! Hele bunlar, Hele bunlarda öyle bir ağrı var ki, Bunlar Öyle bakarlar ki!... Ağrımız büyük! Büyük! Büyük! Fakat Artık imanımıza inemez tokat! Demirleşti bağrımız, Çünki ağrımız 30.000.000 Deli gözbebekleri! Gözbebekleri! Ey Beni Ağzı açık Dinleyen adam! Belki arkamdan bana Bu kalbini Haykırana “kaçık” Diyen adam! Sen de eğer ötekiler gibi kazsan, Bir mânâ Koyamazsan Sözlerime, Bak bari gözlerime; Bunlar: Deli gözbebekleri! Gözbebekleri!
Gezi Parkı için Fazıl Say Besteledi Cem Adrian Seslendirdi 06:32
Gezi Parkı için Fazıl Say Besteledi Cem Adrian Seslendirdi 25.655 izlenme - 5 yıl önce Fazıl Say, Muhyiddin Abdal’ın sözlerini besteledi. “İnsan insan!” isimli şarkıyı Cem Adrian, Güvenç Dağüstün, Burcu Uyar ve Selva Erdener söyledi. ( Taksim Gezi Parkı Şarkıları)
 Fazıl Say & Serenad Bağcan - Hiroşima (Live) 02:32
Fazıl Say & Serenad Bağcan - Hiroşima (Live) 413 izlenme - 3 hafta önce Fazıl Say & Serenad Bağcan'ın, Ada Müzik etiketiyle yayınlanan, "Nazım Oratoryosu" albümünde yer alan "Hiroşima" isimli şarkısı, video klibiyle netd müzik'te. Söz: Nazım Hikmet Müzik: Fazıl Say Yönetmen: Canberk Benli "Hiroşima" şarkı sözleri ile Bir kız vardı Japonya’da, ufacık, tefecik bir kız. Bir bulut vardı dünyada işi: öldürmekti yalnız. Bu bulut bu kızcağızın öldürdü nineciğini, külünü göğe savurdu. sonra, yine apansızın gelip babasını vurdu, sonra da kızın kendini. Ve doymadı ve doymadı yeni kurbanlar arıyor. Atom ölümüdür adı, karanlıkta bağırıyor. Büyük bir birlik kuralım, canavarı susturalım. Savaş cengine gidelim, canavarı yok edelim.
Fazıl Say'ın Güldürmeyen Fıkrası 00:43
Fazıl Say'ın Güldürmeyen Fıkrası 4.811 izlenme - 1 yıl önce Dünyaca ünlü Türk piyanist Fazıl Say King Kong ile ilgili bir fıkra anlatmış. Fıkra bittiğinde bu adam sadece piyano çalsın diyeceksiniz.
Fazıl Say feat. Genco Erkal - Diz Boyu Karlı Bir Gece (Live) 03:49
Fazıl Say feat. Genco Erkal - Diz Boyu Karlı Bir Gece (Live) 2.420 izlenme - 4 ay önce Fazıl Say feat. Genco Erkal'ın, Ada Müzik etiketiyle yayınlanan "Nazım Oratoryosu" albümünde yer alan "Diz Boyu Karlı Bir Gece" isimli şarkısı, video klibiyle netd müzik'te. Söz: Nazım Hikmet Müzik: Fazıl Say Yönetmen: Canberk Benli "Diz Boyu Karlı Bir Gece" şarkı sözleri ile Diz boyu karlı bir gece, sofradan kaldırılıp, polis otomobiline bindirilip, bir tirenle gönderilerek bir odaya kapatılmakla başladı mâceram. Dokuzuncu yılı biteli üç gün oluyor. Koridorda, sedyede bir adam yüzünde uzun demirlerin kederi, açık ağzıyla sırtüstü ölüyor. Akla yalnızlık geliyor, -iğrenç ve tam, delilerin ve ölülerinkine yakın- ilki yetmiş altı gün: sessiz düşmanlığında üstüme kapanan kapının; sonra, saç bir geminin baş altında yedi hafta. Lakin yenilmedik; kafam: ikinci bir insandı yanımda. Çoğunun yüzünü unuttum büsbütün; yalnız, çok ince, çok uzun bir burundur aklımda kalan, halbuki kaç kere karşımda oturup dizildiler. Bir tek kaygıları vardı, hakkımda hüküm okunurken: heybetli olmak. Değildiler. İnsandan çok eşyaya benziyorlardı: duvar saatleri gibi ahmak, kibirli, ve kelepçe, zincir filân gibi hazin ve rezildiler. Evsiz ve sokaksız bir şehir. Tonla ümit, tonla keder. Mesafeler mikroskobik. Dört ayaklı mahlûklardan yalnız kediler. Yasaklar dünyasındayım. Yârin yanağını koklamak: yasak. Çocuklarınla yemek yiyebilmek aynı sofrada: yasak. Aranızda tel örgü ve gardiyan olmadan konuşmak kardeşinle, ananla: yasak. Yazdığın mektubun kapatmak zarfını ve zarfı yırtılmamış mektup almak: yasak. Yatarken lambayı söndürmen: yasak. Tavla oynaman: yasak. Ve yasak olmayan değil, yüreğinde gizleyip elde kalabilen şey: sevmek, düşünmek ve anlamak. Koridorda, sedyede öldü adam. Götürdüler. Artık ne ümit, ne keder. ne ekmek, ne su, ne hürriyet, ne hapislik, ne kadınsızlık, ne gardiyan, ne de tahtakurusu, ve ne de karşında oturup yüzüne bakan kediler, bu iş, bitti, tamam. Fakat devâm ediyor bizimkisi, sevmek, düşünmek ve anlamakta devâm ediyor kafam, dövüşemeyişimin affetmeyen öfkesi devâm ediyor. Ve sabahtan beri karaciğer sancımakta berdevam
Fazıl Say feat. Güvenç Dağüstün - Bugün Pazar (Live) 03:39
Fazıl Say feat. Güvenç Dağüstün - Bugün Pazar (Live) 1.880 izlenme - 4 ay önce Fazıl Say feat Güvenç Dağüstün'ün, Ada Müzik etiketiyle yayınlanan "Nazım Oratoryosu" albümünde yer alan "Bugün Pazar" isimli şarkısı, video klibiyle netd müzik'te. Söz: Nazım Hikmet Müzik: Fazıl Say Yönetmen: Canberk Benli
Fazıl Demir Xerzani 05:58
Fazıl Demir Xerzani 13.720 izlenme - 6 yıl önce Fazıl Demir Xerzani
necip fazıl kısakürek sakarya şiiri kendi sesinden 03:53
necip fazıl kısakürek sakarya şiiri kendi sesinden 26.561 izlenme - 7 yıl önce necip fazıl kısakürek sakarya şiiri kendi sesinden
Fazıl Say - Ses 03:54
Fazıl Say - Ses 13.492 izlenme - 3 yıl önce Fazıl Say'ın, Ada Müzik etiketiyle yayınlanan "Say Plays Say" albümünden "Ses" klip çalışması ilk kez ve sadece netd Müzik'te!
Fazıl Say - İnsan İnsan 06:30
Fazıl Say - İnsan İnsan 1.555 izlenme - 4 ay önce Şarkı Sözleri: İnsan İnsan İnsan insan derler idi İnsan nedir şimdi bildim Can can deyü söylerlerdi Ben can nedir şimdi bildim Kendüzünde buldu bulan Bulmadı taşrada kalan Canların kalbinde olan İnanç nedir şimdi bildim Muhyiddin eder hâk kadir Görünür her şeyde hâzir Ayan nedir pinhan nedir Nişan nedir şimdi bildim.
8 Yaşındaki Fazıl Say'ı Anons Eden 19 Yaşındaki Zuhal Olcay 03:37
8 Yaşındaki Fazıl Say'ı Anons Eden 19 Yaşındaki Zuhal Olcay 4.793 izlenme - 1 yıl önce Piyanoyu konuşturan 8 yaşındaki bir çocuğun TRT de izlenebildiği yıllar.
Fazıl Say (Genco Erkal) - Nerden Gelip Nereye Gidiyoruz (Live) 07:04
Fazıl Say (Genco Erkal) - Nerden Gelip Nereye Gidiyoruz (Live) 752 izlenme - 2 ay önce Fazıl Say (Genco Erkal)'ın, DMC etiketiyle yayınlanan, "Nazım Oratoryosu" albümünde yer alan "Nerden Gelip Nereye Gidiyoruz (Live)" isimli şarkısı, video klibiyle netd müzik'te. Söz: Nazım Hikmet Müzik: Fazıl Say Yönetmen: Canberk Benli "Nerden Gelip Nereye Gidiyoruz" şarkı sözleri ile -Başlangıç- Doğrultup belimizi kalktığımızdan beri iki ayak üstüne, kolumuzu uzunlaştırdığımızdan beri bir lobut boyu ve taşı yonttuğumuzdan beri yıkan da, yaratan da biziz, yıkan da yaratan da biziz bu güzelim, bu yaşanası dünyada. Arkamızda kalan yollarda ayak izlerimiz kanlı, arkamızda kalan yollarda ulu uyumları aklımızın, ellerimizin, yüreğimizin, toprakta, taşta, tunçta, tuvalde, çelikte, pılastikte Kanlı ayak izlerimiz mi önümüzdeki yollarda duran? Bir cehennem çıkmazında mı sona erecek önümüzdeki yollar? 1 Çocukların avuçlarında günlerimiz sıra bekler, günlerimiz tohumlardır avuçlarında çocukların, çocukların avuçlarında yeşerecekler. Çocuklar ölebilir yarın, hem de ne sıtmadan, ne kuşpalazından, düşerek de değil kuyulara filân; çocuklar ölebilir yarın, çocuklar sakallı askerler gibi ölebilir yarın, çocuklar ölebilir yarın atom bulutlarının ışığında arkalarında bir avuç kül bile değil, arkalarında gölgelerinden başka bir şey bırakmadan. Negatif resimcikler boşluğun karanlığında. Kırematoryum, kırematoryum, kırematoryum. Bir deniz görüyorum ölü balıklarla örtülü bir deniz. Negatif resimcikler boşluğun karanlığında, yaşanmamış günlerimiz çocukların avuçlarıyla birlikte yok olan. 2 Bir şehir vardı. Yeller eser yerinde. Beş şehir vardı. Yeller eser yerinde. Yüz şehir vardı. Yeller eser yerinde. Yok olan şehirlere şiirler yazılmayacak, şair kalmayacak ki. Pencerende bir sokak bulvarlı. Odan sıcak. Ak yastıkta üzüm karası saçlar. Adamlar paltolu, ağaçlar karlı. Penceren kalmayacak, ne bulvarlı sokak, ne ak yastıkta üzüm karası saçlar, ne paltolu adamlar, ne karlı ağaçlar. Ölülere ağlanmayacak, ölülere ağlayacak gözler kalmayacak ki. Eller kalmayacak. Negatif resimcikler dalların altındaki yok olmuş olan dalların altındaki. Yok olmuş olan dalların üstünden o bulutlardır geçen. Güneye götürmeyin beni, ölmek istemiyorum... Ölmek istemiyorum, Kuzeye götürmeyin beni... Batıya götürmeyin beni, ölmek istemiyorum... Ölmek istemiyorum, Doğuya götürmeyin beni... Bırakmayın beni burda, götürün bir yerlere. Ölmek istemiyorum, ölmek istemiyorum. O bulutlardır geçen yok olmuş olan dalların üstünden. 3 Tahta, beton, teneke, toprak, saman damlarımızla iki milyardan artığız, kadın, erkek, çoluk çocuk. Ekmek hepimize yetmiyor, kitap da yetmiyor, ama keder dilediğin kadar, yorgunluk da göz alabildiğine. Hürriyet hepimize yetmiyor. Hürriyet hepimize yetebilir ve sevda kederi, hastalık kederi, ayrılık kederi, kocalmak kederinden gayrısı aşmayabilir eşiğimizi. Kitap hepimize yetebilir. Ormanlarınki kadar uzun olabilir ömrümüz. Yeter ki bırakmayalım, yaşanmamış günlerimiz yok olmasın çocukların avuçlarıyla birlikte, boşluğun karanlığına çıkmasın negatif resimcikler, yeter ki ekmek ve hürriyet yolunda dövüşebilmek için yaşayabilelim. -Çağırı- Tanrı ellerimizdir, Tanrı yüreğimiz, aklımız, her yerde var olan Tanrı, toprakta, taşta, tunçta, tuvalde, çelikte ve pılastikte ve bestecisi sayılarda ve satırlarda ulu uyumların. İnsanlar sizi çağırıyorum: kitaplar, ağaçlar ve balıklar için, buğday tanesi, pirinç tanesi ve güneşli sokaklar için, üzüm karası, saman sarısı saçlar ve çocuklar için. Çocukların avuçlarında günlerimiz sıra bekler, günlerimiz tohumlardır avuçlarında çocukların, çocukların avuçlarında yeşerecekle
Fazıl Say Konserine Satırlı Tekbirli Saldırı 00:41
Fazıl Say Konserine Satırlı Tekbirli Saldırı 4.415 izlenme - 2 yıl önce İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde konser verecek olan sanatçı Fazıl Say'ın konserine baltalı bir saldırgan Allahuekber diye bağırarak konserin iptalini istedi
Bedirhan Gökçe - Çile - (Necip Fazıl Kısakürek) 09:17
Bedirhan Gökçe - Çile - (Necip Fazıl Kısakürek) 12.488 izlenme - 4 yıl önce Şarkı Sözleri / Şiir: Gâiblerden bir ses geldi: Bu adam, Gezdirsin boşluğu ense kökünde! Ve uçtu tepemden birdenbire dam; Gök devrildi, künde üstüne künde... Pencereye koştum: Kızıl kıyamet! Dediklerin çıktı, ihtiyar bacı! Sonsuzluk, elinde bir mavi tülbent, Ok çekti yukardan, üstüme avcı. Ateşten zehrini tattım bu okun. Bir anda kül etti can elmasımı. Sanki burnum, değdi burnuna (yok) un, Kustum, öz ağzımdan kafatasımı. Bir bardak su gibi çalkandı dünya; Söndü istikamet, yıkıldı boşluk. Al sana hakikat, al sana rüya! İşte akıllılık, işte sarhoşluk! Ensemin örsünde bir demir balyoz, Kapandım yatağa son çare diye. Bir kanlı şafakta, bana çil horoz, Yepyeni bir dünya etti hediye. Bu nasıl bir dünya hikâyesi zor; Mekânı bir satıh, zamanı vehim. Bütün bir kâinat muşamba dekor, Bütün bir insanlık yalana teslim. Nesin sen, hakikat olsan da çekil! Yetiş körlük, yetiş, takma gözde cam! Otursun yerine bende her şekil; Vatanım, sevgilim, dostum ve hocam! Aylarca gezindim, yıkık ve şaşkın, Benliğim bir kazan ve aklım kepçe. Deliler köyünden bir menzil aşkın, Her fikir içimde bir çift kelepçe. Niçin küçülüyor eşya uzakta? Gözsüz görüyorum rüyada, nasıl? Zamanın raksı ne, bir yuvarlakta? Sonum varmış, onu öğrensem asıl? Bir fikir ki, sıcak yarada kezzap, Bir fikir ki, beyin zarında sülük. Selâm, selâm sana haşmetli azap; Yandıkça gelişen tılsımlı kütük. Yalvardım: Gösterin bilmeceme yol! Ey yedinci kat gök, esrarını aç! Annemin duası, düş de perde ol! Bir asâ kes bana, ihtiyar ağaç! Uyku, kaatillerin bile çeşmesi; Yorgan, Allahsıza kadar sığınak. Teselli pınarı, sabır memesi; Size şerbet, bana kum dolu çanak. Bu mu, rüyalarda içtiğim cinnet, Sırrını ararken patlayan gülle? Yeşil asmalarda depreniş, şehvet; Karınca sarayı, kupkuru kelle... Akrep, nokta nokta ruhumu sokmuş, Mevsimden mevsime girdim böylece. Gördüm ki, ateşte, cımbızda yokmuş, Fikir çilesinden büyük işkence. Evet, her şey bende bir gizli düğüm; Ne ölüm terleri döktüm, nelerden! Dibi yok göklerden yeter ürktüğüm, Yetişir çektiğim mesafelerden! Ufuk bir tilkidir, kaçak ve kurnaz; Yollar bir yumaktır, uzun, dolaşık. Her gece rüyamı yazan sihirbaz, Tutuyor önümde bir mavi ışık. Büyücü, büyücü ne bana hıncın? Bu kükürtlü duman, nedir inimde? Camdan keskin, kıldan ince kılıcın, Bir zehirli kıymık gibi, beynimde. Lûgat, bir isim ver bana halimden; Herkesin bildiği dilden bir isim! Eski esvaplarım, tutun elimden; Aynalar, söyleyin bana, ben kimim? Söyleyin, söyleyin, ben miyim yoksa, Arzı boynuzunda taşıyan öküz? Belâ mimarının seçtiği arsa; Hayattan muhacir, eşyadan öksüz? Ben ki, toz kanatlı bir kelebeğim, Minicik gövdeme yüklü Kafdağı, Bir zerreciğim ki, Arş'a gebeyim, Dev sancılarımın budur kaynağı! Ne yalanlarda var, ne hakikatta, Gözümü yumdukça gördüğüm nakış. Boşuna gezmişim, yok tabiatta, İçimdeki kadar iniş ve çıkış. Gece bir hendeğe düşercesine, Birden kucağına düştüm gerçeğin. Sanki erdim çetin bilmecesine, Hem geçmiş zamanın, hem geleceğin. Açıl susam açıl! Açıldı kapı; Atlas sedirinde mâverâ dede. Yandı sırça saray, ilâhî yapı, Binbir âvizeyle uçsuz maddede. Atomlarda cümbüş, donanma, şenlik; Ve çevre çevre nur, çevre çevre nur. İçiçe mimarî, içiçe benlik; Bildim seni ey Rab, bilinmez meşhur! Nizam köpürüyor, med vakti deniz; Nizam köpürüyor, ta çenemde su. Suda bir gizli yol, pırıltılı iz; Suda ezel fikri, ebed duygusu. Kaçır beni âhenk, al beni birlik; Artık barınamam gölge varlıkta. Ver cüceye, onun olsun şairlik, Şimdi gözüm, büyük sanatkârlıkta. Öteler öteler, gayemin malı; Mesafe ekinim, zaman madenim. Gökte saman yolu benim olmalı; Dipsizlik gölünde, inciler benim. Diz çök ey zorlu nefs, önümde diz çök! Heybem hayat dolu, deste ve yumak. Sen, bütün dalların birleştiği kök; Biricik meselem, Sonsuza varmak...
Fazıl Say - Beethoven 20:33
Fazıl Say - Beethoven "appasionata" 8.244 izlenme - 4 yıl önce Piano Sonata No. 23 in F minor, Op. 57 Allegro assai Andante con moto Allegro ma non troppo - Presto
Fazıl Say & Serenad Bağcan - Sardunyaya Ağıt 03:01
Fazıl Say & Serenad Bağcan - Sardunyaya Ağıt 13.865 izlenme - 4 yıl önce Albüm Adı: İlk Şarkılar Çıkış Tarihi: 06.11.2013 Classic
Fazıl Say 04:56
Fazıl Say 14.146 izlenme - 5 yıl önce Fazıl Say Beethoven's "Appassionata" 3rd Movement (op.57) beethoven appassionata sonata classical piano
Fazıl Say - Paganini Varyasyonu 07:13
Fazıl Say - Paganini Varyasyonu 4.947 izlenme - 3 yıl önce Şimdi nefeslerinizi tutunuz,geriye yaslanınız ve rahatlayınız.Fazıl Say yine coşturmuş. Keşke Fazıl Say gibi nice sanatçılarımız olsa.Sizleri kendisiyle baş başa bırakıyorum.
Fazıl Say - Japon Piyaniste Ayar Vermek 01:37
Fazıl Say - Japon Piyaniste Ayar Vermek 7.939 izlenme - 3 yıl önce Fazıl Say, Japonya'da bir televizyon programına katılıyor ve program konuklarından birinin çaldığı eseri bir kere dinliyor, kafaya kaydediyor ve çalıyor. Çalmak yetmiyor, bir de üzerine çeşitlemeler yazıyor. Cengaver japon kardeşimizin yüzündeki şaşkınlığı izlemek bile yeter. Eser, "Laputa: Castle in the Sky" adlı bir japon anime filminin tema müziğidir.
Fazıl Say Nazım Hikmet Ran Vatan Haini 06:09
Fazıl Say Nazım Hikmet Ran Vatan Haini 21.971 izlenme - 11 yıl önce