Hoşgeldiniz!

feminizm

İlber Ortaylı Ayşe Hür'ü gömüyor (Türkiye'de feminizm) 06:45
İlber Ortaylı Ayşe Hür'ü gömüyor (Türkiye'de feminizm) 6.928 izlenme - 2 yıl önce İlber Hoca'nın Ayşe Hür ile yaptığı kadın hakları üzerine tartışma.
Lebziyen Feministler Ortaya Çıkıyor 00:48
Lebziyen Feministler Ortaya Çıkıyor 3.836 izlenme - 1 yıl önce Lezbiyen feminizm, lezbiyenliğin feminizmin mantıksal sonucu olduğu görüşünü savunan feminist bir ideolojidir. Feminizme kara çalmak isteyen kimseler aynı iddiayı feminizmi gözden düşürmekte kullansalar da lezbiyen feministler feminizmin bu türünü lezbiyenliğin yayılmasının bir yolu olarak ortaya atmaktadırlar.
Feminizm Nedir? - Sokak Röportajı 03:56
Feminizm Nedir? - Sokak Röportajı 1.091 izlenme - 2 yıl önce Feminizm Nedir? Feminizm Latince femina kelimesinden türemiş bir kelimedir. Temeli Fransızcada feminizmeye dayanır. Eşitlik, her anlamda aynı seviyede olmak olarak anlaşılan ve toplumsal gruplar arasındaki koşul farklılıklarının yok edilmesidir. Dünyada kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsizliğin bulunması, feminizm düşüncesinin amacının kadının toplum içindeki yerini iyileştirmek ve gerçek anlamda bir eşitlik durumunun oluşmasını sağlamıştır.
Ayşe Mine - Erkek Milleti 02:57
Ayşe Mine - Erkek Milleti 1.454 izlenme - 2 yıl önce Ayşe Mine'nin 1986 yılında çıkardığı albümden ilk feminist arbesk eserlerden birini dinleyeceksiniz. Görüntelerin 80'leri özleyenlerin hoşuna gideceğininden şüphemiz yoktur. Ajlan Mine söylüyor Erkek Milleti... Sözleri: Ona güvenip de verme aşkını Ateşlere atar dertsiz başını Sellere döndürür akan yaşını Gülerken ağlatır erkek milleti Ne halina aldan ne gülüşüne Ne bakışına kan ne sözlerine Ayrılır anlatır seni ellere Dillere düşürür erkek milleti Sanma ki anlar o gönül derdini Hasrete yar eder ümitlerini Pişmanlığa salar seven kalbini Aşktan usandırır erkek milleti İster evli olsun isterse bekar O gönlüne hep bir macera arar Gerçekleri gizler yalanla bakar Eceli aratır erkek milleti Ses hali için; http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/54972/ayse-mine-erkek-milleti-gayri-resmi-feminist-marsi
Şiddetsizlik Gününde #benkararveririm Eylemi 00:35
Şiddetsizlik Gününde #benkararveririm Eylemi 224 izlenme - 4 ay önce 2 Ekim "Dünya Şiddetsizlik Günü" kapsamında Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, Madi Media ve Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği olarak #benkararveririm dedik. Trans veya natrans olan pek çok kadın her gün erkek egemen zihniyetin psikolojik, fiziksel ya da toplumsal şiddetine maruz kalmakta ve bu şiddet sarmalı katlanarak büyümekte. Belirli bir hiyerarşiden çok kendini şimdilerde erkek egemen toplumsal bir şartlı kalıp ile sunan eril düşünce yapısı, çemberimizi dün olduğundan çok daha fazla daraltmakta. Bu bağlamda bize nasıl kadın olacağımız algısı başta olmak üzere, nerde hareket edip, nerde duracağımıza kadar pek çok müdahalede bulunmakta. Dahası eril olanın istediği formun dışında dolaşmak şiddeti ve şiddetle beraber hareket eden şeyi/şeyleri haklı bir çerçeveye sokmakta. Şiddetin hiç bir zaman ve hiç bir koşulda haklılık payı olduğuna inanmamaktayız. Ne giyeceğime, nerde duracağıma, kim olduğuma sen değil; ben karar veririm. Dünya Şiddetsizlik Günü hakkında: Birleşmiş Milletler tarafından 2007’de ilan edildi. Gün olarak Mahatma Gandi’nin doğumgünü olan 2 Ekim seçildi. Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin lideri Ghandi, şiddet içermeyen direniş ve eylemleriyle Hindistan’ın1947'de Britanya’dan bağımsızlığını kazanmasını sağlayan mücadeleye yön vermişti.
Kampüs Cadılarının Veet Standını Basması 08:59
Kampüs Cadılarının Veet Standını Basması 820 izlenme - 2 yıl önce Ege Üniversitesi'nde "Kampüs Cadıları" isimli feminist grup, kadının metalaştırıldığı gerekçesiyle veet standını basıp olayı video'ya çekmiş. Kadına yönelik bir üründe, kadının metalaştırıldığını iddia edebilen ve stand'da çalışan kadınlara zorbalık yapan bu arkadaşlar ironinin dibine vurmuşlar.
Giydir Bakalım & Saçım Varken Peruğa Ne Gerek Var? 01:59
Giydir Bakalım & Saçım Varken Peruğa Ne Gerek Var? 769 izlenme - 2 yıl önce Yayınladığı yarışmalar ile Flash Tv' ye örnek olacak olan ulusal kanalımız Star Tv' den olay yaratacak bir tartışma, yoruma ne hacet...Admin Notu: İçeriğin bulunduğu orjinal sitede yazılan yoruma dikizz; "Gebze'de fabrikada 10 saat hamallik yaparim, Çatalca'ya eve dönerim, yine de bu kariyi 3 posta zkecek kuvveti kendimde bulurum. Çok atesli." Alkışlar sana Donuzov rumuzlu delikanlı...(Bu karı die başlayan terbiyesiz cümlenin yarışmacı bayanla veya sitemiz ile zerre alakası yoktur.Karı kim?, gebze neresi?, zkmek ne demek?, adli ortamlardan tırsan mode on)
Ali Rıza Binboğa - En Büyük Feminist Benim 04:44
Ali Rıza Binboğa - En Büyük Feminist Benim 466 izlenme - 2 yıl önce Ali Rıza Binboğa'dan feminizme, kadın-erkek ilişkilerine ve toplumsal düzene dair çeşitli aforizmalar içeren gerçeküstü bir eser karşınızda. Kimbilir nasıl bir olay yaşandı da böyle bir şarkı yazıldı, bunu sorgulamamız lazım tabii... Fazla söze gerek yok, özellikle "sevgiliye hitap" kısımları gerçekten etkileyici ve hayatı sorgulatacak kadar derin anlamlar içeriyor. Ali Rıza Binboğa da alkışlarla yaşıyor efendim!
Fetvaya Karşı #benkararveririm Eylemi 00:30
Fetvaya Karşı #benkararveririm Eylemi 75 izlenme - 4 ay önce Trans veya natrans olan pek çok kadın her gün erkek egemen zihniyetin psikolojik, fiziksel ya da toplumsal şiddetine maruz kalmakta ve bu şiddet sarmalı katlanarak büyümekte. 2 Ekim "Dünya Şiddetsizlik Günü" kapsamında Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, Madi Media ve Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği olarak #benkararveririm dedik. Dünya Şiddetsizlik Günü hakkında: Birleşmiş Milletler tarafından 2007’de ilan edildi. Gün olarak Mahatma Gandi’nin doğumgünü olan 2 Ekim seçildi. Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin lideri Ghandi, şiddet içermeyen direniş ve eylemleriyle Hindistan’ın 1947'de Britanya’dan bağımsızlığını kazanmasını sağlayan mücadeleye yön vermişti.
Kelime Oyunu - Aşırı Özgüven Sahibi Yarışmacı 01:00
Kelime Oyunu - Aşırı Özgüven Sahibi Yarışmacı 303 izlenme - 2 yıl önce Sorumuz "Yeşilçam'ın efsanevi aktörlerinden birinin yarattığı akım?" . E madem soru akımlar ile ilgili ben de sonu -izm ile biten bildiğim kelimeleri söyleyeyim kafasındaki mimik ustası yarışmacının sosyalizmden feminizme yolculuğunda fazla özgüvenin zararlarına bir kez daha tanıklık edeceğiz.
Bağyan Feministival (Klitorisin Yeri Hakkında) 01:05
Bağyan Feministival (Klitorisin Yeri Hakkında) 239 izlenme - 2 yıl önce Feministival 2010 yılından beri düzenlenen, hiç kar amacı gütmeyen günlük güneşlik bir kendin yap festivaldir ve bu kapsamda feminist arkadaşlarımızın hazırladıkları videoyu izliyoruz.
Feminizm Nedir? - Röportaj 03:38
Feminizm Nedir? - Röportaj 3 izlenme - 3 hafta önce Sokak röportajında Samsunlu vatandaşlara feminizm nedir sorusu yöneltilmiş ve birbirinden ilginç cevaplar alınmış. Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için www.izlesene.com/exixiz kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler...
İslam'ın Kadına Verdiği Değer 01:48
İslam'ın Kadına Verdiği Değer 89 izlenme - 2 yıl önce Bir filmden alınmış sahneyi sizlerle paylaşıyorum. Bu sahnede, bir ablamız neden İslam'ı seçtiğini büyük bir gururla anlatıyor. İyi seyirler.
Sokak Röportajları - Feminizm Nedir? Feminist Kime Denir? 03:02
Sokak Röportajları - Feminizm Nedir? Feminist Kime Denir? 133 izlenme - 3 yıl önce Emma Watson’ın Birleşmiş Milletler oturumunda yaptığı etkileyici konuşmayla bir kez daha dünya gündemine oturan “Feminizm”i, kadınlara karşı şiddet olaylarının her geçen gün arttığı Türkiye sokaklarında yaşayanlara sorduk.
10 Yılda 8 Defa Kürtaj Olan Kadın 02:23
10 Yılda 8 Defa Kürtaj Olan Kadın 94 izlenme - 3 yıl önce Kürtajın yasak veya sınırlı olduğu yerlerde kadınlar sağlıksız, güvenli olmayan koşullarda düşük yapmak zorunda kalıyor. Her yıl binlerce kadın bu koşullar yüzünden ölüyor, sakat kalıyor. Evli kadınların kürtaj hakkını kocasının izniyle sınırlayan mevcut yasa, kürtajın sadece kadının kararıyla gerçekleşebileceği şeklinde değişmelidir. Ücretsiz, güvenli, sağlıklı koşullarda ve ulaşılabilir kürtaj kadınların temel haklarından biridir.
Les Résultats Du Féminisme - Kısa Film (1906) 06:56
Les Résultats Du Féminisme - Kısa Film (1906) 60 izlenme - 2 yıl önce Bilinen ilk kadın yönetmen olan Alice Guy-Blaché'ın bundan tam 108 yıl önce çektiği komedi türündeki kısa filmi. Filmde, kadınlar erkeklerin toplumsal rolünü üstleniyor, erkeklerse ev işi yapmak, bebek bakmak ve sevişmeden önce nazlanmak rolünü üstleniyor. Herhalde feminizmle ilgili de çekilen ilk filmlerden biri olsa gerek. Fransız yönetmen Alice Guy'un (1873-1968) çoğunluğu kısa filmlerden oluşan 430 filmi var gözüküyor.
Feminizm Nedir? 03:22
Feminizm Nedir? 5 izlenme - 4 ay önce Feminizm nedir? Ankara Sosyal Bilimler Fakültesi Öğr. Üyesi Doç Dr. Emel Topçu Eksen İnsan’da cevapladı. En yeni içerikler ve güncel videolar için kanalımıza abone olmayı unutmayın. Kanalımıza Abone Olmak İçin: https://www.youtube.com/user/diyanettv?sub_confirmation=1&feature=iv&src_vid=Pw6SPinr1CU&annotation_id=annotation_2140645055 Web Sitemiz http://www.diyanet.tv Facebook http://www.fb.com/trtdiyanet Twitter http://www.twitter.com/trtdiyanet Instagram : http://instagram.com/trtdiyanet