Hoşgeldiniz!

Fidel Castro

Küba Gerçeği 04:57
Küba Gerçeği 8.382 izlenme - 1 yıl önce Castro'nun devrimiyle sosyalizmin dünyaya en şirin şekilde pazarlandığı ülke Küba'da halk açlıktan inim inim inliyor. Kaynak: Vox.com Çeviri: Mehmet Dinç Redaksiyon: Bünyamin Aydın
Fidel Castro'nun Veda Konuşması: İdeallerimiz İçin Savaşmaya Devam Etmeliyiz 03:27
Fidel Castro'nun Veda Konuşması: İdeallerimiz İçin Savaşmaya Devam Etmeliyiz 4.829 izlenme - 1 yıl önce 55 yıl önce gerçekleşen Küba devriminin lideri 90 yaşındaki Fidel Castro, hayatını kaybetti. Castro, yıllar sonra ilk kez Nisan ayında bir konuşma yapmış ve Komünist Parti'nin kongresinde yakında öleceğini söyleyip, partililerden inandığı ideallere sahip çıkmalarını istemişti. Castro, "Yakında 90 yaşında olacağım. Yakında ben de diğer önderler gibi gideceğim. Elbette hepimizin zamanı gelecek. Ancak Kübalı komünistlerin idealleri, inançları bu dünya için, insanlık için fayda sağlamaya devam edecek. Bu idealler için savaşmaya devam etmeliyiz" diye konuşmuştu.
Kübalı Taksi Şöförleri Neden Doktorların 10 Katı Kazanıyor 04:57
Kübalı Taksi Şöförleri Neden Doktorların 10 Katı Kazanıyor 5.217 izlenme - 1 yıl önce Geçen $40 dolar alan Kübalı doktorlar Akciğer Kanseri Aşısı bulmuş diye solcular paylaşıyordu. Hatta bir tanesi ''şeker yararlıdır desin diye doktorlara para verilen sisteme kapitalizm,akciğer kanseri aşısını bedava dağıtına sosyalizm denir.''Yahu ''Kanser aşısı'' sahahahaaha. Bedava dağıtıyorlarmış. Gidip olalım ahahahahaha.Sonra Çernobile turistik gezi yaparız, bir şey olmaz. Aşılıyız ya. Ben tabi bunlarla dalga geçince nasıl sinirlendiler.Bir tanesi ciddi ciddi ölümle falan tehdit etti :).Ona sosyalistler bulduğu ilaçları kendilerine saklasın dedim.Otomatikman kapitalistler ölür dedim :) Bu arada o haber Küba Devlet Gazetesinin internet sitesinde var.Adamlar aşı yaptık demiyor.Tedavi bulduk demişler.Ama tam olarak ne yaptığını söylememişler.İlacın işlevi olarak ''Mükemmel'' kelimesini kullanmışlar. Bizim solcular uçak yaptık diyen islamcıyla aynı.İdeolojik propaganda için yalandan çekinmiyor.Aynısınız totaliter kafa.
Fidel Castro ve Muhammed Ali'nin Kapışması (1998) 00:23
Fidel Castro ve Muhammed Ali'nin Kapışması (1998) 5.200 izlenme - 2 yıl önce Küçükken bisikleti çalındığında polise gittiğinde siyahi olduğu için iplenmeyen ve o günden sonra bütün sorunlarını kendi başına çözmek için boksa başlayan Muhammed Ali, hayatı boyunca her zaman ezilenlerden yana tavrını koymuştur. Vietnam Savaşı esnasında orduya katılmayarak oradaki yoksul halkları katletmeyeceğini bildirmiş ve sayısız hak arama eylemine destek vermiştir. 1998'de Küba'ya gittiğinde ise daha önce kendisine şaka da olsa yumruk atmak isteyen Bush'a deli demesine rağmen karşısında Castro olunca buna müsade etmiştir. Hatta Castro kendisine yumruk atmasını istediğinde o efsane cevabı vermiştir:''Seni koskoca Amerika deviremedi, ben mi devireceğim?''
1958'de Küba'da Kişi Başına Düşen Milli Gelir Fransa'dan Daha Yüksek Seviyedeydi (Besim Tibuk) 09:46
1958'de Küba'da Kişi Başına Düşen Milli Gelir Fransa'dan Daha Yüksek Seviyedeydi (Besim Tibuk) 2.389 izlenme - 1 yıl önce Türkiye'de ''Kronik solcu'' lafını kullanan kesimi sevmem ama iyi lakap bulmuşlar bizim solculara
BM'deki Efsane Konuşmalar (Arafat, Kaddafi, Chavez, Che)   05:46
BM'deki Efsane Konuşmalar (Arafat, Kaddafi, Chavez, Che) 2.844 izlenme - 2 yıl önce şimdi hiçbiri hayatta olmayan liderlerden arafat, kaddafi, chavez, che guavera 'nın BM genel kurulunda yaptıkları efsane konuşmaların derlemesi. fidel castro'nun 4.5 saatlik bir konuşması da efsanedir yalnız o konuşma bu videoda yok. özellikle chavez'in kendinden önceki gün konuşan bush için kullandığı "burası halen daha sülfür kokuyor" cümlesi tam bir kapak niteliğindedir.
İsyan Ateşi 01:01
İsyan Ateşi 2.716 izlenme - 8 yıl önce isyan,devrim
Fidel Castro Hayatını Kaybetti 00:25
Fidel Castro Hayatını Kaybetti 633 izlenme - 1 yıl önce 1976-2008 yılları arasında Küba devlet başkanlığı yapan Fidel Castro hayatını kaybetti. Küba Devlet Televizyonu, 90 yaşındaki Castro'nun hayatını kaybettiğini duyurdu.
Fidel Castro'nun Türkiye'ye Gelişi 01:09
Fidel Castro'nun Türkiye'ye Gelişi 1.536 izlenme - 3 yıl önce Küba devriminin önderlerinden büyük insan ve yaşayan efsane sevgili Fidel Castro'nun 1995 yılında Türkiye'ye gelişini gösteren nostaljik haberdir. Nostaljik bir değer olur diye paylaşmak istedim. İyi nostaljiler.
Fidel Castro Sorusunu Tarih Öğretmeni Bilemedi - Kim Milyoner Olmak İster 00:58
Fidel Castro Sorusunu Tarih Öğretmeni Bilemedi - Kim Milyoner Olmak İster 646 izlenme - 1 yıl önce ATV'de yayınlanan Selçuk Yöntem'in sunduğu Kim Milyoner Olmak İster programının son yayınlanan bölümünde tarih öğretmeni kadın Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden ve 1976'dan 2008'e kadar devlet başkanı olan Latin Amerikalı lider kimdir? sorusunu yanlış cevaplardı. "Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için >www.izlesene.com/mplay< kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler..."
Castro’yu Öldürmenin 638 Yolu - Belgesel (2006) 01:14:50
Castro’yu Öldürmenin 638 Yolu - Belgesel (2006) 791 izlenme - 2 yıl önce Yönetmenliğini Dollan Cannel'in yaptığı belgeselde Küba Lideri Fidel Castro'ya düzenlenen suikast girişimleri ve ardında yatan hikayeler anlatılıyor. Ayrıca belgesel ilk başlarda Kübalı yetkililer tarafından olumlu karşılanmış olsa da sonradan içinde hükümeti kötü gösteren görüntüler olduğu için Küba'da yasaklanmış.
Fidel Castro'nun Tarihe Geçen 90 Yıllık Yaşamı 04:03
Fidel Castro'nun Tarihe Geçen 90 Yıllık Yaşamı 377 izlenme - 1 yıl önce Küba'nın eski devlet başkanı ve komünist devrimin lideri Fidel Castro, 90 yaşında hayatını kaybetti. 20. yüzyılın en uzun süre görevde kalan lideri olan ve ABD'nin burnunun dibinde komünist bir yönetim kuran Castro'nun hayatı...
Comandante (2013) Fragman 02:29
Comandante (2013) Fragman 270 izlenme - 1 yıl önce 2003 yapımı Oliver Stone filmi Comandante'nin fragmanı. Filmde Küba lideri Fidel Castro ile yapılan söyleşiler yer alıyor.
Fidel Castro'nun Diktirdiği Atatürk Heykeli 00:40
Fidel Castro'nun Diktirdiği Atatürk Heykeli 772 izlenme - 3 yıl önce Küba Devriminin önderlerinden Fidel Castro, Mustafa Kemal Atatürk'ü ulusal kurtuluş için adres göstererek havanadaki bir parka büstünü diktirmiştir. Hayranlığınıda şu sözlerle belirtmiştir: "Ben de devrim gerçekleştirdim. Ama Atatürk'ün yaptıklarını yapamazdım"
Can Yücel - Fidel'in Gelişi-Gidişi 02:40
Can Yücel - Fidel'in Gelişi-Gidişi 412 izlenme - 3 yıl önce Can Baba'nın Fidel Castro için yazdığı şiiri kendi sesinden hissederek dinliyoruz. 1996'da İstanbul'a geldiği için yazmıştır bu şiiri. Can Yücel'i saygıyla anıp, Fidel Castro'ya daha uzun bir ömür diliyoruz. Fidel çok insan bir dev Ağarmış saçları sakallarıyla Karlı bir dağ Gözlerinde güleç Kardelenler açıyor, Sesi titremeyen bir ses Umudun sesi. Demirel’e Türkiye’yi övmüşmüş, Mesut Bey’i de adam yerine koymuşmuş. Laf kıtlığında asmalar budamıyor Fidel, Son konuşmasında, yukarı yarım kürenin aşağı yarım küreyi ezmesine küreselleşme dendiğini mimledi. Sade konut monut davasıyla da yetinmedi. Emperyalizm yüzünden, insanlığın altından Toprağın nasıl kaydığını anlattı, Sosyalizmin teslim olmadığını temsil etti. Hoş geldin Fidel, Gidişinle de Bizi yine nahoş-çakallarla baş başa bıraktın.
Che Guevara'nın 1964'te Bm Konuşması 06:20
Che Guevara'nın 1964'te Bm Konuşması 408 izlenme - 3 yıl önce Boş salona değil, tıklım tıklım dolu salona konuşulmuştur. ABD yalakalığı değil, abd'e posta konmuştur. Abd için ön saflarda mücadele sözü değil, Abd'e karşı ya özgür vatan ya ölüm şiarı dile getirilmiştir.
Chevolution - Che Evrim Belgeseli 01:23:40
Chevolution - Che Evrim Belgeseli 222 izlenme - 2 yıl önce Bir devrimci... Devrimin ve dönüsümün sembolü olmus bir fotograf... Ve fotografa yüklenen anlamin degisim öyküsü... 1960 yilinda Kübali fotografçi Alberto Korda, Ernesto "Che" Guevara'nin bir fotografini çekti. Ve bu fotograf degisimin simgesi haline geldi. Che Guevara'nin efsane fotografi, küresellesen dünyada t-shirtlerden bikinilere, bira markalarindan dudak parlaticilarina kadar pek çok üründe kullanildi. Che Guevara'nin pozundan yola çikilarak çekilen belgesel, 20. yüzyilin sembolü ve dünya üzerindeki en ünlü fotografin, tüketim toplumunun bir parçasi haline gelisini gözler önüne seriyor. Belgeselin yapimcisi Trisha Ziff, eger yasasaydi Che'nin kendi devrimci fikirlerine tamamen ters olan tüm bu kapitalist hareketlere karsi çikacagini söylerken Alberto Korda'nin karesi, dünyada tüketim ürünleriyle beraber çogalmaya devam ediyor. Konusu: Trisha Ziff ve Luis Lopez'in yönettikleri belgesel Che-vrim, 1960 yilinda Kübali Fotografçi Alberto Korda tarafindan çekilen, Ernesto "Che" Guevara'nin ünlü fotografini anlatiyor. Belgesel, Che'nin görüntüsünün Havana'dan Avrupa sokaklarina ve daha da ötesine dogru yaptigi yolculugun ayrintilarini gözler önüne seriyor. Ayrica bu yolculuk sirasinda bu fotografin, ilerleyen yillar ve degisen dünya sartlariyla ugradigi anlam degisikligini gösteriyor. Açıklama Alıntıdır...
Muhammed Ali'den Fidel Castro'ya: Seni Amerika Deviremedi, Ben Nasıl Devireyim 00:23
Muhammed Ali'den Fidel Castro'ya: Seni Amerika Deviremedi, Ben Nasıl Devireyim 78 izlenme - 1 yıl önce 1998 yılında Muhammed Ali, Fidel Castro'nun "At bakalım şuraya bir yumruk." sözlerine "Seni Amerika yıkamadı, ben nasıl yıkayım." şeklinde cevap vermişti.
Carlos Puebla - Y En Eso Llego Fidel 03:04
Carlos Puebla - Y En Eso Llego Fidel 156 izlenme - 3 yıl önce Anlamı "ve sonra fidel geldi" geldi olan Carlos Puebla'nın 1976'daki albümünden Fidel Castro için yapılmış bir şarkı. Düzgün bir çeviri bulamadım ancak şarkının ismi anlatıyor. Fidel Castro 87 yaşında, son nefesine kadar da emperyalizme karşı savaşmaya ant içti.
Hugo Chavez Anısına (Belgesel - Bölüm 1) 11:36
Hugo Chavez Anısına (Belgesel - Bölüm 1) 145 izlenme - 2 yıl önce Çağımızın en önemli figürlerinden Venezüela devlet başkanı Hugo Chavez'in aramızdan ayrıldığı günden mütevellit,Venezüela devrimini,mücadelesini,halkla olan bütünlüğünü ve düşmanlarının bile saygı,sevgi duymasını sağlayan temiz kalbini anma amaçlı bir belgesel.
Fidel Castro Tökezledi 00:36
Fidel Castro Tökezledi 274 izlenme - 9 yıl önce fidel castro tökezledi
Bayrakların Tarihi - Küba 04:50
Bayrakların Tarihi - Küba 99 izlenme - 3 yıl önce 1959'da iç savaş sonrası yapılan devrimden bu yana tek parti egemenliğine dayalı sosyalist bir yönetimle idare edilen Küba'nın ve bayrağının hikayesi, "Bayrakların Tarihi" serisinde.
Fidel Castro'nun Atatürk İçin Söyledikleri 00:39
Fidel Castro'nun Atatürk İçin Söyledikleri 41 izlenme - 1 yıl önce Fidel Castro sözleri, siyasi kişiliği ve Küba Devrimi ile tüm insanları etkiledi. 25 Kasım'da hayatını kaybeden Fidel Castro sözleri ve mücadeleleri ile hafızalarda silinmeyecek bir iz bıraktı. FİDEL CASTRO ATATÜRK HAKKINDA SÖZÜ Atatü?k, 1919'da anadolu'dan düşmanla?ı kovmak için bandı?ma gemisi'yle samsun'a çıktı. Ve anti-empe?yalist bi? savaş ve?di ve zafe?e e?işti. Biz, atatü?k'ün bu dev?imci savaşından etkilendik-esinlendik ve tam 40 yıl son?a, 1959'da g?anma gemisi'yle havana'ya çıktık. Ülkemizden empe?yalistle?i ve işbi?likçisi faşist batista ?ejimini yıkmak için. Biz de zafe?e e?iştik. Bizim ve tüm mazlum halkla?ın esin kaynağıdı? dev?imci kemal atatü?k.. Sağdan sola doğ?u yazılan a?ap ha?fli alfabe'yi bı?akıp, soldan sağa doğ?u yazılan latin ha?fli abece'ye geçilen ha?f dev?imi başta olmak üze?e, bi? dizi çağdaş ve aydınlanmacı cumhu?iyet dev?imle?ini bu kada? kısa sü?ede biz asla başa?amazdık.
Fidel Castro'nun Ölümünü Kutlayan Kübalılar 00:25
Fidel Castro'nun Ölümünü Kutlayan Kübalılar 22 izlenme - 1 yıl önce Küba'nın efsanevi lideri Fidel Castro'nun ölümü, ABD'de yaşayan Kübalılar tarafından kutlandı Küba'nın efsanevi lideri Fidel Castro'nun ölüm haberini kardeşi Raul Castro devlet televizyonunda açıkladı. 90 yaşında hayata veda eden Castro'nun ölüm haberi, başta Küba olmak üzere birçok Latin Amerika ülkesinde matemle karşılanırken, Amerika Birleşik Devletleri'nde kutlamalara neden oldu. Castro yönetiminden kaçan bir çok Kübalı mülteciye ev sahipliği yapan Miami'de, yüzlerce insan sokaklara dökülerek Castro'nun ölümünü kutladı. Küba'da, Batista rejimini devirerek komünist bir devlet inşaa eden Fidel Castro, ülkedeki mafya egemenliğine son vermiş, muhalifleri ise sürgüne yollamıştı. Kübalı lideri, diktatör olarak tanımlayan binlerce Castro karşıtı devrimden bu yana ülkeyi terk etmiş ve birçoğu ABD'ye göç etmişti.
Kılıçdaroğlu Fidel Castro'ya Allah'tan rahmet diledi 01:10
Kılıçdaroğlu Fidel Castro'ya Allah'tan rahmet diledi 18 izlenme - 1 yıl önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Küba devriminin lideri ve eski Devlet Başkanı Fidel Castro'nun ölümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Kılıçdaroğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "O, Atatürk’ün verdiği mücadeleyi örnek almış, halkının özgürlüğü için mücadele vermiş bir liderdi. Tarih seni asla unutmayacak Fidel Castro. " ifadelerini kullandı.
Fidel Castro Dünya Çocuklarına Sesleniyor ! 01:14
Fidel Castro Dünya Çocuklarına Sesleniyor ! 21 izlenme - 1 yıl önce Küba'nın efsanevi lideri Fidel Castro Dünya çocuklarına sesleniyor. Az anlamak, ters anlamaktan iyidir.
Fidel Castro Hayatını Kaybetti 00:27
Fidel Castro Hayatını Kaybetti 9 izlenme - 1 yıl önce
Maradona: Castro İkinci Babam Gibiydi 01:26
Maradona: Castro İkinci Babam Gibiydi 8 izlenme - 1 yıl önce Arjantinli futbol efsanesi Maradona, Küba devriminin lideri Fidel Castro’nun ölümünün ardından yaptığı açıklamada “Kuşkusuz en büyük insan Fidel Castro’nun aramızdan ayrıldığı söylendi. Ağladım çünkü o benim ikinci babam gibiydi” dedi.
Tarih Öğretmeni Soruyu Bilerek Yanlış Cevapladı 01:46
Tarih Öğretmeni Soruyu Bilerek Yanlış Cevapladı 7 izlenme - 1 yıl önce Selçuk Yöntem'in sunduğu Kim Milyoner Olmak İster programında, yarışma sırasında 12 yıllık bir tarih öğretmenine “1976-2008 arası devlet başkanı olan ve geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Latin Amerikalı lider kimdir?” sorusu soruldu. 'CASTRO' YERİNE 'CHE' DEDİ, ONU DA 'ŞE' DİYE OKUDU Che Guevara’yı da Fidel Castro’yu da tanıdığını belirten öğretmen, cevap olarak ise “Che Guevara” dedi. Ancak sorunun doğru cevabı Fidel Castro olacaktı. Bunun üzerine tarih öğretmeni "Yanlış cevabı verdiğimi biliyorum, heyecanlandım" dedi.
Küba Halkı Castro’ya Veda Ediyor 00:58
Küba Halkı Castro’ya Veda Ediyor 6 izlenme - 1 yıl önce Havanalılar, 4 Aralık Pazar günü Santiago de Cuba kentinde cenaze töreni gerçekleştirilecek olan Fidel Castro'ya veda etti.