Hoşgeldiniz!

fitre

#1smshikayesi 00:58
#1smshikayesi 583 izlenme - 1 yıl önce 2868'e atılan SMSlerin hikayesini izlemeye ne dersiniz? Ramazan bereketini ihtiyaç sahipleri ile paylaşın.
Vakit Ramazan - Nijer 03:51
Vakit Ramazan - Nijer 646 izlenme - 1 yıl önce Bu yıl ‘Kardeşçe Paylaşalım Vakit Ramazan’ sloganı ile çalışmalarını yürüten İHH, bağışçıların zekât, sadaka, fitre ve bağışlarını; savaş, işgal ve doğal afet bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine uzak yakın demeden birebir elden ulaştırıyor.
Zekat Nasıl Hesaplanır, Kimle Verilir 03:05
Zekat Nasıl Hesaplanır, Kimle Verilir 58 izlenme - 2 yıl önce Ramazan ayının ilk on beş günü tamamlanıp artık yavaş yavaş sonlara gelmeye başladığımızda akıllara hemen zekat ve fitreler gelmeye başlıyor.
Fitre Nasıl Hesaplanır? 01:41
Fitre Nasıl Hesaplanır? 29 izlenme - 1 yıl önce Zekât ve fitre nasıl hesaplanır? Zekâtın hesaplanış şekli kısaca şöyledir: Ticaret erbabı, yıl sonunda elinde bulunan ticari malların (neyin alım-satımını yapıyorsa onun) dökümünü yapar ve elinde bulunan nakit para ile kesin alacaklarını da buna ilave eder. Borçlarını düştükten sonra elinde kalan miktar 85 gram veya daha fazla altına tekabül ediyorsa bunun % 2,5’luk kısmını ayırıp zekât olarak verir. Fitre ise buğday, arpa, üzüm ve hurma olmak üzere dört gıda maddesinden verilir. Yaşadığımız yerde bunların hangisi daha kıymetli ise fitreyi onun üzerinden vermek uygundur. Fitre, buğdaydan ise yaklaşık olarak 1460 gr; arpa, üzüm ve hurmadan ise yaklaşık olarak 2920 gr olarak verilir. Bu gıda maddelerinin kendileri fitre olarak verilebileceği gibi, değerleri hesaplanmak suretiyle para olarak da verilebilir. Hatta para olarak vermek daha uygundur. Burada esas olan, bir fakirin sabahlı-akşamlı doymasını temindir. Dolayısıyla herhangi bir yerde veya zamanda, belirtilen miktarlardaki gıda maddelerinin değeri, bir fakiri sabahlı-akşamlı doyurmaya kâfi gelmiyorsa, o miktar üzerinde ısrar etmemeli, bir fakirin bir gün içinde normal ölçülerde yemek yiyerek sabahlı-akşamlı doymasını sağlayacak miktar esas alınmalıdır.
Zekat Kimlere Farzdır? 03:56
Zekat Kimlere Farzdır? 33 izlenme - 1 yıl önce Ayşe Hatun Özen Eğitim ve Dayanışma Vakfı Genel Başkanı ve İstanbul Eski İl Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı cevaplıyor... Zekatın ödeme şekli: Zekâta tâbi olan altın, gümüş, hububat, ehlî hayvanlar ve ticaret mallarının zekâtı, kendilerinden vermek suretiyle ödeneceği gibi, kıymetlerini vermek suretiyle de ödenebilir. Bu hususta zekât sahibi serbesttir. Binaenaleyh bir kimse altının zekâtını altın olarak ödeyebileceği gibi kumaş, zahire, gümüş olarak da ödeyebilir. Şu kadar var ki bu hususta fakirler için daha faydalı olan ciheti tercih etmek evlâdır. Nisab miktarında olan bir malın zekâtı, daha sene dolmadan ta`cil edilerek fakirlere verilebilir. Çünkü vücubun sebebi olan nisab bulunmuştur. Müeccel olan, yani, ileride verilmesi gereken borcu ise ta`cil etmek câizdir. Fakirlerin lehine harekettir. Fakat mal nisab miktarında değil ise ta`cil câiz olmaz. Nisab miktarındaki bir malın, birkaç senelik zekâtı birden ve
Fitre Ne Zaman Verilir? 01:12
Fitre Ne Zaman Verilir? 30 izlenme - 1 yıl önce Fitre ne zaman verilir? Hanefîlere göre, fıtır sadakası Ramazan Bayramı’nın 1. günü fecrin doğuşu ile vacip olur. Fitre, Ramazan Bayramı’ndan bir veya iki gün öncesi ile bayram namazı arasında ödenir. Böylece yoksullar, bayram namazından çıkmadan önce ihtiyaçlarını karşılamış olurlar. Bununla birlikte fitre, ramazanın girmesinden itibaren, hatta ramazan ayı girmeden önce de ödenebilir. Bayram gününden sonraya kalırsa yükümlülük düşmez ve ilk fırsatta ödenmesi gerekir.
sadaka i fıtr fitre 10:22
sadaka i fıtr fitre 77 izlenme - 5 yıl önce bu sohbette sadaka-i fıtr fitre geniş olarak anlatılmaktadır.
Fidye ve Fitre Ne Demektir? 01:15
Fidye ve Fitre Ne Demektir? 9 izlenme - 6 ay önce Fitre ve Fidye Arasındaki Fark Nedir? Bu iki kelime arasında anlam açısından fark vardır. Fitre, sadaka-ı fıtır'dan kısaltılmış ve biraz değişikliğe uğramış bir kelimedir. Bu, Ramazan'da zengin müslümanların vermekle yükümlü olduğu sadakanın adıdır. Çok yaşlı bir ihtiyarın, tutamadığı oruçlara karşılık verdiği paraya "Oruç Fidyesi" denir.
Fitre nedir? Ne Zaman Verilir? 01:09
Fitre nedir? Ne Zaman Verilir? 23 izlenme - 1 yıl önce Ayşe Hatun Özen Eğitim ve Dayanışma Vakfı Genel Başkanı ve İstanbul Eski İl Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı cevaplıyor... Zekât nedir? Sözlükte artma, çoğalma, temizlik, bereket, iyi hâl ve övgü anlamlarına gelen zekât, dinî bir terim olarak, belirli bir malın bir kısmının Allah rızası için dinen zekât alabilecek durumdaki muayyen kişilere verilmesi demektir. Malî ibadetlerden biri olan zekât, İslam’ın beş temel esasından olup, hicretin ikinci yılında Medine’de farz kılınmıştır. Kur’an-ı Kerim’de “Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin...” (Bakara, 2/43, 110; Hac, 22/78; Nur, 24/56; Mücadele, 58/13; Müzzemmil, 73/20); “Onların mallarından, kendilerini temizleyeceğin, arıtıp yücelteceğin bir sadaka al ve onlar için dua et; çünkü senin duan onlara huzur verir. Allah işitendir, bilendir.” (Tevbe,9/103) buyrulmaktadır. Zekât kimlere farzdır? Bir kimsenin zekât vermekle mükellef olması için Müslüman,
Bu Yıl ki Fitre Miktarı En 15 TL 02:00
Bu Yıl ki Fitre Miktarı En 15 TL 8 izlenme - 6 ay önce
Fitre nedir, ne zaman ve kimlere verilir? Fitre miktarı ne kadar? 00:26
Fitre nedir, ne zaman ve kimlere verilir? Fitre miktarı ne kadar? 19 izlenme - 2 yıl önce Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu eski Üyesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (İAÜ- TARMER) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Saim Yeprem, Ramazan ayıyla ilgili en çok merak edilen soruları CNNTurk.com okurları için cevapladı.