Hoşgeldiniz!

friedrich

BBC Nietzsche Belgeseli - İnsanca, Pek İnsanca (1999) 49:32
BBC Nietzsche Belgeseli - İnsanca, Pek İnsanca (1999) 7.165 izlenme - 3 yıl önce BBC tarafından hazırlanan, Nietzsche'nin 1878'de kaleme aldığı, Human, All Too Human: A Book for Free Spirits (Menschliches, Allzumenschliches: Ein Buch für freie Geister)kitabıyla aynı adı taşıyan üç bölümlük belgesel dizisinin ilk bölümü. Bu bölümde Nieztsche'nin doğumundan itibaren hayatında yaşadığı olaylar, karşılaştığı kişiler ve aklında coşagelen fikirler yoluyla oluşturduğu felsefesi, Nietzsche üzerine araştırmalar yapmış akademisyenler ve çevirmenler vasıtasıyla izleyiciye aktarılıyor. 'Tanrı öldü' dedikten sonra, Tanrısız kalmış olan toplumu anlamaya çalışan Nietzsche'nin felsefesini işleyen güzel bir belgesel. Kitaplarından alıntılar filan da var. Diğer iki bölümde de Martin Heidegger ve Jean-Paul Sartre anlatılmış. Lâkin o bölümleri çeviren henüz olmadığı için, şimdilik bununla idare edeceğiz, gerçi bu çeviri de biraz sorunlu görünüyor ama olsun, hiç yoktan iyidir. Bölümün adı, Beyond Good and Evil. İyi seyirler.
Nietzsche: Bilim Hakikat midir? - 8-Bit'lik Felsefe 03:07
Nietzsche: Bilim Hakikat midir? - 8-Bit'lik Felsefe 2.685 izlenme - 3 yıl önce Ünlü alman filozof, kültür, şair ve besteci kimligi ile hepimizin yakından tanıdıgı Nietzsche'den Bilim'e farklı bir pencereden bakış.
2 Savaş Gemisi (Barbaros Hayrettin ve Turgut Reis) Devirteslim Töreni 1910 01:36
2 Savaş Gemisi (Barbaros Hayrettin ve Turgut Reis) Devirteslim Töreni 1910 489 izlenme - 6 ay önce 1910 yılında çekilmiş bu tarihi filmde Almanya dan satın alınan 2 savaş gemisi Barbaros Hayrettin ( orjınal ismi SMS Kurfürst Friedrich Wilhelm) yapımı 1893 yılında tamamlandı .1910 yılında Osmanlı devletine satıldı . 1912-1913 Balkan deniz savaşlarında Yunanistan sancak gemisi Averof la girdiği çatışmada çok sayıda isabet aldı .bir direği koptu 75 bahriye askeri şehit odu .130 asker yaralandı .Turgut Reis zırhlısı gövdesinde buyuk bir gedik açıldı 47 asker şehit oldu .Mesudiye zırhlısı isabet almış 68 Bahriyeli şehit olmuştur. Osmanlı filosu bu hezimet sonrası geri çekilerek Çanakkale boğazına girmiş bu savaşla Osmanlı devletinin Ege denizindeki hakimiyeti bitmiştir .Barbaros Hayrettin zırhlısı 1. dünya savaşı Çanakkale cephesinde 1915 yılında İngiliz denizaltısı E 11 tarafından torpillenerek batırıldı .gemide 250 asker vardı . Barbaros Hayrettin gemisinin kardeşi Turgut reis zırhlısı ( orjınal ismi SMS Weißenburg) 1894 yılında yapımı tamamlandı .1910 yılında Osmanlı devletine satıldı .Osmanlı devletinden sonra Lozan konferansında savaş tazminatı olarak Japonya ya verildi .Japonya yeni kurulan Türkiye ye bir jest yaparak gemiyi hediye etti .gemi uzun yıllar Gölcük tersanesinde eğitim gemisi olarak kullanıldı .daha sonra tersanede çalışan işçilere yatakhane yapıldı .1956-1957 yıllarında hurdaya ayrılıp parçalandı . filmin başında arka tarafta görünen çift bacalı gemi Gülcemal dir. bu gemi Titanik gemisinin buyuk kardeşi ve Titanik gemisinin 1/ 2 kopyasıdır .oda kardeşi gibi transatlantiktir. 1874 İngiltere üretimidir .Gülcemal sultan 5. Mehmet in annesinin ismidir geminin orjınal ismide Germanic tir . . gemi cumhuriyet döneminde 1950 yılına kadar kullanıldı .Atatürk bu gemiyle seyahat etti .1923-1924 yıllarında mubadele sürecinde Yunanistan dan gelen muhacirleri taşıyan gemilerden biridir .filmin baş kısmında padişah .nazırlar ve paşalar grup halinde gemiler için dua ediyorlar .zemine serilen halıdan yuruyen grup daha sonra atlı faytonlarla yola çıkıyorlar .ağaçtan bir tak yapılmış ve her yer ayyıldızlı bayraklarla donatılmış .sağ tarafta beyaz kalpaklı Söğüt askerleri selam durmuş .Söğüt askerleri asla padişaha isyan etmeyen özel seçilmiş muhafız birliğidir .38. saniyeden itibaren zabitlerin geçit resmi görüntülenmiş .43 saniyeden filmin sonuna kadar Barbaros Hayrettin ve Turgut Reis zırhlılarının Marmara ve Boğazda yaptıkları manevra ve gösteriler görüntülenmiş .filmin sonunda görünen luks yatta sanırım Ertuğrul yatı. 1903 İngiltere üretimidir .2.Abdülhamit kendi için yaptırdıysada hiç kullanmamış sonrasında gelen padişah ve hanedan ailesi kullanmıştır.cumhuriyet döneminde Atatürk te kullanmış Cumhurbaşkanlığına tahsis edilmiş yabancı devlet adamları seyahat etmesi için kullanılmıştır .
Sosyalizm Ne Demek? 01:16
Sosyalizm Ne Demek? 1.384 izlenme - 2 yıl önce Bir sokak röportajı ekibi, Türk insanına sosyalizmin ne demek olduğunu soruyor. Cevaplar insanı intihara sevkediyor.
Sam Harris :  Dinler günümüzde birer fosildir 02:50
Sam Harris : Dinler günümüzde birer fosildir 1.524 izlenme - 3 yıl önce Günümüz 21. yy'ında teknolojinin bu kadar ilerleridigi , akıl ve rasyonalitenin hüküm sürdügü bu donemde insanligin her gecen gün yeni seyler üretip gelistigine tanik oluyoruz . Peygamberlik kavraminin ortaya ciktigi yüzyillarda insanlik büyük bir 'bilgi eksikligi ' ve cehalet icindeydi . Sam Harris'in deyimiyle 'Bir akil hastaligi olarak Dinleri yakindan taniyoruz' iyi seyirler .
Psikoloji Tarihi - Önemli Bilgiler 01:00
Psikoloji Tarihi - Önemli Bilgiler 3.329 izlenme - 8 yıl önce psikoloji tarihi üzerine kısa ve önemli bilgiler.
Ricky Gervais - Hitler ve Nietzsche (Altyazılı) 02:48
Ricky Gervais - Hitler ve Nietzsche (Altyazılı) 1.785 izlenme - 3 yıl önce Ülkemizde de “AIDS, soykırım, savaş, ırk ve din gibi kırmızı çizgileri olan alanlarda mizah yapılmalı mı? Yapılırsa sınırları olmalı mı?” sorularıyla tartışılan konuya,“The Office” efsanesinin yaratıcısı, gönüllerin antipatiği Ricky Gervais’in Hitler ve Nietzsche üzerinden yaklaşımını izliyoruz. İyi seyirler…
Sunay Akın - Berlin'de Hakimler Var 08:07
Sunay Akın - Berlin'de Hakimler Var 333 izlenme - 2 yıl önce Sunay Akın'ın eşsiz anlatımıyla Alman Kralı II. Friedrich ile bir değirmenci arasında geçen hikaye.
Nietzschenin Sözleri 02:24
Nietzschenin Sözleri 222 izlenme - 7 yıl önce http//www.facebook.com/atheisttoplum sayfamızı beğenir misiniz?
Radyo Tiyatrosu - Duruşma Başlıyor (Friedrich Dürrenmatt) 49:11
Radyo Tiyatrosu - Duruşma Başlıyor (Friedrich Dürrenmatt) 160 izlenme - 2 yıl önce www.facebook.com/tiyatroradyo radyotiyatrosu.web.tr
Friedrich Dürrenmatt - Büyük Romulus (Radyo Tiyatrosu) 49:06
Friedrich Dürrenmatt - Büyük Romulus (Radyo Tiyatrosu) 155 izlenme - 3 yıl önce Reji: Yıldız Kenter Efekt: Korkmaz Çakar Oynayanlar Anlatan: Gülsen Tuncer Aşil: Cenap Aydınoğlu Romulus: Müşfik Kenter Spurius Titus Mama: Salih Sarıkaya Pyramus: Erdoğan Ersever Tullius Rotundus: Kamuran Yüce
Ahlak, Din Tarafından Çalınmıştır - Christopher Hitchens 01:43
Ahlak, Din Tarafından Çalınmıştır - Christopher Hitchens 158 izlenme - 3 yıl önce 15 Aralık 2011 tarihinde aramızdan ayrılan ünlü ateist yazar Christopher Hitchens dinlerin ahlak'ı tekelleştirmesini eleştiriyor.
Nihat Doğan'ın Ünlü Filozof Nietzsche'ye Seslenişi 00:44
Nihat Doğan'ın Ünlü Filozof Nietzsche'ye Seslenişi 70 izlenme - 2 yıl önce Söylemezsem Olmaz programının yorumcusu Nihat Doğan programında Alman filozof Friedrich Nietzsche'nin Tanrı öldü insanlık yaşıyor sözünün, İnsanlık öldü tanrı yaşıyor olması gerektiğini söyledi.
Manifestoon - Özgürlük 08:17
Manifestoon - Özgürlük 82 izlenme - 3 yıl önce Çok ciddi konularda bebek kafasına dönenler için bilgilendirici, eğlendirici bir özet.
Georg Friedrich Hndel Sarabande 04:02
Georg Friedrich Hndel Sarabande 135 izlenme - 6 yıl önce georg friedrich hndel sarabande
georg friedrich hndel largo 05:36
georg friedrich hndel largo 113 izlenme - 6 yıl önce georg friedrich hndel largo
Star Wars Imperial March - Friedrich Lühl 03:22
Star Wars Imperial March - Friedrich Lühl 79 izlenme - 3 yıl önce Açıklanacak pek bir şey bulamıyorum, orkestranın yüz ifadesi zaten her şeyi anlatır diye umuyorum.
Georg Friedrich Hndel La Rejouissance 03:50
Georg Friedrich Hndel La Rejouissance 94 izlenme - 6 yıl önce Georg Friedrich Hndel La Rejouissance
Bruch Violin Concerto No 1 - Menuhin Fricsay 26:28
Bruch Violin Concerto No 1 - Menuhin Fricsay 41 izlenme - 3 yıl önce 19 yüzyılın (1838-1920) ünlü müzisyen besteci ve orkestra şefi, Max Christian Friedrich Bruch'un G minör keman konçertosunu, virtüoz Yehudi Menuhin'i tarafından 1961'deki konser kaydından bir yorumu keyifle dinleyelim. Yehudi Menuhin,(1916-199) adı gibi Alman Yahudisiç Hitler'den kaçmış, İngitere'ye sığınmış. Öldüğünde İngiltere vatandaşı ve Lordlar Kamarası üyesiymiş.
Georg Friedrich Hndel Sarabande Main Title 04:10
Georg Friedrich Hndel Sarabande Main Title 88 izlenme - 6 yıl önce georg friedrich hndel sarabande main title
Georg Friedrich Hndel Hallelujah Chorus 03:26
Georg Friedrich Hndel Hallelujah Chorus 62 izlenme - 6 yıl önce georg friedrich hndel hallelujah chorus
georg friedrich hndel arrival of the queen of sheba 03:06
georg friedrich hndel arrival of the queen of sheba 36 izlenme - 6 yıl önce georg friedrich hndel arrival of the queen of sheba
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez - Basın Ve Halkla İlişkiler Müşavirliği 03:50
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez - Basın Ve Halkla İlişkiler Müşavirliği 3 izlenme - 4 yıl önce Almanya İçişleri Bakanı Dr. Hans-Peter Friedrich ve beraberindeki heyet Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'i ziyaret etti. Diyanet İşleri Başkanı...
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez - Basın Ve Halkla İlişkiler Müşavirliği 03:50
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez - Basın Ve Halkla İlişkiler Müşavirliği 1 izlenme - 4 yıl önce Almanya İçişleri Bakanı Dr. Hans-Peter Friedrich ve beraberindeki heyet Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'i ziyaret etti. Diyanet İşleri Başkanı...
Friedrich Wilhelm Nietzsche (Hazırlayan: M. Mehtap Türk) 02:44
Friedrich Wilhelm Nietzsche (Hazırlayan: M. Mehtap Türk) 0 izlenme - 2 yıl önce Friedrich Wilhelm Nietzsche (Hazırlayan: M. Mehtap Türk), Müzik: Yasmin Levy - La Alegria