Hoşgeldiniz!

George Orwell Videoları İzle

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984) Fragman 02:39
Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984) Fragman 15.837 izlenme - 3 yıl önce III. Dünya Savaşı sonrası dünyanın düzeni değişmiştir. 1984 yılında Londra artık Okyanusya isimli polis devletinin başkentidir. Faşist hükümetin Gerçek Bakanlığı için çalışan bürokratlardan biri olan Winston Smith'in görevi, farkında olmasa da tarihi gerçekleri saptırmaktır. Sıkı bir partili olan Smith, her şeyin yalan üzerine kurulu olduğunu öğrendiğinde kendisini sorgulamaya başlar. Bakanlıkta çalışan Julia ile tanışıp aşık olduğunda Aşk Bakanlığı'nın bile normal olduğu bu dünya Smith için daha da karışık hale gelecektir.
George Orwell - Hayvan Çiftliği (Çizgi Film - 1954) 01:09:26
George Orwell - Hayvan Çiftliği (Çizgi Film - 1954) 8.218 izlenme - 2 yıl önce 1954 yapımı Hayvan Çiftliği animasyonunu Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz. Yönetmen: John Halas, Joy Batchelor Hayvan Çiftliği, İngiliz edebiyatının önde gelen yazarlarından George Orwell'in 1945 yılında mecazi dille yazılmış fabl tarzında siyasi hiciv tarzında ünlü romanıdır.Genel olarak roman, totaliter rejimlere karşıt bir solcu olan Orwell'in Stalinizm'i eleştirisidir.Aynı zamanda SSCB'nin kuruluşundan itibaren meydana gelen önemli olayları kara mizah yoluyla ve mecazi bir dille anlatır.Bu video ise romanın 1954 yapımı olan çizgi film versiyonudur.İyi seyirler.
1984 George Orwell Movie Trailer (1984) 02:39
1984 George Orwell Movie Trailer (1984) 5.731 izlenme - 4 yıl önce New trailer for 1984(1984) starring John Hurt. Edited by Lectorsmith.
Hayvan Çiftliği - George Orwell (Radyo Tiyatrosu) 01:08:59
Hayvan Çiftliği - George Orwell (Radyo Tiyatrosu) 805 izlenme - 2 yıl önce İşte bir amme hizmeti daha. George Orwell'ın hayvan çiftliği radyo tiyatrosu versiyonuyla tabiki de tgrt fm farkıyla. Yalnız başlangıçtaki tanıtımda çiftliğin sahibinin Enver Ören olarak tanıtıldığı(!) kulaklardan kaçmamalı.
Big Brother Erdoğan - 1984 00:57
Big Brother Erdoğan - 1984 1.257 izlenme - 2 yıl önce Kabul edilen internet yasasından sonra, "George Orwell'ın 1984 adlı kitabında yazanlar gerçek mi oluyor" şeklinde yorumlar okudum. Geçtiğimiz günlerde hologramlı seslenişi de düşündüğümüzde, Big Brother Erdoğan yakıştırması çok yanlış olmasa gerek. Bilmeyenler için; Görüntüler, George Orwell'ın 1984 adlı romanından esinlenerek, 1983'de yayınlanan, Ridley Scott'ın Apple için çektiği reklama aittir.
Tutulma 05:11
Tutulma 2.591 izlenme - 8 yıl önce Bu filmi yasaklanmadan önce izleyin!" Türkiye'de sansürü ve yasakları eleştiren kısa film.
Hayvan Çiftliği - Animal Farm (1954) Fragman 02:09
Hayvan Çiftliği - Animal Farm (1954) Fragman 582 izlenme - 2 yıl önce Ünlü İngiliz yazar George Orwell'ın unutulmaz eserinden uyarlanan 1954 yapımı Hayvan Çiftliği (Animal Farm) adlı animasyon film.
Alev Alatlı - George Orwell Recep Tayyip Erdoğanı Ayakta Alkışlardı! 01:35
Alev Alatlı - George Orwell Recep Tayyip Erdoğanı Ayakta Alkışlardı! 500 izlenme - 2 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'nin sahiplerine verileceği Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki törene katıldı. Törene yazar Alev Alatlı'nın yaptığı konuşma damga vurdu. Edebiyat alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nü alan Alev Alatlı Gezi olayları ve benzer sokak eylemlerinde gençleri sokağa dökmek için provokatif tavır takınan yazarları eleştirerek "Bir kalem darbesi ile atar ergenleri sokağa döken yazarın yaptığı helal değildir" dedi. Alatlı konuşmasını şu sözlerle sürdürdü. " Dünya 5'ten büyüktür. Beynelmilel medya kartellerinin, muhtelif strateji uzmanlarının nadan dünyalarından büyüktür. Sayın Cumhurbaşkanım siz ve ekibiniz dünyadaki bugün 1.5 milyon Suriyeli'ye kapılarını açtığınız için tarih sizi ayrı bir yere yazacak. Dünya 5'ten büyüktür dediniz ve tüm oligarkları boşa çıkardınız. Bugün George Orwell olsa sizi ayakta alkışlardı. O yetmez Daniel Defoe de kalkar o da alkışlardı. Sizin sahici dostlarınız sanatçılar ve edebiyatçılar arasındandır. Yükselen trendlerle beraber yükselmekten imtina eden ve çoğu kez onlara rağmen yükselen bağımsız yazar arkadaşlarım, sanatın, edebiyatın muhasebeleştirelemeyeceği bir düzeni özleyen edebiyatçılar ve tabi başta bu ödülü bana layık gören zat-ı aliniz ve ekibinize teşekkür ediyor ve bu çatı altına olmaktan çok multu olduğumu söylemek isterim" Bu sözlerin ardından Emine Erdoğan gözyaşlarını tutamadı.
George Orwell'in Kitapları İstihbarat Servisi Tarafından Satın Alındı 02:00
George Orwell'in Kitapları İstihbarat Servisi Tarafından Satın Alındı 11 izlenme - 1 yıl önce George Orwell'in 1984 ve Hayvan Çiftliği isimli kitapları çıktıkları dönemde yoğun tartışmalara sebep olmuş ve yasaklanmışlardır. CIA kitapların 1984 vr Hayvan Çiftliği kitaplarının yayım haklarını satın almıştır. George Orwell, asıl adıyla Eric Arthur Blair (d.25 Haziran 1903, Bihar; ö. 21 Ocakta 1950, Londra)[1], 20. asır İngiliz edebiyatının önde iştirak eden kalemleri içerisindedir . Bin Dokuz Surat Seksen 4 isimli romanı ve bu romanda yarattığı Big Brother ( Büyük Birader) kavramıyla tanınır. Yapıtlarında bulunan kesinlik , zeka, toplumsal adaletsizliğe karşı farkındalık ve totalitarizme karşı duruşu onun imzası niteliğindedir.[2][3] Orwell'in yaşamı , sonradan yazılarını etkileyecek olan deneyimlerle doludur. Burslu okuduğu Eton Koleji'nden mezun olduktan sonra , o sırada bir İngiliz sömürgesi olan Burma'da bulunmuş; kısa müddetliğine buranın polis örgütünde vazife yapmıştır. Bu memurluk çağında tanik olduğu acımasız uygulamalar, emperyalizme karşı geliştirdiği derin öfkeye katkıda bulunmuştur. Gençlik çağında Fransa'da bulunmuş, çeşitli mesleklerde çalışmış, ücret sıkıntısı sebep yazarlığa başlamadan öncesinde , gerekse önce eserlerini kaleme aldığı senelerde yakasını bırakmamıştır. Hayvan Çiftliği İspanya'daki "ihanete uğramış devrim" tablosu Orwell'i derinden sarmıştır. Fakat en tanınmış yapıtları olan Hayvan Çiftliği'nin ve 1984'ün sadece Stalin'i yermek için kaleme alındığını argüman etmek meseleyi haddinden fazla basitleştirmek olacaktır. Orwell yazarlığa başladığı günlerdeki çizgisinden sapmış değildir: Nasıl ki önce eserleri bizzat tecrübelerinden seyreder taşıyor, fakat her toplumu ve çağı ilgilendiren meseleleri de işliyorsa; savaş sonrasında yapıtları da yalnızca Franco'nun, Hitler'in, Stalin'in dünyasını değil, bu 'despot'ları yaratan hırsları ve budalalığı da taşlamaktadır. Hayvan Çiftliği bir devrimin trajedisidir. Bu modern fabl, kesilmekten, kırkılmaktan, sağılmaktan, dövülmekten gına getirerek acımasız sahiplerine karşı ayaklanan Manor Çiftliği hayvanlarının hikâyesidir. Karakterler son derece sade ve güçlüdür: Kinik eşek Benjamin, fedakar at Boxer, akılsız kısrak Mollie, hatta serçeleri tüm hayvanların kardeş olduğunu söyleyerek pençeleri arasına çekmeyi deneyen kedi dahi akıllarda kolayca yer edinen, çok canlı kişiliklerdir. Hayvanlar, çiftliği geri almayı deneyen insanlara karşı yiğitçe çarpışır, gövdelerini kurşunlara siper eder; el sahibi olmadıkları halde çiftliğin zor işlerinin üstesinden gelmeyi, hatta bir değirmen inşa etmeyi dahi başarırlar. Ne yazık ki zaferleri, yöneticiliğe soyunup gitgide 'insanlaşan' domuzların hırsları ve entrikaları tarafından gölgelenmeye mahkûmdur. Romanın alt başlığı "BİR PERİ MASALI"dır. Küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değildir elbette; ama roman, bir masal anlatımıyla yazılmıştır.
Facebook Ortam Dinlemesi Yapıyor 00:29
Facebook Ortam Dinlemesi Yapıyor 40 izlenme - 3 yıl önce Hayatımızın vazgeçilmezleri olan akıllı telefonlarda kullandığımız Facebook uygulamasının ortam kaydı yapmasına tepkiler büyüyor.