Hoşgeldiniz!

göbeklitepe

Dünya'nın İlk Tapınağı Göbeklitepe 11:17
Dünya'nın İlk Tapınağı Göbeklitepe 2.482 izlenme - 1 yıl önce İnsanlık tarihi hakkında bildiklerimizi yeniden düşünmemizi sağlayacak, yerleşik tarih anlayışını ve bilgilerini değiştirip, dinler tarihini sorgulatacak, bir kısmımızın varlığından haberi dahi olmadığı bu arkeolojik çalışma 1995 yılından beri Urfa Göbeklitepe'de devam ediyor. Gobeklitepe'nin büyüsünü yakindan izliyoruz..
Göbeklitepe'nin Dikili Taşları Takıya Dönüştü 02:34
Göbeklitepe'nin Dikili Taşları Takıya Dönüştü 7 izlenme - 3 gün önce Şanlıurfa'da bir takı tasarım ustası, dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe'deki kazılarda ortaya çıkarılan yabani hayvan figürlü "T" biçimli dikili taşlardan ilham alarak kehribar kolyeler tasarladı.
Bakara 213 09:19
Bakara 213 779 izlenme - 5 yıl önce bakara 213 ve göbeklitepe
tarİhİn taniĞi urfa 06:24
tarİhİn taniĞi urfa 813 izlenme - 8 yıl önce Şanlıurfa, güneydoğu anadolu bölgesinde gap%u2019ın merkezinde yer almaktadır. mezopotamya%u2019nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan urfa akarsulara yakın olması, ticaret yollarının kesiştiği noktada yer almasından ötürü tarihi boyunca stratejik bir öneme sahip olmuştur.
Batıya Doğru Akan Nehir - I. Bölüm 45:41
Batıya Doğru Akan Nehir - I. Bölüm 169 izlenme - 2 yıl önce Arkadaşlar Trt'nin yapmış olduğu çok güzel bir serinin; tarih nerede başlar, ilk yerleşimler, ilk dinlerden başlayan ve günümüze kadar gelen 20 bölümlük serinin ilk bölümü. Bu bölümde ilk dini yapı olarak kabul edilen M.Ö. 11.000 yılına tarihlenen Göbeklitepe'den Çatalhöyüğe oradan geçen senelerde çıkarılan binlerce tablet ile yazılı tarihe ışık tutan Mari'ye uzanan bir anlatım. İyi seyirler.
Göbeklitepe Documentary 01:20:09
Göbeklitepe Documentary 7 izlenme - 2 ay önce A documentary about the archeological site of Göbeklitepe in Turkey.
Peygamberler Şehri 03:48
Peygamberler Şehri"Nde "Unesco" Heyecanı 1 izlenme - 5 gün önce Dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe Arkeolojik alanının, önümüzdeki yıl Dünya Kültür Mirasına aday gösterilecek olması Şanlıurfa'da heyecan oluşturdu.
Şanlıurfa - Göbeklitepe 01:04
Şanlıurfa - Göbeklitepe 47 izlenme - 3 yıl önce Şanlıurfa'da Çeşitli Gezilerde Bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tarihe Yön Verdiği, Ortaya Çıkması İle Tarihin Şekil Aldığı Belirtilen Göbeklitepe'yi Gezdi. Gül, Göbeklitepe Kazı Başkanı Alman Arkeolog Doç. Dr. Klaus Schmidt Ve Tarihçi Cihat Kürkçüoğlu'ndan Göbeklitepe İle İlgili Bilgi Aldı.
Görüntülemek istediği Hortuma Kapıldı! 00:36
Görüntülemek istediği Hortuma Kapıldı! 4 izlenme - 3 ay önce Şanlıurfa'da Tarihi Göbeklitepe Kazı Alanı'nda güvenlik görevlisi olarak çalışan 24 yaşındaki Hasan Yıldız, şiddetli rüzgarın etkisiyle oluşan hortumu cep telefonuyla görüntülemek isterken hortuma yakalanınca zor anlar yaşadı. Cep telefonuna yansıyan görüntülerde 15 metre uzağındaki hortumu çeken Yıldız'ın, saniyeler içerisinde kendini saran hortumun içinde kalarak yaşadığı panik anları yer aldı.
Göbeklitepe Davos'ta Görücüye Çıkacak 03:49
Göbeklitepe Davos'ta Görücüye Çıkacak 17 izlenme - 2 yıl önce Görüntü Dökümü : Göbeklitepe tabelası -Göbeklitepe'de kazı alanından görüntüler Kazı alanında çıkarılan tarihi eserler Taşların üzerindeki figürler Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ile röportaj Göbeklitepe Davos'ta görücüye çıkacak Dünyanın en eski tapınak merkezi kabul edilen ve Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda tanıtılacak Göbeklitepe'nin gelecekte Türk turizmine önemli katkı yapması bekleniyor Şanlıurfa Valisi Küçük: "Göbeklitepe'nin turizmde hak ettiği o muhteşem yerini alacağına inanıyorum.
Göbeklitepe'de Kadın Işığı 05:14
Göbeklitepe'de Kadın Işığı" Defilesi 6 izlenme - 1 yıl önce GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : "Göbeklitepe'de Kadın Işığı" defilesi Etkinlikten detaylar Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'nin konuşması Defileden detaylar "Göbeklitepe'de Kadın Işığı" defilesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen defilede, kadınların yöresel kıyafetleri sergilendi Şanlıurfa Belediyesi tarafından, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla "Göbeklitepe'de Kadın Işığı" adlı defile düzenlendi.
Göbeklitepe Unesco Yolunda 02:48
Göbeklitepe Unesco Yolunda 2 izlenme - 8 ay önce Dünyada en eski tapınak merkezi kabul edilen, yaklaşık 12 bin yıllık geçmişe sahip Göbeklitepe, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültür Mirası asıl listesine girmeye hazırlanıyor.