Hoşgeldiniz!

göbeklitepe

Dünya'nın İlk Tapınağı Göbeklitepe 11:17
Dünya'nın İlk Tapınağı Göbeklitepe 2.516 izlenme - 2 yıl önce İnsanlık tarihi hakkında bildiklerimizi yeniden düşünmemizi sağlayacak, yerleşik tarih anlayışını ve bilgilerini değiştirip, dinler tarihini sorgulatacak, bir kısmımızın varlığından haberi dahi olmadığı bu arkeolojik çalışma 1995 yılından beri Urfa Göbeklitepe'de devam ediyor. Gobeklitepe'nin büyüsünü yakindan izliyoruz..
Bakara 213 09:19
Bakara 213 904 izlenme - 6 yıl önce bakara 213 ve göbeklitepe
Batıya Doğru Akan Nehir - I. Bölüm 45:41
Batıya Doğru Akan Nehir - I. Bölüm 612 izlenme - 2 yıl önce Arkadaşlar Trt'nin yapmış olduğu çok güzel bir serinin; tarih nerede başlar, ilk yerleşimler, ilk dinlerden başlayan ve günümüze kadar gelen 20 bölümlük serinin ilk bölümü. Bu bölümde ilk dini yapı olarak kabul edilen M.Ö. 11.000 yılına tarihlenen Göbeklitepe'den Çatalhöyüğe oradan geçen senelerde çıkarılan binlerce tablet ile yazılı tarihe ışık tutan Mari'ye uzanan bir anlatım. İyi seyirler.
Göbeklitepe Belgeseli 45:00
Göbeklitepe Belgeseli 121 izlenme - 9 ay önce İnsanlık tarihi hakkında bildiklerimizi yeniden düşünmemizi sağlayacak, yerleşik tarih anlayışını ve bilgilerini değiştirip, dinler tarihini sorgulatacak, bir kısmımızın varlığından haberi dahi olmadığı bir arkeolojik çalışma 1995 yılından beri Şanlıurfa Göbeklitepe'de devam ediyor. İnşası Milattan önce 10000 yılına uzanan Göbeklitepe tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak biliniyor. Göbeklitepe İngiltere'de bulunan Stonehenge'den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha eski. Ayrıca yerleşik hayata geçişi temsil eden kültür bitkisi buğdayın atasına da Göbeklitepe eteklerinde rastlanmıştır. İnşa edildikten 1000 yıl sonra üstleri insanlar tarafından kapatılarak gömülen bu tapınaklar yeniden gün ışığına çıkıyor.
tarİhİn taniĞi urfa 06:24
tarİhİn taniĞi urfa 817 izlenme - 9 yıl önce Şanlıurfa, güneydoğu anadolu bölgesinde gap%u2019ın merkezinde yer almaktadır. mezopotamya%u2019nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan urfa akarsulara yakın olması, ticaret yollarının kesiştiği noktada yer almasından ötürü tarihi boyunca stratejik bir öneme sahip olmuştur.
Şanlıurfa'nın Doğa Güzellikleri: Göbeklitepe ve Harran - Yeşil Doğa 03.02.2018 34:18
Şanlıurfa'nın Doğa Güzellikleri: Göbeklitepe ve Harran - Yeşil Doğa 03.02.2018 41 izlenme - 3 ay önce Yeşil Doğa bu hafta Şanlıurfa'daydı. Güven İslamoğlu, Şanlıurfa’da bir rota yaptı, Göbeklitepe ve Harran'ı ekrana taşıdı.
Numan Kurtulmuş: Göbeklitepe'de Asla Betonlaşma Olmamıştır 02:22
Numan Kurtulmuş: Göbeklitepe'de Asla Betonlaşma Olmamıştır 20 izlenme - 2 ay önce Afiş, Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'u ağırladı. Kurtulmuş "betonlaşma" iddialarıyla gündeme gelen Göbeklitepe ile ilgili Aslı Öymen'in sorularını yanıtladı. Numan Kurtulmuş, "Bölgedeki arkeolojik değerlere asla zarar verilmemiş, asla betonlaşma olmamıştır" dedi. Kurtulmuş, bakanlığın davetlisi olarak çok sayıda basın mensubu ve kalabalık bir bilim heyetinin bölgede incelemeler yaptığını söyledi. "Amacımız ziyaretçilerin arkeolojik değerlere zarar vermeden rahatlıkla alanı gezebilmeleridir" dedi.
Göbeklitepe'nin Dikili Taşları Takıya Dönüştü 02:34
Göbeklitepe'nin Dikili Taşları Takıya Dönüştü 23 izlenme - 10 ay önce Şanlıurfa'da bir takı tasarım ustası, dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe'deki kazılarda ortaya çıkarılan yabani hayvan figürlü "T" biçimli dikili taşlardan ilham alarak kehribar kolyeler tasarladı.
Göbeklitepe'de Tarihi Alanlara Zarar Verildiği İddiası 04:16
Göbeklitepe'de Tarihi Alanlara Zarar Verildiği İddiası 4 izlenme - 2 ay önce Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberler Odası Başkanı Müslüm Çoban, Göbeklitepe'de tarihi alanlara zarar verildiği iddiası ile ilgili, "Yollar ve parkurlar yapılırken taşların altına, alanın zarar görmemesi için jeotekstil denen, halk arasında 'keçe' olarak bilinen malzeme seriliyor, üzerine...
Şanlıurfa - Göbeklitepe 01:04
Şanlıurfa - Göbeklitepe 49 izlenme - 4 yıl önce Şanlıurfa'da Çeşitli Gezilerde Bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tarihe Yön Verdiği, Ortaya Çıkması İle Tarihin Şekil Aldığı Belirtilen Göbeklitepe'yi Gezdi. Gül, Göbeklitepe Kazı Başkanı Alman Arkeolog Doç. Dr. Klaus Schmidt Ve Tarihçi Cihat Kürkçüoğlu'ndan Göbeklitepe İle İlgili Bilgi Aldı.
Göbeklitepe Davos'ta Görücüye Çıkacak 03:49
Göbeklitepe Davos'ta Görücüye Çıkacak 18 izlenme - 2 yıl önce Görüntü Dökümü : Göbeklitepe tabelası -Göbeklitepe'de kazı alanından görüntüler Kazı alanında çıkarılan tarihi eserler Taşların üzerindeki figürler Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ile röportaj Göbeklitepe Davos'ta görücüye çıkacak Dünyanın en eski tapınak merkezi kabul edilen ve Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda tanıtılacak Göbeklitepe'nin gelecekte Türk turizmine önemli katkı yapması bekleniyor Şanlıurfa Valisi Küçük: "Göbeklitepe'nin turizmde hak ettiği o muhteşem yerini alacağına inanıyorum.
Görüntülemek istediği Hortuma Kapıldı! 00:36
Görüntülemek istediği Hortuma Kapıldı! 5 izlenme - 1 yıl önce Şanlıurfa'da Tarihi Göbeklitepe Kazı Alanı'nda güvenlik görevlisi olarak çalışan 24 yaşındaki Hasan Yıldız, şiddetli rüzgarın etkisiyle oluşan hortumu cep telefonuyla görüntülemek isterken hortuma yakalanınca zor anlar yaşadı. Cep telefonuna yansıyan görüntülerde 15 metre uzağındaki hortumu çeken Yıldız'ın, saniyeler içerisinde kendini saran hortumun içinde kalarak yaşadığı panik anları yer aldı.
Göbeklitepe Unesco'da 05:22
Göbeklitepe Unesco'da "Kalıcı" Olmak İstiyor 2 izlenme - 7 ay önce KEREM KOCALAR/HALİL FİDAN - Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı'nın (UNESCO), "Dünya Mirası Geçici Listesi"ndeki varlıkları arasında bulunan, dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe'nin gelecek yıl kalıcı listeye alınması bekleniyor.
Göbeklitepe'de Kadın Işığı 05:14
Göbeklitepe'de Kadın Işığı" Defilesi 6 izlenme - 2 yıl önce GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : "Göbeklitepe'de Kadın Işığı" defilesi Etkinlikten detaylar Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'nin konuşması Defileden detaylar "Göbeklitepe'de Kadın Işığı" defilesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen defilede, kadınların yöresel kıyafetleri sergilendi Şanlıurfa Belediyesi tarafından, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla "Göbeklitepe'de Kadın Işığı" adlı defile düzenlendi.
Göbeklitepe Unesco Yolunda 02:48
Göbeklitepe Unesco Yolunda 2 izlenme - 1 yıl önce Dünyada en eski tapınak merkezi kabul edilen, yaklaşık 12 bin yıllık geçmişe sahip Göbeklitepe, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültür Mirası asıl listesine girmeye hazırlanıyor.
Peygamberler Şehri 03:48
Peygamberler Şehri"Nde "Unesco" Heyecanı 1 izlenme - 10 ay önce Dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe Arkeolojik alanının, önümüzdeki yıl Dünya Kültür Mirasına aday gösterilecek olması Şanlıurfa'da heyecan oluşturdu.