Hoşgeldiniz!

guatr

Tiroid Guatr Nedir? 02:47
Tiroid Guatr Nedir? 12.459 izlenme - 9 yıl önce endokrin guatr uzmanı prof dr metin özata nın kanal d doktorum programında tiroid hastalıkları ve tedavisi konusunda yaptığı konuşma
GUATR AMELİYATI İZLE  - TİROİD AMELİYATI - OP.DR.SELÇUK ARSLAN 49:07
GUATR AMELİYATI İZLE - TİROİD AMELİYATI - OP.DR.SELÇUK ARSLAN 1.496 izlenme - 2 yıl önce guatr ameliyatı
Guatr-Tiroid Hastaliklari Tedavisi 02:36
Guatr-Tiroid Hastaliklari Tedavisi 4.074 izlenme - 9 yıl önce guatr tiroid hastaliklari ve zayiflama hakkında endokrin ve tiroid uzmanı prof dr metin özata nın kanal d doktorum programında yaptığı konuşma
Tiroid Ameliyatı Sonrasında Hastayı Neler Bekler ? 00:38
Tiroid Ameliyatı Sonrasında Hastayı Neler Bekler ? 898 izlenme - 2 yıl önce Prof Dr Umut Barbaros : Soru ve Bilgi Platformu . +905325444378 . Açıklama: . Normal bir trioid ameliyatı yaklaşık 1 saat sürer. Ameliyattan 3-4 saat sonra hasta yatağında olur, ameliyattan sonraki 6. saatinde de yameğini yer ve sabah da evine gider. Amliyat sonrası görülebilecek sıkıntılar : ses kısıklılığı, ellerde uyuşma, kanama tekrarı gibi hiç hoş olmayan şeylerdir. Bu oran %1 in altında olmalıdır. Yine bu oran %1 in altında olduğu durumlarda Cerrahi Ekibin deneyiminden söz edilebilir. Yani kısacası Troid Cerrahisi kolay bi cerrahi değildir ve deneyimli ekipler tarafından yapılmalıdır..
Troid Bezi Hastalkları Ne Zaman Ameliyat Gerektirir 02:48
Troid Bezi Hastalkları Ne Zaman Ameliyat Gerektirir 788 izlenme - 2 yıl önce Prof.Dr. Umut Barbaros bilgilendirme platformu - WHATSAPP - 00905325444378 . Açıklama . Biz Cerrahlar Tiroid Bezi ile Ne Zaman İlgileniriz? Titoid bezi hastalıklarında en çok bilineni "zehirli guatr" dır. Zehirli guatr her zaman ameliuat gerektirmez,ama kimi durumlarda zehirli guatr tedavisi yani "toksik guatr" ve hiper tiroidi durumu ilaçla kontrol altına alınamaz . İlaçla kontrol altına alınsa bile bu durum kalıcı olmaz , ya da ilacın yan etkileri ortaya çıkabilir, ya da radyo aktif iyot tedavisi dediğimiz atomla tedavinin mümkün olmadığı hastalar vardır . . Bu kriterler araştırıldığı zaman CERRAHİ TEDAVİ - zehirl guatr da gerekebilir. Öte yandan tiroidin kendisi büyüdüğü zaman ki buna halk arasında Guatr diye bilinir üzerinde bulunan nefes borusuna, soluk borusuna baskı yapar. Bu da nefes darlığı meydana getirir. Biz buna bası bulgusu diyoruz . Bası bulgularının olduğu tiroid zehirli olmasa bile Ameliyat gerektirir . . Bunun dışında Kozmetik , Görüntü Bozuklğu boyunda kocaman patates gibi görüntünün durması hiç hoş birşey değil, bu gibi tiroid bezleri de çıkartılmalıdır. . En korkulanı ve en nadir olanı TİROİD KANSERİ riskidir, o da halk arasında NODÜL diye bilinen, tiroid nodülüm var diye dilden dile dolaşan oluşumlardan kaynaklanan kanserlerdir. . En sık görülen Endokrin Kanseri , Endokrin Bölge Kanseri " Tiroid Kanseri" dir. Ülkemizde de Tiroid kanserleri yaygın olduğu için, Tiroid Kanseri sıklığı yüksektir. . O yüzden Tiroid Nodülüm var diyen herkesin bir Hekim tarafından görülmesi gerekir . Zira tirpid kanserini atlamamk gerekir. Nodül tiroid içerisindeki patates görünümlü olan yuvarlak oluşumlardır , bu nodüllerin içeriği ve ihtiva ettiği hücre çeşidi önemlidir, zira Tiroid Kanseri bunlardan kaynaklanır. . Nodül varlığında kanser olup olmadığını anlayabilmek için bazı tetkikler yapılır bunların başında Ultrasonografi gelir . Tiroid ultrasonografisi Tiroid nodülünün Kanser olup olmadığını anlamak için yapılacak ilk tetkiktir. Ultrasonda şüphe varlığında ya da nodülün büyüklüğü 1-1,5 cm treyi geçtiğinde , bu nodülden İĞNE İLE BİYOPSİ - parça alınır. Alınan parçaya kanser tanısı ya da şüphesi koymakta önemlidir . . Ultrason ve İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi sonrasında nodulun cerrahi gerektirip gerektirmediğine karar verilir. . Bunların mutlaka Hekim kontrolünde yapılması önemlidir. .
Tiroid nodülü nedir? Nasıl tedavi edilir? 01:51
Tiroid nodülü nedir? Nasıl tedavi edilir? 663 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, tiroid nodülü hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Obezite , Diyabet ve Tiroid Hastalıkları Kliniğinde ;Tip 1 ve tip 2 diyabet, Gestasyonel diyabet (gebelik diyabeti), Metabolik sendrom, Hipertansiyon (özellikle endokrin hipertansiyon), Obezite (şişmanlık), Guatr ve diğer tiroid bezi hastalıkları, Hipofiz bezi hastalıkları (örneğin, prolaktin hormon yükseklikleri), Kolesterol ve trigliserid (kan yağları) yükseklikleri, Osteoporoz (kemik erimesi) ve metabolik kemik hastalıkları, Böbrek üstü bezlerinin (adrenal veya surrenal bezler) hastalıkları Kadınlarda polikistik over sendromu, Hirsutizm (tüylenme fazlalığı) hastalıklarının tedavisi yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Tiroid nodülü nedir? Nasıl tedavi edilir? Tiroid nodülü normalde tiroid bezinde olmaması gereken bir oluşumdur. Yuvarlak ya da oval şekildedir. Solit yani katı ya da kistik yani sıvı özellikli olabilir. Bir veya birden fazla olabilir. Bu nodüller genellikle iyot eksikliğinin bir göstergesidir. Erken yaşta çıktığında takip edilmesi gerekir. Eğer belli boyuta özellikle bir santimin üzerine çıkarsa ince iğne aspirasyon biyopsisiyle değerlendirilmesi icap eder. Tek nodül veya çoklu nodül şeklinde ayrım yapılabilir. Tek nodül olduğunda mutlaka biyopsi ile değerlendirilmeli çoklu nodül olduğunda biyopsi yapılmadan takip edilebilir ama büyük nodüller mutlaka biyopsi ile değerlendirilmesi icap eder. Eğer nodüller çok sayıda ise ve ilaçla tedavi edilemiyorsa ameliyat yapılması gerekir. Bir de tiroid hormon eksikliği de nodüllerin ortaya çıkmasında ve büyümesinde etkendir. Dolayısıyla nodülü ya da nodülleri olan hastalarda mutlaka tiroid hormonları bakılır ve duruma göre ilaç tedavisi ile bu nodüllerin büyümesinin önüne geçilmesi gerekebilir. Bir de yaşlılarda ortaya çıkan toksik multinoduler guatr vardır. Bu özellikle ileri yaşlarda 60’lı 70’li yaşlarda ciddi kalp ritim bozukluklarına sebep olur ve kişilerde kalp hastalığına zemin hazırlar veya mevcut kalp hastalığını kötüleştirebilir. Onun için bunların tedavisinde de duruma göre radyoaktif iyot tedavisi veya cerrahi tedavi ya da ilaç tedavisi seçeneklerinden birisi ya da birkaçı denenerek mutlaka hastadaki tiroid hormon tedavisi düzenlenmesi icap eder.
Guatr Nedir? 01:29
Guatr Nedir? 1.293 izlenme - 8 yıl önce guatr nedir? doç.dr. mutlu ömer yakut
guatr 02:36
guatr 685 izlenme - 8 yıl önce guatr belirtileri guatr tedavisi guatr uzmanı prof dr metin ozata
Tiroid Bezi Hastalıkları Ve Guatr 03:45
Tiroid Bezi Hastalıkları Ve Guatr 561 izlenme - 5 yıl önce Tiroid Bezi Hastalıkları ve Guatr
Tiroid Bezi Hastalıklarının Stres Ve Üzüntüyle Bir İlgisi Var Mıdır? 00:28
Tiroid Bezi Hastalıklarının Stres Ve Üzüntüyle Bir İlgisi Var Mıdır? 522 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, Tiroid Hakkında Bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Obezite , Diyabet Ve Tiroid Hastalıkları Kliniğinde ;tip 1 Ve Tip 2 Diyabet, Gestasyonel Diyabet (Gebelik Diyabeti), Metabolik Sendrom, Hipertansiyon (Özellikle Endokrin Hipertansiyon), Obezite (Şişmanlık), Guatr Ve Diğer Tiroid Bezi Hastalıkları, Hipofiz Bezi Hastalıkları (Örneğin, Prolaktin Hormon Yükseklikleri), Kolesterol Ve Trigliserid (Kan Yağları) Yükseklikleri, Osteoporoz (Kemik Erimesi) Ve Metabolik Kemik Hastalıkları, Böbrek Üstü Bezlerinin (Adrenal Veya Surrenal Bezler) Hastalıkları Kadınlarda Polikistik Over Sendromu, Hirsutizm (Tüylenme Fazlalığı) Hastalıklarının Tedavisi Yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr tiroid Bezi Hastalıklarının Stres Ve Üzüntüyle Bir İlgisi Var Mıdır? stres Ve Üzüntü Tiroid Hastalığı Yapar Diyemeyiz. Belki Bizim Henüz Bilmediğimiz Mekanizmalarla Sebep Oluyor Olabilir Ama Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Bir Sebep Değildir.
Zehirli Guatr Nedir 00:25
Zehirli Guatr Nedir 72 izlenme - 3 yıl önce 21.06.2015 günü eKlinik kanalına yüklediğim "Zehirli Guatr Nedir" başlıklı videoyu izleyin.
Zehirli Guatr Nedir ? 01:14
Zehirli Guatr Nedir ? 161 izlenme - 2 yıl önce Prof Dr Umut Barbaros iletişim ve soru platformu WHATSAPP : 905325444378 . AÇIKLAMA : . Zehirli Guatrın Cerrahi sebepleri deyince 3 temel PATOLOJİ akla gelir . 1.si - BASEDOW GRAVES denilen Zehirli Guatr dır ki bu bağışıklık sistemi hastalığı dır aslında Tiroid etkilenen organdır,Tiroid Bezi çok çalışır Medikal tedavi, ya da Radyoakti İyot Tedavisine uygun değil ise atomla tedavi edilemiyorsa bu tür bezlerde ve diğer bazı çeşitli endikasyonları varsa - Büyük bez,Malignite şüphesi gibi BASEDOW GRAVES hastalığı CERRAHİ gerektirir ve Tiroidin tamamını almak gerekir. 2.sebep ve en sık sebep ise MULTİ NODÜLER TOKSİK GUATR dediğimiz Patates Yumrusu şeklinde birçok tomurcuğun oluştuğu ve hepsinin tek başına Hormon Salgıladığı - Zehirli Guatr türüdür. Tedavisi CERRAHİDİR . 3.sebep ise Toksik Nodül dediğimiz zehirli nodüldür. Burada tek bir nodül hormon salgılar,aktif dir . Ya ilgili lobu almak gerekir yani tek taraflı tiroidektomi yeterli olabilir ya da diğer taraflarda da nodül varsa aktif olmasa bile HER İKİ TARAF alınmalıdır .
Guatr nedir? Nasıl tedavi edilir? 02:30
Guatr nedir? Nasıl tedavi edilir? 110 izlenme - 4 yıl önce Guatr nedir? Nasıl tedavi edilir?
Tiroid bezi neye yarar , Vücuttaki görevi nedir ? 00:24
Tiroid bezi neye yarar , Vücuttaki görevi nedir ? 121 izlenme - 2 yıl önce Prof.Dr.Umut Barbaros Bilgilendirme Platormu ; WHATSASPP - 00905325444378 . Açıklama: . Tiroid bezi vücudun metabolik aktivitesini düzenler. Metabolik aktivite düzenlemek ne demek? - Bir nevi vücudun yakıtıdır. Besinler dışında vücudun besinleri yakabilmesi, vücutta ısının üretilebilmesi,hücrelerin büyüyebilmesi için enzimlerin aktive olması gerekir. Tiroid bezi salgıladığı Hormonlarla vücudun Metabolik Aktivitesini Düzenler.
Tiroid Cerrahisinde Neler Yapılır ? 00:49
Tiroid Cerrahisinde Neler Yapılır ? 108 izlenme - 2 yıl önce Tiroid cerrahisi dendiğinde günümizde kabul edilen metod ya tamemen bezin çıkartılması (total tireidektomi) ya da tamamına yakının (mia total) çıkartılması uygulanır. . Bunun ötesinde bazı nadir durumlarda tek taflı olgular da vardır, ama günümüzde subtotal yani her iki tarafın biraz alındığı teknik bırakılmıştır. . Çünkü korkutuğumuz şey ikinci kez cerrahi girişim ihtiyacının olmasıdır. . Tiroid cerrahisinde ikinci girişimler herzaman daha risklidir, o yüzden cerrahın deneyimli olması ve ilk ameliyatında yeterli tamama yakın cerrahi yi becerebilmesidir. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------- Prof.Dr.Umut Barbaros bilgilendirme Platformu 05325444378 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Radyofrekans ablasyon tedavisi kimlere uygulanır? 00:58
Radyofrekans ablasyon tedavisi kimlere uygulanır? 201 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Etlik, radyofrekans ablasyon tedavisi hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Bölümü, son teknolojiye sahip donanımı ve uzman doktorları ile 24 saat hizmet vermektedir.Radyoloji Bölümünde kullanılan dijital radyoloji ve arşivleme sistemi (PACS) sayesinde tanı amacıyla kullanılan görüntüleme cihazları birbiri ile ilişkilendirilebilmektedir. Görüntüler bilgisayar ortamında saklanabilmekte ve gerektiğinde başka bir merkeze online olarak iletilebilmektedir. Radyofrekans ablasyon tedavisi kimlere uygulanır? Tiroit nodüllerinde radyo frekans tedavisi nodüle bağlı klinik şikayeti olan hastalara uygulanır. Yani tiroit nodülleri toplumda çok sık olarak izlenmesine rağmen çok az kısmı hasta birtakım şikayetlere yol açar. Yani bu şikayetler nelerdir? Her şeyden önce çok büyük boyutlara yol açıp kozmetik bir probleme yol açıyor olabilir. Yeme içme sırasında boğazına birtakım takılma hissine yol açabilir. Boğazımda yabancı bir cisim var hissine yol açabilir. Zaman zaman hastada ses kısıklığına yol açabilir. Bu gibi şikayetleri olan hastalarda bu nodülün tedavi edilme gerekliliği vardır ve bu tedavi alternatiflerinden bir tanesi de radyofrekans ablasyon tedavisidir.
Guatr ve göz hastalığı 03:20
Guatr ve göz hastalığı 174 izlenme - 4 yıl önce Guatr ve göz hastalığı
Guatr ,Tiroid nodülü, kemik erimesi bitkisel çözüm ve beslenme 52:34
Guatr ,Tiroid nodülü, kemik erimesi bitkisel çözüm ve beslenme 124 izlenme - 3 yıl önce Guatr hastalıklarını iyileştirme yöntemleri, Tiroid nodüllerini küçültücü şifalı bitkiler, bitkisel çözümler, Kemik erimesi
Tiroid nodüllerinde radyofrekans ablasyon tedavisi nedir? 00:35
Tiroid nodüllerinde radyofrekans ablasyon tedavisi nedir? 113 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Etlik, radyofrekans ablasyon tedavisi hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Bölümü, son teknolojiye sahip donanımı ve uzman doktorları ile 24 saat hizmet vermektedir.Radyoloji Bölümünde kullanılan dijital radyoloji ve arşivleme sistemi (PACS) sayesinde tanı amacıyla kullanılan görüntüleme cihazları birbiri ile ilişkilendirilebilmektedir. Görüntüler bilgisayar ortamında saklanabilmekte ve gerektiğinde başka bir merkeze online olarak iletilebilmektedir. Tiroid nodüllerinde radyofrekans ablasyon tedavisi nedir? Tiroit nodülleri toplumda çok sık rastlanan bir hastalıktır. Öyle ki belirli bir yaşın a üzerinde nerdeyse % 52 oranında bir insidansı bulunmaktadır. Yani iki kişiden bir kişide tiroit nodülü bulunmaktadır. Ancak tiroit nodüllerinin çoğu iyi huylu olup bunların çok az bir kısmına tedavi gerekliliği vardır.
Tiroid Hastalığı Hakkında Bilgiler... 02:00
Tiroid Hastalığı Hakkında Bilgiler... 80 izlenme - 4 yıl önce Tiroid Hastalığı Hakkında Bilgiler...
Hastaların Dilinden: Sevda Doğan 01:54
Hastaların Dilinden: Sevda Doğan 53 izlenme - 4 yıl önce Hastaların Dilinden: Sevda Doğan
Hastaların Dilinden: Remziye Dursun 01:25
Hastaların Dilinden: Remziye Dursun 62 izlenme - 4 yıl önce Hastaların Dilinden: Remziye Dursun
3 Yaşındaki Malik Down Sendromlu, Kalbi Delik ve Guatr Hastası 02:12
3 Yaşındaki Malik Down Sendromlu, Kalbi Delik ve Guatr Hastası 3 izlenme - 3 ay önce 3 yaşındaki Malik Down sendromlu, kalbi delik ve guatr hastası Hakkari'de 3 yaşındaki down sendromlu Ayetullah Malik Kaya, birçok hastalıkla boğuşuyor Kaya ailesi, oğullarının yüzde 92 engelli raporu olmasına rağmen birçok haktan faydalanamadığını ileri sürüyorHAKKARİ - Hakkari'de 3 yaşındaki...