Hoşgeldiniz!

Gusül Abdesti

Cübbeli Ahmet Hocanın Açıklamalarını Yorumlayan Kadın 00:26
Cübbeli Ahmet Hocanın Açıklamalarını Yorumlayan Kadın 11.652 izlenme - 1 yıl önce Ahmet Mahmut Ünlü nam-ı diğer Cübbeli Ahmet Hocanın bir sohbetinde gusül abdesti ile ilgili açıklamalarını bakın bu kadın nasıl yorumlamış.
Vatandaşların Cenab.t Gezdiğini Ortaya Çıkaran Sokak Röportajı 01:50
Vatandaşların Cenab.t Gezdiğini Ortaya Çıkaran Sokak Röportajı 4.248 izlenme - 3 yıl önce Sokak röportajında vatandaşlara gusül abdestini farzları sorulmuş. Sorunun cevabını neredeyse hiç bir vatandaş bilmiyor.
Gusül Abdesti Nasıl Alınır Ayrıntılı 04:58
Gusül Abdesti Nasıl Alınır Ayrıntılı 3.266 izlenme - 5 yıl önce Gusül (Boy Abdesti) Gasl, yıkamak demektir. Gusül ve iğtisal da, yıkanma anlamını taşır. Din deyiminde gusül: Bütün bedenin yıkanmasıdır, boy abdesti alınmasıdır. Buna taharet-i kübra (büyük temizlik) denir. Böyle bir temizliği gerektiren hal cünüplüktür. Ayrıca kadınların hayız ve nifas kanlarının sona ermesidir. Cünüplük hali ise, aşağıda açıklanacağı üzere, şehvetle meninin atılmasından ve cinsel ilişkiden meydana gelir. Buna "cenabet olmak" ta denir. Kısaca gusül abdestini nasıl alırız? Gusletmek, yani boy abdesti almak isteyen bir kişi önce besmele okur ve : "Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya" diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır. Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.
Yurdum İnsanının Gusül Abdesti ile İmtihanı 05:51
Yurdum İnsanının Gusül Abdesti ile İmtihanı 1.538 izlenme - 2 yıl önce Sokak röportajında yurdum insanına gusül abdesti neden ve nasıl alınır sorusu sorulmuş. Birbirinden ilginç cevaplar gelmiş.
Gusül Abdesti Konusunda Bilinmeyenler!! - Cübbeli Ahmet Hoca - Gusül Abdesti Nasıl Alınır 14:03
Gusül Abdesti Konusunda Bilinmeyenler!! - Cübbeli Ahmet Hoca - Gusül Abdesti Nasıl Alınır 2.265 izlenme - 8 yıl önce Gusül Abdesti Nasıl Alınır
Gusül ' Boy ' Abdesti Nasıl Alınır 03:15
Gusül ' Boy ' Abdesti Nasıl Alınır 1.498 izlenme - 10 yıl önce Gusül ' Boy ' Abdesti Nasıl Alınır
Diş Dolgusu Gusül Abdestine Mani Midir? 01:55
Diş Dolgusu Gusül Abdestine Mani Midir? 237 izlenme - 5 yıl önce Diş Dolgusu Gusül Abdestine Mani midir? Din İşleri Yüksek Kurum Üyesi Mehmet Keskin cevaplıyor; Diş dolgusu, velev ki kişi cünup iken bile diş dolgusu yaptırsa yani ağzını çalkalamadan yaptırsa o diş dolgusu dişin bir parçası ya vücudun tabii bir parçası haline geliyor zaten. Dolayısıyla onun altı yıkanmıştı, yıkanmamıştı bu konuda tereddüde girmeye gerek yoktur. Hanefi mezhebine göre bile diş dolgulu olan kişi, ağzında diş dolgusu bulunan kişi bu dolguyu yaptırırken ağzını yıkamış olsun, olmasın o önemli değildir. Abdest alırken abdesti geçerli olur, gusül yaparken guslü geçerli olur. Kaldı ki Şafi mezhebine göre gusül yaparken ağza su verme mecburiyeti de yok. Onun için bu konuda tereddüde mahal yoktur.
Cübbeli Ahmed Hoca; Gusül Abdesti'ni Anlatıyor 14:04
Cübbeli Ahmed Hoca; Gusül Abdesti'ni Anlatıyor 499 izlenme - 9 yıl önce Cübbeli Ahmed Hoca; Gusül Abdesti'ni Anlatıyor
Duran Adamlara Gusül Vaazı Vermek 03:49
Duran Adamlara Gusül Vaazı Vermek 224 izlenme - 8 yıl önce Bir grup genç Taksim'de eylem için duranlara gusül, taharet ve istibra konulu vaaz vermiş. Protesto etmek bizim de hakkımız diyen gençler, çimdikleme suretiyle ve 'dinimizi senden mi öğrenecik leayn' nidalarıyla oracıktan uzaklaştırılıvermiş.