Hoşgeldiniz!

H3N2

H3N2 Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Nasıl Korunulur? 01:14
H3N2 Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Nasıl Korunulur? 799 izlenme - 4 yıl önce Burun akıntısı, öksürük, ateş ya da baş ağrısı şikâyetiyle hastanelere başvuranların sayısında son dönemde ciddi bir artış yaşanıyor. Uzmanlar da son günlerde salgının boyutunun arttığını belirtiyor ve uyarıyor: "Hep korktuğumuz domuz gribi değil, maalesef daha ağır geçen H3N2 virüsü ile karşı karşıyayız. Her hasta en az 1 hafta dinlenmeli, risk grubundakiler mutlaka doktora görünmeli."
H3N2 Salgını Ateşle Başlıyor Günlerce Yatırıyor 02:07
H3N2 Salgını Ateşle Başlıyor Günlerce Yatırıyor 168 izlenme - 4 yıl önce Üstelik antibiyotik bu hastalığı tedavi etmekte yetersiz kalıyor. Hastalığa genç oyuncular Doğa Rutkay, Şahin Irmak, Furkan Kızılay da yakalandı
Doktorlardan Rahatlatan Grip Açıklaması 03:29
Doktorlardan Rahatlatan Grip Açıklaması 78 izlenme - 4 yıl önce Havaların soğumasıyla birlikte gribal enfeksiyon yüzünden hastanelere başvuranların sayısında belirli bir artış gözleniyor. Konya'da doktorlar son günlerde gündeme gelen H3N2 virüsüyle çok karşılaşmadıklarını ancak bu mevsimde benzer grip vakaların yaşandığı söyledi. Türkiye genelinde yaşanan soğuk algınlığı vakalarıyla her yıl olduğu gibi bu sene de kış mevsiminde belirli bir düzeyde artış gözleniyor. Konya'da soğuk algınlığı şikayetiyle hastaneye gelenler, "Birkaç gün devam eden ve üşütme sonrası ortaya çıkan belirtilerden dolayı doktora geldik" dedi. Konya'da yaşanan soğuk algınlığıyla ilgili bilgi veren Konya Farabi Hastanesi Kulak, Burun, Boğaz Uzmanı Op. Dr. İlker Yiğit, "Son dönemlerde hem basında hem de halk arasında H3N2 virüsünün yaygın bir şekilde salgının olduğu söyleniliyor fakat son dönemlerde yaptığımız tetkik ve araştırmalar sonucunda bu virüse çok fazla rastlamadık. Her yıl ekim-kasım gibi başlayıp mart sonunda kadar süren mevsimsel griplerden biri olduğunu düşünüyoruz. Kış döneminde grip salgını, vücut direncimiz düşük olduğu ve kapalı mekanlarda bulunduğumuz için artıyor. Grip ile nezleyi iyi ayırt etmeliyiz. Gripte burun tıkanıklığı, akıntısı, hapşırma dışında nezleden farklı olarak ateş ve hastalarda yorgunluk, halsizlik görülüyor. Gripten korunmak için bol sıvı, C vitramini, portakal ile nar suyu gibi içecekler tüketilmelidir. Onun dışında hapşırırken ellerimizden ziyade kolumuzla kaptmamız lazım. Ellerimizi en az 30 saniye bol sabunlu su ile yıkanmamız gerekiyor. Kış aylarında kalabalıkta kapalı alanlarda fazla durmamamız gerekiyor. Mümkün olduğunca sarılıp öpüşmekten kaçınmak lazım" şeklinde konuştu.
Avrupa'yı Sarsan Grip Salgını Türkiye'nin de Kapısına Dayandı, Bakanlık Alarmda 00:43
Avrupa'yı Sarsan Grip Salgını Türkiye'nin de Kapısına Dayandı, Bakanlık Alarmda 29 izlenme - 3 yıl önce Avrupa ve Asya'da 4 milyondan fazla insanı etkileyen, ölümlere yol açan grip salgını Türkiye'yi tehdit etmeye başladı.