Hoşgeldiniz!

Halide Edip Adıvar

Sultanahmet Mitingi 1 - Halide Edip Adıvar 01:57
Sultanahmet Mitingi 1 - Halide Edip Adıvar 1.432 izlenme - 2 yıl önce Sultanahmet Mitingleri, 15 Mayıs 1919'da İzmir'in İşgali üzerine yapılan Türk Ocağı ve Karakol Cemiyeti tarafından düzenlenen mitinglerdir. Bundan önce yine İstanbul'da işgali kınamak ve direnişi yaymak için Fatih, Üsküdar–Doğancılar, Kadıköy mitingleri yapılmıştı. Sultanahmet Mitingleri, 23 Mayıs 1919, 30 Mayıs 1919, 10 Ekim 1919, 13 Ocak 1920 tarihlerinde dört kez yapıldı. Her birine yaklaşık 150-200 bin kişinin katıldığı mitinglerde; Mehmet Emin Yurdakul, Halide Edip Adıvar, Hamdullah Suphi Tanrıöver, Rıza Nur, Selim Sırrı Tarcan, İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu, Fahreddin Hayri Bey, Kemal Mithad, Şükûfe Nihal Başar gibi birçok tanınan kişi katıldı ve işgallere karşı kati halk direnişini savunan konuşmalar yaptı.
Sultanahmet Mitingi 2 - Halide Edip Adıvar 01:32
Sultanahmet Mitingi 2 - Halide Edip Adıvar 808 izlenme - 1 yıl önce Sultanahmet Mitingleri, 15 Mayıs 1919'da İzmir'in İşgali üzerine yapılan Türk Ocağı ve Karakol Cemiyeti tarafından düzenlenen mitinglerdir. Bundan önce yine İstanbul'da işgali kınamak ve direnişi yaymak için Fatih, Üsküdar–Doğancılar, Kadıköy mitingleri yapılmıştı. Sultanahmet Mitingleri, 23 Mayıs 1919, 30 Mayıs 1919, 10 Ekim 1919, 13 Ocak 1920 tarihlerinde dört kez yapıldı. Her birine yaklaşık 150-200 bin kişinin katıldığı mitinglerde; Mehmet Emin Yurdakul, Halide Edip Adıvar, Hamdullah Suphi Tanrıöver, Rıza Nur, Selim Sırrı Tarcan, İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu, Fahreddin Hayri Bey, Kemal Mithad, Şükûfe Nihal Başar gibi birçok tanınan kişi katıldı ve işgallere karşı kati halk direnişini savunan konuşmalar yaptı.
kısa film kutular ve İnsanlar 16:37
kısa film kutular ve İnsanlar 5.277 izlenme - 8 yıl önce mezun olacak bir grup öğrenci, hatıra kutusu doldurur. fakat başka bir kutu onlara arkadaşlıklarını, geleceklerini sorgulatmaya neden olur. 16 dakikalık bu kısa film üsküdar halide edip adıvar lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından çekilmiştir. senaryo - yönetmen: ahmet ercan filmin afişi ve bilgileri için: http://kisafilmatolyesi.blogspot.com/
Vurun Kahpeye (1949) 01:52:54
Vurun Kahpeye (1949) 559 izlenme - 1 yıl önce Film, Halide Edip Adıvar' ın 1926' da kitap olarak yayınlanan aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanmıştır, bu fikir Aliye öğretmeni canlandıran Sezen Sezin tarafından ortaya atılmıştır. Yayınlanmasından sonra, seyirciden büyük ilgi görmüş fakat bir süre sonra tutucu çevrelerin saldırıları sonucu sansür kurulu, filmi yasaklamıştır. Eleştirmenler tarafından "Türk sinemasının dönüm noktası" olarak kabul edilen 1949 yapımı Vurun Kahpeye, 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali' nde özel gösterim olarak restore edilmiş kopyasıyla gösterildi. Senaryo: Ö. Lütfi Akad, Selahattin Küçük Yönetmen: Ö. Lütfi Akad Süre: 112 dk.
Halide Edip Kadınlara Sesleniş - Kurtuluş Filmi 02:33
Halide Edip Kadınlara Sesleniş - Kurtuluş Filmi 458 izlenme - 2 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk:''Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim, diyemez.'' ''Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın" Kadınlar günü için birileri belki vidyo paylaşır dayaktı,tacizdi vs. ben konuya farklı bir yerden bakmak istedim. Kadınlar günü için belki daha bir önem kazanır.
İstanbul Yeditepe Projesi 07:14
İstanbul Yeditepe Projesi 833 izlenme - 6 yıl önce halide edip adıvar lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu yeditepe projesi
Atatürk'ün Eskişehir Ziyareti (1921 yada 22) 01:00
Atatürk'ün Eskişehir Ziyareti (1921 yada 22) 193 izlenme - 2 yıl önce Bir British Parthe videosuyla daha sizinle beraberiz. Atatürk'ümüz, Kazım Karabekir, Halide Edip Adıvar (Türbanlı kadın),ismet İnönü ve resmini ders kitaplarından tanıyacağımız kurmaylarıyla Eskişehir'i ziyaret ediyor. Şehrin harabe görüntüsünden anlaşıldığı kadarı ile Büyük Taarruzun ardından çok fazla zaman geçmemiş..
Halide Edip Adıvar - Biografisi Hayatı (Hayat Hikayeleri) 25:45
Halide Edip Adıvar - Biografisi Hayatı (Hayat Hikayeleri) 36 izlenme - 1 yıl önce Halide Edip Adıvar - Biografisi Hayatı (Hayat Hikayeleri) Halide Edip Adıvar, 1884 yılında Beşiktaş, İstanbul'da doğdu. Babası, II. Abdülhamit devrinde Ceyb-i Hümayun (Padişah Hazinesi) kâtipliği, Yanya ve Bursa Reji Müdürlüğü yapan Mehmet Edip Bey, annesi Fatma Berifem Hanım'dır.Türk yazar, siyasetçi, akademisyen, öğretmen. Halide Onbaşı olarak da bilinir.Halide Edip Adıvar , Halide Edip Adıvar biyografi, Halide Edip Adıvar hayatı, Halide Edip Adıvar özgeçmişi, Halide Edip Adıvar hakkında, Halide Edip Adıvar doğum yeri,Halide Edip Adıvar - Biografisi Hayatı (Hayat Hikayeleri). http://www.youtube.com/user/HayatHikayeleri halide edip adıvar
Halide Edip Adıvar - Kubbede Kalan Hoş Seda (Sesli Kitap) 15:02
Halide Edip Adıvar - Kubbede Kalan Hoş Seda (Sesli Kitap) 77 izlenme - 2 yıl önce Anlatıcı: Mazlum Kiper 1. Gazeteci: Levent Sülün 2. Gazeteci: Oğuz Toydemir
Minikler 04:09
Minikler "Pazarcı" Olunca Satışlar Arttı 41 izlenme - 2 yıl önce GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Pazarcı çocuklardan genel detay ve röportaj- Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı röportaj- Okul Müdürü Kenan Arslan röportaj Minikler "pazarcı" olunca satışlar arttı- Samsun'da anaokulu öğrencileri, hem gelenekleri yaşatmak hem de hayatı öğrenmek için "pazarcı" oldu- Semt pazarında satış yapan minik pazarcıları yine minik zabıtalar denetlerken,satışlarda önemli ölçüde artış görüldü Samsun'da anaokulu öğrencileri, hem gelenekleri yaşatmak hem de hayatı öğrenmek için "pazarcı" oldu.