Hoşgeldiniz!

hayati inanç

Yavuz Sultan Selim Sanma Şâhım Şiiri 02:27
Yavuz Sultan Selim Sanma Şâhım Şiiri 938 izlenme - 3 yıl önce Yavuz Sultan Selim'in bu şiiri dünya edebiyatında bir ilk olmuştur. Soldan sağa okunduğunda mısralar neyi söylüyorsa yukarıdan aşağı okunduğundada aynı kelimeler denk düşüyor. Sanma şâhım / herkesi sen / sâdıkâne / yâr olur Herkesi sen / dost mu sandın / belki ol / ağyâr olur Sâdıkâne / belki ol / bu âlemde / dildâr olur Yâr olur / ağyâr olur / dildâr olur / serdâr olur
Damlalar-Dırahtı Ger Sarmış Olsa & Hayati İnanç 04:24
Damlalar-Dırahtı Ger Sarmış Olsa & Hayati İnanç 1.482 izlenme - 8 yıl önce damlalar-dırahtı ger sarmış olsa karınca & hayati inançkann sultan süleyman merhum topkapı sarayı nın bahçesindeki ağaçlarda mebzl miktarda karınca görülmesi üzerine kurtulmak için çare araştırır ve ağaçların gövdelerine ve diplerine kireç tatbik edilirse meselenin çözüleceğini öğrenir.fakat ilim ehlinden izin almadan yapmak istemez ve zenbilli ali efendi ye meseleyi sorar. çok iyi bir şair olan o kadar ki bütün osmanlı şairleri içinde biri hariç o biri zt merhmdur hepsinden fa
Yavuz Sultan Şiirinde Ölümüne Sebep Olacak Hastalığı Yazmış 01:50
Yavuz Sultan Şiirinde Ölümüne Sebep Olacak Hastalığı Yazmış 446 izlenme - 3 yıl önce Şir pençe (aslan pençesi) Yavuz sultan Selim'in ölümüne sebep olan hastalıktır. Aslanın avı ceylandır.Şîrler pençe-i kahrimdan olurken lerzân Beni bir gözleri âhûya zebûn etti felek dizeleriyle sanki ölümünü anlatmıştır. Merdüm-i dîdeme bilmem ne füsûn etti felek Giryemi kildi hûn eksimi füzûn etti felek Şîrler pençe-i kahrimdan olurken lerzân Beni bir gözleri âhûya zebûn etti felek.
Yazar Hayati İnanç Kitap Fuarı'na Katıldı 04:08
Yazar Hayati İnanç Kitap Fuarı'na Katıldı 24 izlenme - 4 ay önce Yazar Hayati İnanç Kitap Fuarı'na katıldıKAYSERİ - Yazar Hayati İnanç, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Kitap Fuarı'na katılmak üzere geldiği Kayseri'de okurları ile buluştu.
Kürtlere O Şiiri Yavuz Sultan Selim Yazmamıştır 08:03
Kürtlere O Şiiri Yavuz Sultan Selim Yazmamıştır 343 izlenme - 3 yıl önce Serdar Tuncer anlatımıyla, Yavuz Sultan Selimin şair Hikmet hikayesi ve deha dedirttiren şiirlerine örnek. Ehl-i Sünnet hassasiyeti olan Yavuz Sultan Selim kürtlere beddua etmemiştir, beddua içerikli şiir ona ait değildir. Tarihçi Prof. Dr.Ahmet Şimşirgil açıklıyor. Kürtlere yazdığı iddia edilen şiir tarz olarak sanki basit eğitimsiz birine ait.Şiirde deha olan Yavuz Sultan Selim'e ait değildir.