Hoşgeldiniz!

Hayri Dev

Hayri Dev 03:10
Hayri Dev 2.038 izlenme - 4 yıl önce 25 Nisan 2014 Çameli Kayıt
Hayri Dev Ve Talip Özkan 10:19
Hayri Dev Ve Talip Özkan 1.157 izlenme - 4 yıl önce
Dedelerden Kolbastı 03:07
Dedelerden Kolbastı 1.854 izlenme - 9 yıl önce en küçüğü 70 yaşında olan hayri dev ve ekibi kolbastı müziği eşliğinde muhteşem bir gösteri sundu. hayri dev aynı zamanda üç telli bağlamasıyla unesco'nun yaşayan insan hazineleri aday listesinde yer alıyor. görüntü acıpayam yeşilyayla köyü'nde bir düğünden. teşekkürler dedeler.. hepiniz harikaydınız.
Hale Yamaner Okdan Yörük Çeşitlemesi 05:04
Hale Yamaner Okdan Yörük Çeşitlemesi 1.372 izlenme - 7 yıl önce hale yamaner okdan yörük çeşitlemesi
Ormanın Arkasında - Hayri Dev Belgeseli 01:15:43
Ormanın Arkasında - Hayri Dev Belgeseli 477 izlenme - 3 yıl önce Üç telli bağlamasıyla doğuştan çobanım diyen, UNESCO'nun "yaşayan insan hazinesi" ödülüne layık görülen bir mahalli sanatçının hikayesi bu. Samimiyeti, doğallığı, o güzelim yayla havasını her saniye hissettiren bir belgesel. Eğer vaktiniz olursa tavsiye ederim, izleyin, izlettirin. Denizli'nin Çameli ilçesinin Gökçeyaka köyünde doğan Hayri Dev'i, bu ezgilerin peşinden giden Fransız bir araştırmacı Jerome Cler bulur. Hayri Dev 1996'da Avrupa'da etnik müzik festivallerinde birçok konser verir ve 3 telli bağlamasını ve müziğini onlara tanıtır. Birçok öğrenciye ders verir. Bu sırada Kültür Bakanlığının bundan haberi yoktur bile. 1998 yılında ise Jerome Cler bir ekiple köye gelerek bu belgeseli çeker. Belgesel Avrupa'da birçok üniversitede gösterime sunulur. Türkiye'de kaybolmak üzere olan bir gelenek ise Avrupa'da yeniden canlanır. Çok fazla lafı uzatmadan kısaca hikayemiz böyle Hayri Dev'in de dediği gibi "Yaptığımız müzik ormanların ardında kalmasın, herkes duysun dinlesin bu müziği". Sazımızı, sözümüzü, kültürümüzü, ezgilerimizi unutmayan, sanatçılarımızı baş tacı yapan site Alkışlarla Yaşıyorum belgesel kuşağı sunar. İyi seyirler.
Yörük Çeşitlemesi 04:55
Yörük Çeşitlemesi 255 izlenme - 4 yıl önce Hayri Dev Hale Yamaner
Memmet Şakır & Hayri Dev - Otantik Havalar 04:42
Memmet Şakır & Hayri Dev - Otantik Havalar 305 izlenme - 3 yıl önce Fransız müzikolog Jerome Cler'in Türkiye'de gerçekleştirdiği ekim 1996 yılına ait kayıtlardan güzel bir kuple. Kayıtta Akkulak lakaplı keman sanatçısı Mehmet Şakır amca ile Unesco'nun yaşayan insan hazinesi olan Hayri amca bir araya gelmişler. Önden yörenin gelin çıkarma havasını ardından ümmü kız türküsünü çalıp, söylüyorlar.
Hayri Dev - Gözleri Benzer Kömür 03:15
Hayri Dev - Gözleri Benzer Kömür 87 izlenme - 3 yıl önce Hayrdi Dev,Cura'nın,özellikle Üç Telli'nin üstadı, UNESKO Yaşayan İnsan İnsan Hazinesi ilan edilmiş, Denizli Çameli'nin gururu, 1933 doğumlu dev kişilik. Allah üstadımıza daha çok ömür versin. Sitemizde Hayri Dev ile ilgili belgesel videosu vardı. Ben bir de müzik dosyası ekleyeyim dedim.