Hoşgeldiniz!

hezarfen ahmet çelebi

BBC'de Hezarfen Ahmet Çelebi'nin Hikayesi - 1975 02:14
BBC'de Hezarfen Ahmet Çelebi'nin Hikayesi - 1975 2.198 izlenme - 2 ay önce Hezarfen Ahmet Çelebi'nin hikayesi, BBC'nin 1975'te yayınladığı İstanbul programında ele alınmış.
Cengiz Koçak'ın Galata Kulesi’nden ikinci Hezarfen Atlayışı 01:30
Cengiz Koçak'ın Galata Kulesi’nden ikinci Hezarfen Atlayışı 262 izlenme - 3 ay önce Galata Kulesi’nden 385 yıl sonra Cengiz Koçak isimli aksiyon sporcusu aşağıya atladı. 36 metrelik yükseklikten serbest atlayış olarak bilinen Base Jump atlayışı gerçekleştiren Koçak, "Hayatımın en önemli atlayışıydı" dedi.
Hezarfen Ahmet Çelebi  Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Tanıtım Videosu 13:01
Hezarfen Ahmet Çelebi Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Tanıtım Videosu 1.446 izlenme - 2 yıl önce HEZARFEN AHMET ÇELEBİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ TANITIM VİDEOSU
İstanbul Kanatlarımın Altında - Final Sahnesi 01:36
İstanbul Kanatlarımın Altında - Final Sahnesi 516 izlenme - 3 yıl önce Tarih gerçekten de 4. Murat’ı kışkırtıp, Hezarfen Ahmet Çelebi’yi sürgüne yollayanların adını anmayacaktır. Halkın buyruğuna uyup uymadığını denetlemek için halktan biriymiş gibi meyhaneleri dolaşan ve alkol içenlerin kellesini uçuran 4. Murat’ı, 4. Murat’a içerken yakalandığı halde kellesini kurtarabilen dönemin ünlü ayyaşı Bekri Mustafa’yı, gezgin Evliya Çelebi’yi ve en büyük hayalini gerçekleştirmek uğruna ölümü göze alan Hezarfen Ahmet Çelebi’yi anlatacaktır tarih. Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Galata Kulesi’nden uçma öyküsünü anlatan İstanbul Kanatlarımın Altında filminin final sahnesi.
Hezarfen (Animasyon) 03:20
Hezarfen (Animasyon) 550 izlenme - 3 yıl önce Türk animasyon sanatçısı Tolga Arı’nın liderliğinde hazırlanan, Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşamış ünlü Türk Muciti Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Galata Kulesi’nden gerçekleştirdiği uçuş deneyimini anlatan Hezarfen adlı kısa animasyon film, internette izlenmeye rekorları kırıyor. Tolga Arı’nın takım liderliğindeki bir ekiple hazırlanan kısa animasyon film, Galata Kulesi’nden kendi geliştirdiği kanatlarla uçmayı başaran Hezarfen Ahmet Çelebi’nin uçuş denemesi oldukça eğlenceli bir dille anlatıyor. 1632 yılında, Galata Kulesi’nden Üsküdar’a uçarak geçmeyi planlayan Hezarfen’in atlama deneyiminden önce yaşadıkları ve o anda Galata’da bulunanlara yaşattıklarını konu alan animasyonu izleyeceksiniz.
Osmanlının İlk Uçan İnsanı Hezarfen Ahmet Çelebi 04:34
Osmanlının İlk Uçan İnsanı Hezarfen Ahmet Çelebi 102 izlenme - 10 ay önce İnsanoğlu, kuşları gözlemlemeye başladığı ilk günlerden beri hep onlar gibi gökyüzünde süzülmeyi istedi.Tarihte insanın uçma tutkusuyla ilgili ilk öykülerden biri Yunan Mitolojisindeki Daedalus ve oğlu İkarus'un efsanesidir.3000 yıllık bu efsaneye göre kaz tüylerinden yaptıkları kanatları takıp uçarak tutuklu oldukları girit adasından kaçmayı başarmışlardı. Çinlilerin MÖ 5. yüzyıllarda ilk uçurtmalarını havada uçurtmaya başlamaları ve ünlü seyyah Marco Polo’nun yaptığı Çin gezisinin ardından, rüzgarın etkisiyle uçan ve insan taşıyan uçurtmalarla ilgili öyküleri,insanların havada kuşlar gibi uçabilme hayalinin her dönem ve her toplumda var olduğunu göstermektedir. Bu konuda Genellikle iki insanı örnek aldığı söylenmektedir. Daha sonrasındaysa uçma konusuna meraklı başka önemli bir isim olan Leonardo Da Vinci'nin çizimlerini incelemişti. geçmişte yapılan denemelerde sadece kuşların ve böceklerin kanat hareketlerinin taklit edilmeye çalışılmasıydı. Ama unuttukları bir şey vardı. Rüzgarın gücü.. O,uçmanın formülünün kanat çırparak değil günümüzdeki planörler gibi rüzgarı kullanabilmekten geçtiğini düşünüyordu. Tüm bu düşüncelerine uygun bir biçimde kartal kanatları şeklinde tasvir edilen kendi kanatlarını oluşturdu. Yapılan bu çalışmaların nihayetinde En sonunda o gün geldi. Canı pahasına denediği uçma tutkusu ile insanların şaşkın bakışları altında boğazın üstünde süzülmeye başladı. Tarih sayfalarında bir tek Evliya Çelebinin seyahatnamesinde adı geçmesinden dolayı bazı tarihçiler böyle bir olayın gerçekleşme ihtimaline olanak vermiyorlar. Fakat bilimsel açıdan incelendiğinde bilim insanları böyle bir uçuşun olumlu rüzgar şartlarında gerçekleşebileceğini söylüyorlar.
Kilometre Taşları - Hezarfen Ahmet Çelebi 04:21
Kilometre Taşları - Hezarfen Ahmet Çelebi 374 izlenme - 3 yıl önce Dünya tarihinde,insanlığa yaptıkları katkılarla tanınan kişileri konu alan,kilometre taşları belgeselinin bu bölümünde,ilk uçan insan Hezarfen Ahmet Çelebi'nin hayatını öğreniyoruz efenim.
Hezarfen Ahmet Çelebi 05:03
Hezarfen Ahmet Çelebi 239 izlenme - 2 yıl önce HEZARFEN AHMET ÇELEBİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
Türk yapımı Animasyon (Hezarfen) 03:20
Türk yapımı Animasyon (Hezarfen) 292 izlenme - 3 yıl önce Türk yapımı Animasyon, Hezarfen Ahmet Çelebi'nin uçuş denemesinin etrafında nasıl sonuçlar yarattığını anlatıyor. Animasyonun yönetmeni Tolga Arı. Onun yanında Romain Blanchet, Chung-yu Huang ve Remy Hurlin de yer alıyor.
Avrupa Birliği Erasmus   Projesi... 13:44
Avrupa Birliği Erasmus Projesi... 89 izlenme - 2 yıl önce Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğünden 97,628 Avroluk Avrupa Birliği Erasmus Projesi kabul edildi. Hezarfen Ahmet Çelebi Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yapılan 97 bin 628 Avroluk Avrupa Birliği Erasmus Projesi kabul edildi.
İlk Uçan İnsanlar Türklerdir 01:07
İlk Uçan İnsanlar Türklerdir 181 izlenme - 3 yıl önce Bu videonun, yapacak hiçbir şeyi olmayıp da bir şeyler yapmak isteyen ve muhtemelen aynı öğrenci evini paylaşan bir grup teknolojiye hakim komik insan grubu tarafından oluştuğunu düşünüyorum. Hiçbir Avrupalının izlemediğini ümit ediyorum ve biz aslında böyle değildik.
Hezarfen Ahmet Çelebi Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi - Uçak Resimleri 05:10
Hezarfen Ahmet Çelebi Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi - Uçak Resimleri 100 izlenme - 2 yıl önce ERZİNCAN HEZARFEN AHMET ÇELEBİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
Cengiz Koçak'ın Galata Kulesi’nden Atlayışı kask Kamerasında 00:49
Cengiz Koçak'ın Galata Kulesi’nden Atlayışı kask Kamerasında 11 izlenme - 3 ay önce Galata Kulesi’nden 385 yıl sonra atlayan adrenalin sporcusu Cengiz Koçak’ın 36 metre yükseklikten yaptığı atlayış sırasında yaşadığı heyecan sporcunun kask kamerasına saniye saniye yansıdı.
 Hezarfen Ahmet Çelebi simülasyonu 01:36
Hezarfen Ahmet Çelebi simülasyonu 34 izlenme - 2 yıl önce Bursalı bir firmanın özel yazılım ile geliştirdiği oyunlaştırılmış simülasyon, vücut hareketleriyle yön verilen Hezarfen Ahmet Çelebi ya da bir astronot formundaki üç boyutlu model sayesinde, çocuklara uçma hissi yaşatıyor.
Vecihi Hürkuş - İlk Türk Tayyarecisinin Hikayesi 02:10
Vecihi Hürkuş - İlk Türk Tayyarecisinin Hikayesi 6 izlenme - 10 ay önce Hepimiz Vecihi Hürkuş'u, Şener Şen’in Gülen Gözler filmindeki unutulmaz karakterinden hatırlıyoruz. Bu karakterin gerçekte var olan bir kişiden yola çıkarak oluşturulduğunu söylesek? Peki Vecihi Hürkuş kimdir? Dünyadaki ilginç olayların "Hikayesi Ne" öğrenmek için ABONE OL: http://bit.ly/2dr5BAe Vecihi Hürkuş Kimdir? Pilot ve mühendis Vecihi Hürkuş, 6 Ocak 1896’da İstanbul’da doğdu. Birinci Dünya Savaşı’nda, Kafkas Cephesi’nde Ruslara karşı başarılı uçuşlar yaptı ve bir Rus uçağını düşürdü. Böylece Vecihi Hürkuş, düşman uçağını düşüren ilk Türk pilot oldu. Ruslara esir düşen ilk pilotumuz tutsak olduğu adadan yüzerek Bakü’ye kaçtı ve yürüyerek Erzurum’a geldi. 1918 yılında bir av uçağı tasarladı fakat Mondros Mütarekesi sebebiyle tasarımını gerçekleştirememiştir. Kurtuluş Savaşı’nda da başarıyla görev yapan Vecihi Hürkuş, TBMM tarafından 3 kez takdirname ile ödüllendirilmiştir. Hikayesi Ne kanalında neler var bir bakalım derseniz Röntgenin bulunuşu, ilk Türk tayyarecisi Vecihi Hürkuş’ın hayatı gibi yakın tarih hikayelerini izlemek için https://goo.gl/FZHUAI Hindistan’daki kadın çetesi, Dingo’nun ahırının hikayesi gibi dünyadan ilginç hikayeleri izlemek için https://goo.gl/LwIDao Osmanlı Devleti hakkındaki tüm hikayeler için https://goo.gl/b1rl1B Metin Oktay’ı Ümit Besen’in keşfettiğini biliyor muydunuz? Onu nereden tanıyoruz serimizde birbirinden ilginç bilgileri bulabilirsiniz https://goo.gl/M3GqzZ Hikayesi Ne kanalında tarihi ya da günümüz olayların, durumların ve yaşanmışlıkların az bilinen yönlerini ve fazlasıyla merak uyandıran ilginç bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Yorum yazıp videolarımızı beğenerek destek olursanız çok mutlu oluruz.