Hoşgeldiniz!

hititler

Ankara'nın 1924 Yılına Ait Görüntüleri 01:31
Ankara'nın 1924 Yılına Ait Görüntüleri 1.619 izlenme - 2 yıl önce Bilinen tarihi en az 10 bin yıl öncesine dayanan Ankara Türkiye'nin Mezopotamya bölgesinden sonraki en eski yerleşim yeridir. Ankara için ilk kırılma noktası M.Ö 3000 yıllarında ilk insan topluluklarının yerleşmesiyle başladı. M.Ö 2000 yıllarına gelindiğinde ilk ciddi medeniyet uygarlığı olarak Hititler Ankara ve çevresine yerleştiler. Daha sonra Frigler döneminde Ankara Gordion olmak üzere ilk defa başkent oldu. Daha sonra Ankara Lidyalılar, Persler, Galatlar, Antik Roma, Selçuklular gibi medeniyetleri barındırmıştır. Yıllar 1908'e geldiğinde Osmanlı'nın son dönemlerinde modern bir orduya geçiş adına getirilen ve daha sonra Mareşal unvanına erişen Alman Colmar von der Goltz Başkentin İstanbul'un olmaması gerektiğini İstanbul'un başkent olması için yeterli olmadığını savunarak başkentin Anadolu'da olması gerektiği fikrini ilk olarak ortaya atmıştır. Milli Mücadele döneminde sık sık Ankara'ya gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Ankara halkının ve seymenlerin Milli Mücadeleye olan inançlarını görünce çok etkilendi. 1919 yılında Atatürk Ankara'yı Anadolu'daki direnişin merkezi seçti. Atatürk 1920 yılında 1. TBMM'yi Ankara Ulus'ta kurdu ve resmi olmasa da fiili olarak Ankara'yı ülkenin başkenti yaptı. 1923 yılına gelindiğinde Kurtuluş Savaşı'ndan yüzünün akıyla çıkılmıştır. Artık yeni bir ülke ve yeni bir başkent ihtiyacı doğmuştur. Atatürk Ankara'nın tarihsel önemi ve birçok medeniyeti bünyesinde barındırmasını göz önünde alarak Ankara'nın stratejik konumu Milli Mücadele döneminde halkının desteği ve Atatürk'ün Ankara'ya olan güvenci inancı ve sevgisiyle 13 ekim 1923 yılında Ankara başkent ilan etti. Ankara başkent olduktan sonra ülkenin en hızlı gelişen modernleşen şehri oldu. İlk Avrupai modern anlamda yollar, caddeler, parklar, tiyatrolar, mimari ve sanatsal yapılar ve ilk gökdelen (Emek İş Hanı) Ankara'ya yapıldı. 1950'li yıllarına gelindiğinde Ankara Avrupa'nın başkentleriye yarışır hale gelmiştir. 1952 yılına ait Amerikan yapımı orjinal adı 5 Fingers olan film dünyada ''Ankara Casusu'' adıyla gösterime girdi. Filmde Ankara gayet modern yapılı bir şehir olarak gösterilirken İstanbul köhnemiş eski bir şehir olarak gösterilmiştir. Bu da o dönemde dünyanın Türkiye'nin değişen yapısı ve şehirlerin durumuna bakışını göstermektedir.
hititler - tivibu 00:23
hititler - tivibu 1.963 izlenme - 7 yıl önce sadece kendi devrini değil gelecek çağları da etkileyen bir medeniyet. askeri gücüne ve yeteneğine ulaşılamayan muhteşem bir devlet. dönemin en gelişmiş hukuk sistemiyle yönetilen bir imparatorluk; hititler tivibu seç izle servisinde.
Hititler Kimdir (Medyum Kağan) 07:15
Hititler Kimdir (Medyum Kağan) 352 izlenme - 3 yıl önce Hititler kimdir? Medyum Kağan anlatıyor... Hititler veya Etiler, Antik Çağ'da Anadolu coğrafyasında devlet kurmuş önemli uygarlıklardan biridir. Kullandıkları dil Hint-Avrupa ailesine dahil olmaktadır.
Hititler Belgeseli Part 2 09:48
Hititler Belgeseli Part 2 377 izlenme - 6 yıl önce bu video bana lazım
Küçükkeşlik Köy Slayt 04:12
Küçükkeşlik Köy Slayt 1.312 izlenme - 9 yıl önce çorum ili alacahöyük ilçesinin küçükkeşlik köyü slayt...
Hititler & Hattuşa - İz Tv - Miras Türkiye - Tarih Öncesine Yolculuk 12:09
Hititler & Hattuşa - İz Tv - Miras Türkiye - Tarih Öncesine Yolculuk 283 izlenme - 2 yıl önce İz tv tarafından hazırlanan kısa belgeseli izliyorsunuz. Sitemizde Hititler (Eti-Hatti) uygarlığına dair bir içerik olmadığını ekleyince, bir şeyler eklemeye karar verdim.12 dakika, size bu medeniyet hakkında bir şeyleri merak ettirecek kadar uzun, bilgisayar başında sıkmayacak kadar kısa bir süre. Çorum, Hattuşa antik şehri, orijinaline benzeyen kopya kalesiyle, size bu medeniyetten kısaca bahsediyor. Hititler, milattan önce 1700 civarı iler, 1000-800 civarı arasında (Milattan önce olduğunda rakam büyüdükçe tarih eskir)Anadolu ve Kuzey Suriye üzerinde hakimiyet kurdular. Nereden geldikleri bilinmiyor. Bilinen, Hatti medeniyeti üzerine hakim olup, kısmen de Hattiler arasında asimile oldukları. Bir de dilleri Adige (Çerkez) dilineçok benziyordu. Demiri ilk işleyerek, demir çağını kuran bu imparatorluk, çağının 3 süper gücü (diğerleri Babil-Asur ile Mısır'dı) arasından birisiydi. Anadoludaki hakimiyetleri, kuraklıkla zayıflamaları ve Kimmer saldırılarıyla beraber, 1000 yıllarında bitti. Kuzey Suriye'deki geç Hitit devletleri de, 800 yıllrına kadar hakimiyetlerini korudular. Sonrasında nereye gittiler de bilinmiyor. Tevrat'a göre bir kısmı Yahudi olmuş. Anadolu ve Orta Doğu gelenek ve göreneklerinde, Hitit kültürü ise yadırganamaz. Folklor danslarımız, kelle paça yemeğimiz ve kebablarımız, tef ve zurna gibi müzik aletlerimiz, Hitit orjinli.
Çorum - Uygarlıkların Başkenti 09:37
Çorum - Uygarlıkların Başkenti 446 izlenme - 9 yıl önce
M.Ö 3500 Anadolu Uygarlıkları Türkiye ve Çevresi Hititler Frigler Urartular 07:33
M.Ö 3500 Anadolu Uygarlıkları Türkiye ve Çevresi Hititler Frigler Urartular 203 izlenme - 4 yıl önce M.Ö 3500 Anadolu Uygarlıkları Türkiye ve Çevresi Hititler Frigler Urartular
taner demiralp-anatolia-tgrt haber 2005 02:14
taner demiralp-anatolia-tgrt haber 2005 274 izlenme - 9 yıl önce taner demiralp'in 'hititler' adlı eseriyle tgrt haber'e vermiş olduğu ropörtaj..
Taner Demiralp-Anatolia Tv8 2005 05:44
Taner Demiralp-Anatolia Tv8 2005 185 izlenme - 9 yıl önce taner demiralp’in ’hititler’ adlı eseriyle tv8 e vermiş olduğu ropörtaj..
Taner Demiralp- Babylon Konseri - 2005 07:28
Taner Demiralp- Babylon Konseri - 2005 221 izlenme - 9 yıl önce taner demiralp anatolia albüm konseri babylon 2005
Taner Demiralp - Hititler-Nında/güneş Tanrısı Radyo Versiyonu 04:12
Taner Demiralp - Hititler-Nında/güneş Tanrısı Radyo Versiyonu 66 izlenme - 3 yıl önce Albüm Adı: Anatolia Çıkış Tarihi: 14.06.2004 Enstrümental
Taner Demiralp - Hititler-Nında/güneş Tanrısı Radyo Versiyonu 04:12
Taner Demiralp - Hititler-Nında/güneş Tanrısı Radyo Versiyonu 95 izlenme - 6 yıl önce
M.Ö 3500 Anadolu Uygarlıkları Türkiye ve Çevresi Hititler Frigler Urartular 06:44
M.Ö 3500 Anadolu Uygarlıkları Türkiye ve Çevresi Hititler Frigler Urartular 56 izlenme - 4 yıl önce M.Ö 3500 Anadolu Uygarlıkları Türkiye ve Çevresi Hititler Frigler Urartular
Taner Demiralp - Hititler-Nında/güneş Tanrısı 05:52
Taner Demiralp - Hititler-Nında/güneş Tanrısı 49 izlenme - 6 yıl önce
Yerin 150 Metre Altında Boks Yaptılar 02:38
Yerin 150 Metre Altında Boks Yaptılar 16 izlenme - 3 yıl önce GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Milli Sporcuların mağaraya girişi ve mağarayı gezmeleri - Sporcuların antremanından görüntüler- Türkiye şampiyonu Melisa Yağmur Telli ile röportaj- Yıldız Bayanlar Boks Milli Takımı Sorumlu Antrenörü Ahmet Çınar röportajı Milliler, yerin 150 metre altında "boks" yaptı- Yıldız ve Genç Bayanlar Dünya Şampiyonası hazırlıklarını Çankırı'da sürdüren milli boksörler, Tuz Mağarası'nda kondisyon çalıştı- Sorumlu antrenör Çınar: - "Sporcularımızın burada yaptığı antrenmanlar oldukça verimli oluyor" Tayvan'da gelecek ay düzenlenecek Yıldız ve Genç Bayanlar Dünya Şampiyonası'na Çankırı'da hazırlanan milli boksörler, yerin 150 metre altındaki Tuz Mağarası'nda antrenman yaptı.
Taner Demiralp - Hititler-Nında/güneş Tanrısı 05:52
Taner Demiralp - Hititler-Nında/güneş Tanrısı 14 izlenme - 3 yıl önce Albüm Adı: Anatolia Çıkış Tarihi: 14.06.2004 Enstrümental