Hoşgeldiniz!

hololens

Hololens Holoportation - Gerçek Zamanlı Sanal 3d Işınlanma 05:01
Hololens Holoportation - Gerçek Zamanlı Sanal 3d Işınlanma 1.321 izlenme - 11 ay önce Bizleri “holoportation” kelimesiyle tanıştırıyor. Yani “Hololens”le ışınlanma. Ya da “Holografik Işınlanma”. Sistem hologram görüntünüzü başka bir mekâna gerçek zamanlı olarak taşıyor. Üstelik bu görüntüleri kaydedebiliyor, istediğiniz kadar, tekrar tekrar izleyebiliyorsunuz. Nasıl çalışıyor? Bir odanın etrafına yerleştirilen üç boyutlu kameralar sizi 360 derece tarayarak, üç boyutlu görüntünüzü yaratıyor. Başka bir mekânda “hololens” kullanan kişi de sizin hologramınızı, sanki siz oradaymışsınız gibi, gerçek zamanlı görebiliyor. Ve siz de o kişinin görüntüsünü aynı sistemle kaydedildi ise 3 boyutlu olarak, gerçek zamanlı izleyebiliyor, böylece karşılıklı olarak aynı odada imişsiniz gibi konuşabiliyorsunuz. Yukarıdaki videoda bir baba kız ile yapılan deneyi göreceksiniz. İzleyin... Ve uzay yolundaki ışınlanma sahnelerini hatırlayın... Nasıl çalışıyor? “Holoportation”'ın hayatımıza girmesiyle özellikle iş yaşamında devrimsel değişiklikler beklemeliyiz. Video konferansların yerine dünyanın her yerine, bu sistemle seyahatlere gidebiliriz. Bu seyahatleri kaydedip, raporunu okumak ya da ses kaydını dinlemek yerine 3D istediğimiz kadar ileri geri sararak izleyebiliriz. İzlettirebiliriz. Seyahat harcamaları tarihe karışır. Şehir içinde yapılan ve saatler alan, ömür tüketen işe, toplantıya gidip gelmeler yerine “holo-toplantılar” başlar. Uzakta yaşayan sevdiklerimize hasretimiz azalır. Tabii sistemler ucuzlayıp, bant genişlikleri, data transfer hızları artınca ve yaygınlaşınca... Hololens aradan bir yıldan fazla süre geçmiş olsa da henüz satışa çıkmadı. Ama geliştiricilere yönelik ilk versiyon 30 Mart’ta piyasaya çıkıyor. 3.000$’lık fiyat şimdilik yükske görünse de sağlayacağı faydalar ve maliyet avantajlları düşünülünce, az bile dedirtiyor. alıntıdır: https://www.youtube.com/channel/UCnuogquhovPr8kTw0UoCSbA
Microsoft Hololens Tanıtımı - E3 2015 06:00
Microsoft Hololens Tanıtımı - E3 2015 1.840 izlenme - 2 yıl önce Hololens ile ilgili bir kaç video daha atacağım, beklemede kalın. Video youtube'dan Kotaku kanalından alınmıştır.
Arttırılmış Sanal Gerçeklik Gelecekte Korkunç Bir Duruma Dönüşebilir mi? 06:15
Arttırılmış Sanal Gerçeklik Gelecekte Korkunç Bir Duruma Dönüşebilir mi? 567 izlenme - 1 yıl önce Hali hazırda deli gibi kullanılan sanal gerçeklik gelecekte bizleri nasıl bir duruma sokacak? Oyun sektörü başta olmak üzere günümüzde birçok sektöre damgasını vurmayı başardı, önümüzdeki bir kaç yıl içinde de muhtemelen hayatın her alanına damga vuracak. Microsoft HoloLens ile başarılı bir çıkış yakalayan sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gözlükleri gelecekte bizlerin hayatını cehenneme çevirebilecek gibi gözüküyor. Cep telefonunuzun ve bilgisayarınızın ortadan kalkıp bunların bir gözlükte buluştuğunu düşünün...
Microsoftun Yeni Gözlüğü HoloLens 14:35
Microsoftun Yeni Gözlüğü HoloLens 269 izlenme - 3 yıl önce Microsoft'un yeni işletim sistemi Microsoft 10 tanıttı. Bu tanıtım sırasında Google Glass'a rakip olacak olan yeni gözlüğü HoloLens'ide tanıttı. Artık bilgisayarınızda yapabileceğiniz herşeyi, gözlüğünüzle yaparken, bütün görüntüler hologram olarak karşınıza gelecek.
Microsoft HoloLens ile holografik robot ile savaş 02:50
Microsoft HoloLens ile holografik robot ile savaş 169 izlenme - 2 yıl önce Microsoft bugünkü etkinliğinde Xbox One ve oyunlardan bahsetti. Yazılım devi ayrıca oyun oynama tecrübesini bir üst aşamaya taşıyacak olan HoloLens isimli gözlüğünü tanıttı. Tanıtımda elinde silah olan kişi duvardan gelen düşmanlara karşı savaştı ve oldukça etkileyici bir gösteri oldu. HoloLens, Microsoft'un birkaç yıl önce gösterdiği IllumiRoom kavramının sanal gerçeklik gözlüğüne aktarılmış versiyonu gibi gözüküyor. Şimdilik geliştirme aşamasında olan HoloLens'in geliştirici sürümü 2016'nın ilk çeyreğinde 3000 dolar fiyatla çıkacak. Kabaca bir çeviri yaparsak 8980 TL'ye denk geliyor. "Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için >www.izlesene.com/mplay< kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler..."
HoloLens Rakibi Sanal Gerçeklik Teknolojisi Böyle Görünüyor 01:35
HoloLens Rakibi Sanal Gerçeklik Teknolojisi Böyle Görünüyor 170 izlenme - 2 yıl önce Sanal gerçeklik teknolojisi hızını almış geliyorken Microsoft’un duyurduğu HoloLens ile birlikte olay bambaşka bir boyut kazandı. Sanal gerçeklik ve hologramın bir arada sunulduğu teknoloji sayesinde, etrafta olup bitenlere uzaktan bakmak yerine o sanal görüntülerle iletişime geçebileceğimiz, bir anlamda dokunabileceğimiz bir senaryo çıktı karşımıza. Görünüşe göre bu senaryo yeni rakiplerle birlikte daha da zenginleşecek. Sanal gerçeklik teknolojileri üzerine çalışan bir firma olan Magic Leap, Microsoft’unkine benzer teknolojisini ilk kez gösterdi. Geçtiğimiz yıl Google tarafından 542 milyon dolarlık bir yatırım alan firma, merakla beklenen teknolojisi hakkındaki sessizliğini sonunda bozdu. Arttırılmış gerçeklik çalışmalarını konsept bir video ile göstermek isteyen Magic Leap eğlenceli bir çalışma hazırladı. “Magic Leap ofisinde sıradan bir gün” başlığıyla yayınlanan videoda, firmanın geliştirmekte olduğu teknoloji sayesinde YouTube ve Gmail gibi araçları yönetmenin yanı sıra bilgisayar oyunlarının da içine giriyoruz. Magic Leap hakkında şimdilik elimizde bu konsept videodan başka bir bilgi yok. Önümüzdeki günlerde detaylarının açıklanmasını beklerken, söz konusu teknolojinin daha nerelere gideceğini hayal etmek gerçekten heyecan verici.
Gelecek şekilleniyor! Stadyum salonunuza geliyor... 01:38
Gelecek şekilleniyor! Stadyum salonunuza geliyor... 125 izlenme - 1 yıl önce Teknoloji sınır tanımıyor. Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan teknolojik ürünler gün geçtikçe aklımızın alamayacağı bir boyut kazanıyor. Artırılmış gerçeklik (Augmented reality) sayesinde artık teknolojiyi bir gerçekmiş gibi kullanmak mümkün. Oyunlar ise bu işin ilk adımı olacak gibi. Microsoft firması HoloLens adını verdiği gözlükler ile geleceğin oyunlarının nasıl olacağına dair bir ipucu verdi bile...
Microsoft Hololens İle Dünyanızı Holograma Dönüştürün 02:12
Microsoft Hololens İle Dünyanızı Holograma Dönüştürün 114 izlenme - 2 yıl önce Microsoft'un sanal gerçeklik gözlüğü ile dünyanız hologramlara dönüşecek. Microsoft küçük işletmelere büyük güç katıyor.
Hololens İle Minecraft Oyunu 02:19
Hololens İle Minecraft Oyunu 71 izlenme - 2 yıl önce Microsoft, E3 etkinliğinde HoloLens için hazırladığı Minecraft tanıtımıyla herkesi etkiledi! Microsoft'un geçtiğimiz hafta E3 etkinliğinde düzenlediği basın toplantısı, Oculus ile işbirliği yapılacağını ortaya çıkarmıştı. Şirket bu stratejik birlikteliğin tamamlayıcı hamlesini yaparak Valve VR ile de bir ortaklık yapılacağını duyurdu. Etkinliğin en çok ilgi gören bölümü ise HoloLens için özel olarak hazırlanmış Minecraft demosu oldu. Mojang marka müdürü Lydia Winters tarafından yapılan bilgilendirmeden sonra sahne alan Saxs Persson, sesli komutlar ve vücut hareketleriyle kontrol sağlanabilen bir Minecraft deneyimi sundu. Ortaya konan bu sanal gerçeklik (VR) teknolojisi izleyenleri adeta büyüledi. Oyun severlerin 3 boyutlu oyun dünyasını keşfetmesini sağlayacak bu etkileyici demoyu görüntüleyen özel kamera sayesinde, izleyiciler şovu HoloLens gözüyle izleyebildi. Microsoft ve partnerlerinin işbirliğiyle ortaya çıkan bu HoloLens gösterisi, oyun dünyasında devrim yaratacak deneyimlerin çok yakınımızda olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.
Microsoft HoloLens İşte Böyle Çalışıyor 05:16
Microsoft HoloLens İşte Böyle Çalışıyor 68 izlenme - 2 yıl önce Microsoft ocak ayında düzenlediği Windows 10 etkinliğinde geleceğin gerçek teknolojisi HoloLens‘i tanıtmış, hologram ve sanal gerçekliği bir arada sunan holografik gözlük geniş çapta yankı uyandırmıştı. Çalışma prensibini ve akıbetini merakla beklediğimiz HoloLens’in ilk demo videoları geldi. Microsoft Build 2015 etkinliğinde eğlenceli sunumlarla basının karşısına çıkan HoloLens, “iş başında” ilk kez görüntülenmiş oldu. Gösterilen demo videoda, HoloLens’in hangi alanlarla ne amaçlarla kullanılabileceğini görüyoruz. Örneğin tıp alanında, insan vücudunu tüm sinir sisteminden kemik yapısına kadar incelemek, mimaride bina yapılarını analiz etmek, tasarlamak ve bunları tüm detaylarıyla sunmak HoloLens’in yeteneklerinden yalnızca bazıları. Etkinlikte en dikkat çekici bölüm ise, HoloLens’in günlük yaşamda nasıl kullanılacağını gösteren sunum oldu. Gerçek bir robotik cihaz ve onu tamamlayan holografik robot görüntüsüyle ortaya çıkan B15 adlı robot, eğlenceli görüntülere imza attı. Bir bilgisayar gibi kontrol panelleriyle yönlendirilen B15, aynı zamanda sese duyarlı bir şekilde de çalışabiliyor. B15’i her iki şekilde de kolayca yönlendirmek ve komut vermek mümkün. Build konferansında yer verilmedi ancak Microosft’un HoloLens’i Xbox platformunda da kullanma planları olduğunu biliyoruz. İş o noktaya geldiğinde bizi nasıl bir dünya karşılayacak, gerçekten merak konusu.