Hoşgeldiniz!

idrar kaçırma tedavisi

Rahim sarkması tedavi sonrası tekrar etmesini engellemek mümkün müdür ? 00:39
Rahim sarkması tedavi sonrası tekrar etmesini engellemek mümkün müdür ? 629 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Öğr.Gör. Dr. Melek Uzun rahim sarkması hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Rahim sarkması tedavi olan hastaların özellikle tekrar etmemesi adına kegel egzersizini yapması önemli. Onun haricinde artık hani hastanın eğer gebelik olur ise normal vajinal doğumu tercih etmemesi gerekiyor. Kronik bir akciğer hastalığı öksürüğü varsa bunların tedavi edilmesi kronik kabızlığı varsa bunların tedavi edilmesi de nüksü önlemek adına önemlidir.
Çocuklarda İdrar Kaçırma Probleminin Nedenleri Nelerdir? 00:47
Çocuklarda İdrar Kaçırma Probleminin Nedenleri Nelerdir? 247 izlenme - 3 yıl önce Korto Psikolojik Danışmanlık'tan Uzman Psikolog Amber Dalmaz Urfalı çocuklarda idrar kaçırma problemini anlatıyor. Çocuklarda idrar kaçırma probleminin nedenleri nelerdir; yanıtı videomuzda. http://migrostv.migros.com.tr/
Çocuklarda İdrar Kaçırma Problemi, Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir? 00:48
Çocuklarda İdrar Kaçırma Problemi, Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir? 163 izlenme - 3 yıl önce Çocuklarda idrar kaçırma probleminin nedenleri ve çözüm yollarını Korto Psikolojik Danışmanlık'tan Uzman Psikolog Amber Dalmaz Urfalı'dan dinledik. Çocuklarda idrar kaçırma problemi psikolojik mi, fiziksel nedenleri olabilir mi? Çocukların idrar kaçırma problemine dair merak edilen soruların yanıtları videomuzda. http://migrostv.migros.com.tr/
İdrar kaçırmanın cerrahi tedavisi nasıl yapılıyor? 02:22
İdrar kaçırmanın cerrahi tedavisi nasıl yapılıyor? 157 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun Şahin, idrar kaçırma hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Kliniğinde ; prostat büyümesi, böbrek ve idrar yolları taşları, İdrar yolları tıkanıklığı, iktidarsızlık, kısırlık, idrar kaçırma, böbrek, mesane, prostat ve yumurta kanserleri , idrar yolu iltihapları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve ürolojik organ yaralanmalarının tedavisiyle birlikte ve açık cerrahi ameliyatlar yanında, endoskopi ve laparoskopi gibi modern teknolojik yöntemlere dayalı kapalı ameliyatlar da gerçekleştirilir. www.hastane.fatih.edu.tr İdrar kaçırmanın cerrahi tedavisi nasıl yapılıyor? İdrar kaçırmada cerrahi tedaviye geçmeden önce cerrahi tedaviden önce birtakım tedaviler vardır. Örneğin kadınlarda pervik taban egzersizleri dediğimiz mesaneyi alttan destekleyen hamak yapının yani kasların çalıştırılması çok önemlidir. Bu kasların çalıştırmak için kegel egzersizleri dediğimiz mesela idrar yaparken idrarı tutma bırakma tutma bırakma şeklinde hareketler vardır. Bu hareketleri idrar yapmazken de kadınların kendi kendilerine günde 10 kere 20 kere yapmaları gerekiyor. Bunlar medikal yönünü oluşturuyor tedavinin. Bir de urgency kaçırmada yani acil sıkışma kaçırmasında tedavi cerrahi değil medikaldir. Bunlar da antikolinerjik dediğimiz mesanenin kasılmalarını baskılayıcı ilaçlar oldukça faydalı onları kullanmak gerekiyor. Cerrahi tedavi ise stres inkontinansta tercih ettiğimiz bir de hem stres hem de urge inkontinans yani acil sıkışma inkontinansın birlikte olduğu kaçırma tiplerinde uyguladığımız bir cerrahi tedavidir. Günümüzde cerrahi tedavi de mesaneyi alttan yukarı destekleyici tedaviler ön plandadır. Bunlar içerisinde tarihsel gelişim şeklinde birçok tedaviler yapılmış olmakla beraber son yöntem tot dediğimiz bir yöntemdir. Tot yönteminde yaklaşık 30 cm uzunluğunda1 cm eninde özel bir mac dediğimiz preparat mesaneyi alttan yukarıya desteklemek için kullanılır ameliyatta. Bu sayede öksürmek, gülmek, hapşırmak gibi aktivitelerde kaçan idrar durmuş olur. Bu ameliyat yaklaşık 15 dakikada oluyor. Hastalar aynı gün evlerine rahatlıkla taburcu edilebiliyor veya en fazla bir gün sondalı kalıp ertesi gün sondası çekilip evlerine taburcu ediliyor. Bu ameliyat ile yaklaşık oranında başarı elde etmek mümkün. Seçilmiş olgularda hastayı iyi seçerek kimlere yapmak gerektiğini iyi bilerek yapılırsa başarı şansı oldukça yüksektir.
Erkeklerde idrar kaçırmanın nedenleri nelerdir ? 01:24
Erkeklerde idrar kaçırmanın nedenleri nelerdir ? 90 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Coşkun Şahin erkeklerde idrar kaçırma hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Kliniğinde ; prostat büyümesi, böbrek ve idrar yolları taşları, İdrar yolları tıkanıklığı, iktidarsızlık, kısırlık, idrar kaçırma, böbrek, mesane, prostat ve yumurta kanserleri , idrar yolu iltihapları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve ürolojik organ yaralanmalarının tedavisiyle birlikte ve açık cerrahi ameliyatlar yanında, endoskopi ve laparoskopi gibi modern teknolojik yöntemlere dayalı kapalı ameliyatlar da gerçekleştirilir. Erkeklerde idrar kaçırma kadınlara oranla daha az karşılaştığımız bir durum. 2 gruba ayıralım bunları. Çocukluk zamanında kaçırmalar gece kaçırmaları şeklinde olur genellikle genetik geçişli bir rahatsızlıktır yine çocuklarda hem gece hem gündüz idrar kaçırma olabilir özellikle bu çocuklarda mesane fonksiyonlarının araştırılmasını öneriyoruz. İleri yaş grubundaki erkeklerde kaçırma daha çok demansa bağlı olarak gelişebilir. Mesane altında prostatın büyümesi, tam işeyememe, mesaneyi irete eden hastalıklarda yetişemem gibi acil idrar kaçırması nadirde olsa erkeklerde görülür.
Kadınlarda İdrar Kaçırma Hangi Yaş Grubunda Daha Çok Görülür? 00:31
Kadınlarda İdrar Kaçırma Hangi Yaş Grubunda Daha Çok Görülür? 74 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun Şahin, İdrar Kaçırma Hakkında Bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Kliniğinde ; Prostat Büyümesi, Böbrek Ve İdrar Yolları Taşları, İdrar Yolları Tıkanıklığı, İktidarsızlık, Kısırlık, İdrar Kaçırma, Böbrek, Mesane, Prostat Ve Yumurta Kanserleri , İdrar Yolu İltihapları, Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Ve Ürolojik Organ Yaralanmalarının Tedavisiyle Birlikte Ve Açık Cerrahi Ameliyatlar Yanında, Endoskopi Ve Laparoskopi Gibi Modern Teknolojik Yöntemlere Dayalı Kapalı Ameliyatlar Da Gerçekleştirilir. www.hastane.fatih.edu.tr kadınlarda İdrar Kaçırma Hangi Yaş Grubunda Daha Çok Görülür? yaklaşık Bayanlarda 60- 70’li Yaşlarda Daha Sık Gözüküyor İdrar Kaçırma Ama Hamilelik Sonrası Çok Doğum Sonrası 40-50’li Yaşlarda Da Çok Gözüküyor. Bazen Çocuk Yaş Grubunda Dahi İdrar Kaçırma Lar Olabilir.
İdrar kaçırmanın türleri nelerdir? 01:06
İdrar kaçırmanın türleri nelerdir? 69 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun Şahin, idrar kaçırma hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Kliniğinde ; prostat büyümesi, böbrek ve idrar yolları taşları, İdrar yolları tıkanıklığı, iktidarsızlık, kısırlık, idrar kaçırma, böbrek, mesane, prostat ve yumurta kanserleri , idrar yolu iltihapları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve ürolojik organ yaralanmalarının tedavisiyle birlikte ve açık cerrahi ameliyatlar yanında, endoskopi ve laparoskopi gibi modern teknolojik yöntemlere dayalı kapalı ameliyatlar da gerçekleştirilir. www.hastane.fatih.edu.tr İdrar kaçırmanın türleri nelerdir? İdrar kaçırmanın 3 tipi vardır kadınlarda. Birincisi ve en sık görüleni stres inkontinas dediğimiz karın içi basıncının arttığı durumlardır. Bunlar öksürmek, hapşırmak, gülmek, ayağa kalkmak, oturmak, zıplamak, spor yapmak, merdiven inip çıkmak gibi durumlar. Ve bu stres dediğimiz durumlar hayatın her döneminde günün her saatinde olduğu için bu kadınlar çoğu kez pet kullanarak dışarıya çıkarlar ve her hâlükârda idrarlarını kaçırırlar. İkinci sık karşılaşılan tür ise urge inkontinans dediğimiz acil sıkışma kaçırmasıdır. Bu da yine kadınlarda sık görülür. Şeker hastalığı en önmeli sebeplerinden bir tanesidir. Üçüncü kaçırma tipi ise çeşidi ise her iki tipin karışımıdır. Hem stresle kaçırır kadınlar hem de acil idrar yapma ihtiyacı şeklinde kaçırırlar.
Kadınlarda idrar kaçırma sorununun tedavisinde cerrahi nasıl kullanılır ?  01:22
Kadınlarda idrar kaçırma sorununun tedavisinde cerrahi nasıl kullanılır ? 55 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Coşkun Şahin Kadınlarda idrar kaçırma hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Kliniğinde ; prostat büyümesi, böbrek ve idrar yolları taşları, İdrar yolları tıkanıklığı, iktidarsızlık, kısırlık, idrar kaçırma, böbrek, mesane, prostat ve yumurta kanserleri , idrar yolu iltihapları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve ürolojik organ yaralanmalarının tedavisiyle birlikte ve açık cerrahi ameliyatlar yanında, endoskopi ve laparoskopi gibi modern teknolojik yöntemlere dayalı kapalı ameliyatlar da gerçekleştirilir. Cerrahi tedaviden söz edeceksek kesin olarak hastalığın adını koymamız gerekli yani kaçırma tipini ortaya koymamız gerekli yoksa cerrahi yöntemde tedavi faydalı olmayacaktır. Cerrahi tedavi genellikle stres tipi durumlarda daha etkilidir. Hastalar • oranında şifa bulurlar operasyonun süresi çok kısadır. 10-15 dakikada biter, hastanede yatmayı gerektirmez yada 1 gün kalınabilir. Bu ameliyat tıpta tot diye bilinir. Yani idrar kanalının 10-15 cm yukarıya meç dediğimiz yöntemle asılmasıdır.Hastalar hemen iyileşir bu ameliyatla.
Prostat büyümesi idrar kaçırmaya neden olabilir mi ? 00:37
Prostat büyümesi idrar kaçırmaya neden olabilir mi ? 46 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Coşkun Şahin Kadınlarda prostat büyümesi hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Kliniğinde ; prostat büyümesi, böbrek ve idrar yolları taşları, İdrar yolları tıkanıklığı, iktidarsızlık, kısırlık, idrar kaçırma, böbrek, mesane, prostat ve yumurta kanserleri , idrar yolu iltihapları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve ürolojik organ yaralanmalarının tedavisiyle birlikte ve açık cerrahi ameliyatlar yanında, endoskopi ve laparoskopi gibi modern teknolojik yöntemlere dayalı kapalı ameliyatlar da gerçekleştirilir. Prostat büyümesi eğer tedavi edilmezse yaşlı erkeklerde mesanenin kendini boşaltamamasına neden olur. Mesane de kalan artık idrar miktarının 300-500 cc üzerine çıkması ise kendiliğinden havuzun taşması gibi idrar kaçırmasına sebep olabilir.
Kadınlarda idrar kaçırma ne sıklıkta görülür? 00:54
Kadınlarda idrar kaçırma ne sıklıkta görülür? 51 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun Şahin, idrar kaçırma hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Kliniğinde ; prostat büyümesi, böbrek ve idrar yolları taşları, İdrar yolları tıkanıklığı, iktidarsızlık, kısırlık, idrar kaçırma, böbrek, mesane, prostat ve yumurta kanserleri , idrar yolu iltihapları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve ürolojik organ yaralanmalarının tedavisiyle birlikte ve açık cerrahi ameliyatlar yanında, endoskopi ve laparoskopi gibi modern teknolojik yöntemlere dayalı kapalı ameliyatlar da gerçekleştirilir. www.hastane.fatih.edu.tr Kadınlarda idrar kaçırma ne sıklıkta görülür? Kadınlarda idrar kaçırma yaş grubuna göre değişmekle beraber yaklaşık her iki üç kadından bir tanesinde idrar kaçırma mevcuttur. Genç yaşlarda olabileceği gibi her yaşta da gözükür ama en çok ileri yaşlarda özellikle huzurevinde kalan yaş grubunda daha çok idrar kaçırma meydana geliyor. Bunların çoğu hastalıklarını sakladığı için gerçek sıklığı toplumda bilinmez. Birçok kişi hastalığını doktora geldiğinde söylemez. Doktorun özel çabaları sayesinde ancak açılabilir ve tedaviyi başlatabilir.
Kadınlarda idrar kaçırmanın nedenleri nelerdir ? 00:40
Kadınlarda idrar kaçırmanın nedenleri nelerdir ? 47 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Coşkun Şahin Kadınlarda idrar kaçırma hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Kliniğinde ; prostat büyümesi, böbrek ve idrar yolları taşları, İdrar yolları tıkanıklığı, iktidarsızlık, kısırlık, idrar kaçırma, böbrek, mesane, prostat ve yumurta kanserleri , idrar yolu iltihapları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve ürolojik organ yaralanmalarının tedavisiyle birlikte ve açık cerrahi ameliyatlar yanında, endoskopi ve laparoskopi gibi modern teknolojik yöntemlere dayalı kapalı ameliyatlar da gerçekleştirilir. Kadınlarda idrar kaçırma özellikle belli yaşın üzerindeki kadınlarda sık karşılaşılan bir durumdur. Genellikle sık yapılan zor doğumlar, yaşlanma, kadın organlarında sarkma, huzur evlerinde ve benzeri yerlerde yatarak bakılan yaşlılarda bu durumla sıklıkla karşılaşıyoruz.
Erkeklerde idrar kaçırma sorununun tedavisinde cerrahi nasıl kullanılır ? 02:13
Erkeklerde idrar kaçırma sorununun tedavisinde cerrahi nasıl kullanılır ? 32 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Coşkun Şahin erkeklerde idrar kaçırma hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Kliniğinde ; prostat büyümesi, böbrek ve idrar yolları taşları, İdrar yolları tıkanıklığı, iktidarsızlık, kısırlık, idrar kaçırma, böbrek, mesane, prostat ve yumurta kanserleri , idrar yolu iltihapları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve ürolojik organ yaralanmalarının tedavisiyle birlikte ve açık cerrahi ameliyatlar yanında, endoskopi ve laparoskopi gibi modern teknolojik yöntemlere dayalı kapalı ameliyatlar da gerçekleştirilir. Erkeklerde idrar kaçırma söz konusu olduğunda öncelikle bunun adının konması gerekmektedir. Geçirilmiş pelvik bir ameyat sonrası kaçırmamı,prostatik mesane sebeplıimi nedeni konduktan sonra cerrahi işlem yapılmalıdır. Özellikler prostatektomi gibi idrar tutmayı sağlayan iç sfinkterlerden birinin kesilmesi sonucu oluşan kaçırma mutlaka cerhi gerektirebilir. Hastanın günlük kaç ped ve ne zamandan beri şikayetini olduğunu bilmemiz gerekiyor. Ameliyat geçirmiş hasta eğer bir yıl içerisinde düzelmemişse bir ameliyata daha ihtiyaç duyacaktır. Arıvizyek sfinkter dediğimiz yapay tutucu bir sfinkterin hastaya yerleştirilmesi en kesin çözümdür. Bu yöntemle hasta nın üzerinde kuru kalabilmektedir.
Kadınlarda idrar kaçırma nasıl bir rahatsızlıktır ? 01:11
Kadınlarda idrar kaçırma nasıl bir rahatsızlıktır ? 26 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Coşkun Şahin Kadınlarda idrar kaçırma hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Kliniğinde ; prostat büyümesi, böbrek ve idrar yolları taşları, İdrar yolları tıkanıklığı, iktidarsızlık, kısırlık, idrar kaçırma, böbrek, mesane, prostat ve yumurta kanserleri , idrar yolu iltihapları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve ürolojik organ yaralanmalarının tedavisiyle birlikte ve açık cerrahi ameliyatlar yanında, endoskopi ve laparoskopi gibi modern teknolojik yöntemlere dayalı kapalı ameliyatlar da gerçekleştirilir. Kadınlarda idrar kaçırma hem sosyal yönü olan hem fiziki açıdan oldukça can sıkıcı bir rahatsızlıktır. Maalesef kadınlarımızın Psinde olmasına rağmen bu rahtsızlık çok azı doktora gelebilmektedir. Bu rahatsızlık 3-4 türlü karşımıza gelebilir. En sık karşılaştığımız karın içi basıncının arttığı merdiven inip çıkma, öksürme, hapşurma gibi stres durumlarında karşımıza çıkan 2.si ise günümüzde ilk sırada yerde almaktadır acil idrar yapma isteği ve koşarak tuvalete gidip yetişememe 3.sü bu ikisinin karışımı şeklinde karşımıza çıkabilir. Bazende total kaçırma dediğimiz hastanın haberi olmadan idrarını olduğu gibi yatağa yada çamaşırına kaçırması şeklinde yorumlayabiliriz.
İdrar Kaçırma Probleminiz'den 15 Dakikada Kurtulun! 19:52
İdrar Kaçırma Probleminiz'den 15 Dakikada Kurtulun! 18 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Coşkun Şahin, her 3 kadından birinde görülen istemsiz idrar kaçırma rahatsızlığının tedavi yöntemleri hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr