Hoşgeldiniz!

ihram

 KURAN'DA HACC KONUSU-4 54:37
KURAN'DA HACC KONUSU-4 341 izlenme - 3 yıl önce -ihram nedir? -Şeytan Taşlama gerçeği -Hacerel Esved taşı -Say nedir
Cumhurbaşkanı Gül İhrama Girdi 00:22
Cumhurbaşkanı Gül İhrama Girdi 151 izlenme - 4 yıl önce görevdeyken hacca giden ilk cumhurbaşkanı olan abdullah gül, ihrama girdi. gül'ün tavafa giderken çekilen fotoğrafı twitter'da paylaşıldı.
Erdoğan İhrama Girdi 00:33
Erdoğan İhrama Girdi 58 izlenme - 3 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Suudi Arabistan’da umre yaptı. Suudi güvenlik güçlerinin oluşturduğu daire içerisinde gece yarısı Mescid-i Haram'a giren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, Kabe'de önce umre tavafını yaptı. Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra Merve ve Safa tepeleri arasında umre sayını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra umresini tamamlayarak, Cidde'de, Mescid-i Haram'ın yanında yer alan Suudi Arabistan Kraliyet Konukevi'ne geçti. Kabe'de umre yapan Türk vatandaşlarının yoğun ilgisiyle karşılaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine selam verenlere de el sallayarak karşılık verdi.
İhramsız Mekkeye Girilir Mi? 02:50
İhramsız Mekkeye Girilir Mi? 13 izlenme - 10 ay önce İhramsız Mekkeye Girilir mi? Dr. Hüseyin Kayapınar(Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi) Cevaplıyor: Mekke i mükerreme ve çevresinde harem bölgesi dediğimiz bir bölge var. Hacca, Umreye o kutsal mekanlara nispetle 3 bölge var. 1.Harem bölgesi, 2.Hill bölgesi, 3.Âfâk Dışarıdan; Türkiye'den, Mısır'dan, Pakistan'dan vs. den hacca gelenlerin ihrama girdikleri yerden dışarısına afak diyoruz ve orada ki insanlara da Âfâki diyoruz. İhrama girdikleri yerden veya hafif mekke sınırına kadar olan yere Hill diyoruz. Mekke'nin içi ve biraz çevresi olan yere de Harem bölgesi diyoruz. Hanefi mezhebine göre bir Müslüman'ın Harem bölgesine ne amaçla olursa olsun, ihramsız girmesi caiz değildir. İster ticaret, ister okumak, ister müsabaka, ister ziyafet, ister umre, ister hac için ne olursa olsun caiz değildir. Eğer bu bölgeyi ihramsız geçerse bir kişi ve hareme girerse bunun önünde iki seçenek vardır; 1.Ya tekrar o Hill dediğimiz bölgeden dışarı çıkacak yani mikat dediğimiz yere çıkacak ve orada ihrama niyetlenecek, 2. Eğer böyle yapamıyorsa bulunduğu yerden ihrama girecek ve bir kurban kesecek. Ama şafi mezhebine göre harem bölgesine girenler ancak umre veya hac niyetiyle girenler o mikatı ihramlı geçmek zorundadır. Ve yine şafi meshebine göre mesela Şoför gidip geliyor ise onun ihram giymesine gerek yoktur.