Hoşgeldiniz!

iklim değişikliği

Buzuldan Suya Atlayan Sporcu 01:48
Buzuldan Suya Atlayan Sporcu 2.147 izlenme - 6 ay önce 43 yaşındaki Kolombiya'lı sporcu Orlando Duque iklim değişikliğine dikkat çekmek için Antarktika’da uzmanların eşliğinde 20 metre yükseklikteki buzuldan suya atlayış gerçekleştirmiş.
Dünyadan Kuraklık Manzaraları (1.1 Derecelik Artış) 12:01
Dünyadan Kuraklık Manzaraları (1.1 Derecelik Artış) 1.318 izlenme - 10 ay önce Sanayi devriminden bu yana ortalama sıçaklıkta 1.1 santigratlık bir artış meydana gelmesi sonucunda, artan nüfus, kirlilik, karbon salınımı ve ölçüsüsüz tüketim sonucunda ciddi anlamda birçok ülke kırmızı alarmda. Kullanım suyunun azalması, tarım faaliyetleri dahil yaşamın birçok alanını baltalıyor. Ölümler, iklim göçü, susuzluk, kirli hava, dengesiz iklim, erozyon...Bilim adamlarının simülasyonlarında 4 derecelik bir artış dünyayı geri dönülemez felaketlere sürüklüyor. Maalesef durum bu ve bilim adamlarının öngörüleri bir bir gerçekleşiyor. Söylenecek fazla şey var lakin, kuraklıkla ilgili bir kolaj yapmak istedim haberlerden, durumu birçok insana duyurmak adına. Artık önemsemiyoruz ama yarın karşılacağımız durumlar bunlar.
Tufandan Önce - Politikacılar Hakkında - Before the Flood 01:06
Tufandan Önce - Politikacılar Hakkında - Before the Flood 1.372 izlenme - 2 yıl önce Politikacılar, her ne kadar onlara seçilmiş liderler desek de, aslında seçilmiş takipçilerdir. Bu sözün ne kadar doğru olduğunu görüyoruz ama bu bizim ülkemizde biraz daha az etkili ama sonuçta etkisi kesin olarak var.
iklim değişikliğinin nedenleri ! 05:07
iklim değişikliğinin nedenleri ! 1.554 izlenme - 8 yıl önce Bu ödüllü kısa filmde, iklim değişikliğine neden olan faktörler ve alınacak önlemlere ilişkin konular yer almaktadır...
yarın hava nasıl olacak 00:11
yarın hava nasıl olacak 891 izlenme - 8 yıl önce yarın hava nasıl olacak? bir farkındalık yaratma kampanyası amacımız iklim değişikliğine karşı çözüm yollarını hep beraber aramak
yarın hava nasıl olacak? 00:12
yarın hava nasıl olacak? 454 izlenme - 8 yıl önce yarın hava nasıl olacak? bir farkındalık yaratma kampanyası amacımız iklim değişikliğine karşı çözüm yollarını hep beraber aramak
yarın hava nasıl olacak? 00:11
yarın hava nasıl olacak? 414 izlenme - 8 yıl önce yarın hava nasıl olacak? bir farkındalık yaratma kampanyası amacımız iklim değişikliğine karşı çözüm yollarını hep beraber aramak
Mars'ın 4 Milyar Yıllık Değişimi 01:52
Mars'ın 4 Milyar Yıllık Değişimi 238 izlenme - 4 yıl önce NASA, Mars’ın 4 milyar yıl önce kalın bir atmosfere, okyanuslarla ve sıcak bir iklime sahip olduğu gösteren bir animasyon videosunu hazırlayamış. İklim değişikliği ve kuraklık sebebiyle kaybolan göller ve okyanuslar yerini volkanlar, kanyonlar ve kraterlere bırakıyor. Günümüzde ise gezegen tamamen kızıl tozdan oluşuyor. Toprağında demir bulunan Mars’ta hava durumu ortalama olarak eksi 27 derece olarak gösteriliyor.
Ezber bozan açıklama: İstanbul'u gökdelenler kurtaracak 02:21
Ezber bozan açıklama: İstanbul'u gökdelenler kurtaracak 66 izlenme - 11 ay önce Türkiye'de gelmeyen kış, Amerika'da ise yüzyılın soğukları... İklimde yaşanan bu dengesizlik, doğanın alarm zilleri. CNN TÜRK canlı yayınında Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu ve Dr. Uygar Özesmi, iklim felaketinin boyutları hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. TEMA Vakfı, CHANGE.org ve Greenpeace gibi çevre örgütlerinde yöneticilik yapan Dr. Uygar Özesmi, ekonomik sistemin doğaya saygılı biçimde yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Şehir planlaması konusunda da büyük yanlışların yapıldığını belirten Özesmi, gökdelenlerin İstanbul'un kurtarıcısı olabileceğini belirtti. Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu da kentin tarım arazilerinin betonlaşmaya kurban gitmemesi için belli bölgelerde yüksek - dikey yapılaşmaya gidilmesi gerektiğini açıkladı.
Yıldırım Düşmesi Anında Ne Yapmalıyız? 02:10
Yıldırım Düşmesi Anında Ne Yapmalıyız? 19 izlenme - 7 ay önce İklim değişikliği Türkiye'de yıldırım düşmesi vakalarını artırdı. Son 1 ayda yıldırım düşmesi nedeni ile 9 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi yaralandı, 120'den fazla hayvan telef oldu. Peki gök gürültülü yağış sırasında, yıldırımdan korunmak için ne yapmalıyız? CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, hayat kurtaracak önlemleri anlattı. Diyarbakır'da Recep Kara, Kahramanmaraş'ta Mustafa Çam, Mardin'de İslam Öztemel, Malatya'da Halil ve Dayip Öztürk ve 4 kişi daha. Hepsi 1 ay içinde aynı sebep yüzünden, yıldırım düşmesi nedeniyle hayatını kaybetti. Son 1 ayda 9 kişi öldü, 26 kişi yaralandı, 120'den fazla hayvan telef oldu. Meteoroloji uzmanları yıldrıma dikkat edilmesi gerektiğini uyarıyor. CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli'ye göre; düşen yıldırım sayısının artmasının iki nedeni var. İklim değişikliği ve deniz yüzeyindeki sıcaklığın artması. Avrupa yıldırım takip sistemi verilerine göre; Mayıs ayının ilk haftasında bir gecede Avrupa genelinde 200 bin yıldırım ve şimşek gözlendi. Yani bu tehlike sadece Türkiye için değil, Avrupa'nın geneli için geçerli. Tek bir yıldırım 1 milyar voltluk elektrik taşıyabiliyor. İnsan kalbini tamamen durdurabileceği gibi iç organlarını yakabiliyor. Peki yıldırım düşmesi anında ne yapmalıyız? Bünyamin Sürmeli, "Cenin pozisyonuna gelmeliyiz, ayaklarımız bitişik olmalı ki yıldırım bir bacağımızdan girip diğerinden kendine yol bulmak isteyebilir bunu engelleriz. Özellikle yakın bir yerlere yıldırım düştüyse kadınların saçları erkeklerin kol kılları kabarır. Kendimizi minimize etmeliyiz ağaç altına saklanmamalıyız" dedi.
İklim değişikliği bir tehdit olabilir mi 02:06
İklim değişikliği bir tehdit olabilir mi 9 izlenme - 10 ay önce İklim değişikliği bir tehdit olabilir mi?
Havalara Neler Oluyor? Mikdat Kadıoğlu ve Uygar Özesmi Yanıtladı - Hafta Sonu 06.01.2018 Cumartesi 49:54
Havalara Neler Oluyor? Mikdat Kadıoğlu ve Uygar Özesmi Yanıtladı - Hafta Sonu 06.01.2018 Cumartesi 18 izlenme - 11 ay önce Havalara neler oluyor? Dünya nereye gidiyor? Kış ne zaman gelecek? Neden kar yağmıyor? Türkiye neden susuz kaldı? Kuraklığa karşı ne yapmalı? Doğanın dengesini ne bozdu? Hava kirliliği ne boyutta? Havalar ısınırsa ne olur? Doğru şehirleşme nasıl olmalı? Şehirler nasıl kurtulur? Projeler ne kadar çevreci? Hakan Çelik Hafta Sonu'nda sordu, İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ve Greenpeace Eski Akdeniz Sorumlusu Dr. Uygar Özesmi yanıtladı.
Ağaç Kesmeden Kağıt Üretilebilir Mi? - Bilin Deneyin 03.12.2017 Pazar 26:40
Ağaç Kesmeden Kağıt Üretilebilir Mi? - Bilin Deneyin 03.12.2017 Pazar 17 izlenme - 1 yıl önce İklim değişikliği nasıl durdurulabilir? Alternatif enerji nasıl üretilir? Hidrojen bir arabayı çalıştırabilir mi? Ağaç kesmeden kağıt üretilebilir mi? Güneş panelleri nasıl çalışıyor? Tüm bu soruların bilimsel yanıtları, Asude Altıntaş ve Cihan Özalevli'nin sunduğu Bilin Deneyin'de ekrana geldi.
'Yüksek Sıcaklık Türkiye'de Kitlesel Ölümlere Neden Olabilir' 01:44
'Yüksek Sıcaklık Türkiye'de Kitlesel Ölümlere Neden Olabilir' 12 izlenme - 11 ay önce Dünya'nın Batısı soğuktan donuyor, Doğusu ise kuraklık tehlikesi altında. İklimde yaşanan bu anormallik, CNN TÜRK'te Hafta Sonu programında ele alındı. Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan İTÜ Öğretim Üyesi ve Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, çok önemli uyarılarda bulundu. Türkiye'nin ciddi bir kuraklık tehlikesi altında olduğunu açıklayan Kadıoğlu, sorunun bunun sınırlı olmadığını da vurguladı. İklim değişikliği nedeniyle yükselecek sıcaklıkların Türkiye'de kitlesel ölümlere yol açabileceğini söyleyen Kadıoğlu, 2003'te Fransa'da yaşananları örnek gösterdi. Özellikle yaşlı ve çocukların büyük risk altında olduğunu dile getiren Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, soğuk havalara karşı belediyelerin önlem alabildiğini, ancak sıcak havalara karşı ne yapılabileceğinin bilinmediğini söyledi.
İklim Değişikliği Ve Ormanlar 01:34
İklim Değişikliği Ve Ormanlar 8 izlenme - 2 yıl önce İklim Değişikliği ve Ormanlar
What a Way to Go: Life at The End of Empire - Ne Kabus Ama - Belgesel 07:43
What a Way to Go: Life at The End of Empire - Ne Kabus Ama - Belgesel 37 izlenme - 3 yıl önce Timothy S. Bennett tarafından 2007 yılında çekilen belgesel, tüm insanlığı problemleriyle yüzleştiriyor. Belgeselde petrol doruğu, iklim değişimi, türlerin yok oluşu, nüfus patlaması gibi konulara ve bunların yarattığı sonuçlara değiniliyor. Anlatılanlar Daniel Quinn, Derrick Jensen, Richard Heinberg, Ran Prieur gibi yazarlar tarafından değerlendiriliyor. Belgeselde yer alan konuklar ve söyleşiler ele alındığında konu hakkında çekilen en yetkin belgesellerden biri olarak kabul edilebilir.” insan soyunun ve dünyanın bugününü gözler önüne seren bir çalışma. petrol ” uygarlığı “, iklim değişikliği nüfus patlaması ve yok olan türler… bu duruma nasıl ve neden geldik? belgeselde daniel quinn, anarko primitivist derrick jensen ve richard heinberg başta olmak üzere birçok akademisyenden görüş alınmış. What a way to go: Life at the end of empire adlı belgeselden bir kesit.. (alıntıdır)
İklim Değişikliğine Dikkat Çekmek İçin Pizzayı Kurtarmak 00:30
İklim Değişikliğine Dikkat Çekmek İçin Pizzayı Kurtarmak 5 izlenme - 2 yıl önce ABD’nin 45. Başkanı seçilen Donald Trump her ne kadar küresel ısınmanın varlığını inkâr etmekte ısrar etse de Kanada hükümeti bu konuyu oldukça ciddiye alıyor gibi duruyor. Başbakan Trudeau, gezegeni korumak için çevre kanunlarının önemi üzerine defalarca konuşurken Ontario hükümeti de bu konuda ilginç bir kampanya başlattı. Küresel ısınmanın sevdiğimiz alışkanlıklarımız üzerindeki muhtemel etkileri üzerinden hareket eden Ontario Halk ve İklim Değişikliği Bakanlığı, kamuya yaptığı bir dizi duyurusunda, sıcaklıkların yükselmesinin pizza ve şarabı risk altına sokabileceğini iddia ediyor. Düzensiz hava koşulları, domates, soğan, biber, sarımsak, mantar ve ıspanak gibi bitkilere de zarar vererek pizza muhteviyatı için de tehdit oluşturabilir. Aynı tehdit üzüm bağları için de geçerli. Onların bu tuhaf kampanyayla insanlarda, kömürle bağımlı enerjiyi sona erdirmeyi, sürdürülebilir yollar bulmayı ve işletmelerin emisyonlarını azaltmayı istiyor ve bu amaçla İklim Değişikliği Eylem Planı’na davette bulunuyor. Ayrıca, konut sakinlerinin ev, araç ve iş yerlerinde düşük karbonlu ve karbon içermeyen enerjiyi benimseyerek kendi karbon ayak izlerini azaltmaları için alabilecekleri önlemleri de açıklıyor.
Van Gölü 2 Metre Çekildi 01:20
Van Gölü 2 Metre Çekildi 16 izlenme - 4 yıl önce İklim değişikliğine bağlı olarak seviyesi belirli periyotlarda değişen Van Gölü, son 15 yılın en büyük su kaybını yaşıyor. Türkiye'nin en büyük gölü olan ve bölge halkı tarafından "deniz" olarak adlandırılan Van Gölü'nün kıyı kesimlerinde yaşanan gözle görülür çekilme, özellikle sahil şeridinde yaşayan insanları tedirgin ediyor. Eski iskelelere ait kalıntıların ve birçok kayalığın ortaya çıktığı gölde, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Fuat Doğu tarafından yapılan araştırmalarda da bu yılki su kaybının 2 metreyi geçtiği belirlendi. AA muhabirine, su seviyesindeki düşüşle ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Doğu, son yıllarda yaşanan düşüşün binlerce yıldır olagelen doğal bir işleyiş olduğunu belirtti. Düşüşün anormal bir durum olmadığını anlatan Doğu, "Göl seviyesinin ve özellikle kapalı göllerin tüm dünyada bilinen bir gerçeği var. Bu göllerin seviyesi iklime bağlı olarak alçalır veya yükselir. Bunu farkında olmayan vatandaşlarımız telaşa kapılabilir ama iklim değişikliğiyle ilgili yapılan bu olgu göl için doğal bir süreç. Tabii bu doğal olmakla beraber sonuçları yaşamımızı ve bugünü ilgilendiriyor" diye konuştu.
İklim Değişikliği Semineri 05:57
İklim Değişikliği Semineri 3 izlenme - 2 yıl önce İklim değişikliği semineri İklim değişikliği Gaziantep'te masaya yatırıldıGAZİANTEP - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin işbirliğinde, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen "İklim Değişikliğiyle Mücadelede Yerel Yönetimler" semineri...