Hoşgeldiniz!

İlber Hoca

Milli Eğitim Bakanlığı İşe Yaramazdır 01:20
Milli Eğitim Bakanlığı İşe Yaramazdır 5.936 izlenme - 6 ay önce İlber Ortaylı'nın Münih'te yaptığı bir konuşmada verdiği ayar.
İlber Ortaylı - Laiklik Hakkında 04:43
İlber Ortaylı - Laiklik Hakkında 3.556 izlenme - 6 ay önce Yıllar önce İlber Hocamızın Kırıkkale Üniversitesinin davetlisi olarak katıldığı sempozyumda laiklik üzerine yaptığı konuşmasından bir bölüm..
İlber Ortaylı: Dünyada İlk Savaş Uçağı Kullanan İtalyanlar; Düşüren Türklerdir! 00:59
İlber Ortaylı: Dünyada İlk Savaş Uçağı Kullanan İtalyanlar; Düşüren Türklerdir! 4.428 izlenme - 9 ay önce İlber Ortaylı katıldığı Teke Tek programında ilginç bir tarihi bilgiden bahsediyor. Düşürülen Rus uçağı olayının üstüne tarihte de bu durumula ilgili bilgilendiriyor bizi...
İlber Ortaylı - CNN Türk Hafta Sonu Keyfi 53:00
İlber Ortaylı - CNN Türk Hafta Sonu Keyfi 4.128 izlenme - 1 yıl önce İlber Ortaylı tv programında,Ülkemizin sınırlarında ve topraklarında gelişen olaylar, içinde bulundu karışık ortadoğu politikaları, seçim ve kurulacak yeni hükümetle ilgili güncel fikirlerini dile getirdiği programı bende tv'de canlı seyrettim ve sizlerle paylaşmak istedim.buyrun.
İlber Ortaylı'nın Cahiller Diye Haykırması 00:52
İlber Ortaylı'nın Cahiller Diye Haykırması 3.543 izlenme - 3 yıl önce İlber Ortaylı'nın Cahiller Diye Haykırması
İlber Ortaylı - Osmanlıca Bir Dil Değildir 10:41
İlber Ortaylı - Osmanlıca Bir Dil Değildir 993 izlenme - 1 yıl önce Canımız ciğerimiz Prof. Dr. İlber Ortaylı hocamız zorunlu Osmanlıca dersi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ortaylı: "Liselerde Osmanlıca'yı öğretebilecek yeteri kadar hoca yok. Osmanlıca'nın öğretilmesinde ciddiyet görmüyorum." dedi ayrıca videoda harika tespitler de var iyi seyirler.
İlber Ortaylı: ''Atatürk Olmasa Olmazdık'' 02:34
İlber Ortaylı: ''Atatürk Olmasa Olmazdık'' 898 izlenme - 3 yıl önce Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kanaltürk'te yayınlanan Bunu Konuşalım programında Candaş Tolga Işık'ın konuğu oldu.
İlber Ortaylı Canlı Yayında Caps'lerini Yorumladı 03:35
İlber Ortaylı Canlı Yayında Caps'lerini Yorumladı 996 izlenme - 3 yıl önce Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kanaltürk'te yayınlanan Bunu Konuşalım programında Candaş Tolga Işık'ın konuğu oldu. Programında soysal paylaşım sitelerinde hakkında yapılan caps'leri yorumladı. 'Caps'lere çok güldüm' "Aslında kızmıyorum ama arada ayarın kaçırıldığı da oluyor. Ama bayıldım bir tanesine. Beni ambulansla taşırlarken fotoğrafa "Lütfen 3 dil bilmeyen taşımasın beni" yazmışlar. Çok güldüm ona... Bir tanesine de ürperdim "Adolf İlber" yazmışlar." İlber Ortaylı canlı yayında capslerini yorumladı. 'Asıl ayıp olan yarı cahilliktir' Cahilliğe kızıp kızmadığı sorulan Ortaylı, "Cahillik ayıplancak bir şey değildir. Hatta o tutarlılıktır. Asıl ayıp olan yarı cahilliktir... Yarım yamalak okuyan türden." dedi. Işık'ın "Bir şey bilmeyene kızıyor musunuz?" sorusuna ise şu şekilde cevap verdi: "Hayır bilmeyene tabi ki kızmam. Bilmeyip de biliyormuş gibi olana kızıyorum. Çünkü bunlar milleti millete kırdırabiliyor. Çok tehlikeli olabiliyorlar." 'Atatürk olmasa olamazdık' "Atatürk olmazsa olmazdık" gibi tartışmalar hakkında ne düşündüğü sorulan Ortaylı, "Kimse kusura bakmasın Atatürk olmasa olmazdık. Kim diyor onu? Direniş savaşlarında komutan çok önemlidir. De Gaulle olmasaydı Fransa tarihi başka olurdu. Kurtuluş Savaşı'nda Atatürk'ün rolü çok açıktır. Çok değerli komutanlar da bulunmuştur. Türk kurmayları çok iyi yetişmiştir. Ancak 'Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir ileri!' diyen Atatürk'tür. Bunu nasıl yorumladığınıza bağlıdır. Mesela Atatürk olmasaydı İzmir, Muğla olmayabilirdi. İzmir'de ciddi bir Helen nüfusu hakim olabilirdi. Geride bir Türkiye kalırdı ama orada olur muydunuz bilmem" dedi.
İlber Hoca Farsça Konuşurken 06:00
İlber Hoca Farsça Konuşurken 552 izlenme - 2 yıl önce Büyük başkan yine döktürüyor. İlber Hocayı farsça konuşurken dinliyoruz.
İlber Ortaylı'nın Muhteşem Yüzyıl Görüşleri 02:23
İlber Ortaylı'nın Muhteşem Yüzyıl Görüşleri 282 izlenme - 1 yıl önce İlber Hocamıza Muhteşem Yüzyıl dizisi soruluyor. O da her zamanki üslubuyla "Meral Okay bilgili bir senarist değildi" diyerek yanıt veriyor. Ayrıca devamında birde spikere fırça atıyor,izliyoruz efendim.
İlber Ortaylı - Yavuz Sultan Selim Alevileri Katletti mi? 01:39
İlber Ortaylı - Yavuz Sultan Selim Alevileri Katletti mi? 262 izlenme - 1 yıl önce İlber Ortaylı, "Yavuz Sultan Selim Alevileri Katletti mi?" sorusunu cevapladı. Yayın biraz eski. İlber Hoca olayın kesinlikle mezhepçilik ve dinle bir alakası olmadığını tamamen siyasal bir şey olduğunu belirtmiş. Ben de bu konuda böyle düşünüyorum. Şimdi bu olaya ırkçılık vs diyen Osmanlı Devletini karalama üzerinden Cumhuriyeti yükseltmek (kaş yaparken göz çıkarmak) isteyen bazı insanlar olacaktır. Onlara Dersim olayıyla cevap vermek isterim. Çünkü her iki olayda dinle alakalı değil; devletin bekası için siyasal bir olaydır. Benim düşüncelerim bunlardır. Eleştiri ve yorum veya özel olarak mesajda atabilirsiniz. Söylediklerim 0 doğru demem. Ama Osmanlı da benim devletimdi, atamdı, dedemdi, Karahanlılarda öyle, Göktürkler'de öyle. Ben Atatürk'ün kurduğu bize bahşettiği bu Cumhuriyet'i Osmanlı'yı karalayarak veya aşağılayarak Cumhuriyet'i yükseltemem. Kendimle çelişirim. Bu Cumhuriyet, bu ülke, millet bana göre milliyetçilik ve adaletle yükselebilir. Zira dünyada bütün muassır medeniyetler bu seviyeye böyle gelmişlerdir, geçmişlerini karalayarak değil, geçmişlerini öğrenip onlarla gurur duyarak... Şimdilerde AKP yüzünden Osmanlı'yı ve dini elinin tersiyle iten insanları da pek samimi bulmuyorum. Zira akp bu olguları sadece kullanıyor. Akpnin Osmanlıyla alakası bile yok. Dinle alakası bile yok. Demek istediğimi anlayan anladı. Saygılar.
Samanyolu Tv'de Zaman'ı Eleştirmek - İlber Ortaylı 05:56
Samanyolu Tv'de Zaman'ı Eleştirmek - İlber Ortaylı 138 izlenme - 1 yıl önce Efendim bildiğiniz üzere özgüven abidesi İlber Ortaylı Hoca lafını kimseden esirgemez, buna zaman gazetesi de dahil, yine söyleyeceklerini kendi üslubuyla ifade edip mesajı adrese postalıyor. Fazla uzatmayalım videoda detaylar mevcut.