Hoşgeldiniz!

İlker Başbuğ

İlker Başbuğ'dan Ahmet Hakan'a Askerlik Sorusu 00:56
İlker Başbuğ'dan Ahmet Hakan'a Askerlik Sorusu 18.074 izlenme - 2 yıl önce Ahmet Hakan'ı İlker Başbuğ'un tek soruyla susturduğu o an...
İlker Başbuğ : Bunları Yapan Türk Asker Değil Terörist 06:09
İlker Başbuğ : Bunları Yapan Türk Asker Değil Terörist 5.748 izlenme - 2 yıl önce Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, darbe girişimine sert tepki göstererek, "Bunları yapan Türk askeri değil, terörist" dedi.
İlker Başbuğ: Fenerbahçe inanılmaz Bir Tarihi Direniş Gösterdi 00:45
İlker Başbuğ: Fenerbahçe inanılmaz Bir Tarihi Direniş Gösterdi 4.110 izlenme - 2 yıl önce Başbuğ, FETÖ’nün 3 Temmuz 2011’de ‘şike’ bahanesiyle Fenerbahçe’yi de hedef aldığını fakat sarı lacivertli camianın başından sonuna kadar onurlu bir duruş sergileyip ayakta kaldığını anlattı.
İlker Başbuğ: Erdoğan Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi (Tarafsız Bölge 1 Ağustos Pazartesi) 04:59
İlker Başbuğ: Erdoğan Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi (Tarafsız Bölge 1 Ağustos Pazartesi) 1.870 izlenme - 2 yıl önce CNN TÜRK'te Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge'ye, FETÖ kumpasına kurban giden en yüksek rütbeli isim, Ergenekon davasında müebbet hapis cezası alan dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ konuk oldu. Başbuğ'un "15 Temmuz'u bir askeri darbe olarak değerlendirmiyorum" ve "Darbe girişimi TSK kaynaklıymış gibi tedavi edilmeye çalışılıyor" sözleri epey dikkat çekti. Başbuğ darbe girişiminin ardından ilk kez canlı yayında CNN TÜRK'te Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtladı. İşte Başbuğ'un açıklamalarından öne çıkanlar: Bunun askeri darbe olarak tanımlanmasına sıcak bakmıyorum. Bu cemaatin kendi unsurlarının silahlı darbesidir. 15 Temmuz bugüne kadar yaşanan darbelerle aynı havuzda değil. 15 Temmuz'u planlayan uygulayan ana iskelet cemaattir. Bu kalkışmaya müdahalede gecikenlerin hepsi cemaatçi olmayabilir.
Arkadaş Gibi Komutan - İlker Başbuğ 03:15
Arkadaş Gibi Komutan - İlker Başbuğ 2.313 izlenme - 3 yıl önce 21 Eylül 2009 tarihinde Org. İlker Başbuğ'un ramazan bayramı dolayısıyla Mardin'de bir karakola yaptığı ziyareti izliyoruz. Askere gidenler iyi bilirler Orgeneral'in ziyareti gibi bir piyango belki kimse yaşamamıştır fakat oradaki erlerin altına kaçırmamalarını sağlayan İlker Başbuğ'un dostça tavrıdır. İşte bugün "bağımsız" türk yargısı tarafından terör örgütü yöneticiliği yapmaktan müebbet hapis cezasına çarptırılmış bir vatan koruyucusunun görüntülerini izleyeceksiniz. Arkadaş gibi bir komutanın...
Anayasa Mahkemesi’nden Flaş ''Başbuğ'' Kararı 00:38
Anayasa Mahkemesi’nden Flaş ''Başbuğ'' Kararı 1.083 izlenme - 4 yıl önce Anayasa Mahkemesi, Başbuğ'un haklarının ihlal edildiğine hükmetti. İşte "İlker Başbuğ" kararı Anayasa Mahkemesi, Ergenekon davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un kişi hürriyeti ve haklarının ihlal edildiğine hükmetti. Anayasa Mahkemesi’nin eski Genelkurmay Başkanı Mehmet İlker Başbuğ hakkındaki dosyaya ilişkin 6 Mart 2014 Perşembe günü saat 09.30’da yapılan mahkeme toplantısında verilen karar sonucu açıklandı. Mahkeme, kararla ilgili şu açıklamayı yaptı: Açıklanan gerekçelerle; A. Başvurucunun, 1. İlk derece yargılamasında devam eden özgürlükten yoksun bırakılma kapsamındaki şikâyetlerinin “süre aşımı” nedeniyle kabul edilemez olduğuna, 2. Mahkûmiyet kararının gerekçesinin yasal süre içinde dava dosyasına konulmaması nedeniyle tahliye talebi hakkında karar verilmemesi şikâyetlerinin kabul edilebilir olduğuna, B. Özgürlükten yoksun bırakmanın hukuki olmadığı iddiasının Mahkemesince etkili bir şekilde incelenmeden reddedilmesi ve mahkûmiyete ilişkin gerekçeli kararın açıklanmamasından dolayı Yargıtay önüne götürülememiş olması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği kapsamında Anayasa’nın 19. maddesinin sekizinci fıkrasının ihlal edildiğine, C. Gereğinin yapılması ve başvurucunun tahliye talebi hakkında karar verilmesi amacıyla karar örneğinin Mahkemesine gönderilmesine, D. Başvurucu tarafından yapılan 206,10 TL başvuru harcı ve 1.500,00 TL vekâlet ücretinden oluşan toplam 1.706,10 TL yargılama giderinin başvurucuya ödenmesine oy birliğiyle karar verildi” Anayasa Mahkemesi’nden flaş "Başbuğ" kararı Anayasa Mahkemesi, Ergenekon davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un kişi hürriyeti ve haklarının ihlal edildiğine hükmetti.
Tarafsız Bölge - 01 Ağustos 2016 00:30
Tarafsız Bölge - 01 Ağustos 2016 726 izlenme - 2 yıl önce FETÖ kumpasına kurban giden en yüksek rütbeli isim, dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ CNN TÜRK’te, 1 Ağustos Pazartesi akşamı saat 21:00’de, Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge’ye, FETÖ kumpasına kurban giden en yüksek rütbeli isim, Ergenekon davasında müebbet hapis cezası alan dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ konuk olacak. Dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ darbe girişiminin ardından ilk kez canlı yayında CNN TÜRK’te Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtlayacak.
İlker Başbuğ: Suriye ordusu sınıra çıkmalıdır 00:52
İlker Başbuğ: Suriye ordusu sınıra çıkmalıdır 56 izlenme - 4 hafta önce Genelkurmay Eski Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Afrin Harekatı'nı CNN TÜRK'te Taha Akyol'un sunduğu Eğrisi Doğrusu programında değerlendirdi. Başbuğ, terör örgütü YPG'nin varlığını sona erdirmek için Ankara'nın Şam yönetimi ile birlikte hareket etmesi gerektiğini savundu.
Şanlı Türk Ordusu 03:38
Şanlı Türk Ordusu 1.952 izlenme - 9 yıl önce türk silahlı kuvvetleri
İlker Başbuğ'un Askerlik Sorusu Ahmet Hakan'ı Zor Duruma Soktu 04:04
İlker Başbuğ'un Askerlik Sorusu Ahmet Hakan'ı Zor Duruma Soktu 425 izlenme - 2 yıl önce CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programına konuk olan 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtladı. Başbuğ konuşma esnasında Ahmet Hakan'a " Siz askerliğinizi nerede yaptınız" sorusunu yöneltince Ahmet Hakan bir an duraksadı ve Başbuğ özür dileyerek açıklamalarına devam etti.
Orgeneral Mehmet İlker Başbuğ'un Tahliye Konuşması 10:38
Orgeneral Mehmet İlker Başbuğ'un Tahliye Konuşması 1.070 izlenme - 4 yıl önce Orgeneral Mehmet İlker Başbuğ'un Tahliye Konuşması 07-03-2014 İlker Başbuğ'un açıklamasından bir kesit; "Bizi 26 ay boyunca nefretle hareket edenler burada tuttu, benim 26 ay hayatımdan çaldılar. ama yüce Türk milleti oynanan oyunu, iddiaların geçerzisliğini ,bir Genelkurmay başkanı ve karargahını terör örgütü ve yuseis olarak suçalamanın doğru olmadığını yüce Türk Milleti kısa zamanda anladı. Ben bugün burada isem, yüce milletimizin bize gösterdiği sevgi sayesinde buradayıum.Yüce Trük milletine derin şükranlarımı sunuyorum.Bugün benim serbest bırakılmam bir başlangıçtır." Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ için tahliye kararı çıktı. İlker Başbuğ saat 20.00'de cezaevinden çıkacak. 26 aydır Ergenekon davasında tutuklu bulunan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ tahliye edildi.Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer'in, Anayasa Mahkemesi'nin müvekkili hakkında verdiği ihlal kararı üzerine yaptığı tahliye talebi, İstanbul Nöbetçi 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından incelendi. İlker Başbuğ saat 20.00'de cezaevinden çıkacak.İlker Başbuğ'un tahliyesine karar veren mahkeme "yurtdışı yasağı" koydu. Kamuyonunun dört gözle beklediği o tahliye kararı geldi, Ergenekon davası hükümlüsü eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a 18. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliye kararı verildi, Kimdir İlker Başbuğ, İlker Başbuğ neden tutuklanmıştı, İlker Başbuğ neden tahliye edildi hepsi Avrupa Gazetede. Orgeneral Mehmet İlker Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 26. Genelkurmay Başkanıdır. O dönem Osmanlı Devleti egemenliği altındaki Manastır kentinden Afyonkarahisar'a gelen bir aileye mensup olan Başbuğ, 1965 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1968 yılında Piyade Okulu'ndan mezun olmuştur. 2002 yılında orgeneralliğe terfi eden İlker Başbuğ 2002-2003 yıllarında Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, 2003-2005 yılları arasında Genelkurmay İkinci Başkanlığı, 2005-2006 yıllarında Birinci Ordu Komutanlığı görevlerini müteakip 2006 yılı atamaları ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanmıştır. Orgeneral İlker Başbuğ, 2008 yılı Yüksek Askerî Şûra kararları ile Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı görevine gelmiştir. 2010 yılı Yüksek Askeri Şura kararları ile Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığından 30 Ağustos 2010 tarihinde geçerli olmak üzere emekli edilmiştir. Yerine Türk Silahlı Kuvvetleri Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner atanmıştır. Başbuğ, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası sahibidir. Bayan Sevil Başbuğ ile evli olan Orgeneral İlker Başbuğ, 2 çocuk babasıdır. İnternet andıcı davası kapsamında 6 Ocak 2012 tarihinde tutuklandı.
İlker Başbuğ - Aktütün Açıklaması (2008) 05:29
İlker Başbuğ - Aktütün Açıklaması (2008) 903 izlenme - 3 yıl önce Bu akşam tahliyesi gerçekleşen Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un, 17 şehidin verildiği Aktütün saldırısının ardından ihmal olduğu söylentilerine karşı suskunluğunu bozarak yaptığı ve basına sert mesajlar olarak yansıyan konuşması sizlerle...
İlker Başbuğ'un Cemaatler Hakkında Konuşması 06:02
İlker Başbuğ'un Cemaatler Hakkında Konuşması 938 izlenme - 3 yıl önce İlker Başbuğ'un Genel Kurmay Başkanı'yken yaptığı konuşmanın bir kısmını dinleyeceğiz.
Orgeneral İlker Başbuğ'un Tahliye Konuşması 10:38
Orgeneral İlker Başbuğ'un Tahliye Konuşması 337 izlenme - 2 yıl önce Orgeneral Mehmet İlker Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 26. Genelkurmay Başkanıdır. O dönem Osmanlı Devleti egemenliği altındaki Manastır kentinden Afyonkarahisar'a gelen bir aileye mensup olan Başbuğ, 1965 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1968 yılında Piyade Okulu'ndan mezun olmuştur. 2002 yılında orgeneralliğe terfi eden İlker Başbuğ 2002-2003 yıllarında Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, 2003-2005 yılları arasında Genelkurmay İkinci Başkanlığı, 2005-2006 yıllarında Birinci Ordu Komutanlığı görevlerini müteakip 2006 yılı atamaları ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanmıştır. Orgeneral İlker Başbuğ, 2008 yılı Yüksek Askerî Şûra kararları ile Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı görevine gelmiştir. 2010 yılı Yüksek Askeri Şura kararları ile Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığından 30 Ağustos 2010 tarihinde geçerli olmak üzere emekli edilmiştir. Yerine Türk Silahlı Kuvvetleri Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner atanmıştır. Başbuğ, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası sahibidir. Bayan Sevil Başbuğ ile evli olan Orgeneral İlker Başbuğ, 2 çocuk babasıdır. İnternet andıcı davası kapsamında 6 Ocak 2012 tarihinde tutuklandı.
Metin Feyzioğlu Yancılığı 00:52
Metin Feyzioğlu Yancılığı 623 izlenme - 3 yıl önce İlker Başbuğ sonunda tahliye edildi, tahliye esnasında eminim çoğumuz konuşmasını tvlerden dinledik, kah sevindik kah heyecanlandık vs. lakin bu konuşma boyunca metin feyzioğlu'nun yancılığı gölgede kaldı kanaatindeyim. yaa sayın feyzioğlu tamam iyi hoş da sayın başbuğ konuşmuş konuşma da arada bravolarla filan rol de çalmışsın da sonunda adamı zorla öpmek sarılmak ne oluyor? Neyse sonuç olarak geçmiş olsun Sayın İlker Başbuğ umarım tahliyeniz de bir milat olacaktır ülkemiz için...
İlker Başbuğ: Abd'nin Kara Listesine Alındım 01:33
İlker Başbuğ: Abd'nin Kara Listesine Alındım 62 izlenme - 4 ay önce Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına, 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ konuk oldu. Gündemin sıcak gelişmelerinin tartışıldığı programda İlker Başbuğ 2007 yılında söylediği, "Belki Türkiye'nin bulunan şartlarda, tek başına Irak'taki gelişmelere yön verebilecek güce sahip olmadığı söylenebilir. Ancak Türkiye'nin gelişmeleri engelleyebilecek, maliyetlerini artırabilecek bir güce sahip olduğunu da görmelisiniz." sözünden sonra ABD'nin kara listesine alındığını söyledi.
İlker Başbuğ: Atatürk İçkiyi İlaç Olarak İçerdi 03:24
İlker Başbuğ: Atatürk İçkiyi İlaç Olarak İçerdi 426 izlenme - 3 yıl önce Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, “Atatürk içkiyi zihnini dinlendiren bir ilaç olarak görüyor” dedi. Kitabından Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı döneminde sekreterliğini yapan Hasan Ziya Soyak'ın hatıratlarına da yer veren Başbuğ, Atatürk'ün "Ne yapayım ki içkimi içmeye mecburum. Kafam çok ama beni mustarip edecek kadar çok ve hızlı çalışıyor. Vakit vakit onu uyuşturup dinlendirme ihtiyacı duyuyorum" sözlerini aktardı. Başbuğ, "Atatürk’ün kesinlikle bir diktatör olmadığını, Türkiye’nin geleceğini kadınların belirleyeceğine inandığını" söyledi. İlker Başbuğ, Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu “Çalar Saat” programına katıldı. 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla katıldığı programda Atatürk’le ilgili görüşlerini anlatan Başbuğ, özetle şunları söyledi: Neden bugün zafer bayramını kutluyoruz? “Büyük Taarruz 26 Ağustos sabahı topçu ateşiyle başlıyor. 26 Ağustos tarihi önemli. Çünkü geçmişe baktığımızda Atatürk’ün Büyük Taarruza karar verdiği zaman haziran ayıydı. Bu kararı kendisinden başka İsmet İnönü, Fevzi Çakmak ve Kazım Paşa. Neden 26 Ağustos? 26 Ağustos’un iki konuyla ilgisi var. Bir yıl önce 26 Ağustos 1921’de Sakarya Meydan Muhaberesi yaşandı. O kadar kritik ki bizzat cepheye gidip geriye çekilmenin engellenmesini istiyor. Sakarya taarruzu durdurulmasa Türkiye’nin kaderi değişecekti. İkincisi de 26 Ağustos aynı zamanda Malazgirt’in tarihi. 26 Ağustos Türkiye tarihi için önemli bir gün.” Büyük Taarruz için neden 1 yıl bekledi? “4 Mart 1922’de Atatürk Meclis’te bir konuşma yapıyor: Taarruz yarım hazırlıklı olmaz, yarım hazırlıkla olmaz. Ben taarruz kararına varabilmem için 3 vasıtaya ihtiyacım var der. 1-Türk milletinin düşmanın Anadolu’dan sökülmesi için kararlılığını görmem lazım. 2-Sizin, Meclis’in bu konuda kararlı mı, bunu görmem gerek. 3-Orduyu göreceğim. Atatürk, ‘Millet ve meclis esas olarak iç cephedir. Aslında ordu görünendir. Bu cephe kırılabilir, yenilgilere uğrayabilir; bu önemli değil. Ama iç cephe çökerse, o millet çöker’ der. O yüzden ‘ben bu 3 cepheyi görmem gerek’ der. Büyük Taarruzda iki ordu var. Güneyde 2. Ordu, kuzeyde 1. Ordu. Ve Atatürk 1. Ordu’nun başına geçer. Bunun sonucunda da İsmet İnönü bu savaşa Başkomutanlık Meydan Savaşı der. Atatürk de Büyük Taarruza “Rum sındığı” savaşı diyor. ‘Sındık’ aslında ‘kırmak’, ‘yenmek’ anlamına geliyor. Yunan ordusunun Büyük Taarruz’da kaybı 73 bin, Türk ordusunun zaafı ise 14 bin. Bunun içinde şehit de, yaralı da var. Bu Dumlupınar’da 30 Ağustos’ta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının temelini oluşturuyor. Atatürk savaşmayı en son çare olarak gören bir komutan. Öncelikle barış yoluyla çözüm aramakta, ancak bir yol bulunamadığında savaşmayı göze alan bir komutan. Atatürk kendi askeri için ‘cepheden kaçan askeri ilk komutanı idam eder’ diye emir veren, ama bir askerin ölümüne de çok üzülen bir asker, komutan.” Atatürk’ü tam anlayabildik mi? “Ben tamamen anladığımız kanaatimizde değilim. Bunun birinci sebebi eğitim sebebi. Bizim dönemimize gidin, hatırlayın. Eğitim sistemimiz ezber üzerine, bu doğru bir sistem değil. Olaylar arasındaki sebep sonuç ilişkisi öğretilmeli. Atatürk’ün biz insani boyutunu yeterli derece anlamıyoruz. Atatürk’e insanüstü bir durum vermek son derece yanlış. Atatürk yalnızlığı ve özgürlüğü tercih ediyor.” Atatürk ilkokulu bitirmedi mi? İlker Başbuğ, Atatürk’ün babasının vefatının ardından ilkokulu bitirmeden okuldan ayrıldığını, daha sonra dayısının çiftliğine yerleştiğini söyledi. Atatürk’ün okuma isteğinden dolayısıyla sınavlara girerek Askeri İdadi’yi kazandığını söyleyen Başbuğ, Atatürk’ün ilkokulu bitirmediğini dile getirdi. Alkol zaafı var mıydı? “Atatürk’ün sekreteri Hasan Ziya Soyak hatıratında der ki, ‘Günde 10-15 kahve içerdi ve çok fazla sigara içerdi, 3 pakete yakın’ diyor. ‘Gündüz vakti hiç içki içmezdi. Geceleyin yemekle beraber içerdi, ama hiçbir zaman kontrolü kaybedecek kadar içmezdi. Az içerdi.’ Soyak bir gün Atatürk’e diyor ki, ‘Keşke şu içkiyi içmeseniz.’ Atatürk’ün cevabı çok ilginç: ‘Ya haklısın. Bunları ben de bilmez değilim. Ne yapayım ki içkimi içmeye mecburum. Kafam çok ama beni mustarip edecek kadar çok ve hızlı çalışıyor. Vakit vakit onu uyuşturup dinlendirme ihtiyacı duyuyorum.’ Atatürk içkiyi zihnini dinlendiren bir ilaç olarak görüyor. Daha sonra Soyak’a ‘Doğru söylüyorsun çocuk, azaltmaya çalışacağım’ diyor.” ‘Kurtuluş Savaşı’nda güç dengesini kurdu’ “Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nda hem siyasi, hem de askeri olarak denge stratejisi işledi. Düşmanlarıyla ittifak yaparak güç dengesini kurdu. Güç dengesini Atatürk Kurtuluş Savaşı’nda uyguluyor. Kurtuluş Savaşı dediğimiz zaman Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak ve Kazım Karabekir’i unutmamak lazım. Rusya ve Fransa ile ittifak yapıldı. Öncelikle diğer bölgeler halledildikten sonra, Rusya ve Fransa ile mücadele edildi.” Diktatör tartışması “Gerçekçi, güç dengesini ustalıkla kullanan, çelik irade sahibi, karizmatik bir liderdi. Diktatör kesinlikle değildi. Bir örnekle anlatayım: 1924 Anayasası hazırlanıyor. Kurtuluş Savaşı’nın başkomutanı, anayasada 3 şey istiyor: 1-Cumhurbaşkanı’na Meclis’i dağıtma ve seçimleri yenileme yetkisi, 2- Veto yetkisi ve 3-Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’nin kendisine bağlanmasını istiyor. Reddediliyor. Atatürk kendi dönemi için değil, kendinden sonra gelecek dönemin oluşması için çalışıyor.” Hayal kırıklığı “Atatürk’ün en büyük hayal kırıklığı, ikinci bir siyasi partinin kurulup hayatını devam ettirememesidir. Eğer Atatürk sağ kalsaydı, Türkiye 2. partinin kurulma olayı 1946’dan daha önce olurdu.” 'Kadınlar toplumun temeli' “‘Bir milletin felaket içinde olması tehlikesi, toplumsal ve ahlaki hastalık sonunda olur’ diyor Atatürk. Tedavi ilim ve fendir. Eğitimle olacak. Eğitim evde, anneyle başlıyor. Atatürk’ün kadının üzerinde durmasının bir sebebi de bu. Evde alacağı eğitimi çok önemsiyor. Ayrıca kadının erkekler gibi eğitim almasını, kamusal alanda olmasını istiyor. Erkeklerde kadınlardaki duyarlılığı göremiyorum. Kadınlar dolayısıyla Türkiye gençliğinden ümitliyim. Türk kadınlarından ümitliyim.” Atatürk ve din tartışması “Atatürk ‘Bizim dinimiz İslam dini. En makul, en son dindir’ der. Atatürk’e dinsizdi denilebilir mi? ‘Mensubu olduğumuz İslam dindarlığını siyaset aracı olmaktan kurtarıp, yükseltmeliyiz’ diyerek dinle siyaseti ayırıp, dini yüceltmek istiyor. Atatürk dini geçerli bir kurum olarak kabul ediyor, dini Allah ile kullar arasındaki bir aracı olarak görüyor. Din siyasi ve kişisel amaçlar için kullanılmasını istemiyor.” Film projeleri “Mustafa Kemal ve Atatürk kitaplarından hazırlanacak bir filmin yapılması beni en mutlu kılacak olaylardan biridir” diyen Başbuğ, çekilecek bir filmin şu sahneyle başlamasını hayal ettiğin açıkladı: “Atatürk Samsun’a çıkmadan önce Fethi Okyar’ı ziyaret gidecek. Üniformasını giyerek karakola gidiyor, tutuklanma pahasına. Orada ordudan ayrılmış bir albay daha sonra polis müdürü olmuş, onunla karşılaşıyor. Diyor ki, ‘Paşam duydum ki Anadolu’ya gideceksiniz. Ben dahil, kimleri istiyorsanız gelip emrinize girmeye hazırım’ diyor. Atatürk bu sözler için ‘Başarımın ilk müjdesi oldu’ diyor.” Asker-siyaset ilişkisi “Atatürk, meşrutiyet öncesi özgürlük peşindedir. Harp Okulu'nda yönetimin iyi olmadığını, meşrutiyetin ordu vasıtasıyla geleceğini düşünüyor. Meşrutiyetin gerçekleştiği zaman, subaylar siyaset içerisinde, ordu siyasete karışıyor diye ordunun siyasetten uzak durmasını istiyor. Ordunun asli göreviyle uğraşmasını istiyor.” 'Türk ordusunda büyük haksızlık yapıldı' “Son yıllarda Türk ordusuna büyük bir haksızlık yapıldı. Orduya yapılan bu haksızlık TBMM’nin atacağı adımlarla ve Türk halkının büyük desteğiyle aşılabilir. Ben bu haksızlıkların giderileceğin inanıyorum.”
İlker Başbuğ: İdlib, El Bab'dan daha zor 01:14
İlker Başbuğ: İdlib, El Bab'dan daha zor 60 izlenme - 4 ay önce Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına, 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ konuk oldu. Türkiye'nin Rusya ile birlikte gerçekleştirdiği İdlib operasyonunun konuşulduğu programda Başbuğ önemli uyarılarda bulundu. Başbuğ, İdlib operasyonunun El Bab'a yapılan operasyondan daha zor olacağını söyledi.
İlker Başbuğ Atatürk'ün Neden İçki İçtiğini Açıkladı 03:49
İlker Başbuğ Atatürk'ün Neden İçki İçtiğini Açıkladı 494 izlenme - 3 yıl önce Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, “Atatürk içkiyi zihnini dinlendiren bir ilaç olarak görüyor” dedi.
İlker Başbuğ: 'Fenerbahçe tarihi bir direniş gösterdi.' 00:31
İlker Başbuğ: 'Fenerbahçe tarihi bir direniş gösterdi.' 178 izlenme - 2 yıl önce NN TÜRK'te Ahmet Hakan'ın konuğu olan 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, FETÖ ile ilgili çok çarpıcı bilgiler verdi. Başbuğ, cemaatin 2011'de Fenerbahçe'ye operasyon yaptığını belirterek, "Önce Fenerbahçe'ye şike davası açıldı. Bu süreçte dik duran gerçek mücadale yapan her boyutuyla ama başkanından son taraftarına kadar Fenerbahçe inanılmaz tarihi bir direniş, birlik ve beraberlik gösterdi. Bunu her zaman ifade ederim" dedi.
26. Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ Tahliye Oldu 10:02
26. Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ Tahliye Oldu 308 izlenme - 4 yıl önce Mehmet İlker Başbuğ (d. 29 Nisan 1943, Afyonkarahisar), Türk orgeneral. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 26. Genelkurmay Başkanı'dır. 5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında darbeye teşebbüs ve terör örgütü yöneticiliğinden müebbet hapis cezasına çarptırıldı ve 07 Mart 2014'te İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi, İlker Başbuğ'a "özgürlükten yoksun bırakmanın hukuki olmadığı iddiasının, yerel mahkemece etkili bir şekilde incelenmeden reddedilmesi ve mahkumiyete ilişkin gerekçeli kararın açıklanmaması" gerekçe göstererek tahliye kararı almıştır. Balkan Savaşı'ndan sonra Makedonya'nın Manastır kentinden Türkiye'ye göç eden, kökleri Karaman'a dayanan Türkmen bir ailenin mensubu olan Orgeneral İlker Başbuğ, 29 Nisan 1943'te Afyonkarahisar'da dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini Afyon 27 Ağustos İlkokulu'nda ortaokul eğitimini Afyon Lisesi'nde ve lise eğitimini Kuleli Askeri Lisesi'nde tamamlamıştır. Osmanlı Devleti egemenliği altındaki Manastır kentinden Afyonkarahisar'a gelen bir aileye mensup olan Başbuğ, 1965 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1968 yılında Piyade Okulu'ndan mezun olmuştur. 2002 yılında orgeneralliğe terfi eden İlker Başbuğ 2002-2003 yıllarında Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, 2003-2005 yılları arasında Genelkurmay İkinci Başkanlığı, 2005-2006 yıllarında Birinci Ordu Komutanlığı görevlerini müteakip 2006 yılı atamaları ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanmıştır. Orgeneral İlker Başbuğ, 2008 yılı Yüksek Askerî Şûra kararları ile Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı görevine gelmiştir. 2010 yılı Yüksek Askeri Şura kararları ile Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığından 30 Ağustos 2010 tarihinde geçerli olmak üzere emekli edilmiştir. Yerine Türk Silahlı Kuvvetleri Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner atanmıştır. Başbuğ, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası sahibidir. Bayan Sevil Başbuğ ile evli olan Orgeneral İlker Başbuğ, 2 çocuk babasıdır. İnternet andıcı davası kapsamında 6 Ocak 2012 tarihinde tutuklandı, 07.03.2014 tarihinde tahliye oldu...
İlker Başbuğ Serbest Bırakılınca Yaptığı Açıklama 10:02
İlker Başbuğ Serbest Bırakılınca Yaptığı Açıklama 303 izlenme - 4 yıl önce İşte Başbuğ’un açıklamasından satır başları: Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. 6 Ocak 2012 günü hatırlarsınız şöyle demiştim: 26. Genelkurmay başkanı terör örgütü kurmak ve yönetmekle tutuklandı. Takdir yüce Türk milletine aittir. Aradan tam 2 sene 2 ay, 26 ay geçti toplam. Bizi bu cezaevinde 26 ay nefret ve intikam duygularıyla hareket edenler burada tuttu. Benim 26 ay hayatımdan çaldılar. Benim 26 ay hürriyetimden yoksun bıraktılar. Ama 6 Ocak 2012 günü söylediğim gibi yüce Türk milleti oynanan oyunu iddiaların geçersizliğini bir Genelkurmay başkanını ve karargahını terör örgütü karargahınve terör örgütü olarak suçlamanın kabul edilmez bir durum olduğunu bizlerin darbecilikle hiçbir alakamız olmadığını yüce Türk milleti kısa sürede anladı. İşte ben bugün buradaysam yüce milletimin bize gösterdiği sevgi ver bizlere verdiği destek sayesinde buradayım. Bu nedenle her şeyden önce burada huzurunuzda yüce Türk milletine en derin şükranlarımı sunuyorum. Bugün benim serbest bırakılmam bir başlangıçtır. Bütün kalbimle ve yüreğimle inanıyorum ki Silivri’de Hasdal’da Sincan’da Maltepe’de benim gibi suçsuz bulunan arkadaşlarım da en kısa zamanda en kısa sürede hürriyetlerine kavuşacaklardır. Bu gerçekleşmez ise bugün benim serbest kalmam hürriyetimi kazanmamın hiçbir önemi olmaz. Çünkü ben ne kadar suçsuz ise geride bıraktığım Tuncer Kılıç paşa, Bilgin Balanlı paşa Hasan Iğsız Paşa… Diğer tarafta Tuncay Özkan ve Doğu Perincek de suçsuzdur. Bugün benim serbest bırakılmam da kullanılan gerekçeler hepsi için de geçerlidir. Dolayısıyla onlarında en kısa zamanda bu zindalarda tutusak tutulan ve son günlerin deyimiyle kumpaslarla tutsak tutulanlar en kısa zamanda hürriyetlerine kavuşacaklardır. Bunu kimse durduramaz. “BÜTÜN BUNLARA RAĞMEN İÇİMDE NEFRET VE İNTİKAM DUYGULARINI TAŞIMIYORUM” Bu da tarihin garip bir cilvesi mi 26. Genelkurmay başkanı 26 ay. Cezaevi ne demek acı, ıstırap, çile çekmek. Ama samimiyetimle söylüyorum ki bütün bunlara rağmen içimde nefret ve intikam duygularını taşımıyorum. Çünkü inanıyorum ki nefret ve intikam duyguları taşıyanlar kendilerini de felakete sürüklerler. Nefreti sevgi alt eder. Biz öyle yetiştik. İçimiz sevgi dolu. Benim ve bütün arkadaşlarımın yürekleri ve elleri tertemiz. Bunu için bütün arkadaşlarımın adına şunu ifade ediyorum. Bizim tek bir isteğimiz var adalet. Ve bu adaletin gerçekleşmesinin elbette takipçisi olacağız. Adalet deyince ne demek istiyorum. Ümraniye’de bulunan birkaç el bombasından hareket ederken sanal bir Ergenekon terör örgütü yaratma projesini kimler planlayıp uygulamıştır. Eğer Türkiye Cumhuriyet, tekrar bir hukuk devleti olmak istiyorsa bu sorunu cevabı bulunmalıdır. Ve bu projeyi yapanlar adil yargılamayla mahkeme karşısına çıkartılmalıdır. Danıştay cinayetini sanal Ergenekon terör örgütüyle birleştirmek projesi kimlere aittir? Bunlar da ortaya dökülmeli hesap sorulmalıdır adil şekilde. Eğer Türkiye gerçekten hukuk devleti olmak istyorsa teğmen Mehmet Ali Çebi’e kumpas kuranlar belli. Bu kumpası kuranlar mutlaka cezalandırılmalıdır. Hanefi avcı daha ne kadar içeride tutulacaktır. Buna birisi cevap versin. İnsafsızlıktır ayıptır. Bunu kimler istemektedir. Yeter artık. Değerli sınıf arkadaşım Hurşit Tolon Paşa bildiğiniz gibi sadece bir gizli tanığın ifadesine dayandırılarak menfur zirve cinayetiyle ilişkilendirmetyi planlayan uygulayan kimdir. Ne garip bir tesadüftür ki bu gizli tanık da aynen Tuncay Güney’e benzemektedir. bu gizli tanıuk kimdir silşahlı kyuvvetlerden atılmış biridir. Bu da hıristiyan olup papaz olur. Bu akdar mı tesadüf olur. Kimler oynamaktadır bu oyunu. Eğer Türkiye tekrar huku devleti olmak için adım atmak istiyorsa bunu da cevabının verilmesi lazımdır. Balyoz davasında 51 numralı hgarddiskin tübitak dışında bir kurum tarafından incelenmesi için yırtılınmıştır adeta. Kimler bunun arkasında. Ve işin en vahimi. Bugün, çeşitli arkadaşlarımız Muzaffer Tekin, Kemal Alemdaroğlu, Levent, DFoğan temel, Serdar Öztürk. Bunlar hastadırlar. Morale ihtiyaçları vardır. Ama bu hakimlerde vicdan yok. kim ne derse desin. Ben bunların vicdan taşıdığını düşünümotyurm Morale en fazla ihtiyaç duydukalrı zamanda tuutkluuğa nasıl devam edilir. Vicdan yok be adamlar siz de Allah korkusu da mı yok. Bugün dün elbette Türkişye Cumhuriyeti devletinde önemli bir oaly yaşanmıştır. Dün çıakrılan kanuna bu ÖYM’le bir çukura gömülmüştür. O çukurdan ansılş çıkacaklar bilmiyorum. ÖYM’lerin bu çukura gömülmesi tüğrkişye’nin demoraksi yolunda bir adım işleri gitmesinde büyük bir katkı olmuştur. Türkiye Cumhuriyet, devleti cumhuriyet tarihini,n en kritik dönemlerinden birini yaşamaktadır. Özellikle yargı alanında bütünüyle tümünü suçlayamayız ayakta kalan bir tek kureum vardır Anayasa Mahkemesi. Bu süreçte Anyasa Mahkemsi’nin tarihi bir sorumluluk yüğklendiğinin bilincindeyim Umuyorum ve inanıyorum ki AYM bugüne akadr almış olduğu doğru kararlarla tarihe not düşen durmunu önümüzdeki zor dönemde de başarıyla sürdürekek Türkiey’nin bir an önce demokrasiye dönemsinde önemli bir rol oynayacaktır. İçinden geçtiğimiz zor dönemde bütün milletimniz bizimle acıları paylaştı. Ailelerimiiz bizimleydi. Ama bunu yanıdna TBB Başkanı solumda avukatım. Avukat kızlarımız. Onların bu süreçte bizlere sağladığı katkı için burada bütün Türk milletinin hzuzurnda sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Biz tek bir şey istiyoruz adalet istiyoruz. Ve bu adaletin gerçekleşmesi için görev başında nasıl mücadele ettiysem sışarıda bulunduğum sürede de devame deceğim.
İlker Başbuğ Tahliye Sonrası Çok Sert Konuştu 14:02
İlker Başbuğ Tahliye Sonrası Çok Sert Konuştu 205 izlenme - 4 yıl önce Terör örgütü kurma ve yönetme suçundan tutuklanan eski Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ tahliye edildi. Başbuğ'un tahliye sonrası ilk açıkmalaları yaptı.
İlker Başbuğ: 15 Temmuz’u Bir Askeri Darbe Olarak Değerlendirmiyorum 07:32
İlker Başbuğ: 15 Temmuz’u Bir Askeri Darbe Olarak Değerlendirmiyorum 129 izlenme - 2 yıl önce CNN TÜRK’te Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan’ın programına konuk olan 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, “15 Temmuz’u bir askeri darbe olarak değerlendirmiyorum” dedi.
İlker Başbuğ'dan Ahmet Hakan'a: Askerliği Nerede Yaptınız? 00:56
İlker Başbuğ'dan Ahmet Hakan'a: Askerliği Nerede Yaptınız? 116 izlenme - 2 yıl önce İlker Başbuğ'un canlı yayında "askerliği nerede yaptınız" sorusu, Ahmet Hakan'ı zor duruma soktu.
İlker Başbuğ tahliye oldu, eyleme koştu 01:52
İlker Başbuğ tahliye oldu, eyleme koştu 181 izlenme - 4 yıl önce İlker Başbuğ tahliye oldu, eyleme koştu
İlker Başbuğ'a Tahliye Kararı 03:57
İlker Başbuğ'a Tahliye Kararı 223 izlenme - 4 yıl önce İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nin hak ve hürriyet ihlali olduğu yönündeki kararına uydu ve eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tahliyesine karar verdi. Karar, oybirliğiyle alındı. İlker Başbuğ'un önümüzdeki saatlerde Silivri Cezaevi'nden çıkması bekleniyor. Başbuğ, 6 Ocak 2012 tarihinde tutuklanarak cezaevine gönderilmişti, yaklaşık 23 aydır cezaevindeydi. BAŞBUĞ'UN TAHLİYE KARARININ GEREKÇESİ Başbuğ'un tahliye kararının gerekçesinde 'sabit ikamet sahibi oluşu, sosyal durumu, tutuklu kaldığı süre, delillerin toplanıp davanın karara bağlanmış bulunması, tedbir niteliğindeki tutuklamadan beklenen gayenin elde edilmiş olması' deniyor.
İlker Başbuğ: Bunları Yapan Türk Askeri Değil Terörist 06:09
İlker Başbuğ: Bunları Yapan Türk Askeri Değil Terörist 82 izlenme - 2 yıl önce Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, darbe girişimine sert tepki göstererek, "Bunları yapan Türk askeri değil, terörist" dedi.
İlker Başbuğ: 15 Temmuz Darbe Değil  (Tarafsız Bölge 1 Ağustos Pazartesi) 03:26
İlker Başbuğ: 15 Temmuz Darbe Değil (Tarafsız Bölge 1 Ağustos Pazartesi) 66 izlenme - 2 yıl önce Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'dan şok 'darbe' açıklaması. İlker Başbuğ: "15 Temmuz'u askeri darbe olarak değerlendirmiyorum"Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, 15 Temmuz kalkışmasını askeri darbe olarak değerlendirmediğini söyledi. " http://www.tevhidigundem.org/ilker-ba...
İlker Başbuğ'dan Abd Açıklaması: Protesto Ediyorum 02:31
İlker Başbuğ'dan Abd Açıklaması: Protesto Ediyorum 37 izlenme - 4 ay önce Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına, 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ konuk oldu. ABD ile yaşanan vize krizinin tartışıldığı programda Başbuğ canlı yayında bir açıklamada bulundu. Başbuğ, Türk-Amerikan Kültürü Dayanışma Topluluğu'nun düzenlediği 29 Ekim tarihinde ABD'de yapılacak olan kutlamalara katılmayacağını söyledi ve "Bu yapılan işi protesto ediyorum." açıklamasında bulundu.