Hoşgeldiniz!

işitme kaybı

İlk Kez Duyan Bebeklerin Duygulandıran Tepkileri 05:42
İlk Kez Duyan Bebeklerin Duygulandıran Tepkileri 2.965 izlenme - 3 yıl önce Kulağında ciddi işitme kaybı bulunan bebeklerin işitme cihazı takılınca ya da ameliyat sonrası duyduğu ilk sesler ile birlikte verdiği tepkiler duygusal anlar yaşatıyor.
Hangi hastalıklar işitme kaybına neden olur? 01:03
Hangi hastalıklar işitme kaybına neden olur? 81 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Ümraniye Polikliniği Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı, Op. Dr. Murat Ünlü işitme kaybına neden olan hastalıklar hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi tIP Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniğinde ;Miringoplasti - timpanoplasti (kulak zarı tamiri ve kronik orta kulak iltihabı cerrahisi), Stapedektomi (kulak kireçlenmesi cerrahisi), Septoplasti (burun kıkırdak eğriliği cerrahisi), Radyofrekansla burun eti cerrahisi, Endoskopik sinüs cerrahisi (sahver ve balon sinoplasti), Endoskopik gözyaşı kesesi cerrahisi, Horlama ve uyku apnesinin tanısı (uyku testi) ve cerrahi tedavisi, Bademcik ve genizeti ameliyatları, Ses teli cerrahisi (polip, nodül), Burun estetiği, Kepçe kulak cerrahisi (otoplasti), Ses estetiği cerrahisi, Tükürük bezi tümörlerinin cerrahisi, Dil, dudak ve ağız içi cerrahisi, Gırtlak kanseri cerrahisi, Boyun tümörleri cerrahisinin ve hastalıklarının tedavileri yapılmaktadır. İşitme kaybı tabi ki bu geniş bir konu. Dış kulak yolundan tutundan işte o zar yapısı orta kulak iç kulak bunları ayrı ayrı irdelemek gerekir geniş bir konu. Basitçe söylemek gerekirse dış kulak yolunu kapatan hastalıklar bunun başında dış kulak yolunun iltihapları, ödemleri, kulak kirleri iletim tipi kayıpları oluşturur. Bunlar yine zardaki delikler, zardaki kireçlenmeler ve orta kulaktaki kemikçik yapılardaki kireçlenmeler, yenmeler, erimeler orta kulağı kaplayan iltihaplar, yumuşak doku ve kolestadum dediğimiz hastalıklar bunların hepsi iletim tipi kayıplardır. Bu orta kulaktan sonra aslında iç kulakla ilgili iç kulaktan beyne ulaştıran sinirlerden itibaren başlayan kayıplara da biz sensörler yani sinirsel iç kulak tipi işitme kayıpları diyebiliriz. Bir başlık altında tabi bunları üçe ayırabiliriz. Bunların teşhis ve tedavi yöntemleri birbirinden farklıdır.
Kulağa kaçan su hangi yöntemlerle çıkarılabilir? 02:12
Kulağa kaçan su hangi yöntemlerle çıkarılabilir? 102 izlenme - 3 yıl önce Kulağa kaçan su, dış kulaktaki kiri şişirip işitme kaybına sebep olduysa öncelikle dış kulak yolunun temizlenmesi gerekir. Eğer bu işlemi yapabilecek bir hekim yoksa sirke-alkol formülü uygulanabilir. Bu uygulama için yarısı sirke yarısı saf alkolden oluşan bir karışım, kulağa damlatılır. Alkol, suyun uçmasını sağlar. Sirke ise bakterileri öldürür. Bu formül, koruyucu nitelik de taşır. "Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için >www.izlesene.com/mplay< kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler..."
İşitme Kaybı 04:06
İşitme Kaybı 139 izlenme - 4 yıl önce İşitme Kaybı
 Prof. Dr. Ahmet Özdoğan - Çocuklarda işitme kaybı 02:21
Prof. Dr. Ahmet Özdoğan - Çocuklarda işitme kaybı 20 izlenme - 2 yıl önce Çocukların gelişiminde işitme çok önemli bir yere sahiptir. İşitme ile çocuk; sesleri tanımayı, sesleri taklit etmeyi öğrenir ve böylece dil gelişimini sağlar. İşitme, ayrıca çocuğun tehlike uyarılarını alabilmesini, iletişim kurmasını, sosyal becerilerini geliştirmesini ve kendisini yönlendirmesini sağlar. İşitmenin, sadece beş duyudan biri olduğu düşünülmemeli, çocukların kişilik ve davranışlarının gelişiminde çok önemli bir role sahip olduğu unutulmamalıdır. İnsan fetüsü, gebeliğin 20 haftasından itibaren temel işitme yeteneğine sahiptir. Gebeliğin kalan süresi boyunca işitme gelişir ve olgunlaşır. Fetüs dışarıdan gelen sesleri duyabilir. Düşük frekanslı seslerin duyulması yüksek frekanslı seslere göre çok daha kolaydır. Prof.Dr. Ahmet Özdoğan Kulak - Burun-Boğaz ve Baş - Boyun Cerrahisi Adres:Abide - i Hürriyet Cad. Sevim Apt. No:147 Kat:4 D:9 Şişli / İstanbul Telefon: +90 212 234 09 34 web: www.ozdogansaglik.com