Hoşgeldiniz!

izmir bilir ya

Enbe Orkestrası & Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya 03:21
Enbe Orkestrası & Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya 23.694 izlenme - 4 yıl önce Enbe Orkestrası & Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya Şarkı Sözleri (lyrics): içimdeki hüzün yüzüme oturmasa da, bu acı beni yerden yere savurmasa da, gözümden başka bir yerden okunmasa da, kim demiş mutlu olduğumu, yandım.. askın ölür ya, duan tutmaz ya, duyan olmaz ya, bende kül oldum yandım.. sevgin ölür ya, duan tutmaz ya, rüyan olmaz ya, bende kül oldum yandım.. askın ölür ya, duan tutmaz ya, duyan olmaz ya, bende kül oldum yandım.. izmir bilir ya, fallar çıkmaz yaa.. kimse bilmez yaa, bende kül oldum yandım..
Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya 03:33
Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya 13.207 izlenme - 4 yıl önce Enbe Orkestrası (2007) - DOĞAN MÜZİK YAPIM Şarkı Sözü: içimdeki hüzün yüzüme oturmasa da, bu acı beni yerden yere savurmasa da, gözümden başka bir yerden okunmasa da, kim demiş mutlu olduğumu, yandım.. askın ölür ya, duan tutmaz ya, duyan olmaz ya, bende kül oldum yandım.. sevgin ölür ya, duan tutmaz ya, rüyan olmaz ya, bende kül oldum yandım.. askın ölür ya, duan tutmaz ya, duyan olmaz ya, bende kül oldum yandım.. izmir bilir ya, fallar çıkmaz yaa.. kimse bilmez yaa, bende kül oldum yandım..
Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya 03:32
Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya 3.531 izlenme - 9 yıl önce
Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya 03:33
Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya 2.437 izlenme - 6 yıl önce
Aslı Güngör 03:52
Aslı Güngör 3.894 izlenme - 10 yıl önce aslı güngör un mutiş kılıbının tim 45 e göre uyarlaması
Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya 03:33
Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya 1.252 izlenme - 5 yıl önce Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya - Enbe Orkestrası - Türkçe Pop
İzmir Bilir Ya 03:28
İzmir Bilir Ya 1.334 izlenme - 9 yıl önce axi--genc@windowslive.com
İzmir Bilir Ya 03:28
İzmir Bilir Ya 737 izlenme - 9 yıl önce 06 - İzmir bilir ya
Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya 03:33
Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya 546 izlenme - 4 yıl önce Albüm: Enbe Orkestrası lbüm Yılı:2007 imse bilmez yaa, bende kül oldum yandım..
Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya 03:33
Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya 686 izlenme - 6 yıl önce Enbe Orkestrası (2007) - DOĞAN MÜZİK YAPIM
Aslı Güngör & İzmir Bilir Ya 01 02 2010 Merdin 03:29
Aslı Güngör & İzmir Bilir Ya 01 02 2010 Merdin 1.135 izlenme - 8 yıl önce
Asli Güngör - İzmir Bilir Ya 03:33
Asli Güngör - İzmir Bilir Ya 39 izlenme - 10 ay önce
Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya....amatör Çalışma (Di Ar) 03:30
Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya....amatör Çalışma (Di Ar) 51 izlenme - 2 yıl önce Aslı Güngör - İzmir Bilir ya....Amatör Çalışma (Di Ar) Dilden dile dolaşan efsanelere göre İzmir kentine ismini bir Amazon Kraliçesi vermiştir.Smyrna,Zmirni,Esmira,Yezmirr,Samornia vs. olarak isimlendirilen kent,sonununda Türkler tarafından İzmir olarak benimsendi. Önce efsanelere göz atalım..Milattan önceki yıllarında Anadolu,büyük Hitit Uygarlığının egemenliğine sahne oldu. İşte söylentilere göre, tarihe geçen efsanevi İzmir kentinin, ismini M.Ö.15.Yüzyılda Doğu Karadeniz'in The Miskyra kenti çevresinden kalkıp gelen Hititlerin kadın savaşçı papazlardan aldığı iddia edilir. Tarihin ilk yazıcıları, bu esrarlı kadınlara "Amazon"ismini takmıştır...(Bu yorum,tamamen efsanelere dayalıdır.) Sağ memeleri kesilmiş, kalkanlı ve mızraklı, sırım gibi vücutlara sahip, adaleli ve yanık yüzlü bu kadınlar, dev gibi atların üzerinde Pagos (Kadifekale)eteklerinden tozu dumana katarak, Meles Çayı kıyılarına ve Halkapınar bağlarına indiler. Uzun saçlı bu kadınların şakaları yoktu ve iyi savaşıyorlardı. Dişi Savaşçılar Yerli halkın bu yeni kavimi kabullenmekten başka çareleri olamazdı. Tarihin Babası Halikarnassos'lu Heredotos, Amazonların Yunan dilindeki "Oiorpato"sözcüğünden kaynaklanan "erkek öldürenler"anlamına geldiğini yazmaktadır. Heredot, Strobon, İkonomos ve Halikarnas Balıkçısı gibi yazarlar, bu kadınların ne yaman dilberler oldukları ve Ege'nin en güzel kentine ismimi verirken, tüm dişiliklerini en dipteki harca karıştırdıkları konusunda hemfikirdirler. İzmir gibi,Efes'in de Amazonlar tarafından isimlendirildiği söylentileri karışmış tarihsel gerçektir. Bir başka söylentiye göre ise, bugünkü İzmir yöresinde yaşamış Elektdi isimli bir kavim, Amazonlarla savaşarak onları yenmişti.Sonra, kralları These, Amazon önderi Smyrna ile evlenmiş ve kente onun adını verdirtti. Böylece, Herakles ve Thesus mito-öykülerinde ismi geçen Amazon Kraliçesi Smyrna, kente ismini vermiş oldu.Smyrna.. İzmir İsmi Bu kelime, çeşitli dillerde aksan farklılaşmalarına uğrayarak benzer biçimlerde kullanılmıştır: "Zmirna,Smirne, Simire,Semire, Lesmire, Lesmirr, Ksimire, Siniros, Mirina, Samorna, Simira, Zmirna, Zimirra, İsmire, Yezmir gibi.." Bütün bu erişilmez kız imgeleriyle yüklü isimler, Hititi, Helen, Roma, Latin, Bizans, Slav, Arap, Hun ve Türk dillerindeki İzmir'di.Eski İyon lehçesi , isimlerin başına"i" belirleme sözcüğü getirilerek, kentin adını"İzmirni" olarak söylemiştir. Bu gün kullanılan İzmir sözcüğü işte bu kökten gelmektedir.
Behzat Gerçekler-Ferhat Göçer-Ajda Pekkan-Aslı Güngör-Atacan Yücel-Ayşen tan - İzmir Bilir Ya 03:32
Behzat Gerçekler-Ferhat Göçer-Ajda Pekkan-Aslı Güngör-Atacan Yücel-Ayşen tan - İzmir Bilir Ya 79 izlenme - 6 yıl önce
Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya 03:32
Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya 43 izlenme - 3 yıl önce Albüm Adı: Enbe Orkestrası Çıkış Tarihi: 20.11.2007 Türkçe Pop Şarkı Sözleri: içimdeki hüzün yüzüme oturmasa da, bu acı beni yerden yere savurmasa da, gözümden başka bir yerden okunmasa da, kim demiş mutlu olduğumu, yandım.. askın ölür ya, duan tutmaz ya, duyan olmaz ya, bende kül oldum yandım.. sevgin ölür ya, duan tutmaz ya, rüyan olmaz ya, bende kül oldum yandım.. askın ölür ya, duan tutmaz ya, duyan olmaz ya, bende kül oldum yandım.. izmir bilir ya, fallar çıkmaz yaa.. kimse bilmez yaa, bende kül oldum yandım..
Hasret 04:28
Hasret 40 izlenme - 9 yıl önce axi--genc@windowslive.com
Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya 03:33
Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya 9 izlenme - 1 yıl önce Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya
Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya 03:33
Aslı Güngör - İzmir Bilir Ya 24 izlenme - 3 yıl önce Albüm Adı: Aslı Güngör Çıkış Tarihi: 16.01.2009 Şarkı Sözleri: içimdeki hüzün yüzüme oturmasa da, bu acı beni yerden yere savurmasa da, gözümden başka bir yerden okunmasa da, kim demiş mutlu olduğumu, yandım.. askın ölür ya, duan tutmaz ya, duyan olmaz ya, bende kül oldum yandım.. sevgin ölür ya, duan tutmaz ya, rüyan olmaz ya, bende kül oldum yandım.. askın ölür ya, duan tutmaz ya, duyan olmaz ya, bende kül oldum yandım.. izmir bilir ya, fallar çıkmaz yaa.. kimse bilmez yaa, bende kül oldum yandım..
Asli Güngör & Enbe  - İzmir Bilir Ya 03:33
Asli Güngör & Enbe - İzmir Bilir Ya 3 izlenme - 10 ay önce 06 İzmir Bilir Ya