Hoşgeldiniz!

Kadılar Videoları

Selda Bağcan  - Ah Yalan Dünya 03:58
Selda Bağcan - Ah Yalan Dünya 1.472 izlenme - 7 ay önce Selda Bağcan'ın sesiyle adete bizi uzak diyarlara götüren bu türkünün hikayesi ise şöyle; Pir Sultan Abdal, Alevi toplumunun bagrından cikan en büyük halk ozanlarindan biridir.Yasami boyunca haksizliklara karsi mücadele etmis, hatta asilacagini bile bile bu tutumundan vazgecmemistir. Siirleri ve direnisci tutumuyla nice kusaklara örnek olmustur. Pir Sultan’in siirleri ve deyisleri hala dilden dile ve agizdan agiza dolasiyor. Bu büyük insanin hayatina bakmakta yarar var. Pir Sultan Abdal’in 1510/14 -1589/90 yillar arasinda yasadigi tahmin ediliyor. Öz adi Haydar olmasina karsi siirlerinde Pir Sultan mahlasini kullanir. Kendisi Sivas’in Yildizeli ilcesinin Circir bucagina bagli Banaz köyünde dünyaya gelmistir. Yirmi yasina bastiginda Seyit Ali Sultan Dede’nin dergahina baglanir ve ikrarini verir. Tam bes yil gece-gündüz demeyip, o dostluk ve muhabbet kapisina eli erdigince, gücü yettigince katkida bulunur. Odun tasir, su getirir, hasat kaldirir, konuklar agirlar, ac doyurur, harama el sürmez ve dergaha bir tek haram lokma getirmez. Eline, diline, beline sahip olmak; onun da diger canlar gibi hic aklindan cikarmadigi bir temel ilke olur. Haydar, dergaha ve dolasiyla halka hizmeti, Hakk’a hizmet sayar. Makamlari adim adim alir ve sonunda „Pir" makamina erisir. Pir Sultan Abdal Seyit Ali Sultan Dede’den dedelik hirkasini ve Pirlik nisanini aldiktan sonra canlari tek tek dolasir ve dertlerini dinler. O günlerde, Andadolu’da kötülük kol geziyor, zalim esen rüzgar ölüm türküleri söylüyordu. Rüsvetci kadilar, yobaz müftüler, zalim pasalar ve niceleri halkin alin terine bakmadan insanlarin hayatini ceheneme dönüstürüyorlardi. Özellikle Alevi toplumunu kafirlikle, imansizlikla ve zindiklikla sucluyorlardi. gerek Selcuklu, gerekse Osmanli döneminde irili ufakli pek cok ayaklanma girisimi olmus, fakat hepsi basarisizlikla sonuclanmisti.Pir Sultan Abdal, zalimlere, ezenlere karsi siirlerini bir silah olarak kullandi, ömrünün sonuna dek türkülerini hem de yüksek sesle söylemekten kacinmadi. Anadolu Alevilerinin zulme karsi baskaldirmalarina önderlik eden Pir Sultan, Hizir Pasa tarafindan asilmistir. Yine söylentilere göre Pir Sultan Abdal’in Seyyid Ali, Pir Muhammed ve Er Gayib adli üc oglu ile Sinem adli bir de kizi vardi.
gocamışsın  elin kızı 03:53
gocamışsın elin kızı 8.216 izlenme - 8 yıl önce gocamışsın elin kızı yıpraklı ali
Bu Kadın Tam Bir Çılgın 01:16
Bu Kadın Tam Bir Çılgın 4.723 izlenme - 5 yıl önce 100 km Hıza Ulaşan Arabanın Üzerinde Seyir Yaptı...
Ünye Kadılar Köyü 17:02
Ünye Kadılar Köyü 2.419 izlenme - 6 yıl önce ünye kadılar köyü
Kadilar Köyü 02:54
Kadilar Köyü 1.630 izlenme - 8 yıl önce cemİl akdenİz kadilar
Kibarlık Budalası 01:29
Kibarlık Budalası" Bodrum'da Sahnelendi 679 izlenme - 2 yıl önce "Kibarlık Budalası" Bodrum'da sahnelendi Başrolünü Haldun Dormen'in oynadığı Moliere'in ölümsüz eseri Kibarlık Budalası adlı oyun, Bodrum'da sahnelendi.
Kadılarlı Metin Aktaş 05:13
Kadılarlı Metin Aktaş 468 izlenme - 8 yıl önce
İsmail Kadılar & Sami Karahan - Yarım Asırdan Kalanlar 29:47
İsmail Kadılar & Sami Karahan - Yarım Asırdan Kalanlar 61 izlenme - 3 yıl önce İsmail Kadılar & Sami Karahan - Yarım Asırdan Kalanlar