Hoşgeldiniz!

kağıt para

Yere Düşen Bozuk Parayı Çaktırmadan Almak 01:02
Yere Düşen Bozuk Parayı Çaktırmadan Almak 1.620 izlenme - 3 ay önce "How To Keep Your Dignity And Finances" adlı mikro kısa film Dee Choi isimli yönetmen tarafından çekilmiş.
İngiltere plastik paraya geçebilir 00:37
İngiltere plastik paraya geçebilir 1.765 izlenme - 5 yıl önce İngiltere Merkez Bankası’nın 2016’dan itibaren kağıt para yerine plastik para basmaya başlayabileceği açıklandı.
Madeni Paraların Kenarları Neden Tırtıklıdır? 02:05
Madeni Paraların Kenarları Neden Tırtıklıdır? 1.275 izlenme - 3 yıl önce Para biliyorsunuz, bir değiş-tokuş aracı. Tarihte parayı ilk hangi uygarlığın kullanmaya başladığı bir tartışma konusu. Anadolu’da başladığı kesin ama kimi tarihçiler Lidyalılar derken kimileri de Sümerler olduğunu öne sürüyor. Mesela arkeolog Profesör Doktor Hayat Erkanal’a göre, Sümerler Lidyalılar’dan 2500 sene önce Mezopotamya’da parayı buldu. İzmir civarında yaşayan Lidyalılar ise üzerine baskı yaparak parayı bugün kulanılan haline yaklaştırdı. Bunlar tabii madeni paralardı. Altın, gümüş gibi kıymetli madenler karıştırılarak veya sadece altından yahut gümüşten yapılıyorlardı. Osmanlı tarihini okurken altın sikke, gümüş sikke gibi lafların geçtiğine eminim şahit olmuşsunuzdur. İlk Osmanlı parasını Osman Gazi bastırdı. Adı akçeydi ve 900 ayar gümüş paraydı. İşte bu eski dönemlerde kimi düzenbazlar madeni paraların kenarlarını fark edilmeyecek şekilde yontarak değerli madenleri topluyordu. Hatta bu sebepten esnaflar parayı tartarak alıyordu. Eğer para olması gereken ağırlığın altındaysa kabul etmiyorlardı. Bu hilebazlara karşı bir yöntem düşünüldü ve bu türden yontmaların önüne geçmek için paraların kenarlarına tırtık yapılmaya başlandı. Böylece eğer yontma söz konusuysa tırtıkların yıpranıp yıpranmadığına bakarak kolayca anlaşılıyordu. Artık madeni paralara değerli maden katılmıyor ama yine de bu bir alışkanlık olarak kaldı ve günümüzde de demir paraların kenarları tırtık tırtık yapılıyor. Merak edenler için, kağıt parayı milattan sonra 960 yılında Çinliler icat etti. Avrupa’da ilk kağıt paraya geçen ülke ise 1661’de İsveç oldu.
Danimarka Parayı Yasakladı 01:25
Danimarka Parayı Yasakladı 1.349 izlenme - 3 yıl önce Kağıt paranın kullanımına son vermeye hazırlanan Danimarka'da önümüzdeki yıldan itibaren restoran, mağaza ve benzin istasyonları nakit para kabul edemeyecek. Kağıt ve metal paranın kullanımına son vermek için bir süredir çalışmalar yürüten Danimarka, yakın bir zamanda bu alanda bir ilke imza atabilir. Önümüzdeki sene, mağaza, restoran ve benzin istasyonlarının nakit para kabul etmelerini yasaklayan yasayı yürürlüğe sokacak olan hükümet, ülkedeki ticaret ve alışverişi dijital ortama kaydırmaya çalışıyor. Bu, her ne kadar başarılması güç bir plan olarak görülse de Danimarkalılar yeni döneme şimdiden ayak uydurmuşa benziyor. Ülkede hizmet veren 'Danske Bank' isimli bankanın mobil ödeme uygulaması her üç kişiden birinde bulunuyor. Başka bir deyişle, her 3 Danimarkalıdan 1'i hali hazırda nakitsiz döneme hazır durumda. Bankanın 'MobilePay' isimli uygulaması Apple Pay ile benzer özelliklere sahip. MobilePay'i kullanan Danimarkalılar nakit veya kredi kartına ihtiyaç duymaksızın yaptıkları harcamaları akıllı telefonlarını cihazlara okutarak gerçekleştirebiliyor.
200 Liralık Banknot Taşıma Korkusu 02:41
200 Liralık Banknot Taşıma Korkusu 282 izlenme - 8 ay önce Piyasadaki sahte para korkusuyla bankamatikler 200 liraları kabul etmiyor. Esnaf da bozmak istemiyor. 200 lira gelenin elinde kalıyor. Vatandaş kara kara düşünüyor.
Türkiye Darphane Tanıtım Videosu 10:22
Türkiye Darphane Tanıtım Videosu 1.160 izlenme - 5 yıl önce Yatirimyeri.com Türkiye Darphane Tanıtım Videosu
Para Hakkında Az Bilinen 8 İlginç Şey 03:03
Para Hakkında Az Bilinen 8 İlginç Şey 299 izlenme - 3 yıl önce İlk kağıt parayı Çinliler kullandı Avrupa'da ilk kağıt para İsveçliler tarafından 1661 tarihinde tedavüle sokuldu. Ancak bu tarihten tam 700 yıl önce Çinliler kağıt para kullanmaktaydı İnkalar hiç para kullanmadan koca bir imparatorluk kurdular İmparatorluklar savaşlardan çok para ile kurulur ve koca uluslar para ile hareket ederler. Elbette tarihte istisnaları da var. İnkalar para kullanmayan bir toplumdular. Peki bu adamlar koca bir imparatorluğu nasıl kurdular? Doğrudan emek sömürüsüyle. Mit'a adı verilen bir sistemle 15 yaşından büyük erkekler yılın belirli bir zaman diliminde bedava devlet için çalışıyorlardı. Ortaçağ'da tüccarlar bir çeşit kredi kartı kullanmaktaydı Ortaçağ'da yaşanan büyük zorluklardan birisi de halkın büyük kısmının okuma yazma bilmemesi nedeniyle oluşan hesap hatalarıydı. Tüccarlar bile bu hesap hataları nedeniyle zor durumda kalıyordu. Çözüm uzun bir sopada bulundu. Tüccarla alıcı birlikte uzun bir sopayı temizliyor, sonra üstüne toplam borcu gösteren çentikler atıyorlardı. Yüz Trilyon Dolarlık Para 2008 yılı Ağustos ayında Zimbabve'de enflasyon yüzde 471 milyondu. İç çatışmalar, politik düzensizlikler ve gerçekten akıl almaz bir ekonomi politikası ile Zimbabve parası da puldan bile daha değersiz bir hale gelmişti. Öyle ki bir ekmek 300 milyar Zimbabve Doları ediyordu. Hükümet çareyi 100 Trilyon Dolar değerinde banknot basmakta buldu. Farelerin yediği 1 milyar dolar Kolombiyalı uyuşturucu baronu Pablo Escobar, bir dönem günde yaklaşık 500 milyon dolar kazanıyordu. Bütün paraları da bir depoda saklıyorlardı. Depoda saklanan para o kadar büyüktü ki, bir milyar dolarlık bölümünün fareler tarafından yenildiğini ve kullanılamaz hale geldiğini uzun bir süre sonra fark ettiler Dünyanın en zengin insanı Mali Kralı Mansa Musa 14. yüzyılda Mali'yi yöneten Mansa Musa, altın ve tuzdan devasa bir servet edinmişti. Bu zenginliğin gerçek boyutunu ancak iktisatçıların yaptığı bir çalışmayla anlayabildik. Bugüne uyarlandığında, Mansa Musa'nın servetinin büyüklüğü tam 400 milyar dolardı. Yani adamın serveti, bugünkü İran'ın 1 yıllık gayri safi yurtiçi hasılasına eşit. Para bağımlılık yapıyor Yapılan araştırmalara göre özellikle yüksek kazanç sağlayan kişilerde, para kazanma ve başarı ile birlikte paraya karşı duygusal bir bağımlılık da başlıyor. İnsanlar para kazandıkça, büyük bir zafer elde ediyor, salgılanan hormonlarla da psikolojik bir bağımlılık süreci başlıyor. İnsanlar para hakkında seksten daha fazla fantezi kuruyor Business Insider tarafından açıklanan bir araştırmaya göre, insanlar seksten daha fazla para hakkında fantezi kuruyorlar. Rüyalarımızı ve hayallerimizi aşk, mutluluk ve duygu değil, doğrudan para süslüyor.
Kağıt Para Delme Numarası 01:13
Kağıt Para Delme Numarası 196 izlenme - 4 yıl önce Kağıt Para Delme Numarası
Kağıt Para Hilesi 02:12
Kağıt Para Hilesi 126 izlenme - 3 yıl önce Kağıt Para Hilesidir................................................................................................... Abone Olun
Zengin Atilla Kaptan 01:28
Zengin Atilla Kaptan 144 izlenme - 3 yıl önce Atilla Kaptan, olur da bir yerden yüklü para gelirse diye şimdiden para sayma antrenmanı yapıyor. Abi beddua gibi olacak ama inşallah böyle devam edersin, yoksa parayı bulursan buraları unutursun. Bu arada Atilla Kaptan para sayarken, televizyonundaki bayram kredisi reklamı manidar olmuş...
Yer Değiştiren Paralar 01:37
Yer Değiştiren Paralar 101 izlenme - 9 yıl önce
DOLARI YAKSANIZDA BİR FAYDASI YOK ÇÜNKÜ TÜRK PARASIDA AYNI İSLAM DEVLETİ OLSA KAĞIT PARA YASAKLANIR 01:20
DOLARI YAKSANIZDA BİR FAYDASI YOK ÇÜNKÜ TÜRK PARASIDA AYNI İSLAM DEVLETİ OLSA KAĞIT PARA YASAKLANIR 10 izlenme - 1 yıl önce 1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ OLAN HERKESİ VE “BU ZAMANDA YAŞAYAN 8 MİLYAR İNSANIN HEPSİNİ HEM MUAYYEN HEM UMUM HEM SİLSİLE OLARAK TEKFİR EDİYORUM”ASL-İ KAFİR DİYORUM. 1333 SENE İÇİNDE OLAN TÜM DEVLET’LERE. VE BU ZAMANDAKİ ( 215’E YAKIN ) DEVLETLERE “KAFİR DEVLETLER- KÜFÜR HÜKÜMETLER” DİYORUM. VE TÜM HALKINI; “HEM TEK-TEK MUAYYEN OLARAK, HEM UMUM, HEMDE SİLSİLE OLARAK, TAMAMINI TEKFİR EDİYORUM”HEPSİDE ASL-İ KAFİRDİR. MÜSLÜMAN DEĞİLLERDİR. HEPSİ KENDİNİ MÜSLÜMAN ( SANAN ) CEHENNEMLİK İMANSIZLARDIR! 1-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ ALİM’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 2-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ ŞEYH’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 3-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ İMAM’LARA ASL-İ KAFİR DİYORUM! 4-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ MÜCTEHİD’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 5-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ ŞEYHUL İSLAMLARA ASL-İ KAFİR DİYORUM! 6-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ MÜFESSİR’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 7-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ CUMHUR ULEMA’LARA ASL-İ KAFİR DİYORUM! 1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ MUHADDİS’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 9-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ FAKİH’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 10-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ MÜCEDDİD’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 11-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ TÜM CEMAAT’LERE TÜM GRUP’LARA TÜM TAİFE’LERE TÜM CİHAD CEPHE’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 1-EBU HANİFE ASL-İ KAFİRDİR. TAKLİD EDENLER ASL-İ KAFİRDİR! 2-MALİKİ ASL-İ KAFİRDİR. TAKLİD EDENLER ASL-İ KAFİRDİR! 3-AHMED BİN HANBEL ASL-İ KAFİRDİR. TAKLİD EDENLER ASL-İ KAFİRDİR! 4-ŞAFİİ ASL-İ KAFİRDİR. TAKLİD EDENLER ASL-İ KAFİRDİR! GÜNÜMÜZDE KENDİNE SÜNNİ İSMİ VEREN KENDİNİ MÜSLÜMAN SANAN ASL-İ KAFİRLERİN KÜTÜB-Ü SİTTE '6 HADİS KİTABI' KÜTÜB-Ü TİS-A '9 HADİS KİTABI' YAZARLARI OLAN 1-BUHARİ ASL-İ KAFİRDİR! 2-MUSLİM ASL-İ KAFİRDİR! 3-TİRMİZİ ASL-İ KAFİRDİR! 4-EBU DAVUD ASL-İ KAFİRDİR! 5-NESA-İ ASL-İ KAFİRDİR! 6-İBNİ MACE ASL-İ KAFİRDİR! 7-MUVATTA İMAM MALİK ASL-İ KAFİRDİR! 8-MÜSNED AHMED BİN HANBEL ASL-İ KAFİRDİR! 9-DARİMİ ASL-İ KAFİRDİR! GÜNÜMÜZDE KENDİNE Şİ-A İSMİ VEREN KENDİNİ MÜSLÜMAN SANAN ASL-İ KAFİRLERİN KÜTÜB-Ü ERBE-A '4 HADİS KİTABI' YAZARLARI OLAN 1-EL-KAFİ CAFER MUHAMMED EL-KULEYNİ ASL-İ KAFİRDİR! 2-MEN LA YEHZURUHUL FAKİH ŞEYH SADIK ASL-İ KAFİRDİR! 3-TEHZİBUL AHKAM EBU CAFER ET-TUSİ ASL-İ KAFİRDİR! 4-EL-İSTİBSARU FİMA UHTİLİFE FİHİ MİNEL EHBAR EBU CAFER ET-TUSİ ASL-İ KAFİRDİR! NECDİ’LERİN HEPSİ ASL-İ KAFİRDİR. VE BU ZAMANDAKİ BİZ NECDİ’YİZ BİZ SELEFİ’YİZ BİZ EHLİ SÜNNETİZ DİYENLERİN HEPSİDE ASL-İ KAFİRDİR! 1-MUHAMMED BİN ABDULVEHHAB ASL-İ KAFİRDİR! 2-OĞULLARIDA TORUNLARIDA TALEBELERİDE BABASIDA DEDESİDE ASL-İ KAFİRDİR! 3-İBNİ TEYMİYYE ASL-İ KAFİRDİR! 4-İBNİ KAYYİM EL-CEVZİYYE ASL-İ KAFİRDİR! 5-ZEHEBİ ASL-İ KAFİRDİR! 6-İBNİ KESİR ASL-İ KAFİRDİR! 7-TABERİ ASL-İ KAFİRDİR! EN BÜYÜK HÜCCET-BEYYİNE-DELİL-HİKMET-VAHİY-NAS'DA 1-KUR-AN'I KERİM'DİR- AYETLERDİR. 2-KUR-AN'I KERİME UYAN SAHİH HADİSLERDİR- SAHİH SÜNNETLERDİR. 3-İCMA-İ ÜMMETİ, 4-KIYAS'I FUKEHA'YI, RED-İNKAR”EDEN TAM BİR 'MUVAHHİD' MÜSLÜMANDIR
DOLARI YAKANLAR TÜRK PARASIDA AYNIDIR DEVLETLER İSTEDİĞİ KADAR KAĞIT PARA BAŞAR ALTINA GÜMÜŞE DÖNÜN 01:53
DOLARI YAKANLAR TÜRK PARASIDA AYNIDIR DEVLETLER İSTEDİĞİ KADAR KAĞIT PARA BAŞAR ALTINA GÜMÜŞE DÖNÜN 5 izlenme - 1 yıl önce 1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ OLAN HERKESİ VE “BU ZAMANDA YAŞAYAN 8 MİLYAR İNSANIN HEPSİNİ HEM MUAYYEN HEM UMUM HEM SİLSİLE OLARAK TEKFİR EDİYORUM”ASL-İ KAFİR DİYORUM. 1333 SENE İÇİNDE OLAN TÜM DEVLET’LERE. VE BU ZAMANDAKİ ( 215’E YAKIN ) DEVLETLERE “KAFİR DEVLETLER- KÜFÜR HÜKÜMETLER” DİYORUM. VE TÜM HALKINI; “HEM TEK-TEK MUAYYEN OLARAK, HEM UMUM, HEMDE SİLSİLE OLARAK, TAMAMINI TEKFİR EDİYORUM”HEPSİDE ASL-İ KAFİRDİR. MÜSLÜMAN DEĞİLLERDİR. HEPSİ KENDİNİ MÜSLÜMAN ( SANAN ) CEHENNEMLİK İMANSIZLARDIR! 1-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ ALİM’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 2-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ ŞEYH’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 3-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ İMAM’LARA ASL-İ KAFİR DİYORUM! 4-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ MÜCTEHİD’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 5-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ ŞEYHUL İSLAMLARA ASL-İ KAFİR DİYORUM! 6-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ MÜFESSİR’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 7-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ CUMHUR ULEMA’LARA ASL-İ KAFİR DİYORUM! 1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ MUHADDİS’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 9-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ FAKİH’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 10-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ MÜCEDDİD’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 11-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ TÜM CEMAAT’LERE TÜM GRUP’LARA TÜM TAİFE’LERE TÜM CİHAD CEPHE’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 1-EBU HANİFE ASL-İ KAFİRDİR. TAKLİD EDENLER ASL-İ KAFİRDİR! 2-MALİKİ ASL-İ KAFİRDİR. TAKLİD EDENLER ASL-İ KAFİRDİR! 3-AHMED BİN HANBEL ASL-İ KAFİRDİR. TAKLİD EDENLER ASL-İ KAFİRDİR! 4-ŞAFİİ ASL-İ KAFİRDİR. TAKLİD EDENLER ASL-İ KAFİRDİR! GÜNÜMÜZDE KENDİNE SÜNNİ İSMİ VEREN KENDİNİ MÜSLÜMAN SANAN ASL-İ KAFİRLERİN KÜTÜB-Ü SİTTE '6 HADİS KİTABI' KÜTÜB-Ü TİS-A '9 HADİS KİTABI' YAZARLARI OLAN 1-BUHARİ ASL-İ KAFİRDİR! 2-MUSLİM ASL-İ KAFİRDİR! 3-TİRMİZİ ASL-İ KAFİRDİR! 4-EBU DAVUD ASL-İ KAFİRDİR! 5-NESA-İ ASL-İ KAFİRDİR! 6-İBNİ MACE ASL-İ KAFİRDİR! 7-MUVATTA İMAM MALİK ASL-İ KAFİRDİR! 8-MÜSNED AHMED BİN HANBEL ASL-İ KAFİRDİR! 9-DARİMİ ASL-İ KAFİRDİR! GÜNÜMÜZDE KENDİNE Şİ-A İSMİ VEREN KENDİNİ MÜSLÜMAN SANAN ASL-İ KAFİRLERİN KÜTÜB-Ü ERBE-A '4 HADİS KİTABI' YAZARLARI OLAN 1-EL-KAFİ CAFER MUHAMMED EL-KULEYNİ ASL-İ KAFİRDİR! 2-MEN LA YEHZURUHUL FAKİH ŞEYH SADIK ASL-İ KAFİRDİR! 3-TEHZİBUL AHKAM EBU CAFER ET-TUSİ ASL-İ KAFİRDİR! 4-EL-İSTİBSARU FİMA UHTİLİFE FİHİ MİNEL EHBAR EBU CAFER ET-TUSİ ASL-İ KAFİRDİR! NECDİ’LERİN HEPSİ ASL-İ KAFİRDİR. VE BU ZAMANDAKİ BİZ NECDİ’YİZ BİZ SELEFİ’YİZ BİZ EHLİ SÜNNETİZ DİYENLERİN HEPSİDE ASL-İ KAFİRDİR! 1-MUHAMMED BİN ABDULVEHHAB ASL-İ KAFİRDİR! 2-OĞULLARIDA TORUNLARIDA TALEBELERİDE BABASIDA DEDESİDE ASL-İ KAFİRDİR! 3-İBNİ TEYMİYYE ASL-İ KAFİRDİR! 4-İBNİ KAYYİM EL-CEVZİYYE ASL-İ KAFİRDİR! 5-ZEHEBİ ASL-İ KAFİRDİR! 6-İBNİ KESİR ASL-İ KAFİRDİR! 7-TABERİ ASL-İ KAFİRDİR! EN BÜYÜK HÜCCET-BEYYİNE-DELİL-HİKMET-VAHİY-NAS'DA 1-KUR-AN'I KERİM'DİR- AYETLERDİR. 2-KUR-AN'I KERİME UYAN SAHİH HADİSLERDİR- SAHİH SÜNNETLERDİR. 3-İCMA-İ ÜMMETİ, 4-KIYAS'I FUKEHA'YI, RED-İNKAR”EDEN TAM BİR 'MUVAHHİD' MÜSLÜMANDIR