Hoşgeldiniz!

Kalça Kireçlenmesi Videoları İzle

Kalça kireçlenmesinin belirtileri nelerdir? 01:08
Kalça kireçlenmesinin belirtileri nelerdir? 80 izlenme - 2 yıl önce Kalça kireçlenmesinin belirtisi özellikle yorgunlukla kasık bölgesinde ortaya çıkan ağrı şeklindedir. Yıllar geçtikçe bu ağrı yavaş yavaş dize doğru vurur, hatta sadece dizde de hissedilebilir. Ağrının şiddetinin artmasıyla birlikte kalça hareketlerinde kısıtlanmalar başlar. Hastalar tamamen yere oturmakta ve kalkmakta güçlük çekerler. Namaz kılarken, çorap ya da ayakkabılarını giyerken ayaklarına ulaşmakta sıkıntı yaşarlar ve gittikçe kalça hareketlerinde değişiklikler olur. Kalçanın tamamen düz hale gelmesi mümkün değildir. Hastalar bir miktar öne doğru kasılmış halde kalırlar, bu şekilde yürümek belde de ağırlara sebep olur.
Kalça kireçlenmesi olanlar günlük hayatlarında nelere dikkat etmeli? 00:47
Kalça kireçlenmesi olanlar günlük hayatlarında nelere dikkat etmeli? 76 izlenme - 2 yıl önce Kalça kireçlenmesi olan kişiler günlük hayatlarında çok uzun süre ayakta kalmamaya, uzun mesafeler yürümemeye ve eğer kilolularsa kilolarını vermeye dikkat etmeliler. Eklem hareketleri gtitikçe kısıtlanacağı için bu kısıtlanmaların engellenmesi için kalça hareketlerini artırıcı egzersizler yapmaları gerekir. Ağrıya rağmen bu hareketlerin yapılması önemlidir. Aksi takdirde yıllar içinde bu hareketler kaybolur ve kalça eklemi neredeyse hiç oynamaz hale gelir.
Kalça kireçlenmesini önlemek için nelere dikkat edilmeli? 00:58
Kalça kireçlenmesini önlemek için nelere dikkat edilmeli? 41 izlenme - 2 yıl önce Kalça kireçlenmesi özellikle çocukuk çağlarında veya bebeklikteki şekil bozukluklarına bağlı meydana geliyorsa o zaman bu problemlerin bebeklikte halledilmesi gerekir. Kalça gelişim geriliği ya da kalça çıkığı varsa olabildiğince erken dönemde tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde muhakkak kalçada kireçlenme ortaya çıkar. Bunun yanı sıra kalçayla ilgili yaşanabilecek bütün problemlerin zamanında iyi bir şekilde tedavi edilmesi ileride kalça kireçlenmesinin önüne geçilmesine yardımcı olur. Eğer kireçlenme başlamış ve ilerlemişse ayakta uzun süre kalmamak, olabildiğince kilo vermek ve çok uzun mesafeler yürümemektir.
Kalça protezi hangi durumlarda takılır 00:32
Kalça protezi hangi durumlarda takılır 52 izlenme - 2 yıl önce Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Haldun Seyhan bilgi veriyor... Randevu tel: 0537 489 26 82
Kalça kireçlenmesi nasıl tedavi edilir? 01:08
Kalça kireçlenmesi nasıl tedavi edilir? 34 izlenme - 2 yıl önce Kişinin ağrıları gençlik çağlarında ortaya çıkmışsa ve yapılan müdahaleler sonucunda şekil bozukluğunu düzelterek ilerki yıllarda kalça kireçlenmesinin engellenmesi mümkünse, şekil bozukluğunu düzeltmeye yönelik girişimlerde bulunulur. Kalça gelişim geriliği olan hastalarda birtakım kemik değişiklikleri yapılarak mevcut deformite olabildiğince normal anatomisine döndürülmeye çalışılır. Ancak kireçlenmenin ilerlediği durumlarda kalça protezi uygulanır. Kalça protezi her yaşta hastaya uygulanabilir.
Kalça kireçlenmesi nasıl teşhis edilir? 00:49
Kalça kireçlenmesi nasıl teşhis edilir? 27 izlenme - 2 yıl önce Hasta kalça ağrısıyla doktora başvuduğunda öncelikle hastalığın hikayesi dinlenir. Hasta uzun yıllardan beri ağrı problemi yaşıyorsa bu büyük bir olasılıkla kalça kireçlenmesidir. Bunun yanı sıra yapılan muayenelerde kalça ekleminden ses gelmesi ve eklem hareketlerinin hastalıklı kalçada sağlama oranla daha az yapılması, çekilecek olan röntgen filmlerinde eklem aralığı denilen kıkırdak dokunun yapmış olduğu boşluğun kaybolması ya da incelmesi ve kalça anatomisinde görülen değişiklikler kalça kireçlenmesinin teşhisi için yeterlidir.
Kalça kireçlenmesinin nedenleri nelerdir? 01:25
Kalça kireçlenmesinin nedenleri nelerdir? 25 izlenme - 2 yıl önce Kalça kireçlenmesinin nedenlerini anlatırken konuyu ikiye ayırmakta fayda var. Birincisi, doğumsal kalça problemlerine bağlı olarak gelişen kalça kireçlenmeleri ile çocuklukta yaşanan bazı problemler sebebiyle ortaya çıkan ve erken yaşlarda görülen kalça kireçlenmeleridir. İkincisi ise henüz sebebi bilinmeyen, 45-50 yaşlardan sonra sinsi bir şekilde başlayan ve gittikçe ilerleyen kireçlenmelerdir. Birinci gruptaki kireçlenmelerde doğumsal kalça gelişim geriliği veya kalça çıkığı olabileceği gibi çocukluk çağlarında kalça anatomisini bozan bir hastalık da yaşanmış olabilir. Erken yaşlardaki kalça kireçlenmelerine bir diğer sebep de trafik kazası ya da spor yaralanmaları gibi gelişen travmalarla eklem kıkırdağının bozulması olabilir. İki grubun tedavisi arasında çok büyük bir fark yoktur.
Total kalça protezi ameliyatında hangi teknikler k 01:02
Total kalça protezi ameliyatında hangi teknikler k 29 izlenme - 2 yıl önce Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Haldun Seyhan bigli veriyor... Randevu tel: 0537 489 26 82
Kalçada görülebilecek problemler nelerdir 01:46
Kalçada görülebilecek problemler nelerdir 27 izlenme - 2 yıl önce Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Haldun Seyhan bilgi veriyor... Randevu tel: 0537 489 26 82
Kalça problemlerinde tanı ve teşhis için neler yapılır 01:59
Kalça problemlerinde tanı ve teşhis için neler yapılır 18 izlenme - 2 yıl önce Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Haldun Seyhan bilgi veriyor... Randevu tel: 0537 489 26 82