Hoşgeldiniz!

karadelik

Evrenin Sırları ve Kara Delik Bilmecesi - Belgesel 43:51
Evrenin Sırları ve Kara Delik Bilmecesi - Belgesel 1.301 izlenme - 2 yıl önce Karadeliklerin nasıl oluştuğunu anlamaya çalışan bilimsel bir çalışma. İyi seyirler.
Stephen Hawking ile Evrenin Sırları - Zamanda Yolculuk (Discovery Channel) 43:26
Stephen Hawking ile Evrenin Sırları - Zamanda Yolculuk (Discovery Channel) 1.399 izlenme - 2 yıl önce Belgeselin orijinal adı Into The Universe With Stephen Hawking'dir. Dilimize çevrildiğinde "Stephen Hawking ile Evrenin İçine" gibi bir anlam çıkıyor. Ben bazı yerlerde gördüğüm şekilde yazdım. Seri üç bölümden oluşur. İlgi çekici ve izlemesi bir hayli zevkli noktalara değinen seride evrende olup bitenler Hawking'in fikirleriyle anlatılıyor. Bu bölümde ise zamanda yolculuğun mümkün olup olamayacağı konusu işleniyor. İyi seyirler.
KaraDelik - 4. Bölüm - İkili İlişkiler Üzerine 07:01
KaraDelik - 4. Bölüm - İkili İlişkiler Üzerine 1.062 izlenme - 2 yıl önce İkameti uzay-zaman olan temaşa dörtlüsüne sorular bu sefer çalışmadıkları yerden gelmiş. Dillerinden geldikçe atıp tutmuşlar. Acılara gark olarak izliyoruz efendim.
Karadelik Yakınından Geçen Yıldızı Parçaladı 01:02
Karadelik Yakınından Geçen Yıldızı Parçaladı 569 izlenme - 2 yıl önce NASA, PGC 043234 adı verilen galaksinin merkezindeki karadeliğin, kütlesi Güneş'ten birkaç milyon kat daha fazla olan bir yıldızı nasıl parçaladığını gözlemledi. Karadeliğin olağanüstü çekim gücüne karşı koyamayarak parçalanan ve karadelik tarafından yutulan yıldız, uzaya X-ray ışınları saçmaya başladı. Kozmik olayın ardından uzay boşluğun saçılan ışınlar, Chandra X-Ray Gözlemevi, Swift Gamma-ray Burst Explorer ve XMM-Newton teleskopları tarafından tespit edildi. ASAS-SN adı verilen ve Kasım 2014'te yapılan çalışma, son 10 yılda bir yıldızın karadelik tarafından parçalandığı en yakın mesafeli gözlem olarak açıklandı. Araştırmada yer alan Michigan Üniversitesi'nden Jon Miller, 'karadeliğe yaklaşan bir yıldıza ne olduğuna dair en iyi gözlemlerden birini yaptıklarını' söyledi. Yıldız yok olduktan sonra karadeliğin içine çektiği kalıntılar milyonlarca dereceye ısınıyor ve büyük miktarda X-ray ışını oluşturuyor. Karadeliğin ışığın bile kaçamadığı 'olay ufkuna' düşen materyalin artmasıyla, yayılan ışık miktarı azalıyor. Elde edilen yeni bilgiler, karadeliğin çok yüksek kütleli yıldızı sindirmekte çok hızlı davranamadığını ve yıldız materyalinin bir kısmını dışarı çıkardığını gösterdi. Işık saçan yıldız materyalinin karadeliğin var olabilecek tek sabit yörüngesi içindeki veya yakınında yer aldığı düşünülüyor. Bilgiler aynı zamanda karadelikten uzaklaşan bir rüzgarın oluştuğunu ancak karadeliğin çekim gücünden kaçamadığını gösterdi. Bunun bir açıklaması olarak, yutulan yıldızdan saçılan gazların karadeliğin etrafında eliptik bir yörünge izlediği ve bulunabildiği en uzak mesafede en yavaş hızda hareket ettiği ifade edildi. Gökbilimciler, ASASSN-14li olarak adlandırılan kozmik olay sayesinde karadeliklerin çevrelerini nasıl etkilediği hakkında yeni modeller çıkarabileceklerini belirtti.
Kara Delikler ? 03:43
Kara Delikler ? 774 izlenme - 7 yıl önce www.ilimvebilim.org
Hawking'in Fikirlerinin Basitleştirilmesi 02:43
Hawking'in Fikirlerinin Basitleştirilmesi 263 izlenme - 3 yıl önce Bu kısa videoda, çağımızın en büyük bilim insanlarından biri olan Stephen Hawking'in ömrü boyunca ele aldığı fikirlerin bazılarının basitçe anlatımını dinleyeceğiz. Modern bilimin en önemli araştırmalarının sonuçlarını anlamak, en azından bir fikir sahibi olmak açısından faydalı olacağı kanısındayız. İçinde meme olmayan bu videoya umarım ilgi onlardan daha yoğun olur. İyi seyirler. Altyazılandıran: ÇMB (Evrim Ağacı)
Cooper'ın Çocuklarından Gelen Mesajları İzlemesi (Yıldızlararası) 04:15
Cooper'ın Çocuklarından Gelen Mesajları İzlemesi (Yıldızlararası) 202 izlenme - 2 yıl önce "açeydim kollerimi getme deyeydim"leri bile ahmet davutoğlu sırıtışıyla izleyen beni hayvan gibi ağlatmış sahnedir. galaksiler arası seyahatle 1 senesi 7 dünya yılı eden izafi zaman ortamlarında fink atan ekibimiz bir aksilik sonucu (hep o karı yüzünden) sonucu 3 saatten fazla zaman geçirmiş ve haliyle dünyada 23 sene geçmiştir. 23 yıllık biriken mesajı okuyan cooper babasının öldüğünü, oğlunun evlendiğini, torunu olduğunu, kızının karta kaçtığını gözyaşları içinde öğrenir. zalımsın zaman...
Güneş'ten 1 Milyon Kat Büyük 01:51
Güneş'ten 1 Milyon Kat Büyük 213 izlenme - 4 yıl önce Bilim insanları, dev karadeliklerin yıldızları yok etmeleriyle ilgili olarak şu ana kadar elde edilmiş en kesin verilere ulaştı. Güneş'ten en az 1 milyon kat büyük süper kütleli karadelik, Dünya'dan 2.7 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir yıldızı yutarken 'suçüstü' yakalandı.
Karadelik 06:00
Karadelik 361 izlenme - 9 yıl önce www.fizikist.com tarafından eklendi
Evrim Ağacı - Karadeliklerin İçinde Ne Var? 04:40
Evrim Ağacı - Karadeliklerin İçinde Ne Var? 151 izlenme - 2 yıl önce Greenwich Kraliyet Gözlemevi tarafından çocuklar için hazırlanan ve karadelikleri konu edinen bu harika videoda, karadeliklerle ilgili modern bilimin elindeki farklı teorileri inceleyeceğiz ve ne anlama geldiklerini kısaca ve basit olarak göreceğiz.
Interstellar - Main Theme- Hans Zimmer 04:08
Interstellar - Main Theme- Hans Zimmer 140 izlenme - 2 yıl önce Interstellar Cuma günü ile vizyona giriş yaptı. Çıktığı gün izlemiş biri olarak bu soundtrack yine bir Hans Zimmer klasiği dedirttiriyor. Film gerçekten çok harikaydı ve müziklerde tam yerinde gibiydi.
Herşeyi İçine Çeken Cisim 04:15
Herşeyi İçine Çeken Cisim 161 izlenme - 4 yıl önce KARADELİK Gibi Madde!! Bu Cisim Sanki Canlı - Çok ilginç!!!!! Daha önce görmediniz!!!
Karadelik - 1. Bölüm - Uzay Üzerine 04:18
Karadelik - 1. Bölüm - Uzay Üzerine 88 izlenme - 2 yıl önce Uzay - Zaman'da geçen temaşa dörtlüsünün ilk macerası yukarıdadır efendim. Israrla izleyiniz. Bu arada mevzu gerçekten uzayda geçiyor. Sonra ''ay ben görmedim, ay ben bilmiyorum'' olmasın, üzülürsünüz.
KaraDelik - 5.Bölüm / Tatil Üzerine 04:32
KaraDelik - 5.Bölüm / Tatil Üzerine 74 izlenme - 2 yıl önce Bahar Tatili de gelmişken iyiden iyiye yeşillenelim istedik. Uzay-Zaman dörtlüsü tatil alışkanlıklarımız üzerine kafa açıyor efendim. (Özellikle ''Spring Break'' diye yazmadık ha.) Bizle iletişmek için; https://www.facebook.com/karadelik.22/ https://twitter.com/karadelik_22 https://twitter.com/gevreque https://twitter.com/emirhandiro https://twitter.com/mucahitsovalye https://twitter.com/denizsuley
KaraDelik - 3. Bölüm - Müzik ve Entel Üzerine 04:10
KaraDelik - 3. Bölüm - Müzik ve Entel Üzerine 58 izlenme - 2 yıl önce Uzay - Zaman'da geçen temaşa dörtlüsü üçüncü bölümüyle bu pazar da yayında maalesef. Entel müzik kavramının canına okunduğu bu oturumda nefesinizi serbest bırakarak izlemeniz önerilir.
Karadelik - 6. Bölüm - Karış Karış Anadolu 04:30
Karadelik - 6. Bölüm - Karış Karış Anadolu 54 izlenme - 2 yıl önce Ölümüne pervasız uzay-zaman dörtlüsü bu hafta Çanakkale'den Kars'a konuşulan ne kadar ünlü ''geyik'' varsa elinden geldiğince temas etmeye çalıştı. Anadolu ve yöreler üzerine atıp tuttuğumuz bu bölümümüzü ibretle izlemenizi temenni ediyoruz efendim.
Hubble'dan Müthiş Keşif 01:00
Hubble'dan Müthiş Keşif 87 izlenme - 5 yıl önce Uzay Teleskobu, Samanyolu Galaksisi'ne Benzeyen 54 Milyon Işık Yılı Uzaklıktaki Bir Gökadanın Net Görüntüsünü Aldı. Uzay Araştırmalarında Çığır Açan Yörünged...
Uzay-Zaman'da Geçen Bir Temaşa: KaraDelik 04:18
Uzay-Zaman'da Geçen Bir Temaşa: KaraDelik 45 izlenme - 2 yıl önce Adamakıllı sorulara palas pandıras cevaplar veren kendini bilmez dört tane dallamanın loop'a bağlamasını izliyoruz efendim. Koskoca ''yuutubırlık'' dedikleri de bu muymuş yani? Esefle kınıyoruz. Dipnot: İlla ''MEME'' mi yükleyelim yani kardeşim?
KaraDelik - 7. Bölüm - İkili İlişkiler Üzerine 2 03:45
KaraDelik - 7. Bölüm - İkili İlişkiler Üzerine 2 34 izlenme - 2 yıl önce Çok bilindik sorulara ipe sapa gelmez cevaplar savuran tuhaf dörtlü ''KaraDelik'' tutan bir bölümün devamını yapalım gafletinde bulunmuşlar. Utanarak izleyelim efendim.
Karadelik - 10.bölüm / Yemek, İçmek Üzerine 08:03
Karadelik - 10.bölüm / Yemek, İçmek Üzerine 23 izlenme - 2 yıl önce Sezon sonuna göz kırparken Oldu Teşekkürler kanalının Acıya Bayılan Adam'ı ve Doğan S'i Can Yücel Metin abimiz bizimle birlikteydi. Uzay-Zaman dörtlüsü KaraDelik'in oldukça doyurucu olan bu bölümünde yeme-içme kültürü üzerine bildiğiniz en derin çıkmazları deştik. Afiyetle izleyiniz efendim.