Hoşgeldiniz!

kasık

Adana'daki Kasık Masajı Operasyonu 00:44
Adana'daki Kasık Masajı Operasyonu 41.327 izlenme - 3 yıl önce Yine mi Adana dediğinizi duyar gibiyim. ADANA'da gazeteye verdikleri eleman ilanı ile işe aldıkları 17 yaşındaki Y.İ.'ye masaj salonunda fuhuş yaptırdıkları öne sürülen 2'si kadın 3 kişi yakalandı. İş başvurusuna gelip, "Tecrübemiz yok" diyen kadınlara, "Önemli değil, burada zaten kasık masajı yapılıyor, onu da zamanla öğrenirsiniz" dedikleri belirtilen salon işletmecileri adliyeye sevk edildi. (DHA)
Japon Eklem Kütletme Sanatı 04:03
Japon Eklem Kütletme Sanatı 9.007 izlenme - 1 yıl önce Ocağa gelen 3 kızın acı çeken liseli japon kız ifadesi eşliğinde kütürdenmelerini izliyoruz, iyi seyirler...
grup salla kaşık ekibi  konya 05:59
grup salla kaşık ekibi konya 4.459 izlenme - 7 yıl önce bizlere ulaşmak için tel05544210383---055492882636
kasık fıtığı nedir? 01:21
kasık fıtığı nedir? 4.496 izlenme - 8 yıl önce kasık fıtığı nedir? doç.dr. mutlu ömer yakut http://dorahospital.com
Kasık,sow,kızlar 04:59
Kasık,sow,kızlar 3.324 izlenme - 9 yıl önce kasık,sow,kızlar
en aşağılık nakavt 00:20
en aşağılık nakavt 3.668 izlenme - 8 yıl önce
Babasının Üzerinden Atlama Yaparken Kasıklarını Hedef Alan Çocuk 00:59
Babasının Üzerinden Atlama Yaparken Kasıklarını Hedef Alan Çocuk 151 izlenme - 4 ay önce Görüntüde babalarını uykudan uyandıran çocuklardan biri baba şöyle bir duru üzerinde atlama oyunu oynucam deyip son atlayışta kasıklara gelince olanlar oluyor
!!!...konyali Boyle Oynar...!!! 03:59
!!!...konyali Boyle Oynar...!!! 2.333 izlenme - 8 yıl önce by karaboga
Kasık fıtığı neden oluşur? Nasıl tedavi edilir? 00:56
Kasık fıtığı neden oluşur? Nasıl tedavi edilir? 480 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alaattin Öztürk, kasık fıtığı hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Kasık fıtığı neden oluşur? Nasıl tedavi edilir? Kasık fıtığı insanların zayıf noktasıdır. Kasıklarımız zayıf noktalardır. Bunlar ya doğuştan fıtık şeklinde olur bebeklerde çocuklarda görülen fıtıklar bu şekildedir. Ya da daha ileri ki yaşlarda dokuların yıpranmasıyla ağır kaldırmak karın içi basıncının arttığı durumlarda bu zayıf noktalardan karın içi organların dışarı taşması şeklinde olur. Burası bir yırtık yeridir. Yırtık yerinin tamir edilmesi dikilmesi ile fıtık ameliyatı yapılır. Tamir edilirken günümüzde yama kullanılmaktadır. Bir yama ile o bölge için özel olarak yapılmış bir yama ile yırtık yer dikilip tamir edilir.
Sosyal Medyada Tepki Çeken Kasıklara Vurma Çılgınlığı 03:19
Sosyal Medyada Tepki Çeken Kasıklara Vurma Çılgınlığı 731 izlenme - 3 yıl önce Sosyal medyada kadınlar arasında hızla yayılmaya başlayan çılgınlık, kadına şiddeti meşrulaştırdığı gerekçesiyle bazı internet kullanıcılarının tepkisini çekti.
Kadınlarda Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir? 02:48
Kadınlarda Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir? 195 izlenme - 1 yıl önce Kasık ağrıları, kadın hastalıkları ve doğum kliniğinde, en çok karşılaşılan şikayetlerden neredeyse, başta gelenidir. Kasık ağrılarının, kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığının dışında başka bölümlerle de ilgisi olabilmektedir. Öncelikle, bunlar, üroloji bölgesi, yani idrar yolları ve mesane ile ilgili problemler, bağırsak hastalıkları ya da pelvis bölgesindeki, kas hastalıkları ile ilgili ağrılar olabilmektedir. Her kasık ağrısı problem değildir. Bazen adet ağrıları kasık ağrısı olarak ortaya çıkmakta ve normal olarak kabul edilmektedir. Kadın hastalıkları ve doğum bölümünü ilgilendiren kasık ağrıları daha çok enfeksiyon durumları, yani, vajina, rahim, yumurtalıklar ve tüplerdeki, herhangi bir enfeksiyon, apse gibi enfeksiyon hallerinde, ağrı olarak ortaya çıkmaktadır. Yanında eşlik eden başka, vajinal akıntı, yanma gibi bulgular da olabilmektedir. Ultosonografi muayenesi, kan tahlili, idrar tahlili ve gerekirse vajinadan alınan bir kültür tahliliyle, teşhisi rahatlıkla koyup, tedavisi yapılabilmektedir. Bir başka kasık ağrısı nedeni, bu bölgede rastlanılan kitleler olabilir. Yumurtalık kistleri, ya da rahimde yer alan miyom gibi yer kaplayıcı kitleler büyüklüklerine göre şiddette ağrılar gösterebilir. Bu bölgede, kadın hastalıkları ve doğumun dışında, olabilecek problemlerden bir tanesi de apandisit bir diğeri ise bağırsak tıkanmalarıdır. Bunları ayırdedebilmek için yapılacak olan tahlillerde en önemli şeylerden bir tanesi, kan testidir ki bu hekimin isteyeceği testlerin başında yer almaktadır. Buradaki en önemli konu da, ağrının ne kadar sürdüğü, şiddeti ve acile başvurmayı gerektirip gerektirmediğidir. Kasık ağrıları, bazen de kronik kasık ağrıları olarak ortaya çıkmakta ve 6 aydan uzun sürebilmektedir. Bu durum, başka tür, özellikle kanserojen türde hastalıkları da akla getirmelidir. İster, acil, kısa süreli, ister kronik, 6 aydan uzun süren ağrı olsun, kasık ağrıları mutlaka hekime başvurulması gereken en önemli konulardan bir tanesidir.
Sokak Röportajları - Bir Dövme Yaptıracak Olsanız Nerenize Yaptırırdınız? 02:19
Sokak Röportajları - Bir Dövme Yaptıracak Olsanız Nerenize Yaptırırdınız? 408 izlenme - 3 yıl önce Sokak röportajları ekibi bu sefer genelde dövmesi olmayan insanları seçerek bir dövme yaptıracak olsanız nerenize yaptırırdınız? sorusunu yöneltiyor. Çok klasik cevaplar geldiği gibi çok enteresan cevaplar da gelmiş. Hele sondaki dayının verdiği cevap ve o sinsi gülüşü ile sadece kendisi gibi süper zeki insanların anlayabileceği şeyi ima ederek haklı,utangaç ama o mağrur duruşu beni benden aldı..
Zigana-Müzik  2 Telli  Misket Kasık Havası 07:43
Zigana-Müzik 2 Telli Misket Kasık Havası 633 izlenme - 6 yıl önce zigana-müzik 5435960465
zigana müzik 07:43
zigana müzik 393 izlenme - 6 yıl önce iki telli kasık havası misket tl 5435960465
Çinli Kung Fu Ustalarından Kasıklara Taşla ve Kütükle Vurmak 00:44
Çinli Kung Fu Ustalarından Kasıklara Taşla ve Kütükle Vurmak 114 izlenme - 1 yıl önce Kasık Kung Fu'su Çin'de Wei Yaobin tarafından öğrencilerine gösterilen ve cinsel yönden de faydalı olduğu söylenen bir Kung Fu çeşidi. Kasıklarına taşla, kütükle ve bir sürü farklı sert cisimle vurularak yapılan bu Kung Fu çeşidini öğrenen öğrencilerin bir yandan da bazı cinsel sorunlarına çözüm bulduğu iddia ediliyor. "Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için >www.izlesene.com/mplay< kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler..."
Dikmenli Emre Asker Gecesi 10:19
Dikmenli Emre Asker Gecesi 1.140 izlenme - 9 yıl önce dikmenli emre asker gecesi murat ateş çalıyo yakup ve yüksel abi oynuyo
karın duvarı fıtıkları neden olur? 01:07
karın duvarı fıtıkları neden olur? 917 izlenme - 8 yıl önce karın duvarı fıtıkları neden olur? doç.dr. mutlu ömer yakut http://dorahospital.com
Op.Dr.Bülent Öztürk - Kasık Fıtığı Hakkında Bilgiler Veriyor 04:06
Op.Dr.Bülent Öztürk - Kasık Fıtığı Hakkında Bilgiler Veriyor 171 izlenme - 3 yıl önce İletişim İçin: Adres: Beştelsiz Mahallesi Seyitnizam Cad. 101 Sok No:107 "Akşemsettin Tramvay Durağı Yanı" PK:34020 Zeytinburnu / İstanbul Telefon: 90 212 665 50 50 (Pbx) Faks: 90 212 665 50 60 Gsm: 90 533 666 93 80 / 90 533 666 93 81 E-Posta: info@avrasyahospital.com.tr www.projemed.com www.healthplay.co
Kasık fıtığının belirtileri nelerdir? 00:36
Kasık fıtığının belirtileri nelerdir? 125 izlenme - 3 yıl önce Kasık fıtığının başlıca belirtisi kasık bölgesinde beliren bir şişliktir, bazı hastalarda uzun yürüyüşlerde ağrı da yapabilir.
Messi'ye Faul Tarifi Vermek - Diego Godin 00:22
Messi'ye Faul Tarifi Vermek - Diego Godin 171 izlenme - 3 yıl önce İspanya`da Barcelona ve Atletico Madrid maçında Diago Godin, takım arkadaşı Mirandaya sakatlandığını gördüğü Messi'nin kasığına vurmasını tarif ediyor. Futbol dünyasında büyük ses getiren o hareketi izliyoruz.
Kadınlarda kasık ağrısının nedenleri nelerdir? 04:06
Kadınlarda kasık ağrısının nedenleri nelerdir? 114 izlenme - 3 yıl önce Kadınlarda kasık ağrısı, sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Vajinal enfeksiyonlar ve miyomlar, kasık ağrısına sebep olabilir.
Kasık fıtığı cerrahisi sonrası hasta nelere dikkat etmeli? 00:35
Kasık fıtığı cerrahisi sonrası hasta nelere dikkat etmeli? 81 izlenme - 3 yıl önce Günümüzde kasık fıtığı ameliyatı geçiren hastaların sadece bir hafta süreyle istirahat etmeleri tavsiye edilir, sonrasında özellikle dikkat edilmesi gereken herhangi bir sorun kalmaz. Prostat gibi kasık fıtığını yeniden tetikleyecek hastalıkları olan hastalarda, diğer hastalığın da tedavi edilmesi başarı oranını daha yüksek olmasını sağlar.
Kalça kireçlenmesinin belirtileri nelerdir? 01:08
Kalça kireçlenmesinin belirtileri nelerdir? 97 izlenme - 3 yıl önce Kalça kireçlenmesinin belirtisi özellikle yorgunlukla kasık bölgesinde ortaya çıkan ağrı şeklindedir. Yıllar geçtikçe bu ağrı yavaş yavaş dize doğru vurur, hatta sadece dizde de hissedilebilir. Ağrının şiddetinin artmasıyla birlikte kalça hareketlerinde kısıtlanmalar başlar. Hastalar tamamen yere oturmakta ve kalkmakta güçlük çekerler. Namaz kılarken, çorap ya da ayakkabılarını giyerken ayaklarına ulaşmakta sıkıntı yaşarlar ve gittikçe kalça hareketlerinde değişiklikler olur. Kalçanın tamamen düz hale gelmesi mümkün değildir. Hastalar bir miktar öne doğru kasılmış halde kalırlar, bu şekilde yürümek belde de ağırlara sebep olur.
Anjiyografi nasıl yapılır? 00:52
Anjiyografi nasıl yapılır? 95 izlenme - 3 yıl önce Kateter anjiyografi, sıklıkla kasıktan girilerek uygulanan bir yöntemdir. Kasık içerisine basit yöntemlerle yerleştirilen kateterler, hastalık şüphesi duyulan bölgedeki damarların görüntülenmesini sağlar.
Kasık fıtığı nasıl teşhis edilir? 00:41
Kasık fıtığı nasıl teşhis edilir? 68 izlenme - 3 yıl önce Kasık fıtığı hekimin fizik muayenesi ile teşhis edilir ve ultrasonografi yoluyla teyid edilebilir.
Koltukaltı Ve Kasık Tüyleri Temizliği Nasıl Olmalıdır? 02:40
Koltukaltı Ve Kasık Tüyleri Temizliği Nasıl Olmalıdır? 17 izlenme - 11 ay önce Koltukaltı ve Kasık Tüyleri Temizliği Nasıl Olmalıdır? Dr. Hüseyin Kayapınar(Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi) Cevaplıyor: Koltukaltı ve kasık tüylerinin alınması sünnettir fıtrattandır. Peygamberimiz (s.a.v.) çeşitli rivayetlerle gelen hadislerinde ki birisi "asrun minel fıtrati" şeklinde yani 10 şey fıtrattandır bazen peygamberlerin sünnetlerindendir gibi rivayetlerde var. Bunlar insanın fıtratından yani yaradılışından gelen şeylerdir. Bunlar sünnettir. Peki ne kadar olmalıdır? Aslında bunun için sünnette tain edilen bir şey yok ama en çok 40 gün içerisinde alınmalıdır şeklinde bir bilgi var. Bazıları bir arpa boyu kadar olursa şeklinde diye bir bilgiler var ama bunlar çok net ve belirli şeylere dayanan bilgiler değildir. Burada asıl olan şey fazla uzatmadan en geç 1 aya kadar bu temizliği yapmalılar diye tavsiye ederim ben. Ölmüş birisinin bu şekilde uzamış tüyleri varsa onları yıkayan kişi almalı mı? almamalı mı? Bunların alınması gerektiğine dair her hangi bir kayıt yok ki zaten edep yerinde ise bu tüyler mazeretsiz olarak oraya bakılması zaten caiz değil dolayısıyla yıkayan kişinin oraya bakması ve bunun sonucu olarak da oraları traş etmesine zaten imkanda yok gerekte yok.
Yaşam ve Sağlık - 44. Bölüm - Doç. Dr. Ali Çay, Çocuk Cerrahisi Uzmanı 37:28
Yaşam ve Sağlık - 44. Bölüm - Doç. Dr. Ali Çay, Çocuk Cerrahisi Uzmanı 41 izlenme - 3 yıl önce Doç. Dr. Ali Çay, Çocuk Cerrahisi Uzmanı PINAR AKKAŞ: A9 TV ekranlarından merhaba değerli izleyenlerimiz. Dr. Oktar Babuna ile hazırladığımız programımızın bu haftaki konuğu Çocuk Cerrahisi Uzamanı Doç. Dr. Ali Çay bizlerle birlikte. Hocam programımıza hoş geldiniz. OKTAR BABUNA: Hoş geldiniz. ALİ ÇAY: Hoş bulduk. PINAR AKKAŞ: Bu hafta sizinle pek çok konuyu konuşacağız. Ama ilk olarak kasık fıtıklarıyla başlayabiliriz. Çocuklarda görülen kasık fıtıklarını bize kısaca bir anlatır mısınız? ALİ ÇAY: Çocuklarda veya bebeklerde görülen kasık fıtığı erişkinlerden biraz farklı. Çocuğa da baktığımızda esas itibariyle çocuklar erişkinlerin küçültülmüş bir modeli değil. Kendine has fizyolojik, metabolik özellikleri var. Çocuklarda görülen fıtıklar da erişkinlerde görülen fıtıklardan farklı. Erişkinlerde bildiğiniz gibi daha çok ileri yaşlarda zorlanmaktan dolayı oluşuyor. Çocuklardaysa kasık fıtıkları genellikle doğumsal. Çok büyük bir bölümü tamamına yakını doğumsal. Bu testisin inişiyle de alakalı. Kasık kanalının açık kalması dolayısıyla ortaya çıkıyor, kasık kanalının kapanmaması dolayısıyla. Esas orijini doğumsal olması. Bu yönüyle de erişkinlerden ayrılıyor. Hem oluş mekanizmasında farklılıklar var hem de tedavisi, ameliyatındaki farklılıklar söz konusu. PINAR AKKAŞ: Çocuklarda görülme sıklığı nedir kasık fıtıklarının? ALİ ÇAY: Gününde doğan çocuklarda, normal miadında doğan normal doğumlarda doğan çocuklarda yüzde 1-3 oranında görülmekte. Erkeklerde daha sık görüyoruz kızlara göre. OKTAR BABUNA: Az değil tabii 1 ile 3 arası, evet. ALİ ÇAY: Değil mi? Küçümsenemeyecek bir oran yüzde 1-3 oranını düşündüğümüzde. Erkeklerde daha sık. Sağ tarafta biraz daha sık görüyoruz. Sağ kasıkta yüzde 60 oranında görülüyor. Yüzde 30 oranında sol tarafında, yüzde 5 oranında iki taraflı görebiliyoruz kasık fıtıklarını. OKTAR BABUNA: Ne zaman tedavi edilmesi gerekiyor? ALİ ÇAY: Kasık fıtıklarının tabii komplikasyonlarını düşünürsek, diyeceğiz ki; çocuk bu dursun, sonra ameliyat yaparız. Hiç de öyle değil. Boğulma riski var. Fıtık zaten şu demek; vücudun anatomik bazı bölgelerindeki açıklıklardan karın içerisindeki organların veya dokuların yer değiştirmesine biz fıtık diyoruz. Çocuklarda kasık fıtıklarında erkeklerde genellikle karın içerisindeki bağırsaklar, bağırsağı örten omentum dediğimiz yağ dokusu girebiliyor. Bunlar girip-çıkıyorlar. Bir şişlik oluşuyor, daha sonra kayboluyor. İşte problem tam da bu noktada oluyor. Küçük çocuklarda bu giren organların orada sıkışmasıyla bu organlarda boğulma, inkarserasyon diyoruz tıp dilinde, boğulma olabiliyor bağırsakta. Yine testise gelen kan damarları sinirler, sperm kanalı da inguinal kanaldan geçtiği için bunlarda da bir sıkışma söz konusu olduğundan testisin de hayatiyetini etkileyen durumlar ortaya çıkabiliyor. Bağırsağın boğulmasıyla iki saat içinde müdahale edilmezse ciddi anlamda hayatı tehdit eden problemler ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle kasık fıtıkları dünyanın her yerinde acil değil ama acele. Yaşına, kilosuna bakılmaksızın ameliyat edilmeli. Özellikle yaş küçüldükçe bu inkarserasyon riski de artıyor. Şimdi, çocuklarda kasık fıtıklarının 1/3’ü ilk 6 ayda tanı alıyor. Yüzde 90’ı 2 yaşına kadar tanı alıyor. İnkarserasyonun da sıkışmanın ya da boğulmanın en sık görüldüğü dönem bu iki yaş dönemi. Bu dönemde hastaların bize 10-20’si bize direk inkarserasyonla gelebiliyor. O yüzden kasık fıtıkları görüldüğü anda ameliyat edilmeli. Kızlarda erkeklerden farklı olarak over dokusu, yumurta yani. Yumurta ve tüpler fıtık kesesinin içerisine girebiliyor. Bunların da orada sıkışma ihtimali var bu çok önemli. Erkeklerden biraz daha da fazla sıkışma yüzde 27. O fıtık içerisinde yumurta dokusu sıkışarak çürüyebiliyor. Bu nedenle kasık fıtığı görüldüğü zaman üzerinde ciddiyetle durulmalı. Toplumda genelde şöyle bir önyargı var biliyorsunuz; çocuk çok küçük anesteziyi kaldıramaz, ameliyatı kaldıramaz diye. Asla böyle düşünülmemeli aksine en kısa sürede, mümkün olan en uygun şartlarda ameliyat etmek azlım. OKTAR BABUNA: Bir çok hastalığın artık tanısı daha doğum olmadan konabiliyor. Kasık fıtıkları da bu gruba giriyor mu? ALİ ÇAY: Şimdi, testisin inişini tabii bir konuşursak. Testisler beşinci hafta da hatta indiferantkonat var, kız yada erkek olacağı belli olmadığı için indiferant. 5. haftadan sonra Y kromozomu sry geni. Yani cinsiyeti belirleyen faktör gelişmeye başlıyor. 7. aya kadar karın içersinde testis. Geç fetal dönemde yani hamileliğin sonlarına doğru testis inişini gerçekleştiriyor. Ve bu dönemde zaten kasık kanalının tamamı açık. Dolayısıyla prenatal tanı burada söz konusu değil. Doğumdan sonra açık kalması, normalde doğum sonra bu processus vaginalis dediğimiz kasık kanalı doğumdan sonra kapanıyor. Bunun testisi örten kısmı dışındakiler obriteri olarak kapanıyor. Şayet kapanmayıp da açık kalırsa bir ucu karın içerisinde, bir ucu da testisler de ya da torbada olan bir kanal şeklinde potansiyel fıtık kesesi oluyor. Dolayısıyla prenatal tanının bu hastalıkta yeri yok, bir çok hastalıkta tabii var, biz de kullanıyoruz özellikle yeni doğan cerrahisinde ama kasık fıtığı doğumdan sonra ortaya çıkıyor. Bulguları da hani anneler dikkat etmesi açısından çocuk çok ağladığında ya da bezini açtıklarında sağ ya da sol kasık bölgesinde bir şişlik şeklinde kendini gösterir. Özelliği; dokunduğumuz zaman veya dinlendiği zaman çocuk kendiliğinden kaybolması, aktiviteyle tekrar ortaya çıkması.   http://www.a9.com.tr/izle/193200/Yasam-ve-Saglik/Yasam-ve-Saglik---44-Bolum---Doc-Dr-Ali-Cay-Cocuk-Cerrahisi-Uzmani A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Yaşam ve Sağlık - 24. Bölüm - Prof. Dr. Meral Kozakçıoğlu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı 57:21
Yaşam ve Sağlık - 24. Bölüm - Prof. Dr. Meral Kozakçıoğlu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı 42 izlenme - 3 yıl önce Prof. Dr. Meral Kozakçıoğlu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı   PINAR AKKAŞ: A9 TV ekranlarından Yaşam ve Sağlık programımıza hoş geldiniz. Bu hafta programımız Erel Aksoy ile birlikte hazırladık. Stüdyo konuğumuz ise Fizik Tedavi dalında ülkemizin değerli doktorlarından biri olan Meral Kozakçıoğlu Özekici Hocamız bizlerle birlikte. Hocam hoş geldiniz programımıza. MERAL KOZAKÇIOĞLU: Hoş bulduk. PINAR AKKAŞ: Hocam, size bu hafta yumuşak doku romatizmaları, kireçlenme, duruş bozuklukları, skolyoz, kifoz gibi konularda sorular somak istiyoruz. İsterseniz önce yumuşak doku romatizmalarıyla başlayalım. Genelde her yerinde ağrı hisseden, sabahları yorgun kalkan kişilerde yumuşak doku romatizması gibi bir teşhis konulduğuna rastlanıyor. Bunun diğer adı da fibromiyalji, değil mi? Fibromiyaljiyi bize biraz anlatabilir misiniz? MERAK KOZAKÇIOĞLU: Tabii. Aslında çok çeşitli yumuşak doku romatizmaları var. Ama en sık olarak karşımıza çıkan iki yumuşak doku romatizması, birisi fibromiyalji, diğeri miyofasiyal ağrı sendromu. Fibromiyaljiyle daha sık karşılaşıyoruz. Ya da aslında şimdi toplumda internet olması, herkesin internete devamlı bakması, bende ne gibi problemler olabilir diye düşünmesiyle fibromiyalji vakıaları, kendilerini fibromiyalji zanneden vakıalar diyelim düşündüğümüzden daha da fazla. Genelde boyun, sırt, bel ağrısı yaşayan herkes acaba ben fibromiyalji mi oldum diye düşünüyor. Halbuki fibromiyalji sadece boyun, sırt, bel ağrısı değil. Çok çeşitli sebeplerle insanlarda ağrı şikayetleri ortaya çıkabilir. Fibromiyaljide belli kriterler var. Bir kere bunun üç aydan uzun sürmesi. Yanında muhakkak bazı psikolojik problemlerin de seyretmesi gerek, uyku sorunu gibi. Uyku sorunu fibromiyaljide çok önemli bir problem. Ve bu uyku sorununu çeşitli araştırmalarla düzenlemeye çalışmışlar fakat yine de düzenleyememişler. Düzenlendiği zaman uyku düzeni ve uyku ritmi o zaman fibromiyaljinin semptomlarında azalma görmüşler. Üçüncüsü de uzun süreli ağrı dedik, üç ayın üzerinde seyreden, işte bir takım psikolojik sorunlar. Ve vücuttaki 18 tetik noktanın 11-12’sinin pozitif olması. Tetik nokta derken de şunu kast ediyorum; normalde vücudumuzun herhangi bir yerine bastığımız zaman ağrıyan nokta tetik nokta değil tabii ki. Tetik nokta dediğimiz baş parmağımızla bastığımızda 4 kilogram ile, diyeceksiniz ki 4 kilogramı nasıl biliyorsunuz? Bastığımız noktada bu tırnak içi pembedir, pembe tırnak içinin bembeyaz olduğu nokta 4 kilogram noktası oluyor. Bastığınız zaman tırnak içindeki o beyaz noktada hasta ağrı hissediyorsa o pozitif demektir. 18 nokta da simetrik olarak yerleşiyor. 9’u bir tarafta 9’u diğer tarafta. Boyunda, sırtın orta noktasında, kalçada, dirseklerde, dizin iç yanlarında bu şekilde 18 nokta var. Bu 18 noktanın 11’inin de pozitif olması gerekiyor fibromiyalji için. Dolayısıyla sadece ağrım oluyor olayı değil. PINAR AKKAŞ: Peki psikolojik sorunlar ana etken midir? MERAL KOZAKÇIOĞLU: Şöyle; bu da tartışmalı nokta. Neden? Çünkü bir ağrı çok uzun süreli olduğu zaman insanın psikolojik problemleri de beraberinde çıkıyor, geçmediği zaman. İnsanın, devamlı ağrısı olan bir kişiyi düşünün, eşiyle, çocuklarıyla, arkadaşlarıyla herkesle ilişkisi bozulabilir çünkü tahammülsüz hale geliyor. Normalde ağrı insanlarda tahammülsüzlük yaratır tabii ki. Onun için ağrısız olmayı isteriz, rahat olmayı isteriz. Huzurlu bir insan, keyifli bir insan pozitif enerji verir ve ilişkileri de iyi olur. Dolayısıyla ağrı uzun süreli olduğu zaman kişinin agresif ya da tahammülsüz olmasına yol açar.Bir de yapılan araştırmalarda çok titiz, mükemmeliyetçi, kişilik tipi A grup kişilerde daha yoğun olduğu saptanmış. Hanımlarda daha sık, 30’lu yaşlarda daha sık. Ve çok şiddetli tablodan hafif tabloya kadar seyreden değişik tipleri de var fibromiyaljinin. Bazı hastalar var çenesi kilitleniyor, bu kadar ileri derecelere kadar fibromiyalji gelebiliyor ve çok büyük problemler yaratabiliyor. Tabii tedavisi de çok inatçı olduğu için insanların da biraz morallerini bozuyor sonrasında. http://www.a9.com.tr/izle/183935/Yasam-ve-Saglik/Yasam-ve-Saglik---24-Bolum---Prof-Dr-Meral-Kozakcioglu-Fizik-Tedavi-ve-Rehabilitasyon-Uzmani A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Kasık Bölgesine Gizlediği Eroinle Uçağa Binmek İsterken Yakalandı 00:24
Kasık Bölgesine Gizlediği Eroinle Uçağa Binmek İsterken Yakalandı 2 izlenme - 4 ay önce Kasık bölgesine gizlediği eroinle uçağa binmek isterken yakalandıVAN - Van'dan uçakla İstanbul'a gitmek isteyen şahsın kasık bölgesinde 520 gram eroin ele geçirildi.
Sağlığın Adresi 02.12.2015 Tvem 01:02:35
Sağlığın Adresi 02.12.2015 Tvem 2 izlenme - 2 yıl önce TVEM'İ İZLEMEK İÇİN; Digiturk 59. Kanal Tivibu 48. Kanal Teledünya 112. Kanal D-Smart 92. Kanal'ı AÇMANIZ YETERLİ... Program tekrarları ve daha fazlası için; www.tvem.com.tr