Hoşgeldiniz!

Kayı Videoları

Kuruluş: Kayı Beyliği / Osmanlı imparatorluğu (Tek Parça) 02:02:17
Kuruluş: Kayı Beyliği / Osmanlı imparatorluğu (Tek Parça) 2.560 izlenme - 2 yıl önce Ataman (Osman) Bey: Cihan Ünal Kayı boyu, Oğuz Kağan Destanı'na göre Oğuzların 24 boyundan, Kaşgarlı Mahmud'un Divân-ı Lügati't-Türk adlı eserine göre ise yirmi iki Oğuz boyundan ikincisi. Divân-ı Lügati't-Türk'te belgeleri; Kayi.png olarak tanımlanmaktadır Oğuzların Bozok kolundan bir boydur. Osmanlı Hanedanı bu boydan gelmiştir. Reşidüddin'nin listesinde sembolleri şahin, yani şahinlerin en büyüğü olan akdoğan'dır. Kayı kelime anlamı olarak kuvvet ve kudret sahibi demektir. Kayı boyunun damgası, iki ok ve bir yaydan oluşur. Babası Gün Han ve dedesi Oğuz Han olan Kayı Han bu boyun ilk atasıdır. Anadolu'ya gelen boylardan biri olmakla beraber önce Ahlat bölgesine yerleşmişlerdir. Anadolu Selçuklu sultanı I. Alâeddin Keykubad bu sırada göçebe hayatını yaşayan Kayıları; Viranşehir, Halep ve Karacadağ yöresine yerleştirmiştir. Ertuğrul ile Dündar beyler Söğüt ve Domaniç yörelerine yerleşmişlerdir. Söğüt'ü kışlak, Domaniç'i yaylak olarak kullanmışlardır. Kayı Boyu, Osmanlının kuruluş dönemlerinde Evrenos Gazi ve Hacı İlbey gibi beyleri ile balkanların fethinde büyük yararlılık göstermiş, Vardar ovası ve Kaza-i Cuma yöresine yerleşmişlerdir. Evrenos Gazi ve Hacı İlbey'in aileleri bugün bile bilinmektedir. Osman Gazi'nin ağabeyi olan Gündüz Alp (Gündüz Bey) soyundan gelen Amuca Kabilesi (Amucalar), halen Kırklareli ve Tekirdağ'ın çeşitli köylerinde, Güneydoğu Bulgaristan'da, Balıkesir'in Ertuğrul köyünde varlıklarını sürdürmektedirler. Osmanlı Belgeseli Osmanlı imparatorluğu Kuruluş/Osmancık Kuruluş/Osmancık 1987 yılında TRT 1'de yayımlanmya başlamış Tarihî Türk dizisi, Tarık Buğra'nın eserinden televizyona uyarlanmış dizinin yönetmenliğini Yücel Çakmaklı üstlenmiştir. Osman Bey sık sık Şeyh Edebalı'nın ziyaretine gider öğütlerini dinlerdi.Misafir olarak kaldığı bir gecede gördüğü rüya şöyle idi.Şey Edebalı'nın koynundan çıkan bir ay geldi kendi koynuna girdi.Göğsünden bir ağaç bitti.Öylesine büyük bir ağaç oldu ki dalları gökleri,kökleri tüm dünyaya sardı.Gölgesi bütün yeryüzünü tuttu.İnsanlar o ağacın gölgesinde toplandılar.Ulu dağlara ve dağların eteğinden çıkan coşkun sulara hep o ağaç gölge etti. Osman Bey rüyasını Şeyh Edebalı'ya anlatır.Edebalı rüyayı şöyle yorumlar:"Oğul Osman,Hak Teala sana ve soyuna hükümranlık verdi mübarek olsun,kızım Malhun Hatun senin helâlin olsun."der.Edebalı'nın bu yorumu üzerine Osman Gazi Malhun Hatun(Rabia Bala Hatun)ile evlenir. Bu rüyadan doğan Osmanlı Devleti tam 6 asır Devlet-i Muazzama olarak üç kıt'ada hüküm sürdü.Osman Gazi'nin soyundan gelen Padişahlardan bazıları 50 yıl bazıları birkaç ay Tahtta kaldı.Büyük bir devlet kuran Osman Gazi öldüğünde kendisinden geriye şahsi mirası olarak bir atı bir kılıcı bir çizme ve birde çadırı kaldı...
Topaloğlu İnşaat Master 02:49
Topaloğlu İnşaat Master 256 izlenme - 4 ay önce TOPALOĞLU İNŞAAT KAYI KONAKLARI FATSA
Şapur Şupur 03:47
Şapur Şupur 5.631 izlenme - 9 yıl önce baksen şunlara
Nefes Kesen Dövüş Sahnesi - Diriliş Ertuğrul 06:56
Nefes Kesen Dövüş Sahnesi - Diriliş Ertuğrul 1.899 izlenme - 2 yıl önce Türk dizilerinde çıtayı oldukça yükseklere çeken Diriliş Ertuğrul dizisinin 1. bölümündeki dövüş sahnesini izleyeceğiz. Daha ilk bölümüyle reytinglerde ilk sırayı kapan dizi için oldukça emek sarf edilmiş ve çalışılmış. Umarım milletimiz böyle yapımlara hak ettiği değeri verir de pembe dizilere muhtaç kalmayız. Ben bu diziden sonra Filinta adlı yine TRT dizisi olan yapımı da heyecanla merak ediyorum. O da Türk dizilerine farklı bir soluk getirecek. Bu arada Haçlılar neden hep kötü gösteriliyor diyenlere şunu da hatırlatmak gerek. Yabancı film ve dizilerde de Haçlılar hep acımasız ve kötü insanlar olarak gösterilir. Çünkü öyleler. Buyurun izleyelim.
İzmirli Taylan 2012 Kayı Gori Bytayfo 05:02
İzmirli Taylan 2012 Kayı Gori Bytayfo 1.976 izlenme - 6 yıl önce tekirdağlı bytayfo tarafından yüklenmiştirr...
Malatya Kayısı Dünyası 04:14
Malatya Kayısı Dünyası 2.932 izlenme - 7 yıl önce malatya kayısılarını tanıtım videosu
Obama - Kapıyı Tekmeledi - 2010 00:14
Obama - Kapıyı Tekmeledi - 2010 2.358 izlenme - 6 yıl önce obama - kapıyı tekmeledi - 2010 ..bu bir kurgudur.
Sonerkabadayı 02:51
Sonerkabadayı 723 izlenme - 7 yıl önce sound07
Kayı Köyü- Şimşek Dede Türbesi Açılışı 03:04
Kayı Köyü- Şimşek Dede Türbesi Açılışı 534 izlenme - 7 yıl önce çekimi yapan veysel suna
Kuruluş: Kayı Beyliği - Osmanlı İmparatorluğu 02:02:17
Kuruluş: Kayı Beyliği - Osmanlı İmparatorluğu 131 izlenme - 2 yıl önce Osman Bey rüyasını Şeyh Edebalı'ya anlatır.Edebalı rüyayı şöyle yorumlar:"Oğul Osman,Hak Teala sana ve soyuna hükümranlık verdi mübarek olsun,kızım Malhun Hatun senin helâlin olsun."der.Edebalı'nın bu yorumu üzerine Osman Gazi Malhun Hatun(Rabia Bala Hatun)ile evlenir. Bu rüyadan doğan Osmanlı Devleti tam 6 asır Devlet-i Muazzama olarak üç kıt'ada hüküm sürdü.Osman Gazi'nin soyundan gelen Padişahlardan bazıları 50 yıl bazıları birkaç ay Tahtta kaldı.Büyük bir devlet kuran Osman Gazi öldüğünde kendisinden geriye şahsi mirası olarak bir atı bir kılıcı bir çizme ve birde çadırı kaldı...
ank hidayet farkıyla halil sözen den drift show... 00:18
ank hidayet farkıyla halil sözen den drift show... 1.323 izlenme - 8 yıl önce izleyin görün ne diyim:d
Kayı Köyü-Şimşek Dede Türbe Açılışı 2.bölüm 06:48
Kayı Köyü-Şimşek Dede Türbe Açılışı 2.bölüm 377 izlenme - 7 yıl önce çekimi yapan veysel suna
Kayılı Burak 02:14
Kayılı Burak 683 izlenme - 8 yıl önce kayılı burak alem
kayılı burak part-1 01:25
kayılı burak part-1 532 izlenme - 8 yıl önce
.j.a.k.o. 08:25
.j.a.k.o. 218 izlenme - 6 yıl önce .j.a.k.o.
Kayı Boyu Yüzükleri - Osmanlı Serisi 02:58
Kayı Boyu Yüzükleri - Osmanlı Serisi 45 izlenme - 2 yıl önce El İşi Gümüş Yüzükleri: Osmanlı Yüzükleri, Otantik Erkek Yüzükleri - morduck.com | Takı, Hediye ve Moda |. Tamamen el işçiliği ile üretilen çok özel gümüş erkek Osmanlı yüzükleri satışı.
Gümüş Erkek Yüzük Diriliş Ertuğrul 01:21
Gümüş Erkek Yüzük Diriliş Ertuğrul 39 izlenme - 1 yıl önce CM34585 ürün kodu ile www.gumusdukkani.com sitesi üzerinden ya da 0543 613 84 74 nolu telefon üzerinden online olarak siparişte bulunabilirsiniz. Diriliş Alperen Ertuğrul Kayı Boyu erkek yüzük tamamı 925 ayar gümüştür. Üründeki 15 gün içerisinde iade ya da değişim imkanınız dan yararlanabilirsiniz. gümüş yüzük, erkek yüzük, erkek yüzük modelleri, kayı boyu yüzük, diriliş alperen ertuğrul yüzüğü, kayı boyu yüzükleri, diriliş ertuğrul, dizi yüzükleri, trend erkek takıları, en çok satan yüzükler, mine boyalı yüzük.
Kayılı Burak Part-3 01:02
Kayılı Burak Part-3 257 izlenme - 8 yıl önce
Kayılı Burak Part-2 01:24
Kayılı Burak Part-2 192 izlenme - 8 yıl önce