Hoşgeldiniz!

Kırım Videoları

Kırım'da Çamur Banyosu Yapmak 03:36
Kırım'da Çamur Banyosu Yapmak 8.211 izlenme - 2 hafta önce Kırım'da bulunan bölge olan Kerch yakınlarındaki tıbbi çamuruyla bilinen bir göl olan Chokrakskoe'de insanlar, güzelliklerini çamura borçlular. Sağlık turizminde önemli bir durak olan yer ile ilgili görüntüleri sizlerle başbaşa bırakıyoruz. İyi seyirler..
İlber Hocadan Sirtaki Şov 02:04
İlber Hocadan Sirtaki Şov 4.837 izlenme - 6 ay önce Aktüalite programının hazırlayıcısı ve sunucusu Serfiraz Ergun, Prof. Dr. İlber Ortaylı'yı Midilli'de sirtaki oynarken kayda aldı. Kıymetli hocamızı bir de böyle izleyelim efenim..
FEMEN'den Kırım Operasyonu 00:44
FEMEN'den Kırım Operasyonu 8.128 izlenme - 3 yıl önce Ukrayna'nın Kırım Özerk Bölgesi'nin Rusya tarafından işgal edilmesi FEMEN tarafından protesto edildi. Kırım Özerk Bölgesi parlementosu önünde bir grup, Rusya'ya destek eylemi gerçekleştirdi. Ukraynalı kadın hakları savunucusu FEMEN üyesi bir grup kadın çıplak protesto yaparak Rusya işgalini protesto etti. FEMEN kadınlarının bedenlerine "Putin'in savaşını durdurun" sloganı yazdıkları görüldü. Ukraynalı güvenlik güçleri, eylemcileri parlamento binasının önünden yaka paça uzaklaştırdı.
Kara Şahinin Düşüşü 01:27
Kara Şahinin Düşüşü 2.899 izlenme - 7 ay önce 1993 yılında Somali'nin başkenti Mogadişu'da Amerikan kuvvetleri Gothic Serpent adlı operasyon ile SNA lideri Mohamed Farrah Aidid'i yakalamak için harekete geçti. Havadan desteklenen operasyonda SNA hatlarına giren Amerikan birlikleri beklemediği bir direniş ile karşılaşmış ağır çatışmalar başlamıştı. Bu sırada helikopterler indirme yapmaya çalışırken bir Uh-60 Kara Şahin tipi helikopter muhtemelen Rpg-7 roketiyle vurulup düştü. Sonrası ise Amerikalılar için tam bir trajedi. Daha önce bölgenin ileri gelenlerine yaptığı saldırılar nedeniyle halk tarafından sevilmeyen Amerikalılar bu saldırıda savunmasız kalıyor ve halk tarafından linç ediliyordu. Şehir içinde sıkışan askerleri Bm'ye bağlı güçler kurtardı ve operasyon ağır kayıplarla sona erdi.
Aliye Bekirova- O Ses Ukrayna Doktor Civanım 02:23
Aliye Bekirova- O Ses Ukrayna Doktor Civanım 2.311 izlenme - 2 yıl önce O Ses çocuklar ukrayna ayağını söylediği Türkçe şarkıyla sallayan tarumar eden kadife sesli Kırım Türkü Aliya Bekirova'yı dinliyoruz efendim.
Tatarca Kimin Dilidir? 05:17
Tatarca Kimin Dilidir? 1.073 izlenme - 9 ay önce Yavuz Bülent Bâkiler anlatıyor. Tatarca kimin dilidir?
Şükriye Tutkun - Ey Güzel Kırım 03:40
Şükriye Tutkun - Ey Güzel Kırım 7.050 izlenme - 4 yıl önce Şükriye Tutkun - Ey Güzel Kırım - Sevin Gayrı - Türk Halk Müziği
Eurovision'u kazanan  Kırımlı Cemile'den Türkiye'ye mesaj var 10:57
Eurovision'u kazanan Kırımlı Cemile'den Türkiye'ye mesaj var 937 izlenme - 10 ay önce Kırım Tatarları'nın sürgün hikayesini anlatan ve Türkçe nakarata sahip '1944' adlı şarkısıyla Türkiye'nin dikkatini çeken Jamala, Ukrayna'yı bu seneki Eurovision'da temsil etme hakkı kazandı. Başarılı şarkıcı, Euronews'e verdiği özel röportajda, bu ilginin karşılıksız olmadığını belirterek Türkiye'ye ve Türk müziğine olan sevgi ve ilgisini dile getirdi.
Çalışma Kampında 5,5 yıl: Faize Bekman'ın Hikâyesi 03:44
Çalışma Kampında 5,5 yıl: Faize Bekman'ın Hikâyesi 743 izlenme - 6 ay önce Kırım Tatarı Faize Bekman, 2. Dünya Savaşı sırasında esir kamplarında şahit olduklarını Al Jazeera'ye anlattı.
Kapganların Divanı - Timurlenk'in Yargınlanması 14:59
Kapganların Divanı - Timurlenk'in Yargınlanması 2.012 izlenme - 2 yıl önce 1997 yapımı bir azeri televizyon dizisi. Büyük Türk hükümdarları tarafından kurulan hak divanında Timurlenk'in yargılanması konusu işlenmektedir. yargılama sırasında Timurlenk'in savunması gayet güclü gözükmektedir.
Tatar Kızı 03:55
Tatar Kızı 3.499 izlenme - 7 yıl önce
Dost Bilen Kırım - Kırık 03:40
Dost Bilen Kırım - Kırık 1.155 izlenme - 1 yıl önce Dost Bilen Kırım'ın, Yaşar Kekeva etiketiyle yayınlanan "Kırık" albümünde yer alan "Kırık" isimli şarkısı, video klibiyle netd'de. netd Müzik Facebook: http://www.facebook.com/netdmuzik netd Müzik Android Uygulaması: https://goo.gl/m4nAOE netd Müzik iOS Uygulaması: https://goo.gl/wkkUZi
2007 Konar Tepreş Kırım Halk Oyunları Tatar 01:15
2007 Konar Tepreş Kırım Halk Oyunları Tatar 3.846 izlenme - 7 yıl önce 2007 konar tepreş kırım halk oyunları tatar wwwkonyatatarlaricom
nehre inen uçağın hareketi! 02:07
nehre inen uçağın hareketi! 7.242 izlenme - 8 yıl önce hudson nehrine inen airbus a320 tipi uçağın kalkıştan hemen sonra ki rotasının similasyonu!
Ey Güzel Kırım - Elzara Batalova (Kırım Türküsü) 04:39
Ey Güzel Kırım - Elzara Batalova (Kırım Türküsü) 936 izlenme - 2 yıl önce Kırım'dan sürülen onlarca Kırım Türkü'nün yakarışı adeta bu şarkı. Bütün Kırım Türklerine selam olsun. O topraklar elbet gerçek sahibini bulacaktır.
yıldız ayhan güzel bir kırım tatarca parca konyata 03:07
yıldız ayhan güzel bir kırım tatarca parca konyata 5.036 izlenme - 7 yıl önce yıldız ayhan güzel bir kırım tatarca parca konyatatarlari.com
Aliya Yakubova - Yosmam (Tatarca) 02:18
Aliya Yakubova - Yosmam (Tatarca) 979 izlenme - 2 yıl önce İzzet'in seslendirdiği şarkının biraz farklı bir versiyonunu Aliya Yakubova seslendiriyor. Aliya hanımfendi evliymiş. Bilmek isteyenler olur diye bunu da yazayım dedim. İyi dinlemeler.
Aram Tigran - Te Ez Kal Kırım 03:22
Aram Tigran - Te Ez Kal Kırım 2.741 izlenme - 5 yıl önce
Kene Tezahüratı (+18 küfürlü) 04:53
Kene Tezahüratı (+18 küfürlü) 1.092 izlenme - 2 yıl önce Yaratıcı tribün tayfasının akıllara durgunluk veren eseri. eserde kene başta olmak üzere haşere dünyasına, çizgi film dünyasına ve hayvanlar alemine methiyeler dizilmekte!
Kırım Savcısı Sanal Alemi Salladı! 01:40
Kırım Savcısı Sanal Alemi Salladı! 1.694 izlenme - 3 yıl önce Kırım'ı resmen Rusya'ya bağlayacak anlaşmayı imzalayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım'da Baş Savcılık görevine güzelliğiyle ön plana çıkan 33 yaşındaki avukat Natalia Poklonskaya'yı atadı. Kırım'ı resmen Rusya'ya bağlayacak anlaşmayı imzalayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım'da Baş Savcılık görevine güzelliğiyle ön plana çıkan 33 yaşındaki avukat Natalia Poklonskaya'yı atadı. Daha önce ABD'de yakalanan sarışın casusla magazin medyasına epeyce konu olan Rusya şimdi de Kırım'a atanan 33 yaşındaki sarışın baş savcı ile gündeme geldi. Kırım'ı resmen Rusya'ya bağlayacak anlaşmayı imzalayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım'da Baş Savcılık görevine avukat Natalia Poklonskaya'yı atadı. Ukrayna'daki protesto gösterilerine ve hükümet değişimine şiddetle muhalefet eden ve Rusya yanlısı olarak tanınan Poklonskaya daha önce Ukrayna Başyargıçlık Dairesi'nde avukat olarak çalışmaktaydı. Natalia Poklonskaya'nın baş savcı olmasından sonra internet siteleri, sarışın hukukçunun özel yaşamına dair fotoğraflarıyla dolup taşmaya başladı.
adile kurt karatepe - ay nenni 03:25
adile kurt karatepe - ay nenni 2.479 izlenme - 7 yıl önce kırım türkleri ninnisi
Konya Kırım Türkleri Derneği 04:44
Konya Kırım Türkleri Derneği 2.688 izlenme - 9 yıl önce konya kırım türkleri foklör ekibi sarayönünde... hasat şenliği-2008
Ayna Programı - Kırım 1 01:14:34
Ayna Programı - Kırım 1 1.217 izlenme - 5 yıl önce Ayna Programı - Kırım 1
Ey Güzel Kırım - Alper Alparslan 04:53
Ey Güzel Kırım - Alper Alparslan 3.068 izlenme - 8 yıl önce
Natalya Poklonskaya - Yeni Kırım Başsavcısı 05:43
Natalya Poklonskaya - Yeni Kırım Başsavcısı 652 izlenme - 2 yıl önce Şimdiden bilimum /int/ boardlarında fenomen olmayı başarmış, Kırım'ın taze başsavcısıdır. Rusların sıcak denizlere inmesini desteklemek için artık bir sebebimiz daha var.
Defne Ilgaz - Kırım Türküsü 03:33
Defne Ilgaz - Kırım Türküsü 1.100 izlenme - 5 yıl önce
Biz Kırımdan Çıkanda - Kırım Türküsü 04:01
Biz Kırımdan Çıkanda - Kırım Türküsü 378 izlenme - 2 yıl önce Kırım Türklerinin zorunlu göçe tabi tutulup, yurtlarından atılırken çektikleri acıları anlatan belki de en iyi, en duygusal türküdür. Yıllar sonra göçe tabi tutulan Kırım Türkleri geri dönmek isteyecek ancak pek azı büyük zorluklarla dönebilecek. Bugün kendi yurtlarında azınlık kalmalarının sebebi budur. Kırım Türklerinin barışçıl direnişine liderlik eden Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'ya selam olsun. Sözleri: Biz Kırım'dan çıkkanda Kar yağmadı kan aktı Anam babam kız kardaşlarım Kozleri dolu yaş kaldı. Kokten uçkan uçaklarının Kanetlerini kim yazgan Şu Kırım'da ölgenca cigitlerinin Cenazelerini kim kılgan Kaçaredim men Akyar'dan Karadeniz bolmasa Asaredim öz özümnü Annem babam bolmasa. Şarkı Sözleri (lyrics): biz qırım dan çıqqanda qar yağmadı qan aqtı anam, babam, qız qardaşlarım qozleri tolu yaş qaldı kökten uçqan uçaqlarınıñ qanetlerini kim yazğan şu qırım da olgen gencecık cigitlerinin cenazeleriñ kim qılğan qaçar edim meñ aqyar dan qaradeniz bolmasa asar edim öz özumñı annem, babam bolmasa.
Eurovision'u kazanan  Kırımlı Cemile'den Türkiye'ye mesaj var 10:57
Eurovision'u kazanan Kırımlı Cemile'den Türkiye'ye mesaj var 195 izlenme - 10 ay önce Kırım Tatarları'nın sürgün hikayesini anlatan ve Türkçe nakarata sahip '1944' adlı şarkısıyla Türkiye'nin dikkatini çeken Jamala, Ukrayna'yı bu seneki Eurovision'da temsil etme hakkı kazandı. Başarılı şarkıcı, Euronews'e verdiği özel röportajda, bu ilginin karşılıksız olmadığını belirterek Türkiye'ye ve Türk müziğine olan sevgi ve ilgisini dile getirdi.
Cengiz Dağcı Belgeseli 59:15
Cengiz Dağcı Belgeseli 28 izlenme - 3 hafta önce Kırım'ın efsanevi yazarı Cengiz Dağcı'nın hayatını görüşlerini anlatan bu belgesel aynı zamanda yazarla da röportajlar içeriyor. Yazarın hayatı ve eserleri hakkında bilgi: Cengiz Dağcı, (d. 9 Mart 1919 Gurzuf) ö. 22 Eylül 2011 Londra) Kırım Tatar roman yazarıdır. Pek bilinmemesine rağmen Kırım Tatarca şiirleri de vardır. Gurzuf'ta doğdu. Çocukluğu Kızıltaş (şimdiki adıyla Krasnokamenka) köyünde geçti. Cengiz Dağcı Türkiye'ye hiç gelmediği halde kitaplarını Türkiye Türkçesi ile yazmış, kitaplarının ilk redaksiyonunu da şair Ziya Osman Saba yapmıştır. Türkiye'de yayınlanan eserleri sayesinde Türkiye'de birçok insan Kırım 'ı ve Kırım Tatarları 'nın yaşantılarını öğrenmiş oldu. İlk ve orta öğrenimini köyünde ve Akmescit `te yaptı. 1938'de ortaokulu bitirdi . Kırım Pedagoji Enstitüsü ikinci sınıfında iken II. Dünya Savaşı çıktı. 1941`de Ukrayna cephesinde Almanlara esir düştü. Almanların yenilmesi üzerine esir kampından kurtularak müttefik devletler safına sığındı. 1946 Ekiminde eşi ve kızıyla birlikte önce Edinburgh'a geldi. 1947 yılı başında Londra'ya geçti. 1953'te Fulham Road'da bir lokanta açtı. 1974 yılında Londra'da Wimbledon yakınlarındaki Southfields'e yerleşti. Cengiz Dağcı, vatanından ayrıldığından bu yana hiç Kırım'a gitmedi. Cengiz Dağcı 22 Eylül 2011 Perşembe günü saat 12.30 sularında Sauthfields'teki evinde vefat etti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun girişimleri ile, Türkiye'den katılan kalabalık bir topluluk tarafından 2 Ekim 2011 Pazar günü 69 yıldır görmediği Yalta'ya bağlı Kızıltaş köyünde toprağa verildi. Yazar böylece, ebedi uykusunu doğduğu topraklarda uyumak imkanına kavuştu. Eserlerinde Kırım Türklerinin Rusların zulmü altındaki hayatını anlatır. Hüzünlü bir üslûbu vardır.Öğrencilerin okullarda sadece ders almak dışında oyun oynamasından yanadır. Hakkında İbrahim Şahin tarafından bir doktora çalışması yapılmıştır (Cengiz Dağcı'nın Hayatı ve Eserleri, Kültür Bakanlığı Yay.,1998). İsa Kocakaplan, Cengiz Dağcı hakkında 3 kitap yayınlamıştır: 1.Cengiz Dağcı'nın Dört Romanı (1992, 1998 MEB Yayınları), 2.Kırım'dan Londra'ya Cengiz Dağcı (1998 Damla Yayınları-Bu eserin ikinci bölümünü Cengiz Dağcı'nın Dört Romanı oluşturmaktadır.), 3.Kırım'ın Ebedî Sesi Cengiz Dağcı ( 2010, Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları). Romanları Korkunç Yıllar (1956) Yurdunu Kaybeden Adam (1957) Onlar da İnsandı (1958) Ölüm ve Korku Günleri (1962) O Topraklar Bizimdi (1966) Dönüş (1968) Genç Temuçin (1969) Badem Dalına Asılı Bebekler (1970) Üşüyen Sokak (1972) Anneme Mektuplar (1988) Benim Gibi Biri (1988) Yoldaşlar (1991) Biz Beraber Geçtik Bu Yolu (1996) Bay Markus Burton`un Köpeği (1998) Bay John Marple`ın Son Yolculuğu (1998) Oy Markus Oy (2000) Rüyalarda Ana ve Küçük Alimcan (Bir Kırım Öyküsü) (2001) İhtiyar Savaşçı (2005)(Bu kitap, yayınevi tarafından Yansılar 1-4'ün sonundaki hikâyeler bir araya getirilerek oluşturulmuştur. Yeni bir eser değildir.) Hatıraları Yansılar 1 (1988) Yansılar 2 (1990) Yansılar 3 (1991) Yansılar 4 (1993) Ben ve İçimdeki Ben (Yansılardan Kalan 5) (1994) Hatıralarda Cengiz Da¤cı (1998) Regina (2000) Hikaye ve Mektupları Haluk'un Defterinden ve Londra Mektupları (1996)
özgür eren - ey güzel kırım... 04:17
özgür eren - ey güzel kırım... 881 izlenme - 6 yıl önce