Hoşgeldiniz!

kışanak

Sebahat Tuncel'den Polislere Tehdit  00:43
Sebahat Tuncel'den Polislere Tehdit 5.347 izlenme - 1 yıl önce Sebahat Tuncel'den polislere tehdit! Demokratik Toplum Partisi Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, belediye binası önünde polisleri tehdit etti. Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın Ankara dönüşü Diyarbakır havalimanında, Eş Başkan Fırat Anlı'nın ise evinde gözaltına alınmasının ardından Büyükşehir Belediye binasının başkanlık katında başlatılan aramalar sürüyor. Polisin, geniş güvenlik önlemi aldığı ve kimseyi yaklaştırmadığı belediye binasının önüne kısa süre sonra HDP Grup Başkan Vekili Çağdar Demirel, Diyarbakır Milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Feleknaz Uca, Demokratik Toplum Partisi Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile bazı meclis üyeleri, STK temsilcileri ve bazı çalışanları geldi. HDP'li vekiller yetkililerden bilgi almaya çalışırken, barikatı aşmaya çalışan Tuncel ile polisler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. SEBAHAT TUNCEL'DEN POLİSLERE TEHDİT Tuncel, halk kendi iradesiyle seçti şimdi gelip bana barikat kuruyorsun demesi üzerine, Polis "bekleyin görüşürüz" dedi. DBP Eş Başkanı Sebahat Tuncel ile polisler arasında gerginlik yaşandı. Sebahat Tuncel polisleri tehdit ederek " Bunun hesabını vereceksiniz hepiniz hesabını vereceksiniz" diye tehdit etti.
Diyarbakır'da Çöpçüler Yollara Çöp Döküyor 00:23
Diyarbakır'da Çöpçüler Yollara Çöp Döküyor 6.525 izlenme - 1 yıl önce Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile Eş Başkan Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasından sonra bugün de yine Belediyenin toplu taşımada görev yapan otobüsleri çalışmadı, çöpler yine toplanmadı.
Askerden Kışanak'a: Burası Benim Devletimse Çıkın Dışarı 03:09
Askerden Kışanak'a: Burası Benim Devletimse Çıkın Dışarı 4.292 izlenme - 3 yıl önce Suruç'ta Gültan Kışanak'ın "senin devletin" çıkışına komutanlardan birinin "Burası benim devletimse çıkın dışarı" karşılığını vermesi gerginliğe neden oldu Suriyelilerin sınırdan geçiş yaptığı Suruç'a giden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile askerler arasında gerginlik yaşandı. "BURASI BENİM DEVLETİM ÇIKIN DIŞARI" Askeri taş yağmuruna tutanlara yapılan müdahaleye tepki gösteren Kışanak, askerle konuşurken "Senin devletin bana söz verdi" dedi. Asker de buna karşılık, ''Burası benim devletimse, benim toprağımsa çıkın dışarı" dedi. "BURASI SENİN BABANIN TOPRAĞI DEĞİL" Askerin bu sözleri üzerine bir hayli sinirlendiği gözlenen Kışanak "Ne toptrağı? Burası senin babanın toprağı değil. Sen nasıl böyle konuşuyorsun?" karşılığını verdi
Nihat Doğan - Diyarbakır Nevruz Kutlaması (2013) 04:39
Nihat Doğan - Diyarbakır Nevruz Kutlaması (2013) 2.081 izlenme - 1 yıl önce Ülkemizin kılık değiştirme ve taklit ustalarından Nihat Doğan'ın başka bir sanatsal performansı.
Kışanak İle Asker Tartıştı 03:09
Kışanak İle Asker Tartıştı 640 izlenme - 3 yıl önce Askerlerimiz Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ndeki sınır hattında kurulan çadırlara pkk bayrağı ve aponun resimlerinin konulması üzere çadırları yıktı. Bunun üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak görevli subay ile tartıştı. gülten kışanak, senin devletin söz verdi yıkmayacak demesi üzerine devlet benimse çıkın o zaman diyerek karşılık verdi.
Burası Benim Devletimse Çıkın! 03:09
Burası Benim Devletimse Çıkın! 646 izlenme - 3 yıl önce Askerlerimiz Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ndeki sınır hattında kurulan çadırlara pkk bayrağı ve aponun resimlerinin konulması üzere çadırları yıktı. Bunun üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak görevli subay ile tartıştı. gülten kışanak, senin devletin söz verdi yıkmayacak demesi üzerine devlet benimse çıkın o zaman diyerek karşılık verdi.
Gülten Kışanak Gözaltına Alındı 00:59
Gülten Kışanak Gözaltına Alındı 167 izlenme - 1 yıl önce Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak, Ankara'da TBMM darbe komisyonuna ifade verdikten sonra akşam saatlerinde uçakla Diyarbakır'a gitti. Kışanak, Diyarbakır Havalimanı'nda uçaktan indikten sonra Diyarbakır Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından gözaltına alındı. Eş Başkan ve DBP Meclis Üyesi Fırat Anlı'nın da polis ekiplerince evinde gözaltına alındığı öğrenildi. KIŞANAK VE ANLI EMNİYETE GÖTÜRÜLDÜ Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen PKK terör örgütüne yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alındıkları öğrenilen Kışanak ve Anlı, sorgulanmak üzere Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne götürüdü. BELEDİYEDE ARAMA YAPILIYOR Polis, belediye binasının başkanlık katında da arama yapmaya başladı. Çevik kuvvet ve TOMA'ların bina önünde tedbir aldığı görüldü. Binadaki arama çalışmaları sürüyor.
Gülten Kışanak: Meclis'de Yaptığı Uludere Konuşması 10:23
Gülten Kışanak: Meclis'de Yaptığı Uludere Konuşması 525 izlenme - 4 yıl önce Kürtler Üzerindeki Ulusal Baskı Kalkacak Mı?.. Kürt Toplumunun Muzdarip Ulusal Sorunu Devlet Tarafından Katmerli Boyutlara Tırmandırılmıştır. Toprakları İlha...
Burası Benim Devletimse Çıkın! 01:02
Burası Benim Devletimse Çıkın! 281 izlenme - 3 yıl önce Askerlerimiz Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ndeki sınır hattında kurulan çadırlara pkk bayrağı ve aponun resimlerinin konulması üzere çadırları yıktı. Bunun üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak görevli subay ile tartıştı. gülten kışanak, senin devletin söz verdi yıkmayacak demesi üzerine devlet benimse çıkın o zaman diyerek karşılık verdi.
Vatanı Savunmaksa Suçum, Paşa Paşa Yatarım Koçum -  Sedat Balaban 02:38
Vatanı Savunmaksa Suçum, Paşa Paşa Yatarım Koçum - Sedat Balaban 385 izlenme - 3 yıl önce videoyu hiç izlemesenizde olur, siz bana bakın... Sedat Abimiz, BARIŞ ve demokrasi partisi (bdp) milletvekili sebahat tuncelin emniyet müdürü Murat Çetiner'e attığı tokat sonrasında beyninden vurulmuşa dönmüş, dayanamamış telefon açarak bir güzel giydirmiş, demişki "Bir daha böyle bir şey yaparsanız sizi oradan indirim" (belki sağlam küfürlerde etmiştir bilemiyoruz). bu davranışından sonra sebahat tuncel dava açıyor 73 gün ceza alıyor, akabinde selahattin demirtaş, gülten kışanak ve bengü Yıldızın tekrar açtığı davalar sonucu 30 ay hapis cezası alıyor... Ve Abimiz Türk Bayrakları ile süslediği aracı ile teslim olmak için cezaevinin yolunu tuttarken son birşey diyor " Vatanı savunmaksa suçum, Paşa Paşa yatarım Koçum"
Burası Benim Devletimse Çıkın! 03:09
Burası Benim Devletimse Çıkın! 216 izlenme - 3 yıl önce Askerlerimiz Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ndeki Sınır Hattında Kurulan Çadırlara Pkk Bayrağı Ve Aponun Resimlerinin Konulması Üzere Çadırları Yıktı. Bunun Üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak Görevli Subay İle Tartıştı. gülten Kışanak, Senin Devletin Söz Verdi Yıkmayacak Demesi Üzerine Devlet Benimse Çıkın O Zaman Diyerek Karşılık Verdi.
Burası Benim Devletimse Çıkın! 03:09
Burası Benim Devletimse Çıkın! 244 izlenme - 3 yıl önce Askerlerimiz Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ndeki sınır hattında kurulan çadırlara pkk bayrağı ve aponun resimlerinin konulması üzere çadırları yıktı. Bunun üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak görevli subay ile tartıştı. gülten kışanak, senin devletin söz verdi yıkmayacak demesi üzerine devlet benimse çıkın o zaman diyerek karşılık verdi.
Gültan Kışanak Cemevinde Semah Döndü 01:33
Gültan Kışanak Cemevinde Semah Döndü 233 izlenme - 4 yıl önce BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Tunceli'de semah döndü.
Gültan Kışanak Gözaltına Alındı 00:54
Gültan Kışanak Gözaltına Alındı 85 izlenme - 1 yıl önce Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile Belediye Meclisi Üyesi Fırat Anlı, terör soruşturması kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alındı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki askeri darbe girişimine ilişkin kurulan komisyonu bilgilendirmek için TBMM'ye gitti. HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de Kışanak'a eşlik etti. Kanlı darbe girişimiyle ilgili soruların yöneltildiği Kışanak, CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray'ın sorduğu soru üzerine birden kızdı. EKREM DUMANLI GÖRÜŞMESİ Gültan Kışanak'ın FETÖ'nün medya tetikçisi Ekran Dumanlı ile yaptığı görüşmeyi hatırlatan Çıray, "Görüşmede Ekrem Dumanlı size PKK'ya sızan MİT elemanlarının listesini mi verdi?" dedi. GERGİN ANLAR CHP'li vekilin bu sorusundan sonra ortalık bir anda karıştı. Soruya oldukça sinirlendiği gözlenen Kışanak'a, Sırrı Süreyya Önder de destek oldu. Gerginliğin artması üzerine komisyon başkanı tartışmaya müdahale etti.
Diyarbakır Çöp Kente Döndü 00:44
Diyarbakır Çöp Kente Döndü 70 izlenme - 1 yıl önce Diyarbakır’da Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alındığı Büyükşehir Belediyesi hizmeti aksatmaya devam ediyor. Çöp dağlarının oluştuğu kentte, belediye otobüsleri bugün de çalışmadı. Valilik, belediye gönderdiği talimatta, çöplerin toplanmasını istedi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen terör soruşturması çerçevesinde Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alındığı Büyükşehir Belediyesi, hizmeti aksatmaya devam ediyor. 3 gündür belediye otobüslerinin çalışmadığı kentte, çöpler toplanmıyor. Otobüslerin çalışmaması nedeniyle vatandaşlar ulaşım mağduriyeti yaşarken, kentin birçok bölgesinde çöp dağları oluştu. Diyarbakır Valiliği tarafından belediyeye gönderilen talimat yazısında çöplerin toplanmasını istedi. Demirtaş’tan iki farklı açıklama HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde yaptığı açıklamada, makine ikmal merkezlerinin önünün Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları (TOMA) ile kapatıldığını ve araçların çıkmasına izin verilmediği için çöplerin toplanmadığını ileri sürmüştü. Demirtaş, bugün Yenişehir ilçesinde yaptığı açıklamada ise işçilerin tepkisi nedeniyle çöplerin toplanmadığına dikkat çekti. Demirtaş, “İlk günden itibaren işçilerin bir tepkisi vardı ama dünden beri biz toplamak istedik. Makine ikmallerden araçların çıkışına izin vermediler. Şimdi DBP Eş Başkanı Kamuran Yüksek ile de görüştük. Belediyedeki arkadaşlarla da görüşülecek. Birkaç saat içinde de bu mesele çözülür diye temenni ediyorum” ifadelerinde bulundu.
Şehit Ailesi Gültan Kışanak Gelince Taziye Çadırını Terketti 03:19
Şehit Ailesi Gültan Kışanak Gelince Taziye Çadırını Terketti 76 izlenme - 1 yıl önce DİYARBAKIR Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak, 15 araçlık konvoyla PKK tarafından geçen gün ikisi çocuk 5 üyesi katledilen ailenin taziye yerine gitti. Şehit ailesi taziye evini boşaltıp, Kışanak ve ekibine ikramda bulunmadı.
Komutandan Gültan Kışanak'a Kapak Cevap 03:09
Komutandan Gültan Kışanak'a Kapak Cevap 140 izlenme - 3 yıl önce ASKERDEN BDP VEKİLİNE TOKAT GİBİ CEVAP Komutan Askerden Gülten Kışanak 'a Tokat gibi cevap "Giden Benim Devletimden" Komutandan gülten Komutandan gülten kışa...
Askerin 'Senin Devletin Diyen' Kışanak'a Yanıtı 03:09
Askerin 'Senin Devletin Diyen' Kışanak'a Yanıtı 149 izlenme - 3 yıl önce Suriyelilerin sınırdan geçiş yaptığı Suruç'a giden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile askerler arasında gerginlik yaşandı. Askeri taş yağmuruna tutanlara yapılan müdahaleye tepki gösteren Kışanak, komutanla konuşurken "senin devletin" ifadesini kullandı ve "Senin devletin bana söz verdi" dedi. Komutan da Kışanak'a, "Burası benim devletim ise çıkın gidin hanımefendi" yanıtını verdi.
BDP Temel Atma Töreninde 10  Yıl Marşı Çalması 00:30
BDP Temel Atma Töreninde 10 Yıl Marşı Çalması 122 izlenme - 2 yıl önce Bülent Arınç'ı bile rahatsız ederken Bdpli'ler rahatsız olmuş çok mu?
Sebahat Tuncel'den Polislere Tehdit 00:48
Sebahat Tuncel'den Polislere Tehdit 38 izlenme - 1 yıl önce Polisin, geniş güvenlik önlemi aldığı ve kimseyi yaklaştırmadığı belediye binasının önüne kısa süre sonra HDP Grup Başkan Vekili Çağdar Demirel, Diyarbakır Milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Feleknaz Uca, Demokratik Toplum Partisi Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile bazı meclis üyeleri, STK temsilcileri ve bazı çalışanları geldi. HDP'li vekiller yetkililerden bilgi almaya çalışırken, barikatı aşmaya çalışan Tuncel ile polisler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. SEBAHAT TUNCEL'DEN POLİSLERE TEHDİT Tuncel, halk kendi iradesiyle seçti şimdi gelip bana barikat kuruyorsun demesi üzerine, Polis "bekleyin görüşürüz" dedi. DTP Eş Başkanı Sebahat Tuncel ile polisler arasında gerginlik yaşandı. Sebahat Tuncel polisleri tehdit ederek " Bunun hesabını vereceksiniz hepiniz hesabını vereceksiniz" diye tehdit etti.
Gültan Kışanak ve Fırat Anlı Gözaltına Alındı 04:57
Gültan Kışanak ve Fırat Anlı Gözaltına Alındı 34 izlenme - 1 yıl önce Kışanak, Diyarbakır Havalimanı'nda, DBP Meclis Üyesi Fırat Anlı ise adresinde, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alındı. Gültan Kışanak'ın FETÖ'nün medya tetikçisi Ekran Dumanlı ile yaptığı görüşmeyi hatırlatan Çıray, "Görüşmede Ekrem Dumanlı size PKK'ya ... Gültan Kışanak'a PKK gözaltısı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Sözde Başkanı Gültan Kışanak İsimli, Pkk Terör Örgütü Üyesi Gözaltına Alındı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak gözaltında. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Meclis'te kurulan Darbe Komisyonu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kınaşak'ı dinledi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak'a PKK gözaltısı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak terör soruşturması kapsamında gözaltına alındı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, terör örgütü PKK'ya yönelik soruşturma kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve DBP Meclis Üyesi Fırat Anlı hakkında gözaltı kararı aldı. İKİSİ DE GÖZALTINDA Kışanak, Diyarbakır Havalimanı'nda, DBP Meclis Üyesi Fırat Anlı ise adresinde, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alındı. Kışanak ve Anlı, emniyete götürüldü. POLİS BELEDİYEDE ARAMA YAPIYOR Öte yandan, polis ekiplerinin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde arama yaptığı öğrenildi. JÖH -PÖH - Özel Harekat Korucu Şehit asker Polis amed - HDP Haber Son Dakika
TBMM Genel Kurulu'nda 'Faşist' Tartışması 06:49
TBMM Genel Kurulu'nda 'Faşist' Tartışması 124 izlenme - 4 yıl önce HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ın CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz'a yönelik "Allah'a çok şükür ki, Allah'a çok şükür ki Sayın Gültan Kışanak sizin gibi faşist birisi değil. Allah'a çok şükür ki Sayın Gültan Kışanak sizin sahip olduğunuz hiçbir özelliğe sahip bir belediye başkanı, bir kadın ve bir insan değil." sözleri Meclis Genel Kurulu'nda tartışma başlattı.
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık 01:42
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık 21 izlenme - 3 yıl önce GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık'ın karşılanması- Çalık'ın konuşması - Toplu fotoğraf çekimi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık: -"Bizim milletimizle yaptığımız işbirliğine karşı paralel yapı, terör örgütü dahil olmak üzere, her alanda, herkesle işbirliği yapıyor ve yapmaya devam edecek" AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, "Bizim milletimizle yaptığımız işbirliğine karşı paralel yapı, terör örgütü dahil olmak üzere, her alanda, herkesle işbirliği yapıyor ve yapmaya devam edecek" dedi.
Kürtçe Eğitim Vereceği Öne Sürülen 02:27
Kürtçe Eğitim Vereceği Öne Sürülen "Okul" - Kışanak - Diyarbakır 22 izlenme - 3 yıl önce Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Kürtçe eğitim vereceği öne sürülen "okul" ile ilgili, "Halkımız hangi dilde eğitim istiyorsa, talebi ne ise bunu gerçekleştirmeye ve bir yerel kamu hizmeti olarak sunmaya hazırız, adayız" dedi. Kışanak, Bağlar ilçesinde Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'nde Kürtçe eğitim vereceği bildirilen ve izinsiz olduğu gerekçesiyle valilik kararıyla mühürlenen "okul"un önünde yaptığı açıklamada, binanın mühürlenmesine tepki gösterdi. "Biz ana dilimiz olan Kürtçe ve Kürtçe'nin farklı lehçelerinde eğitim yaparak kendimizi geleceğe hazırlamak istiyoruz" diyen Kışanak, bu kapsamda çocukları eğitimde anadilleri ile buluşturmak istediklerini savundu. Kışanak, bu konuda tüm engellerin kaldırılmasını istediklerini kaydederek, "Halk bugün bu engelleri kaldırmak için kendi imkanlarıyla sivil bir inisiyatif geliştirerek sorumluluk almış, Kürtçe eğitim veren bir okul açmıştır. Anadil ve Kürtlerin varlığı kabul edildi. İnkar siyasetinden vazgeçildi. Özel okullar açılabilir" şeklinde konuştu. "Bize, 'Özel okul statüsünde başvurulsaydı, kendilerine izin verebilirdik' diyorlar. Bu da başka bir adaletsizliktir. Bu ülkede anadili Türkçe olan çocuklar nasıl kamusal bir hizmet olarak Türkçe eğitim veren okullardan ücretsiz yararlanıyorsa, Kürt çocukları da anavatanlarında kamusal bir hizmet olarak ücretsiz anadilde eğitim alma hakkına sahiptir. Aksinin iddia edilmesi ayrımcılıktır" ifadesini kullanan Kışanak, çocukların eğitimden mahrum kalmasını istemediklerini dile getirdi. Kışanak, şunları kaydetti: "Kürtçe eğitimi veren okullara çocuklarını göndermek isteyen aileler, Kürtçe eğitim görmek isteyen çocuklar, atanmayı bekleyen Kürtçe öğretmenleri var. Bir tek eğitim hakkını elinde bulunduran merkezi hükümetin engeli var. O zaman bu engeli kaldıralım. Bu görevi yapmak istemiyorsanız eğitimi tüm imkanları ve maddi kaynaklarıyla yerel yönetimlere bırakın. Halkımız hangi dilde eğitim istiyorsa, talebi ne ise bunu gerçekleştirmeye ve yerel bir kamu hizmeti olarak sunmaya hazırız, adayız." Kışanak, halkın anadilde eğitim çabalarına yerel yönetimler olarak destek vereceklerini sözlerine ekledi. Eğitim-Sen Genel Sekreteri Sakine Esen Yılmaz ise dilin bir halkın inancının, kültürünün ve kimliğinin resmi olduğunu ifade ederek, "Anadilde eğitim hakkının engellemesi o dili inkar anlamına gelecektir" diye konuştu. - Diyarbakır
Kışanak: 03:48
Kışanak: "Öcalan Paketi Yetersiz Bulacak" 20 izlenme - 4 yıl önce Kışanak: "Öcalan Paketi Yetersiz Bulacak"
AK Parti Diyarbakır İl Teşkilatı İstifa Etti 00:24
AK Parti Diyarbakır İl Teşkilatı İstifa Etti 33 izlenme - 4 yıl önce AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Avukat Aydın Altaç, genel merkezin isteği ve bilgisi dahilinde istifalarını sunduklarını söyledi.
Kışanak - Kürtçe Eğitim Vereceği Önü Sürülen 03:37
Kışanak - Kürtçe Eğitim Vereceği Önü Sürülen "Okul" - Kışanak - Diyarbakır 12 izlenme - 3 yıl önce Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Kürtçe eğitim vereceği öne sürülen "okul" ile ilgili, "Halkımız hangi dilde eğitim istiyorsa, talebi ne ise bunu gerçekleştirmeye ve bir yerel kamu hizmeti olarak sunmaya hazırız, adayız" dedi. Kışanak, Bağlar ilçesinde Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'nde Kürtçe eğitim vereceği bildirilen ve izinsiz olduğu gerekçesiyle valilik kararıyla mühürlenen "okul"un önünde yaptığı açıklamada, binanın mühürlenmesine tepki gösterdi. "Biz ana dilimiz olan Kürtçe ve Kürtçe'nin farklı lehçelerinde eğitim yaparak kendimizi geleceğe hazırlamak istiyoruz" diyen Kışanak, bu kapsamda çocukları eğitimde anadilleri ile buluşturmak istediklerini savundu. Kışanak, bu konuda tüm engellerin kaldırılmasını istediklerini kaydederek, "Halk bugün bu engelleri kaldırmak için kendi imkanlarıyla sivil bir inisiyatif geliştirerek sorumluluk almış, Kürtçe eğitim veren bir okul açmıştır. Anadil ve Kürtlerin varlığı kabul edildi. İnkar siyasetinden vazgeçildi. Özel okullar açılabilir" şeklinde konuştu. "Bize, 'Özel okul statüsünde başvurulsaydı, kendilerine izin verebilirdik' diyorlar. Bu da başka bir adaletsizliktir. Bu ülkede anadili Türkçe olan çocuklar nasıl kamusal bir hizmet olarak Türkçe eğitim veren okullardan ücretsiz yararlanıyorsa, Kürt çocukları da anavatanlarında kamusal bir hizmet olarak ücretsiz anadilde eğitim alma hakkına sahiptir. Aksinin iddia edilmesi ayrımcılıktır" ifadesini kullanan Kışanak, çocukların eğitimden mahrum kalmasını istemediklerini dile getirdi. Kışanak, şunları kaydetti: "Kürtçe eğitimi veren okullara çocuklarını göndermek isteyen aileler, Kürtçe eğitim görmek isteyen çocuklar, atanmayı bekleyen Kürtçe öğretmenleri var. Bir tek eğitim hakkını elinde bulunduran merkezi hükümetin engeli var. O zaman bu engeli kaldıralım. Bu görevi yapmak istemiyorsanız eğitimi tüm imkanları ve maddi kaynaklarıyla yerel yönetimlere bırakın. Halkımız hangi dilde eğitim istiyorsa, talebi ne ise bunu gerçekleştirmeye ve yerel bir kamu hizmeti olarak sunmaya hazırız, adayız." Kışanak, halkın anadilde eğitim çabalarına yerel yönetimler olarak destek vereceklerini sözlerine ekledi. Eğitim-Sen Genel Sekreteri Sakine Esen Yılmaz ise dilin bir halkın inancının, kültürünün ve kimliğinin resmi olduğunu ifade ederek, "Anadilde eğitim hakkının engellemesi o dili inkar anlamına gelecektir" diye konuştu.
Gültan Kışanak: Galatasarayı En İyi Şekilde Ağırlayacağız 06:05
Gültan Kışanak: Galatasarayı En İyi Şekilde Ağırlayacağız 13 izlenme - 3 yıl önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Galatasaray maçının büyük bir centilmenlik içinde geçeceğini, güzel ve tatlı bir rekabet olacağını söyledi.
Gültan Kışanak ve Fırat Anlı Tutuklanmaları İstemiyle Mahkemeye Sevkedildi 01:01
Gültan Kışanak ve Fırat Anlı Tutuklanmaları İstemiyle Mahkemeye Sevkedildi 5 izlenme - 1 yıl önce Son dakika gelişmesi... Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Eş Başkan Fırat Anlı, tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevkedildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Eş Başkan Fırat Anlı, savcılık sorgulamalarının ardından tutuklanmaları istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevkedildi. DÜN GECE SABAH SAATLERİNE KADAR İFADE VERDİLER Diyarbakır'da gözaltına alınan Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak ve Eş Başkan Fırat Anlı, dün haklarındaki 5 günlük kısıtlılık kararının kaldırılmasından sonra avukatları ile görüştü. Avukatlarla yapılan görüşmeden sonra Kışanak ve Anlı, dün gece sabah saatlerine kadar süren ifade verdi. Avukatları nezaretinde verilen ifade işlemleri tamamlanırken, Kışanak ve Anlı, bugün öğlen saatlerinde Adliye'ye sevk edildi. Eş Başkanların Adliye'ye sevk edilmeleri nedeniyle Adliye çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındığı görüldü. Avukat Mehmet Emin Aktar, müvekilleri Kışanak ve Anlı'nın kendi istekleri doğrultusunda ifade verdiklerini belirterek şöyle dedi: "İSTESELERDİ İFADE VERMEYEBİLİRLERDİ" "İsteselerdi ifade vermeyebilirlerdi. Ancak her ikisi de istediği için emniyette ifade verdiler. Sayın Kışanak'ın ifadesini emniyet, Anlı'nın ifadesini ise avukatlar nezaretinde jandarma aldı. İfadelerinde ortaya herhangi somut bir delil ve belge konulmadı, sadece her iki müvekilimize, yaptıkları konuşmalar ile ilgili sorular yöneltildi." TUTUKLANMALARI İSTENDİ Diyarbakır Adliyesine sevk edilen Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Eş Başkan Fırat Anlı, savcılık sorgularının ardından, akşam saatlerinde tutuklanmaları istemiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Öte yandan, eş başkanların gözaltına alınmasından sonra belediyenin önündeki protesto gösterisinde gözaltına alınan, kapatılan DTP'nin Batman eski Milletvekili Ayla Akat Ata da çıkarıldığı savcılıkta sorgusundan sonra tutuklaması istemiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi.
Gültan Kışanak, Habere Dair'de 00:24
Gültan Kışanak, Habere Dair'de 14 izlenme - 3 yıl önce Türkiye tarihi seçimlere Diyarbakır tarihi bir Nevruz'a hazırlanıyor. Çözüm süreci, barışın dili sürecek mi? Diyarbakırlılar sandıkta ne diyecek? BDP Diyarbakır Belediye Başkan Adayı Gültan Kışanak Habere Daire'de yanıtlıyor Rıdvan Akar'la Habere Dair, 21 Mart Cuma günü 19:30'da CNN TÜRK'te!