Hoşgeldiniz!

kızıl ordu

Tarkan'ın Kızıl Ordu ile Aynı Sahneyi Paylaşması 01:00
Tarkan'ın Kızıl Ordu ile Aynı Sahneyi Paylaşması 2.762 izlenme - 5 ay önce DenizBank’ın 20. kuruluş yıldönümü için Zorlu Center'da düzenlenen özel etkinliğe iş dünyasının, kültür-sanat ve medya camiasının önde gelen isimleri katılmış. Gecede sahne alan Tarkan, Kızılordu korosu ile "şımarık" şarkısını söylemiş.
Kızıl Ordu Korosu'nun Mehter Marşını Seslendirmesi 02:38
Kızıl Ordu Korosu'nun Mehter Marşını Seslendirmesi 2.247 izlenme - 5 ay önce İş adamı Hüsnü Özyeğin’in Rusya’daki bankası Credit Europe Bank, Rusya pazarındaki 20. kuruluş yıl dönümü için Moskova’da düzenlediği özel gecede sahneye çıkan dünyaca ünlü Rus Kızıl Ordu Korosu bir sürpriz yaparak Mehter Marşı’nı okumuş ve "Sevdan Olmasa" şarkısını Türkçe seslendirmiş.
Estonya Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi - 1944 09:54
Estonya Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi - 1944 5.389 izlenme - 2 yıl önce 2 Şubat 2015'te Estonya'da vizyona giren filmde, 1944'te 2. Dünya Savaşı'nın sonları yaklaşırken Estonya'da Alman Ordusu ile Kızıl Ordu'nun karşı karşıya geldiği Tannenberg muharebesi ve sonrasında gelişen olaylar anlatılıyor. Film, hem Alman hem de Sovyet tarafından askerlerin bakış açılarına yer veriyor.
Barbarossa Harekâtı'ndan Görüntüler 2 06:38
Barbarossa Harekâtı'ndan Görüntüler 2 3.018 izlenme - 2 yıl önce Mihver Devletleri'ne bağlı 4,5 milyonun üzerinde asker, 2.900 km.lik bir cephe hattı üzerinden Sovyetler Birliği'ni istilaya girişti.Bu birliklerin yanı sıra harekâta 600 bin motorlu araç ve 625 bin at katılmıştır.Barbarossa Harekâtı'nın planlamasına 18 Aralık 1940 tarihinde başlandı. Alman ordularının 22 Haziran 1941 günü Sovyetler Birliği’ne saldırmasıyla başlayan ve 5 Aralık 1941 gününe kadar süren çatışmalarda Alman orduları neredeyse kesintisiz olarak ilerlemişlerdir. Gizlilik içinde devam ettirilen hazırlıklar ve harekâtın kendisi, neredeyse bir yıl sürmüştür. Kızıl Ordu Wehrmacht'ın güçlü darbelerini karşısında Moskova önlerine ve Leningrad'a kadar geriledi. Alman ilerleyişi 5 Aralık 1941 tarihinde ilk kez Moskova önlerinde durduruldu. Bu tarihten itibaren 1942 ilk üç ayı boyunca cephedeki durum, ard ardına gelen Kızıl Ordu karşı taarruzlarıyla bunlara göğüs germeye çalışan Alman ordu birlikleri arasındaki amansız çatışmalar olarak sürmüştür. Sonuç itibariyle Hitler, umduğu zafere erişemedi, Kızıl Ordu Wehrmacht'ın ileri hareketini sonuçta durdurmayı başarmışdı. Alman kuvvetleri taktik olarak parlak zaferler de kazandı. Sovyetler Birliği'nin Ukrayna da dahil olmak üzere ekonomik yönden en önemli bölgelerinden bir kısmında geniş toprakları işgal etmeyi başardı.Bununla birlikte harekâtın operatif hedefleri olan Sovyet kuvvetlerinin ülkenin batı kesiminde imha edilmesi ve Moskova'nın alınması gerçekleştirilemedi. Alman ve müttefiklerine bağlı kuvvetler, cephenin genelinde, izleyen yılın ortalarına kadar yaygın bir taarruza bir daha girişemediler.1942 yılının baharından itibaren ise Alman ilerleyişi yeniden başlayacak ve SSCB topraklarında derin ve geniş ilerlemeler sağlayacaktır. Barbarossa Harekâtı'nın başarısızlığı Hitler'i, Sovyet topraklarında daha sonraki başarısız harekâtlara yöneltmiştir, Leningrad Kuşatması,Nordlicht Harekâtı, Stalingrad Muharebesi ve Sovyet topraklarındaki diğer harekâtlar gibi. Barbarossa Harekâtı, katılan insan gücü ve sonuçları itibariyle askeri tarihteki en büyük çaplı askeri harekât olmuştur.Başarısızlıkla sonuçlanması, III. Reich tarihinde bir dönüm noktası olmuştur. En önemlisi de harekâtın Doğu Cephesi'ni açmış olmasıdır. Bu cephede, başlangıçta ve süreç içinde tüm dünya tarihi savaş alanlarının hepsinden daha fazla kuvvet savaşa sürülmüştür. Barbarossa Harekâtı ve etkisi altına aldığı bölgelerde ve kentlerde gerçekleşen en büyük muharebelerden bazılarının ölümcül yırtıcılığıyla, yüksek kayıplarıyla ve her iki taraf için de çok zor koşularıyla, tüm bunlar 20. Yüzyıl'da ve II. Dünya Savaşı'nda tarihin akışını etkilemiştir.İyi seyirler.
Kızıl Ordu - Yaylalar Yaylalar 02:24
Kızıl Ordu - Yaylalar Yaylalar 4.787 izlenme - 5 yıl önce Rusya'da 3. kuruluş yıldönümünü kutlayan Türk-Rus Kültür Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü Kızıl Ordu Korosu'nun seslendirdiği parçalarla kutladı. Kızıl Ordu Korosu "Yaylalar" türküsünü Türkçe söyleyerek büyük bir sürpriz gerçekleştirdi.
Red Army Choir - Kalinka 04:35
Red Army Choir - Kalinka 4.545 izlenme - 8 yıl önce red army choir - kalinka (alamut1@hotmail.de)
Sovyetlerin Stalingrad'da Uyguladığı Psikolojik Savaş 03:27
Sovyetlerin Stalingrad'da Uyguladığı Psikolojik Savaş 2.649 izlenme - 3 yıl önce Efsanenin doğrulunu destekleyek bir kaynak olmasa bile Sovyetlerin II. Dünya Savaşında uyguladığı alternatif çözümler meşhurdur. Ve yine efsaneye göre Sovyetler Birliği Kızıl Ordusu, şehre yerleştirdiği dinletme cihazları ile bu kaydı dinletiyordu. General Vasili Çuykov "Volga'nın ötesinde bir vatan yok" diyordu ve Mareşal Jukov'un uyguladığı başarılı taktikler ve soğuk hava Alman 6. Ordusunu kuşatmıştı. Almanlar dışarıdan kuşatmayı yarıp 6. Orduyu kurtarmaya yeltendiyse de başarılı olamadı. Savaş Sovyetler Birliği inisiyatifine geçmişti. Kuşatılan 6. Orduya, şehre yerleştirilen dinletme cihazlarıyla teslim ol çağrısı yapıldı. Ancak Mareşal Paulus'un 6. Ordusu teslim olmayı reddedip, kuşatmanın yarılmasını bekliyordu. Sovyetler uygulanan teslim çağrısının yetersiz olduğunu düşünüp, Almanlara psikolojik baskı yapmaya başladı. Dinletme cihazları her zamanki teslim çağrısı kaydının aksine başka kayıt çalıyordu. "Her yedi saniyede bir Alman ölür, Stalingrad bir toplu mezar." Durmadan tekrar eden bu kayıt askerler üzerinde çok etkili oluyor, onların savaşma azmini kırıyordu. Stalingrad Savaşında 1 milyona yakın kayıp veren Mihvet Kuvvetleri, her yedi saniyede bir Almanın öldüğünü doğruluyordu. Hitler, 6. Ordu Generali Paulus'a teslim olmayı yasaklamıştı. Durum çaresiz görünüyordu. Paulus teslim olmaya karar vermişti. Hitler akıllı bir hamle yapıp, Paulus'a şöyle bir not yolladı; "Seni Mareşal yapıyorum ve unutma ki hiç bir Alman Mareşali esir alınmadı." Ancak bu bile 6. Ordunun yok edilmesine engel olamadı. Paulus teslim olmuş, Almanlar savaş boyunca bir daha belini doğrultamamıştı.
3. Reich'ın Çöküşü 03:38
3. Reich'ın Çöküşü 1.372 izlenme - 1 yıl önce Hızlı yükselmiş olduğu gibi hızlı düşmüş bir imparatorluk. O düşüş ki son derece elem verici oldu. Bombardımanlar neticesinde yangın yerine dönen şehirler, yitip giden genç kuşak ve tecavüze uğrayan, yakınlarını kaybeden insanlar...
Mehter Takımı & Kızıl Ordu Korosu - Katyuşa 03:17
Mehter Takımı & Kızıl Ordu Korosu - Katyuşa 1.557 izlenme - 2 yıl önce Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan bir anlaşma ile 2008 yılı "Rusya'da Türk Kültür Yılı" olarak kutlanmıştır. Buna bağlı olarak da Rusya'nın Kazan, Krasnodar ve Moskova şehirlerinde dünyanın en eski askerî bandosu olan Mehter Takımı ile dünyanın en gaz korolarından Kızıl Ordu Korosu "Birlikte Dostluk Konseri" adı altında konserler vermiştir. İşte bu konserlerden birine göz atıyoruz şimdi. 20 Ekim 2008 günü Moskova'daki Kremlin Sarayı'nda gerçekleştirilen konser elbetteki muhteşemdi, özellikle Genç Osman ve Katyuşa yorumları. Sitede o günkü konsere ait olan ve müzik halinde bulunan Katyuşa'nın (http://bit.ly/MeApcI) videosunu yüklemek de bana nasipmiş. Mehter Başı: Kürşat Tuncay Kızıl Ordu Korosu Şefi: Viktor Yeliseyev Organizasyon: İleri Organizasyon AŞ
Rus Kızıl Ordu Korosu - Kalinka 05:28
Rus Kızıl Ordu Korosu - Kalinka 890 izlenme - 1 yıl önce Rus Kızıl Ordu Korosu - Kalinka Şarkı Sözleri______________________________________: Kalinka, kalinka, kalinka maja! V sadu jagada malinka, malinka maja! x3 Aaah! Pod sasnoju, pod zeljonoju, Spat palazhite vy menja. Ai ljuli, ljuli, ai ljuli,ljuli, Spat palazhite vy menja. Kalinka, kalinka, kalinka maja! V sadu jagada malinka, malinka maja! Aaah! Sasjonushka ty zeljonoja. Ne shumi zhe nada mnoi! Kalinka, kalinka, kalinka maja! V sadu jagada malinka, malinka maja! Aaah! Krasavitsa, dusha devitsa, Paljubi zhe ty menja! Ai ljuli, ljuli, ai ljuli, ljuli, Paljubi zhe ty menja! Kalinka, kalinka, kalinka maja! V sadu jagada malinka, malinka maja1
Russian Red Army Choir - Polyushko Polye 02:24
Russian Red Army Choir - Polyushko Polye 1.499 izlenme - 3 yıl önce Rus halk şarkısı. Beyaz Ordu'dan sonra Kızıl Ordu tarafından da seslendirilmiştir. Akıllarımızda Kızıl Ordu versiyonu kalmıştır. Bu arada fark ettiğiniz gibi yıl 1992.
Mehter Takımı & Kızıl Ordu - İstiklal Marşı 01:14
Mehter Takımı & Kızıl Ordu - İstiklal Marşı 1.313 izlenme - 3 yıl önce Tartışmalara yol açan Hadise ve Ajda Pekkan yorumlarından sonra; İstiklal Marşı'mızı, Mehter Takımı ile Kızıl Ordu Korosu'nun ortak yorumuyla dinleyelim. Hadise yorumu: http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/31844/hadiseden-istiklal-marsi-yorumu-arabesk Ajda Pekkan yorumu: http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/32287/ajda-pekkandan-istiklal-marsimiz-
Kızıl Ordu - Wehrmacht - Renkli Görüntüler 01:25
Kızıl Ordu - Wehrmacht - Renkli Görüntüler 1.699 izlenme - 3 yıl önce İkinci Dünya Savaşı sırasında Rus ve Alman güçlerini gösteren kısa klip.
Kızıl Ordu Korosu & Mehteran - Genç Osman Marşı 02:19
Kızıl Ordu Korosu & Mehteran - Genç Osman Marşı 1.067 izlenme - 3 yıl önce 20 Ekim 2008 tarihinde Türkiye ve Rusya'nın Kültür Bakanlıkları ortaklaşa bir çalışma başlattılar ve Moskova'da Kızıl Ordu Korosu ve Osmanlı Mehteranı birlikte konser verdiler. Bu konserde Genç Osman Marşı'nı da beraber seslendirdiler.
Doğu Cephesi - Stalingrad Muharebesi Renkli Görüntüler 02:47
Doğu Cephesi - Stalingrad Muharebesi Renkli Görüntüler 1.636 izlenme - 3 yıl önce Stalingrad Muharebesi, Stalingrad Meydan Muharebesi ya da Stalingrad Savaşı, II. Dünya Savaşı’nın Doğu Cephesi'nde, Mihver ordularıyla Kızıl Ordu arasında, Stalingrad kenti için yapılan savaştır. Hemen hemen tüm tarihçiler tarafından II. Dünya Savaşı’nın kesin dönüm noktalarından biri olarak kabul edilir.Bu savaş, tarafların tüm güç ve azimlerini ortaya koydukları, kıran kırana süren ve sonuçta, toplam kayıpların neredeyse iki milyona ulaşmasıyla askeri tarihin en kanlı savaşları arasında yer almaktadır.Savaşın sonu Almanya açısından bir yıkım oldu. Mihver güçlerin savaşı kendi lehlerine döndürmeleri çabasında bir dönüm noktasıydı ve Doğu Cephesi'nde Alman zaferini olanaksız kıldı.Doğu Cephesi'ndeki Mihver kuvvetleri toplamının neredeyse dörtte biri bu muharebe sırasında kaybedilmiştir.
Red Army (2014) Fragman 01:20
Red Army (2014) Fragman 1.482 izlenme - 3 yıl önce 2014 yapımı Amerikan-Rus ortak yapımı belgesel Red Army'nin fragmanı. Filmde Kızıl Ordu'nun buz hokeyi takımının hikayesi anlatılıyor. CSKA takımı tarihin en önemli sportif hanedanlarından biriydi.
Kızıl Ordu Korosu : 03:04
Kızıl Ordu Korosu : "Polyuşka Pole - " (Türkçe Altyazılı) 65 izlenme - 2 ay önce •Facebook Grubumuz : https://www.facebook.com/groups/11070... •Kashgar Khanate Facebook Sayfası : https://goo.gl/IC8Rj8 •Chancellor Cognitus : https://goo.gl/09cLXJ ????????????Kağanlık ???????????? •Kashgar Khanate : https://goo.gl/5U2I7U •TheKhanate : https://goo.gl/XEQMZn
Leonid Kharitonov & Sovyet Kızıl Ordu Korosu - Kara Gözlü Kazak Kızı 03:14
Leonid Kharitonov & Sovyet Kızıl Ordu Korosu - Kara Gözlü Kazak Kızı 1.501 izlenme - 3 yıl önce Selam olsun site halkına! "song of the volga boatmen" şarkısına yaptığı muhteşem yorumla tanıdığımız leonid mikhailovich kharitonov'un yine güzide bir esere yaptığı muhteşem yorumu karşınızda. vidyomuzda gözüken orkestra ve koronun şefi boris alexandrovich alexandrov'dur.kendisi 1946-1988 yılları arasında sovyet kızıl ordu korosu'nun şefliğini yapmıştır.sayısız eser kazandırmış ve bir o kadar nişan almaya nail olmuş büyük sovyet sanatçısıdır.malesef sovyetlerin yıkılışını gördükten sonra ölmüştür.moskova'ya yolu düşeniniz olursa bu büyük sanatçının mezarını ziyaret etmeyi unutmasın derim. eserimize dönücek olursak,muhteşem çevirimle hikayisini anlatıyım: kazak asker ilk ve son kez karşılaştığı kara gözlü kazak kızdan atı için nal ister.kazak kızı bu isteği kabul eder ve karşılığında çok düşük bir fiyat ister.asker kızı çok sever ve ona adını sorar.kız söylemeyi reddeder ve askere atını sürdüğü zaman,verdiği naldan adını duyabilceğini söyler.ve askerimiz atını sürmeye başlar ve adını tahmin etmeye çalışır.masha? zina? dasha? nina?.. hayır hayır hepsi yanlıştı.-katya,katya,katerina- nal kızın adını çalıyordu!ve bunu duyduğundan beri gittiği her yerde bunu fısıldıyordu:katya,katya,katerina!başka bir sevgilisi olduğu zaman asker bunun bir saplantı olduğunu düşünmeye başladı.ama tuhaf bir şey olmuştu asker kızın ismini göğsünden dışarı atamıyordu ve bu,askerin göğsünde bitmeyen bir şarkı olmuştu. tuhaf kısmından itibaren çevirene kadar imanım gevredi dersek mübalağ etmiş olmam,yanlış olabilir daha iyi çevirebilcek arkadaşlara selam ederim. leonid kharitonov'un sesini kullanış tarzı,gerekse sempatik hareketleriyle ilgimi çeken vidyosunu büyük bir zevkle ekliyorum,iyi dinlemeler,saygılar... hikaye metninin ingilizcesi: This song is about Cossak Soldier who once met a dark-eyed Cossak girl and asked her to shoe his horse. The girl agreed and asked for a very small price. The man asked her name since he liked her very much. The girl refused to tell her name and answered that the cossack would hear it right from under his horse's shoes when he rides it. The cossack started riding his horse and guessing her name - Masha? Zina? Dasha? Nina?.. No, they were all wrong... KATYA, KATYA, KATERINA - the horseshoes knocked her name...!!! Since those times whereever the cossack went he always whispered "KATYA, KATYA, KATERINA"... He was thinking that that was an obsession since he already had another girlfriend. But strange thing was that he could never take that cossak girl's name out of his chest as it was a neverending song inside there...
red army choir - katjusha 01:33
red army choir - katjusha 2.413 izlenme - 8 yıl önce red army choir - katjusha (alamut1@hotmail.de)
Russian Red Army Choir - Partisan' s Song 02:20
Russian Red Army Choir - Partisan' s Song 1.009 izlenme - 3 yıl önce 1928 yılı kuruluşlu sovyet ordu korosunun en nadide eserlerinden birisidir. dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de bazı gruplarlar tarafından türkçeleştirilip seslendirilmiştir. topluluğun diğer marşlarına göre daha ritmik oluşu, daha çok beğenilmesinde etkili olmuştur.
Red Army Choir - Soviet National Anthem 03:17
Red Army Choir - Soviet National Anthem 2.865 izlenme - 8 yıl önce red army choir - soviet national anthem (alamut1@hotmail.de)
Mehteran Takımı Ve Kızıl Ordu Gülnihal Ve Kalinka 06:57
Mehteran Takımı Ve Kızıl Ordu Gülnihal Ve Kalinka 1.364 izlenme - 6 yıl önce Mehteran Takımı ve Kızıl Ordu Gülnihal ve Kalinka
Stalin - 7 Kasım 1941 Tarihli Konuşması 07:01
Stalin - 7 Kasım 1941 Tarihli Konuşması 1.118 izlenme - 3 yıl önce Josef Stalin (asıl adı İosif Vissariyonoviç Çugaşvili) (18 Aralık 1878; Gori, Tiflis Guberniyası - 5 Mart 1953, Moskova), Gürcü asıllı Sovyet devlet adamı, mareşal, 1922'den, 1953 yılındaki ölümüne kadar 31 sene boyunca Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri. Lenin'in ölümünden sonra, Sovyetler Birliği'nin lideri konumuna gelmiştir. Konuşma, Kızıl Ordu Resmi Geçitinde, Moskova'da Kızıl Meydan'da 7 Kasım 1941'de yapılmıştır.
Leningrad Cowboys & Kızıl Ordu Korosu - Those Were The Days 04:49
Leningrad Cowboys & Kızıl Ordu Korosu - Those Were The Days 1.217 izlenme - 2 yıl önce Orjinalinin ismi "dorogoy dlinnoyu" olan geleneksel bir Rus ezgisidir. 1900'lü yıllarda Boris Fomin tarafından bestelendiği biliniyor. 1968'de Mary Hopkin'in söyleyip ünlendirdiği şarkı sonraları bir çok kez coverlandı. once upon a time there was a tavern where we used to raise a glass or two. remember how we laughed away the hours, think of all the great things we would do? those were the days, my friend, we thought they'd never end; we'd sing and dance forever and a day. we'd live the life we'd choose, we'd fight and never lose; for we were young and sure to have our way. then the busy years went rushing by us. we lost our starry notions on the way. if by chance i'd see you in the tavern we'd smile at one another, and we'd say: just tonight i stood before the tavern. nothing seemed the way it used to be. in the glass i saw a strange reflection: was that lonely woman really me? through the door there came familiar laughter. i saw your face and heard you call my name. oh, my friend, we're older but no wiser, for in our hearts the dreams are still the same... ses hali için; http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/1051/leningrad-cowboys-red-army-those-were-days Mary Hopkin; http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/31492/mary-hopkin-those-were-the-days
Kızıl Ordu Korosu 02:24
Kızıl Ordu Korosu 402 izlenme - 1 yıl önce Düşen uçakta birçok elemanı bulunan koro Türkiye’de de birçok konser vermişti. Kızıl Ordu Korosu en son Rusya ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 95. yılı çerçevesinde 14 Haziran 2015’te sahneye çıkmış ve Tarkan’ın “Şıkıdım”, Barış Manço’nun “Genç Osman” gibi şarkıları da yorumlamıştı. Sovyetler Birliği döneminde, 1928 yılında kurulan koro; erkek koro elemanları, orkestra ve dans grubundan oluşuyor. Koro, Rusya’nın halk şarkılarından, kilise müziklerine, opera aryalarından popüler müziklere kadar uzanan geniş bir yelpazede eserler icra ediyor. Bunların arasında “Katyuşa”, “Kalinka”, “Polyuşko Polye”, “Kernina” ve “Ave Maria” en bilinenlerinden. Koro, Sovyetler Birliği’nin dağılmasında sonra da Rusya’da ve diğer ülkelerde konserler vermeye devam etti.
Doğu Cephesi - Korsun - Şevçenkovski Taarruzu Renkli Görüntüler 02:01
Doğu Cephesi - Korsun - Şevçenkovski Taarruzu Renkli Görüntüler 1.620 izlenme - 3 yıl önce Korsun - Şevçenkovski taarruzu, 24 Ocak - 16 Şubat 1944 tarihleri arasında yer alan ve Korsun - Çerkassi Kuşatması'na yol açan bir muharebedir. Taarruz, Dinyeper-Karpatlar Taarruzu'nun bir parçasıdır. Bu harekât sırasında Nikolay Vatutin'in komutasındaki 1. Ukrayna Cephesi ve Ivan Konev komutasındaki 2. Ukrayna Cephesi kuvvetleri, Alman Güney Ordular Grubu'na bağlı bazı birlikleri Dinyeper Nehri kıyılarında tuzağa düşürüp kuşattılar. Haftalar boyunca süren çatışmalarda Kızıl Ordu kuvvetleri kuşatma altındaki Alman kuvvetlerini imha etmeye çalıştılar. Kuşatma altındaki Alman birlikleri dışardan yardıma gelen başka Alman birlikleriyle işbirliği halinde kuşatmayı yarıp kaçmayı başardı. Bu kuvvetlerin yaklaşık üçte ikisi kurtulmayı başarmıştır. Bölge, derin vadilerin ve akarsuların böldüğü, tepelik, büyük ölçüde bataklık ve ormaklık bir arazidir. Arazinin yapısı ve bitki örtüsü dolayısıyla görüş mesafesi çoğu kez 5 - 10 km.yi geçmemektedir. Harekât boyunca ince ince kar yağışı, aralıklarla da olsa hemen hemen her gün oldu. Isı, geceleri eksi değerlere düşmekle birlikte gündüzleri çoğunlukla -4 derece dolayındadır. Alman kuvvetleri için harekâtın en kritik günlerinden biri olan 5 Şubat'ta, ısı birden bire - 8 dereceye kadar düşmüştür. Ocak ayının son günlerine kadar bölge, genellikle karla kaplıdır. Şubat ayı başında karlar erimeye başladı. Bu durum, paletli araçlar için pek sorun olmasa da, her iki tarafın tekerlekli araçları için ciddi sorun yarattı. Ayrıca 24 - 28 Ocak ve 5 - 9 Şubat günlerinde, sabahları ve öğleden sonraları yoğun bir sis tabakası bölgeyi kaplamış, görüş mesafesini yer yer 200 metreye kadar düşürmüştür Sonuç : Sovyet Zaferi
kızıl ordu korosu - beat it 04:03
kızıl ordu korosu - beat it 1.641 izlenme - 7 yıl önce
Russian Red Army Choir - Katusha 01:51
Russian Red Army Choir - Katusha 738 izlenme - 3 yıl önce Kızıl Ordu Korosu'nun en bilinen eserlerinden olan marş, genelde bir kadın için yazıldığı rivayet edilse de Sovyet lerin savaş ve hücum marşı niteliğindedir. Sonraları da sovyetlerce üretilen füze ve roket atarlara ismini vermiştir.
Kızıl Ordu Korosu - Red Army Choir 03:01
Kızıl Ordu Korosu - Red Army Choir "Polyushka Polye" (Türkçe Altyazılı) 221 izlenme - 9 ay önce R.I.P. Red Army Choir ???????????? ???????????? Kashgar Khanate Facebook Sayfası : https://goo.gl/IC8Rj8 Kashgar Tarih : https://goo.gl/09cLXJ Tarih Facebook Sayfamız : https://goo.gl/Pu8vi3 Blog Sayfamız : https://goo.gl/sS7aSb Yüce Kağanlık Facebook Grubu : https://goo.gl/N0la0H Yüce Kağanlık Facebook Sayfası : https://goo.gl/uwZ0f1 Kashgar Khanate : https://goo.gl/5U2I7U TheKhanate : https://goo.gl/XEQMZn ???????????? ????????????
Polyushko Pole 03:34
Polyushko Pole 697 izlenme - 3 yıl önce Polyushko Pole muhtemelen dinleyen herkesin anında hatırlayacağı bir parça. Kaç videoda background müziği olarak kullanıldı bilmiyorum. Rus Devrimi esnasında yazılıp, Kızıl Ordu tarafından kullanılmış bir eser. Bizde bu bağlamayla twist falan çalan Ahmet Koç bu parçaya da el atmıştı malesef. Fakat bu orijinali tabi.