Hoşgeldiniz!

kültür coğrafya

Malatya Tanıtım Videosu 10:47
Malatya Tanıtım Videosu 465 izlenme - 3 yıl önce Malatya, Türkiye'nin Bir İli Ve En Kalabalık Yirmi Sekizinci Şehri. 2013 İtibarıyla 762.538 Nüfusa Sahiptir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde Bulunur. İlk Olarak Hitit Döneminde Kurulmuştur. O Günden Bugüne El Değiştirerek Yıkılıp Yeniden Yapılarak Günümüze Kadar Gelmiştir.[1] malatya, Kayısı Diyarı Olarak Bilinir. İlde Yetişen Kayısılar, Dünya Genelinde Ünlüdür Ve Kayısı Üretiminin % 80'ini Malatya Ovası’nda Bulunan Kayısı Bahçeleri Sağlar.[2] Büyükşehir Yasası İle 2014 Yerel Seçimlerinin Ardından Büyükşehir Statüsüne Kavuşmuştur.
Sinop Tanıtım Videosu 05:17
Sinop Tanıtım Videosu 287 izlenme - 3 yıl önce Nop Tarihi Açıdan Önemli Bir Yerdir. Antik Çağdan Beri Parlak Ve Yoğun Bir Ticari Ve Kültürel Yaşantıya Sahip Olan Sinop, Bu Niteliğini Bizans, Selçuklu, Candaroğlu Ve Osmanlı Yönetimlerinde De Sürdürmüş, Ayrıca Kale Ve Tersanesi İle Bölgenin En Önemli Askeri Üslerinden Biri Olmuştur. Bu Durumunu Sinop Baskını'ndan Sonra Kaybetmeye Başlayan Kent, Sur Dışına Güneydoğu Yönde Azınlık Yerleşmeleri İle Batıya Doğru İse Yönetim Ve Eğitim Gibi Kamu Hizmetleri Yerleşmesiyle Çıkmıştır.
Uşak Tanıtım Videosu 05:25
Uşak Tanıtım Videosu 175 izlenme - 3 yıl önce Şak İli, Ege Bölgesi'nde Batı Ve Orta Anadolu'yu Birbirine Bağlayan İç Ege Bölümü'nde Gördes - Uşak Platosu Üzerinde Bulunmaktadır. Uşak Karayoluyla; İzmir'e 211 Km., Ankara'ya 368 Km. Ve İstanbul'a 491 Km. Uzaklıktadır. Merkez İlçenin Nüfusu 187.886 (tüik-2012) Olarak Tespit Edilmiştir. İl Nüfusu İse 342.269 (tüik-2012)'dir. Uşak İlinde Merkez İlçeyle Beraber 6 İlçe, 18 Belde Ve 244 Köy Vardır. Uşak'ın Kuzeyinde Kütahya İline Bağlı Şaphane, Gediz Ve Dumlupınar İlçeleri; Doğusunda Afyonkarahisar İline Bağlı Sinanpaşa Ve Hocalar İlçeleri; Güneyinde Denizli İline Bağlı Çivril, Bekilli, Çal, Güney Ve Buldan İlçeleri; Batısında İse Manisa İline Bağlı Sarıgöl, Alaşehir, Kula Ve Selendi İlçeleri Bulunmaktadır.
Yalova Tanıtım Videosu 18:33
Yalova Tanıtım Videosu 172 izlenme - 3 yıl önce Yalova, Bugünkü İdari Bölünüşe Göre Merkez İlçeyle Birlikte 6 İlçeden Oluşmaktadır. İlçeler; Yalova Merkez, Altınova, Armutlu, Çınarcık, Çiftlikköy Ve Termal'dir. Yalova'nın 6 İlçe Belediyesi İle Birlikte, Toplam 15 Belediyesi Bulunmaktadır; Merkez İlçede 1 (kadıköy), Altınova'da 3 (kaytazdere,subaşı Ve Tavşanlı), Çınarcık'ta 4 (koruköy, Esenköy, Kocadere Ve Teşvikiye) Ve Çiftlikköy'de 1 (taşköprü) Belediyesi Ve Toplam 43 Köyü Vardır. Yalova, 6 Haziran 1995 Tarihinde İl Olmuştur. şehrin Nüfusu 2010 Yılına Göre 98.347'dir. 1973'te 21.000 Olan Nüfusu 1990'da 65.823'e, 2000'de 70.118'e, 2007'de 87.372'ye Çıkmıştır. termal Yakınlarındaki Sudüşen Şelalesinde Turistler Yalova armutlu Yarımadası'nın Kuzey Kıyısı İle Samanlı Dağları'nın Kuzey Eteklerine Kurulmuş Olan Yalova, Türkiye'nin Kuzeybatısında, Marmara Bölgesinin Güneydoğu Kesiminde Yer Almaktadır. İlin Kuzeyinde Ve Batısında Marmara Denizi, Doğusunda Kocaeli, Güneyinde Bursa (orhangazi-gemlik Ve İznik İlçeleri) Ve Gemlik Körfezi Yer Almaktadır. Yalova İlinin Kuzeyinden Güneybatısına Kadar Olan Sınırları Marmara Denizi İle Çevrilmiştir.
Muş Tanıtım Videosu 22:38
Muş Tanıtım Videosu 158 izlenme - 3 yıl önce Muş, Türkiye Cumhuriyeti'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde Yer Alan Bir İldir. merkez, Bulanık, Malazgirt, Varto, Hasköy Ve Korkut İlçeleri İle Birlikte 2007'de Yapılan Sayımda 405509 Nüfusa Sahiptir. Geçimini Genellikle Tarım Ve Hayvancılık İle Sağlayan Halkın Büyük Bir Bölümü Köylerde İkamet Etmektedir.
Zonguldak Tanıtım Videosu 13:33
Zonguldak Tanıtım Videosu 116 izlenme - 3 yıl önce Arkeolojik Kanıtlara Göre Mö 2500'lere Uzanan Bir Geçmişi Bulunan Bölgenin Bilinen O Ki İlk Yerleşenler Hattiler, Daha Sonra İse Hititler Olmuştur. Yörenin İlk Sakinleri Frig Boylarından Oluşan Bithin, Mariandyn Ve Migdon Adlı Göç Topluluklarıdır. Mö 7. Yüzyılda Başlayan Batı Anadolu'dan Karadeniz'e Yunan Kolonizasyonu Sürecinde Yörede De Ticaret Amaçlı Limanlar Kurulmuştur. Mö 334'e Kadar Perslerin Egemenliğinde Kalan Bölge, Büyük İskender'in Anadolu Seferinin Ardından Kısa Bir Süre İçinmakedonya Subaylarca Yönetilmiştir. Pers Şatrapı Mithridates'in Yöre Halkının Desteğiyle Batı Karadeniz Bölgesinde Kuurduğu Pontus Devletinin Parçası Olan Zonguldak, Roma İmparatorluğu'nun Bu Devleti Ms. 1. Yüzyılda Yıkmasına Dek Sürmüş, Roma'nın İkiye Bölünmesinin Ardından Sonra Da Doğu Roma Toprağı Olmuştur. Zonguldak Ereğli Bölgesi Hristiyanlığın İlk Yayıldığı Yerlerden Biri Olma Özelliği Kazanmış, Bu Dönemde İsa'nın Havarilerinden Adreas Bugün De Görülebilen Kutsal İbadet Mağaraları'nda İlk Ayinleri Düzenlemiştir.
Malatya Tanıtım Videosu 10:47
Malatya Tanıtım Videosu 84 izlenme - 3 yıl önce Malatya, Türkiye'nin Bir İli Ve En Kalabalık Yirmi Sekizinci Şehri. 2013 İtibarıyla 762.538 Nüfusa Sahiptir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde Bulunur. İlk Olarak Hitit Döneminde Kurulmuştur. O Günden Bugüne El Değiştirerek Yıkılıp Yeniden Yapılarak Günümüze Kadar Gelmiştir.[1] malatya, Kayısı Diyarı Olarak Bilinir. İlde Yetişen Kayısılar, Dünya Genelinde Ünlüdür Ve Kayısı Üretiminin % 80'ini Malatya Ovası’nda Bulunan Kayısı Bahçeleri Sağlar.[2] Büyükşehir Yasası İle 2014 Yerel Seçimlerinin Ardından Büyükşehir Statüsüne Kavuşmuştur.