Hoşgeldiniz!

Kuşadası Körfezi

Batırılması Planlanan Dev Uçak Suya indirildi 00:26
Batırılması Planlanan Dev Uçak Suya indirildi 3.479 izlenme - 2 yıl önce Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Kuşadası’nda dalış turizmini geliştirmek amacıyla Kuşadası Körfezi’nde batırmaya hazırlandığı Airbus A300 tipi uçağı, Kuşadası Körfezi’ne indirildi. Kuşadası’nı dünya sualtı turizminde önemli bir noktaya taşıyacak çalışma, Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Sualtısporları Federasyonu işbirliğiyle yürütülüyor. Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan 54 metre uzunluğunda ve 44 metre kanat genişliğindeki Airbus A 300 tipi uçak, deniz kenarında yapılan montajın tamamlanmasıyla bu sabah saatlerinde Kuşadası Körfezi’ne indirildi. Uçağın denizde yüzdürülmesi sırasında ise ortaya ilginç görüntüler çıktı. Sabah saat 10.30’da gerçekleştirilmesi planlanan batırma işlemi, teknik nedenlerden dolayı saat 14.30’a ertelendi. Güzelçamlı’dan Kuşadası’na olan seferini deniz üzerinde tamamlayacak olan uçak, saat 14.30’da düzenlenecek törenle Kuşadası Körfezi’nde Ramada Otel ile Suhan 360 Otel açıklarında batırılacak. Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan Airbus A300 tipi uçak önce İstanbul’da parçalandı. 5 TIR’a yüklenen uçağın parçaları, titizlikle alınan yol güvenliği ile montaj için Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı’ya getirildi. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tarafından 7 Nisan tarihinde törenle start verilen uçağın montajı özel bir ekip tarafından iki aylık süre içinde tamamlandı. Kuyruk, flap gibi parçaları çıkarılan uçak, denize dev vinçlerle indirildi. Vinçlerle ön tarafından tutulan uçağın yerdeki kontrolünde bir büyük iş makinası daha kullanılıyor. Altına yüzer balonlar bağlanarak yüzdürülen Airbus A300 tipi uçak, yüzer vince bağlanarak yine büyük bir römorkor tarafından kıyıdan çekiliyor ve batırılacağı Kuşadası Körfezi’ndeki Ramada ile Sühan 360 otellerinin karşısındaki bölgeye getiriliyor.
Kuşadasında Avlanan Amatör Balıkçının Oltasına Köpekbalığı Takıldı 01:17
Kuşadasında Avlanan Amatör Balıkçının Oltasına Köpekbalığı Takıldı 25 izlenme - 2 yıl önce Kuşadası Körfezi'nde olta ile avlanan amatör balıkçıların oltasına köpekbalığı takıldı. Şaşkınlığını üzerinden atan balıkçı, köpekbalığını tekrar denize bıraktı.
Oltasına 2 Metre Boyunda Köpekbalığı Takıldı 03:28
Oltasına 2 Metre Boyunda Köpekbalığı Takıldı 15 izlenme - 2 yıl önce Kuşadası Körfezi’nde olta ile avlanan amatör balıkçıların oltasına köpekbalığı takıldı. Bir anda karşılarında köpekbalığını görünce ne yapacağını şaşıran amatör balıkçılar üzerlerindeki şaşkınlığı attıktan sonra köpekbalığını ağzına giren olta iğnelerini çıkarıp, tekrar denize bıraktı.
Kuşadası Körfezi'nde Hareketli Dakikalar 01:28
Kuşadası Körfezi'nde Hareketli Dakikalar 2 izlenme - 3 ay önce Önceki gün Fethiye Hamam Koyu mevkiinde tekneleri batınca denizde mahsur kalan İstanbul Sabancı Üniversitesi Dalış Grubundan 71 öğrenci ve 8 mürettebatın kurtarılması işlemini başarı ile icra eden Sahil Güvenlik ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Kuşadası Körfezi’nde mahsur kalan bir başka dalgıcı...
Nesli Tükenmekte Olan Akdeniz Foku, Kuşadası Körfezi’nde Ortaya Çıktı 00:45
Nesli Tükenmekte Olan Akdeniz Foku, Kuşadası Körfezi’nde Ortaya Çıktı 8 izlenme - 2 yıl önce Kuşadası Körfezi’nde nesli tükenmekte olan ve dünyada sadece 700 adet kalan Akdeniz fokuna rastlandı.