Hoşgeldiniz!

lenin

Dünyayı Sarsan On Gün (117 dk) 01:57:15
Dünyayı Sarsan On Gün (117 dk) 4.484 izlenme - 2 yıl önce 1917 Ekim Devrimiyle işçi sınıfı, Paris Komününün üzerinden tam 46 yıl geçtikten sonra, komüncülerin deneyiminden yararlanıp Rusya'da siyasal iktidarı fethederek komünarları selamlamıştı. Savaş, 1871'de nasıl komünarları iktidara taşımışsa, Rus proletaryasının da siyasal iktidarı almasının önünü açmıştı. 46 yıl önce komünarların bıraktığı mirası Rus proletaryası devraldı. Burjuva devleti parçaladı, onun kurumlarını dağıttı, yerlerine sovyetleri geçirerek bürokrasiye son verdi, düzenli orduyu kaldırarak yerlerine silahlanmış işçi milislerini (kızıl muhafızları) geçirdi, fabrikalara el koydu, üretimi merkezileştirdi, devletle din işlerini ayırdı, kadının üzerindeki baskıyı kaldırdı ve kapitalist sömürü sistemine son verdi. Fakat Rus devrimi genişleyemedi, Avrupa'daki devrimci ortamlar proletaryanın siyasal iktidarıyla sonuçlanmadı. İtalya'da işçiler önderliksiz kaldılar; Almanya'da üç kez ayaklanan proletarya, önderliğin yetersizliği ve yanlış tutumu sonucunda başarıya ulaşamadı; Macaristan'da önderliğin kendi yolunda yürümeyip sosyal demokratlarla birleşmesi sonucunda devrim boğuldu. Böylelikle Rusya'da işçi sınıfı iktidarı yalnız kalarak tecrit oldu. Yaşanan üç yıllık iç savaş, Rus sanayisinin alt yapısını tamamen dağıttı, devrime önderlik eden milyonlarca bilinçli öncü işçi iç savaşta öldü ve devrim içeriden, bürokratik karşı-devrimle boğuldu; proletarya siyasal iktidarı kaybetti. Biz işçi sınıfı tarihinden öğrenmiş bulunuyoruz ki; l) proletarya içinde kök salmış, sendikaları kendi önderliği altına almış, sınıfın en devrimci, en fedakâr kesimleri içinde örgütlenmiş, kararlı, disiplinli, kurmayları olan, saldırıya uğradığında dağılmadan ricat edebilecek kadar esnek yapıya sahip bir parti olmadan proletarya asla ve asla politik iktidarı fethedemeyecektir. 2) Devrim dünya devrimine genişlemedikçe, proletarya dünya ölçeğinde iktidarı ele geçirmedikçe, bir ülke ile sınırlı kalan devrim boğulacaktır. 3) Savaşların son bulması kapitalist sisteme karşı açılacak bir savaşla, emperyalist savaşı işçi sınıfının burjuva düzene karşı savaşına çevirmekle ve işçi sınıfının dünyada iktidarı ele almasıyla mümkündür. Unutmayalım, Ekim proleter devrimi hâlâ günümüze ışık tutuyor; yolumuzu aydınlatıyor.
Rasputin vs Stalin vs Lenin vs Gorbaçov vs Putin - Rap Düellosu 02:43
Rasputin vs Stalin vs Lenin vs Gorbaçov vs Putin - Rap Düellosu 1.236 izlenme - 2 yıl önce Son 100-115 yıllık Rus tarihinin en önemli tarihi kişiliklerinin rap düellosu ile boy ölçüştükleri bir mizanseni ERB adlı YouTube sayfası oluşturmuş ve ben de eğlenceli bulduğumdan sizler için çevirdim. Umarım beğenirsiniz. İyi seyirler. Not: Rasputin ile ilgili at yarrağı esprisini anlamazsanız diye aydınlatayım. Rasputin'in penisi müzede sergileniyor arkadaşlar. Buyrun bu da kanıtı: http://i.imgur.com/s6sncot.jpg
Lenin'in Hayatı (Türkçe) 46:01
Lenin'in Hayatı (Türkçe) 697 izlenme - 11 ay önce History Channel'in biyografiler serisinden, Vladimir İlyiç Ulyanov'un (Lenin) hayatını izleyeceğiz. İyi seyirler.
Lenin - Sosyalizmin Kızıl Şafağı (87dk) 01:27:01
Lenin - Sosyalizmin Kızıl Şafağı (87dk) 484 izlenme - 2 yıl önce BSM Ekim Devriminin Yıldönümünde Filmi Türkiye İşçi Sınıfına Armağan Ediyor! Bağımsız Sinema Merkezi (BSM) tarafından hazırlanan belgesel, tarihin ilk sosyalist devleti Sovyetler Birliği'nin nasıl doğduğunu genel hatlarıyla anlatırken odağına bu devrimin en önde gelen mimarı Lenin'i yerleştiriyor. İzleyiciler, Lenin'in çocukluğundan itibaren tanık olduğu, analiz ettiği ve müdahalede bulunduğu olaylar üzerinden 19. Yüzyıl Rusya'sının küçük bir balıkçı kasabasına, Rus göçmenler ve sürgünlerin siyasi mücadeleyi zor koşullar altında sürdürdüğü çeşitli Avrupa kentlerine yolculuk ediyor. Devrimin ateşlendiği Petersburg ve Moskova sokaklarına, en sert tartışmaların ve ayrışmaların yaşandığı kongre salonlarına, 1. Dünya Savaşı'nın kan, açlık ve öfke biriktiren siper çukurlarına, önce Çar'ın sonra burjuva hükümetinin terk etmek zorunda kaldığı Kışlık Saray'a, Karşı Devrimci Beyaz Orduyu yenilgiye uğratan Kızıl Ordu saflarına, Kremlin'e ve Lenin'in yaşamının sona erdiği Gorki Köyü'ne de konuk oluyor. Ama hepsinden önemlisi, belgesel, özenle seçilmiş görsel malzemenin ve verdikleri röportajlarla çalışmaya önemli ölçüde derinlik katan Metin Çulhaoğlu ve Kemal Okuyan'ın katkılarıyla bir devrimin nasıl gerçekleştiğini ,devrimci partinin ve Lenin'in bu süreçte ne kadar da tayin edici konumda bulunduğunu gösteriyor. Bunu da hem sosyalizmle yeni tanışanları, hem de döneme bir kez daha yakından bakmak isteyen devrimcileri gözeterek yapıyor. BSM, 'Sosyalizmin Kızıl Şafağı: Lenin' belgeselini, Ekim Devrimi'nin yıl dönümünde işçi sınıfına hediye ediyor. Film internetten (www.bagimsizsinemamerkezi.org adresinden) ücretsiz olarak indirilip izlenilebilir. Ekip: Yönetmen: Onur Doğan,Mustafa Kenan Aybastı -- Yazan: Onur Doğan -- Anlatıcı: Ender Yiğit -- Seslendirenler: Berk Avcı, Süha Çalkıvık,Cansu Fırıncı,Mehmet Ali İşgüder, Arda kavaklıoğlu,Dilara Tor,Müge Saut.
Red Alert 3 - Sovyet Marşı 02:51
Red Alert 3 - Sovyet Marşı 479 izlenme - 2 yıl önce Red Alert bilgisayar başında ömür tükettiğimiz oyunların başında gelir. İlk oyundan itibaren Sovyet marşlarını da bilmeyen yoktur sanırım. Sovyet Marşları benim için dünyanın en gaz, en güzel bestelenmiş marşlarıdır, oyun müziği dahi olsa bu böyle bilinir. Red Alert serisinin 3. oyununda yer alan bu Sovyet Marşı da bu Sovyet ruhunu çok güzel yansıtan marşlardan biridir.
Lenin Konuşurken Hüloğğ Diye Bağıran Kalabalık 00:23
Lenin Konuşurken Hüloğğ Diye Bağıran Kalabalık 436 izlenme - 3 yıl önce Rus Komünist Partisinin kurucusu, Sovyetlerin ilk başkanı Vladimir Lenin'in zamanında yaptığı konuşma, miting, hitap falan. Yahu sanki bir şeyleri andırıyor, benzeşiyor gibi ama alla alla enteresan... "Tarih tekerrürden ibarettir" diye boşa dememişler.
The Battle Is Going Again (Genç Korosu) 03:58
The Battle Is Going Again (Genç Korosu) 308 izlenme - 2 yıl önce selam olsun mirası spartaküs'ten gelenlere! hareketli bir temposu olan,müziği iki tane lenin nişanı sahibi aleksandra pakhmutova'ya ait olan şarkımızın,sözleri aleksandra pakmutova'nın eşi nikolay dobronravov'a aittir.en sevdiğim yorumudur.sözleri aşağıdaki gibidir,çevirmek isteyenlere selamlar: morning skies rippled jack most important it's first step hear wavin over landscape winds of furious attack our battle begins yet again and the heart alarms so well and lenin is young once again and blooming october to be tidings fly to all the tops fathers trust us in those slopes our victories are close younger heroes have arose from the skies nothing to wait life for truth shall not abate we will travel every day with the truth the only way world is full of heat and snow full of dearth and money's glow here's planet's adolescence our worldwide build brigade.
Summer 78 - Yann Tiersen 03:54
Summer 78 - Yann Tiersen 193 izlenme - 2 yıl önce Doğu Almanya' nın yıkılışıyla birlikte Good Bye Lenin filminde çalmaya başladığı andan itibaren insanı etkileyen bir Yann Tiersen harikası daha. Müzikle ilgili diğer içerik için: http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/3060/ Filmi izlemeyenler varsa linkten bilgi edinebilir http://bit.ly/gBXES9
Kızıl Halk Partisi Korosu - Katyuşa 00:58
Kızıl Halk Partisi Korosu - Katyuşa 288 izlenme - 3 yıl önce Sponsor: CCCP Sovyetlerin Birleştirici Gücünden Katyuşa şarkısını dinliyoruz.
Lenin Heykeli Yerine Gelen Altın Tuvalet - Ukrayna 00:50
Lenin Heykeli Yerine Gelen Altın Tuvalet - Ukrayna 236 izlenme - 3 yıl önce Ukrayna’ın başkenti Kiev’de hükümet karşıtı gösteriler sırasında aşırı sağcı “Svoboda” partisi taraftarlarınca indirilen Lenin heykelinin yerinde artık ülkedeki rüşvet ve yolsuzluğu simgeleyen ‘altın’ bir tuvalet var. Bolşevik Devrimi lideri Vladimir Lenin heykelinin 8 Aralık’ta yıkılmasının ardından boş kalan heykel sütununu Kievli üniversite gençler ilginç bir eylemle değerlendirdi.
Tajikistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Marşı (Enstrümental) 01:44
Tajikistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Marşı (Enstrümental) 208 izlenme - 2 yıl önce selam sevgili site halkı! hakkında pek bilgimizin olmadığı tajikistan ssc'sinin(şimdiki hakkında da bilgimiz yok muhtemelen.) çok güzel bir besteye sahip olan marşı.marş günümüzde hala kullanılmaktadır.(sözler farklı tabi.) tajikistan ssc'si hakkında armasına bakarak söylebiliriz ki pamuk üretimiyle öne çıkmıştır ve hala benim bildiğim tek ciddi manada ihraç ettiği ürün pamuktur.sovyetler'in çözülüş yıllarında(yamyamlık yılları da diyebiliriz.) ellerinde işe yarar toprak kalmamıştır.€'ini dağlık ve madeni kaynakları çok azdır. günümüz:su zengini bir ülke olmasına karşın baraj inşa edemiyor zira özbekistan bunu savaş sebebi sayıyor. Bu arada şu an türk dizileri ve 18 yaşından küçüklerin camiye gitmesi yasak. Çin, Kırgızistan, Özbekistan ve Afganistan komşularıdır ve bu komşular yamyamlık zamanında ülkeye ait sadece dağları bırakmıştır. Bu güzel bestenin sahibi Suleiman Alexandrovich yudakov(16-90)'dur. Sözleri ise Abolqasem Lahouti'ye(87-57) aittir.
lenine ağıt 17:54
lenine ağıt 593 izlenme - 8 yıl önce bertolt brecht Şiiriyle hans einsler;İn bestelediği Lenine agit söylenir ki (alamut1@hotmail.de) lenin ölürken ölümü izleyen bir asker yoldaşlarına şöyle seslendi İnanmak istemiyorum İnanmak istemiyorum gittim onu görmeye uzanıp yattığı yerde seslendim ona İlyiç İlyiç ! sömürücüler geliyor kımıldamadı Şimdi biliyorum o artık ölü. aria İyi bir insan gitmek istediğinde onu nasıl alıkoyabilirsin gerekeni söyleyin ona- ya da söyleyin ona gerekli ola
Lenin - Sosyalizmin Kızıl Şafağı Fragman 00:59
Lenin - Sosyalizmin Kızıl Şafağı Fragman 204 izlenme - 3 yıl önce "Bağımsız Sinema Merkezi (BSM) tarafından hazırlanan belgesel, tarihin ilk sosyalist devleti Sovyetler Birliği’nin nasıl doğduğunu genel hatlarıyla anlatırken odağına bu devrimin en önde gelen mimarı Lenin’i yerleştiriyor. İzleyiciler, Lenin’in çocukluğundan itibaren tanık olduğu, analiz ettiği ve müdahalede bulunduğu olaylar üzerinden 19. yüzyıl Rusya’sının küçük bir balıkçı kasabasına, Rus göçmenler ve sürgünlerin siyasi mücadeleyi zor koşullar altında sürdürdüğü çeşitli Avrupa kentlerine yolculuk ediyor. "
A9 TV'den Vladimir Lenin'in Son Fotoğrafı Yorumu (İbret İçerir) 02:30
A9 TV'den Vladimir Lenin'in Son Fotoğrafı Yorumu (İbret İçerir) 172 izlenme - 3 yıl önce Adnan Hoca ve Kedicikleri ile sık sık gündeme gelen A9 TV'den ibretlik Vladimir Lenin yorumu.
Şehir Işıkları Elbruz Dağları 03:55
Şehir Işıkları Elbruz Dağları 230 izlenme - 2 yıl önce ikinci dünya savaşını konu alan, sovyetlerin kahraman kafkas askerlerinin şarkısı olan elbruz dağları. şarkının sözleri şu şekildedir. elbruz dağları'nda olsam yar bir çerkez kızı sevsem yar elimde akordiyon belimde balalayka şimdi kafkasya da olsam yar kara günler gelip çökende düşman çizmesiyle ezende yüreğim kan ağlıyor ilmik boyna geçende sır vermez partizan stare yanan köyüm tüter burnumda yoldaşım asılmış kolhozda gün gelir hesap sorar stare yle natalia faşiste mezardır kafkasya krasnadov kırım odessa kiva harkov kuban ukrayna düşmedi stalingrad verilmedi moskova kızıl süvariler hücumda yoldaşların arasında kızıl yıldız kalpağımda berlin e ilerliyor tankların arkasında ahmet le ivan kolkola görmeliydin yarim stare faşisti ezdik biz ininde kazaska oynuyoruz zafer türküleriyle şimdi bayrağımız berlin de
Komünizm Tarihi Belgeseli 3 54:40
Komünizm Tarihi Belgeseli 3 32 izlenme - 10 ay önce komünizm, geçtiğimiz 20. yüzyıla damgasını vurmuş bir ideolojidir. Ama bu damga, sadece baskı, zulüm, kan ve gözyaşı doludur. Tarihçilerin hesaplamalarına göre, sadece bu ideoloji nedeniyle 20. yüzyıl boyunca 120 milyon insan öldürülmüştür. Bunlar, savaşlar sırasında cephede ölen askerler değil, komünist devletlerin kendi halklarının içinden öldürdükleri sivillerdir. 100 milyon erkek, kadın, yaşlı, küçük çocuk, bebek, sadece "komünizm" denen bu soğuk, katı, sert ve vahşi ideoloji nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Dahası, komünist rejimler tarafından temel hak ve özgürlüklerinden yoksun bırakılan, göçe zorlanan, sistemli olarak kıtlıkla yüz yüze getirilen, hapsedilen, çalışma kamplarında köle olarak kullanılan on milyonlarca insan vardır. Milyonlarca insan da komünist gerilla gruplarının, terör örgütlerinin kurşunlarına hedef olmuş veya hedef olma korkusu altında yaşamıştır. Peki bu ideolojinin kökeni nedir? Nasıl olmuştur da bu kadar kanlı ve acımasız bir dünya görüşü, dünyanın dört bir yanında taraftar bulmuş, devrimlerle iktidara gelmiş, milyonları ardından sürüklemiştir? Komünizm nereden doğmuş, nasıl büyümüş ve nasıl sona ermiştir? Gerçekten sona ermiş midir, yoksa hala dünyayı ve ülkemizi tehdit etmekte midir? Bu kitapta bu soruların cevaplarını ortaya koyacağız. Daha da önemlisi, büyük bir tehlikeye dikkat çekeceğiz. Komünist ideoloji geçtiğimiz yüzyılda acılara, felaketlere sebep olmuş, tüm dünya, komünist liderlerin katliamlarına, acımasızlıklarına şahit olmuştur. Peki şu an bu tehlike yeryüzünden silinmiş midir? Ne yazık ki, silinmemiştir, çünkü: KOMÜNİZM PUSUDADIR !
Goodbye Lenin - Mother's Journey 01:29
Goodbye Lenin - Mother's Journey 95 izlenme - 2 yıl önce Soundtrack albümü Yann Tiersen tarafından hazırlanan Goodbye Lenin isimli güzide filmin 2 dakikalığına insanı başka diyarlara götüren parçalarından biri.Tekrara konulup onlarca kez dinlenebilir
Komünizm Tarihi Belgeseli 1 34:38
Komünizm Tarihi Belgeseli 1 32 izlenme - 10 ay önce 120 milyon insanın canına malolan bu "kan dökme makinesi" halen üstü örtülü bir biçimde varlığını sürdürmekte, sinsice gizlenerek faaliyetine devam etmektedir. Farklı görünümlerde, farklı isimler altında varlığını sürdürmekte ve insanlığa yine geçmiştekilere benzer acıları yaşatmak için fırsat bulacağı günü beklemektedir. İşte bu nedenle, komünist ideolojinin gerçek yüzünü, geçmişte sebep olduğu acı ve belaları tüm insanlara duyurmak ve gizlenerek büyüyen bu tehlikenin maskesini düşürmek, son derece önemli bir görevdir. Bu kitap, bu amaçla kaleme alınmıştır. Lenin: "Bazı kimseler bizi zalimliğimiz sebebiyle ayıpladıkları zaman,bu kişilerin en basit Marksist prensipleri dahinasıl unutabildiklerine hayret etmekteyiz." 1 Komünizm, geçtiğimiz 20. yüzyıla damgasını vurmuş bir ideolojidir. Ama bu damga, sadece baskı, zulüm, kan ve gözyaşı doludur. Tarihçilerin hesaplamalarına göre, sadece bu ideoloji ne
Goodbye Lenin Filminin Mükemmel Ötesi Müzikleri 00:50
Goodbye Lenin Filminin Mükemmel Ötesi Müzikleri 86 izlenme - 2 yıl önce Goodbye Lenin(Elveda Lenin) adlı Alman yapımı filmin Yann Tiersen tarafından bestelenen mükemmel müzikleri
Song Of The Volga Boatmen (Enstrümental) 04:55
Song Of The Volga Boatmen (Enstrümental) 50 izlenme - 2 yıl önce Selamlar güzel insanlar! yine ben yine volga boatmen.sitemizde bulunan çeşitli yorumlarından farklı olarak gayet hoş olan enstrümental yorumunu sizlerle paylaşmak istiyorum. lenin'in 140. doğum günü adına yüklenen içeriği burada paylaşmanın mutluluğuyla iyi dinlemeler, saygılar...
Komünizm Tarihi Belgeseli 2 38:12
Komünizm Tarihi Belgeseli 2 13 izlenme - 10 ay önce Komünist vahşetin gerçek sebeplerini iyi incelemek gerekir. Sorun, sadece Lenin veya Stalin gibi diktatörlerin kişisel hırs ve zalimlikleri midir? Yoksa sorun, Darwinizm kaynaklı komünist ideolojinin uygulanması mıdır? Konuyu incelediğimizde, ikinci seçeneğin doğru olduğunu görürüz. Vahşet, komünizmin felsefesinin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Bu olgunun temelinde, insanların bir "havyan türü" olarak görülmesi yer alır. Marx ve Engels gibi materyalist ideologların ortaya attığı komünizm yanılgısı, 20. yüzyılı kana boğan bir ölüm makinesi olmuştur. Komünizm, insanlığa korkunç cinayetler, işkenceler, sürgünler, çalışma kampları, kıtlıklar, toplumsal baskılar ve korkulardan başka bir şey getirmemiştir. Komünizm insanı hayvan türü olarak algılar Bu olgunun temelinde, insanların bir "havyan türü" olarak görülmesi yer alır. Komünizm, Marx'ın ısrarla belirttiği gibi, Darwin'in evrim teorisine dayanmaktadır ve bu teori insanı "gelişmiş bir hayvan" olarak tarif etmektedir. Dahası, insanlar arasında çatışmanın, baskının, zulmün, güç mücadelesinin doğal ve meşru olduğunu telkin etmektedir. Bu felsefeyi benimseyen bir insanın elinde yeterli güç ve imkan bulunduğunda, her türlü zulüm ve vahşeti işlemesi çok kolaydır. Nitekim geçmişe baktığımızda, komünistler tarafından işlenen vahşetlerde, insanların "hayvan türü" olarak görülmesinin büyük rol oynadığı açıkça görülür. Komünist ideologlar, karşıtlarını birer hayvan olarak tanımlamış, dahası yönettikleri insanları da psikolojik olarak "hayvanlaştırmaya" yönelik bir politika izlemişlerdir. Komünizmin Kara Kitabı'nda, söz konusu politika şöyle açıklanmakta: "Adam öldürmek bir eğitim gerektirir; herkes komşusunu öldürmekte bir kararsızlık yaşar, buna karşı uygulanabilecek en etkili eğitim, kurbanının insanlığını yadsımayı, ona geçici olarak "insan değilmiş gibi görmeyi" öğretmektir. Alain Brossat haklı olarak şöyle yazar: "Barbar temizlik ayini, ölüm makinesinin tam verimle çalışması, işkence söylemleri ve uygulamalarında ötekinin hayvanlaştırılmasından, düşsel ve gerçek düşmanların hayvanlar dünyasına sokulmasından başka bir şey değildir...." (Alain Brossat, Un Communisme Insupportable, Paris, L'Harmattan, 1997, s. 265) Brossat, bu kızılca kıyametin ve şölenlerin gerçek bir ötekini hayvanlaştırma geleneği oluşturduğunu, aynı geleneğin XVIII. yüzyıldan itibaren yapılan siyasî eleştirilerde de görülebileceğini anımsatır. Bu eğretilemeli ayin, özellikle hayvan imgeleri aracılığıyla gizli bunalım ve çatışmaların dışa vurulmasına yol açıyordu. Moskova'da 1930'lu yıllarda bu tür söylemlerin hiçbir eğretilemeli yanı kalmamıştı: "Hayvanlaştırılmış" düşmana önce bir av hayvanıymış gibi davranılır, sonra da bırakılırdı; tabiî burada önce ensesine bir kurşun sıkılırdı. Stalin bu yöntemleri sistemleştirip genelleştirdikten sonra Çinli, Kamboçyalı ve öteki takipçileri bundan geniş ölçüde yararlandı. Bununla birlikte yöntemleri ilk bulan Stalin değildir. Lenin'i de bu suçlamaların dışında tutamayız; iktidarı ele geçirdikten sonra bütün düşmanlarını "zararlı böcek", "bit", "akrep" ya da "vampir" olarak görüyordu." (Komünizmin Kara Kitabı, s. 996-997) Komünist vahşetin sözde bilimsel dayanağı: Darwinizm İşte komünizmin insanları hayvan olarak gören bu bakış açısının temeli, Darwinizm'dir. Bu, Marx, Engels ve Lenin tarafından defalarca vurgulanmış bir gerçektir. Dolayısıyla, komünist vahşet, Darwinizm'in bir uygulamasından başka bir şey değildir. Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (GÉODE-Paris X) araştırma müdürü ve komünizm tarihi uzmanı Stéphane Courtois, bu konuda şu yorumu yapar: "Komünizmde toplumsal-siyasî bir öjenizmin, toplumsal bir Darwinciliğin varlığından söz edilebilir. Dominique Colas'ın yazdığı gibi, "Lenin, toplumsal türlerin evrimi konusundaki bilgilerin efendisi olarak, tarih mahkum ettiği için yok olması gerekenlere karar verir. Bilim yoluyla -Marxizm-Leninizm gibi ideolojik ve siyasî tarih- burjuvazinin insanlık evriminde aşılmış bir evreyi temsil ettiğine karar verildikten sonra, bu sınıfın ortadan kaldırılmasına, hatta bu sınıfı oluşturan ya da bu sınıfa şu ya da bu şekilde ait olan bireylerin öldürülmesine haklı gerekçeler bulunabilir." Komünizmin Kara Kitabı, s. 999