Hoşgeldiniz!

leonid

Tunguska Olayı (1908) 02:36
Tunguska Olayı (1908) 1.221 izlenme - 3 yıl önce Tunguska olayı, 30 Haziran 1908 günü sabah saat yaklaşık 7:45 sularında Sibirya'nın orta kesimlerindeki Podkamennaya Tunguska Irmağı yakınlarında oluşan büyük gök patlamasının adıdır. Patlama 10-15 bin tonluk bir dinamit kütlesinin patlamasına eşdeğerdi. Kesin olmayan verilere göre patlamanın nedeninin, bir kuyruklu yıldız parçasının ya da meteorun yere çarpması olduğu sanılmaktadır. Cismin atmosfere yaklaşık 100.000 km/sa hızla girdiği ve ağırlığının 100.000 ile 1.000.000 ton arasında olduğu varsayılmaktadır. Patlama bölgesi ilk olarak Rus bilim adamı Leonid Alekseyeviç Kulik tarafından 1927-1930 yılları arasında incelendi. Olayı uzaktan gözleyenler önce bir ateş topu gördüklerini ve ardından yer sarsıntısıyla birlikte, güçlü sıcak rüzgarların oluştuğunu söylediler. Avrupa'daki sismograflar, patlamanın neden olduğu sismik dalgaları saptadılar. Patlamanın alevleri yaklaşık 800 km uzaktan görülmüştü. Cisim atmosferde buharlaştığından çevreye çeşitli gazlar yayılmış ve olaydan belli bir süre sonra bile Sibirya ve Avrupa'da geceleri gökyüzünün parlak bir renk almasına neden olmuştur.
Leonid Kharitonov & Sovyet Kızıl Ordu Korosu - Kara Gözlü Kazak Kızı 03:14
Leonid Kharitonov & Sovyet Kızıl Ordu Korosu - Kara Gözlü Kazak Kızı 1.537 izlenme - 3 yıl önce Selam olsun site halkına! "song of the volga boatmen" şarkısına yaptığı muhteşem yorumla tanıdığımız leonid mikhailovich kharitonov'un yine güzide bir esere yaptığı muhteşem yorumu karşınızda. vidyomuzda gözüken orkestra ve koronun şefi boris alexandrovich alexandrov'dur.kendisi 1946-1988 yılları arasında sovyet kızıl ordu korosu'nun şefliğini yapmıştır.sayısız eser kazandırmış ve bir o kadar nişan almaya nail olmuş büyük sovyet sanatçısıdır.malesef sovyetlerin yıkılışını gördükten sonra ölmüştür.moskova'ya yolu düşeniniz olursa bu büyük sanatçının mezarını ziyaret etmeyi unutmasın derim. eserimize dönücek olursak,muhteşem çevirimle hikayisini anlatıyım: kazak asker ilk ve son kez karşılaştığı kara gözlü kazak kızdan atı için nal ister.kazak kızı bu isteği kabul eder ve karşılığında çok düşük bir fiyat ister.asker kızı çok sever ve ona adını sorar.kız söylemeyi reddeder ve askere atını sürdüğü zaman,verdiği naldan adını duyabilceğini söyler.ve askerimiz atını sürmeye başlar ve adını tahmin etmeye çalışır.masha? zina? dasha? nina?.. hayır hayır hepsi yanlıştı.-katya,katya,katerina- nal kızın adını çalıyordu!ve bunu duyduğundan beri gittiği her yerde bunu fısıldıyordu:katya,katya,katerina!başka bir sevgilisi olduğu zaman asker bunun bir saplantı olduğunu düşünmeye başladı.ama tuhaf bir şey olmuştu asker kızın ismini göğsünden dışarı atamıyordu ve bu,askerin göğsünde bitmeyen bir şarkı olmuştu. tuhaf kısmından itibaren çevirene kadar imanım gevredi dersek mübalağ etmiş olmam,yanlış olabilir daha iyi çevirebilcek arkadaşlara selam ederim. leonid kharitonov'un sesini kullanış tarzı,gerekse sempatik hareketleriyle ilgimi çeken vidyosunu büyük bir zevkle ekliyorum,iyi dinlemeler,saygılar... hikaye metninin ingilizcesi: This song is about Cossak Soldier who once met a dark-eyed Cossak girl and asked her to shoe his horse. The girl agreed and asked for a very small price. The man asked her name since he liked her very much. The girl refused to tell her name and answered that the cossack would hear it right from under his horse's shoes when he rides it. The cossack started riding his horse and guessing her name - Masha? Zina? Dasha? Nina?.. No, they were all wrong... KATYA, KATYA, KATERINA - the horseshoes knocked her name...!!! Since those times whereever the cossack went he always whispered "KATYA, KATYA, KATERINA"... He was thinking that that was an obsession since he already had another girlfriend. But strange thing was that he could never take that cossak girl's name out of his chest as it was a neverending song inside there...
Leonid Brejnev - Haydar Aliyev Buluşması 04:33
Leonid Brejnev - Haydar Aliyev Buluşması 628 izlenme - 2 yıl önce Sovyetler Birliği Komünist Partisinin Genel Sekreteri ve Sovyetlerin lideri Leonid Brejnev Azerbaycan SSC'de Azerbaycan Komünist Partisinin Merkez Komitesinin lideri Haydar Aliyev ile görüşüyor. Lenin posterli coşkulu bir halk karşılamış Brejnev'i. Ayrıca Aliyev kendisinin elinden Sovyetler Birliği'nin en önemli madalyalarını ve ödüllerini almıştır.
2011 yazın tek dinlenecek şarkısı 04:28
2011 yazın tek dinlenecek şarkısı 1.373 izlenme - 7 yıl önce facebook - takatezuaril
Moskova Olimpiyatları Açılış Töreni -1980 05:54
Moskova Olimpiyatları Açılış Töreni -1980 706 izlenme - 3 yıl önce Yeni nesil bir zamanlar Moskova'da olimpiyat yapılmış olduğunu bile bilmeyebilir. 1979 Afganistan işgali sonrasında altmıştan fazla ülke (aralarında Türkiye'de vardı) olimpiyatları boykot etmişti. Buna karşılık Komünist ülkeler de 1984 Los Angeles olimpiyatlarını boykot etmişti. İkinci dünya savaşı sonrasının en düşük katılımlı olimpiyatı kabul edilse de, sonuçta 80 ülke den 21 spor dalında 203 karşılaşma yapılmış, 1124'ü kadın, 5217 sporcu katılmıştır. 36 dünya rekoru, 39 Avrupa rekoru ve 73 Olimpiyat rekoru kırılmıştır. Görüntüler 19 temmuz 1980 günü, Lenin stadyumundan. Açılışa o dönemin Sovyet lideri Brejnev de teşrif etmiş. Ek bilgi. Bu olimpiyatların olduğu sürece, Moskova şehrindeki fahişeleri, şehrin dışında bir askeri üste zorunlu misafir edilmiş, bu olayda bir tiyatro oyununa konu olmuştur.
leonid rudenko  stranger 03:17
leonid rudenko stranger 136 izlenme - 7 yıl önce alien music davetlisiniz daha fazlası için http//www.facebook.com/alnmsc
Song of the Volga Boatmen - Red Army Chorus - Leonid Kharitonov 04:13
Song of the Volga Boatmen - Red Army Chorus - Leonid Kharitonov 109 izlenme - 3 yıl önce Sovyet opera şarkıcısı Leonid Kharitonov liderliğindeki bir koro tarafından seslendirilen " volga boatmen ", çarlık rusyasının en kötü durumdaki işçileri olan burlakların çile dolu yaşamlarını anlatan bir rus halk türküsüdür.
leonid göktaşı gözlemi 01:36
leonid göktaşı gözlemi 127 izlenme - 9 yıl önce 17 kasım 2009 gecesi yaptığımız göktaşı gözlemi
Cska Moskova-Roma Maçının Ardından 04:54
Cska Moskova-Roma Maçının Ardından 2 izlenme - 3 yıl önce - CSKA Moskova Teknik Direktörü Slutskiy: "90+3. dakikada gol atarak, gruptan çıkma şansını sürdürdük"- Roma Teknik Direktörü Garcia: "Kazandığımızı düşündüğümüz bir maçı, son 15 saniyede yediğimiz golle kaybettiğimiz için üzgünüz"MOSKOVA (AA) - UEFA Şampiyonlar Ligi E Grubu 5. hafta mücadelesinde, Roma ile 1-1 berabere kalan CSKA Moskova'da, teknik direktör Leonid Slutskiy, sahaya kazanmak için çıktıklarını, ancak bunu başaramadıklarını söyledi.