Hoşgeldiniz!

lozan antlaşması

İlber Ortaylı - Lozan Antlaşması İçin Sert Yorumu 01:19
İlber Ortaylı - Lozan Antlaşması İçin Sert Yorumu 11.323 izlenme - 2 yıl önce İlber Ortaylı hocamız Sky Türk'te çıktığı programda "Lozan hezimettir, ihanettir" diyenlere "boş laflar bunlar kahvede geğirerek tespih çekmek bu başka bir şey değil" diyor.
İsmail Saymaz'dan Lozan Ayarı 08:37
İsmail Saymaz'dan Lozan Ayarı 8.284 izlenme - 2 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Lozan Antlaşması hakkındaki açıklamalarına İsmail Saymaz'dan cevap geldi. İsmail Saymaz'ın kombosuna maruz kalan Akpliler Erdoğan'ı savunamadı.
Lozan Antlaşması Zafer Mi Değil Mi? - Sokak Röportajı 02:02
Lozan Antlaşması Zafer Mi Değil Mi? - Sokak Röportajı 2.920 izlenme - 2 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan muhtarlarla yaptığı toplantıda, muhtarlara seslenirken Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırlarının çizildiği Lozan Barış Antlaşması’yla ilgili konuşmuştu. Peki sokak bu konuda ne diyor?
Lozan 02:06
Lozan 481 izlenme - 4 ay önce video
İsmail Saymaz'dan ''Lozan Hezimettir'' Sözüne Yanıt - Ne Oluyor? 08:37
İsmail Saymaz'dan ''Lozan Hezimettir'' Sözüne Yanıt - Ne Oluyor? 3.675 izlenme - 2 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Lozan Antlaşması hakkındaki açıklamalarına İsmail Saymaz'dan cevap geldi. Hürriyet gazetesi yazarı İsmail Saymaz, 29 Eylül perşembe akşamı CNN Türk'te Şirin Payzın'ın sunduğu Ne Oluyor? programında Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 27'nci Muhtarlar Toplantısı'nda söylediği ''Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştılar'' sözüne tepki gösterdi. Yaşar Hacısalihoğlu, Hakan Arslan, Vehmi Özkan'ın da katıldığı programda Tayyip Erdoğan'ın Lozan çıkışı da tartışıldı. Saymaz şu sözleri kullandı: “Şöyle bir kere sayın cumhurbaşkanı şöyle bir polemikçilikle bunu söyledi diye düşünüyorum. Yani 15 Temmuz’dan sonra ısrarla Kemalistler, Atatürkçüler o çizgiyi takip edenler haklı olduklarını ısrarla vurguladılar ve Cumhhuriyetin kurucu değerlerine dönüşün altını çizdiler. Sanırım kurucu değerlere karşılık polemikçilikle bu yanıtı verdi diye düşünüyorum.” “Lozanı kimin imzaladığı biliniyor, İsmail Paşa. Onu görevlendiren de Mustafa Kemal Atatürk. Ama zaten Türkiye’de Muhafazarlığın, İslamcılığın şöyle bir davranışı vardır: Atatürk’e laf edemediğinden İsmet İnönü’yü döverler. Dolayısıyla İsmet İnönü kolay hedeftir. İsmet İnönü imzaladığı için, İsmet İnönü üzerinden gene bir CHP ve Kemalizm eleştirisi getirilmeye çalışılıyor ama yanlış bir vuruş.” “30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesi, yani Dünya Savaşı’nın bitirildiği sözleşme, orada denmiş ki işgal kuvvetleri gerekli görürlerse Türkiye’de her yere işgal edebileceklerdir ve Türkiye ordusu dağıtılacaktır. İki temel kriteri var. Türkiye’nin bütün ordusu dağıtılmış ve geriye sadece Sevr ile şu kalmış: iç jandarma o da 30.000 i geçmeyecek, ağır silah olmayacak, bir de padişahı koruma timi. Arada bir kritik tarih var: 19 Mayıs 1919. Mustafa Kemal, Samsun’a çıkıyor, Erzuruma, Sivas’a gidiyor ve diyor ki Türkiye bunu haketmiyor diyor. Bugünlerde Türkiye’ye geldi ya Borris, İngiltere Dış İçleri Bakanı’nın büyük dedesi o zamanlar İç İşleri Bakanı, Mustafa Kemal’e idam hükmünü çıkaran o, Erzurum’a gitme millet kurtuluşu örgütleme diyen de o. Mustafa Kemal, Erzurum’daki kongreye askeri formasını çıkararak gidiyor ve buradaki kongre bir dernek kongresidir. “Kazım Karabekir’in dağıtmadığı 20binlik orduyla Kurtuluş Savaşı yürütmeye çalışmıştır. İngilizlerin ajanı olarak İzmir’e çıkardığı Yunan ordusuna karşı; 90bin kişi. Bu mücadeleyi 20bin kişilik orduyla başarmıştır. Bu çağ Türkiye’nin yanı başımızda Lozan’da aldığımız, hak kazandığımız Süleyman Şah Türbesi’ni 500binlik orduyla kaybettiğin çağ değil, 20bin kişilik orduyla Yunan’ı devirdiğin çağ.”
Lozan Antlaşması Animasyon Filmi 10:23
Lozan Antlaşması Animasyon Filmi 2.696 izlenme - 2 yıl önce 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre'nin Lozan şehrinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileriyle Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika ve Yugoslavya temsilcileri tarafından, Leman gölü kıyısındaki Beau-Rivage Palace'ta imzalanmış barış antlaşmasını animasyon halini izliyoruz.
Lozan Antlaşması | Kadir Mısıroğlu 11:13
Lozan Antlaşması | Kadir Mısıroğlu 1.444 izlenme - 3 yıl önce hasan mezarcı timurtaş uçar atatürk mustafa kemal atatürk ismet inönü . lozan lord cruzon kurzon türkiye recep tayyip erdoğan. tvnet bakış açısı kadir mısıro. Tarih Sohbetleri - Yahudilerin Kanlı Tarihi, Üstad Kadir Mısıroğlu, 04.06.2010 Tarih Sohbetleri, TVNET, Mevzu: Yahudilerin Kanlı Tarihi. Isla.
Lozan - İsmet Paşa Belgeseli 13:32
Lozan - İsmet Paşa Belgeseli 563 izlenme - 3 yıl önce
Lozan Antlaşması Zafer mi Hezimet mi Sorusuna İlber Ortaylı'nın Cevabı 03:35
Lozan Antlaşması Zafer mi Hezimet mi Sorusuna İlber Ortaylı'nın Cevabı 179 izlenme - 2 yıl önce Prof. Dr. İlber Ortaylı son günlerde büyük tartışma konusu olan Lozan Antlaşması Zafer mi, hezimet mi sorusuna yıllar önce katıldığı Genç Bakış programında cevap vermiş. "Lozan ne hezimet ne zafer. Lozan bir uzlaşma. Anlaşma masasında zafer filan olmaz bu boş laf." diyen Ortaylı, "Kimse Lozan'da istediğini elde edemedi." diyerek sözlerine devam ediyor.
Lozan Antlaşması 2023'te Bitecek Mi, Lozan Antlaşması Gizli Maddeler Var Mı? 03:21
Lozan Antlaşması 2023'te Bitecek Mi, Lozan Antlaşması Gizli Maddeler Var Mı? 134 izlenme - 2 yıl önce LOZAN ANTLAŞMASI 2023'TE BİTECEK Mİ, LOZAN ANTLAŞMASI GİZLİ MADDELER VAR MI? lozan antlaşması
Neden Lozan Antlaşması Hilafet Kaldırıldıktan Sonra Yürürlüğe Girdi? 01:54
Neden Lozan Antlaşması Hilafet Kaldırıldıktan Sonra Yürürlüğe Girdi? 359 izlenme - 3 yıl önce Lozan Antlaşması bir kazanç mıdır? Yoksa bir kayıp mıdır? Bu soru yıllardır tartışılıp günümüze kadar geldi? Peki Lozan Antlaşması uygulanması için neden hilafet kaldırıldı. Bu sorunun cevabı için videoyu izleyelim. Uyuma müslüman.
Lozan'dan Montro'ye | Dünden Yarına Tv | Belgesel 40:51
Lozan'dan Montro'ye | Dünden Yarına Tv | Belgesel 130 izlenme - 2 yıl önce Belgeselimiz, teknik hatalardan dolayı tekrar yayınlamıştır. Saygılarımızla.Lozan'dan Montro'ye | Dünden Yarına Tv | BelgeselLozan'dan Montro'ye | Dünden Yarına Tv | BelgeselLozan'dan Montro'ye | Dünden Yarına Tv | BelgeselLozan'dan Montro'ye | Dünden Yarına Tv | BelgeselLozan'dan Montro'ye | Dünden Yarına Tv | BelgeselLozan'dan Montro'ye | Dünden Yarına Tv | Belgesel
İlber Ortaylı'nın Lozan Antlaşması Yorumu 00:52
İlber Ortaylı'nın Lozan Antlaşması Yorumu 87 izlenme - 2 yıl önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün Ak Saray’daki muhtarlar toplantısında yaptığı konuşmada Lozan'ı ve anlaşmayı imzalayan İsmet İnönü'yü hedef alarak şöyle dedi: “1920’de bize Sevr-i gösterdiler. 1923’te bizi Lozan’a razı ettiler. Birileri de bize Lozan’ı zafer diye yutturmaya çalıştı”, “O anlaşmada masaya oturanlar o anlaşmanın hakkını veremediler. Veremedikleri için sıkıntısını biz yaşıyoruz.” Benzer ifadeler daha önce Tarihçi Profesör İlber Ortaylı'ya sorulmuştu. Sky 360 kanalında Hilmi Hacaloğlu'nun Şimdi Söz Sizde programına katılan Ortaylı Lozan anlamasına tepki gösterilmesini, "Kahvede geğirerek tespih çekmekten başka şey değil" olarak nitelendirdi. Anlaşmanın bir "uzlaşma" olduğunu belirten Ortaylı'nın o görüntüleri şöyle:
Amasya Üniversitesi Lozan Antlaşması Paneli 02:23
Amasya Üniversitesi Lozan Antlaşması Paneli 88 izlenme - 5 yıl önce Amasya Üniversitesi Lozan Antlaşması Paneli
Kemal Kılıçdaroğlu Lozan Tartışmasına Tepki Gösterdi 06:12
Kemal Kılıçdaroğlu Lozan Tartışmasına Tepki Gösterdi 20 izlenme - 2 yıl önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan Taha Akyol ile Eğrisi Doğrusu programına konuk oldu. Gündemi değerlendiren Kılıçdarolu, Lozan Antlaşması tartışmalarına da değindi. CHP lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tepki gösterdi.
İnönü Torunundan Erdoğan’a Yanıt 02:09
İnönü Torunundan Erdoğan’a Yanıt 20 izlenme - 2 yıl önce İkinci Cumhurbaşkanı, Garp Cephesi Kumandanı, Lozan Kahramanı İsmet İnönü’nün torunu, Gülsün Bilgehan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın fabrika ayarlarına geri döndüğünü söyledi. Erdoğan’ın Türkiye’nin kurucu liderlerine karşı saplantısı olduğunu belirten Bilgehan, 15 Temmuz gibi bir tehlikeyi atlatmışken Erdoğan’ın Atatürk ve İnönü’yü siyasi rakipleri olarak görmesinin çok yanlış olduğunu vurguladı.
' Büyük Devletler Elçiliklerini Ankara'ya Taşımak İstemedi' 01:17
' Büyük Devletler Elçiliklerini Ankara'ya Taşımak İstemedi' 3 izlenme - 4 ay önce Deniz Bayramoğlu'nun sunduğu Gündem Özel programına konuk olan Siyaset Bilimci - Yazar Doç. Dr. Barış Doster, Lozan Antlaşması hakkındaki tartışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Doster, "Büyük devletler, ısrar ve inatla Ankara'yı başkent olarak tanımak istememişlerdir. Büyükelçi düzeyinde temsil edilmek istememişlerdir. İngiltere, 1929 yılında en son büyükelçisini İstanbul'dan Ankara'ya taşıyan devlettir" dedi.
Işık: Yunanistan Hükumetinden En Önemli Beklentimiz, Lozan Antlaşmasına Harfiyen Uymasıdır 02:57
Işık: Yunanistan Hükumetinden En Önemli Beklentimiz, Lozan Antlaşmasına Harfiyen Uymasıdır 15 izlenme - 3 yıl önce Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Kocaeli'de-Bakan Işık: -"Yunanistan hükumetinden en önemli beklentimiz, Lozan Antlaşması'na harfiyen uymasıdır.
Trump, Kudüs Kararı İle Neyi Hedefliyor? - Türkiye'nin Gündemi 07.12.2017 Perşembe 03:05:39
Trump, Kudüs Kararı İle Neyi Hedefliyor? - Türkiye'nin Gündemi 07.12.2017 Perşembe 1 izlenme - 4 ay önce ABD Başkanı Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı ile neyi amaçlıyor? Kudüs'ün dünya siyasetinde ve dinler arasındaki önemi ne? Türkiye'den ve dünyadan gelen tepkilerle ABD geri adım atabilir mi? Bu karar Ortadoğu'daki politikaları nasıl etkileyecek? Türkiye nasıl bir dış politika stratejisi izleyecek? Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atina temaslarında gündeme gelen Lozan tartışması... Lozan Antlaşması'nda güncelleme olabilir mi? Uygulamadaki sorunlar nasıl aşılacak? Ahu Özyurt sordu, Dış Politika Uzmanı ve Stratejist Prof. Dr. Mehmet Şahin, Gazeteci Nevzat Çiçek, Uluslararası Hukuk Uzmanı Prof. Dr. Bahadır Erdem, Gazeteci Orhan Uğuroğlu, Hukukçu Yasin Şamlı ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doç. Dr. Yunus Emre yanıtladı.