Hoşgeldiniz!

malcolm x

malcolm x 02:46
malcolm x 7.563 izlenme - 6 yıl önce babası ku klux klan tarafından öldürülen malcolm çağdaşı bir çok zenci gibi umutsuz ve zor bir çocukluk geçirir. neticesinde hayatı günlük yaşayan hedonist bir hırsıza dönüşür. sonunda hapise girdiğinde islam öğretisi kendisini yeniden tanımlamasına yardımcı olur. burada dahil olduğu toplulukta kendini bulur ve yükselmeye başlar. hapisten çıkınca malcolm adeta bir mesih işlevi yüklenir ve kendilerini birer suçlu yapan toplumsal adaletsizliğe başkaldırır.
Malcolm X - Hac Dönüşü Yaptığı Konuşma 01:07
Malcolm X - Hac Dönüşü Yaptığı Konuşma 716 izlenme - 2 yıl önce Malcolm X'in Hac dönüşü, 21 Mayıs 1964'de yaptığı konuşma. Bu video'da fikirlerinin değiştiğini anlayabilirsiniz. Arşivimden bir video'dur, iyi seyirler.
Malcolm X - Kimsin Sen 01:41
Malcolm X - Kimsin Sen 321 izlenme - 2 yıl önce Malcolm X'in 4 Nisan 1964'de yaptığı konuşmadır. Arşivimden bir video'dur, iyi seyirler.
Malcolm X - Oxford Birleşme Müzakeresi (1964) 12:38
Malcolm X - Oxford Birleşme Müzakeresi (1964) 245 izlenme - 2 yıl önce Malcolm X (Malik el-Şahbaz) ABD'li siyasetçi, siyahi hakları savunucusu. Amerika tarihinde büyük bir yeri olan siyahilerin günümüzdeki haklarına sahip olmalarına büyük bir katkısı olan müslüman lider. İlk başta 1952 yılında Elijah Muhammad önderliğindeki 'Siyahi Müslümanlar Hareketi' örgütüne üye oldu. 1964 yılında Hac'a gittikten sonra Elijah Muhammad ile fikir ayrılıkları yaşadı ve yine bu sene 'Afrika - Amerika Birliği' örgütünü kurdu. 1965 yılında yaptığı bir konuşma sırasında suikaste uğrayarak hayatını kaybetti. Bu videoda ise 1964 yılında Oxford'da yaptığı konuşmasını sizlerle paylaşıyorum. Büyük lidere saygılarımla.
Malcolm X - Ev Zencisi & Tarla Zencisi - House Negro & Field Negro 04:57
Malcolm X - Ev Zencisi & Tarla Zencisi - House Negro & Field Negro 240 izlenme - 2 yıl önce Malcolm X'in 23 Ocak 1963'te yaptığı, "Ev Zencisi V Tarla Zencisi" adlı konuşması. Arşivimden bir video'dur, iyi seyirler.
Tupac Changes  - Malcolm X 04:31
Tupac Changes - Malcolm X 117 izlenme - 2 yıl önce Malcolm X, çok istemesine rağmen, üniversiteye gidemeyince, küçük yaşta çalışmaya başlar. Michigan ve Boston derken, kendini birden Harlem'de bulur. Bir siyah olarak, ona verilen yaşama biçimi, onu sonunda hapishaneye düşürür. Üniversiteyi Harlem sokaklarında tamamladığını ve doktora tezini de hapishanede hazırladığını uzun uzun anlatır. O okuma açlığını hapishanede giderir. Hapishane kütüphanesindeki kitapları tek tek okur. Hapishane yılları için: "Bir insanın düşünmeye ihtiyacı varsa, gidebileceği en iyi yer, bana sorulursa, üniversiteden sonra hapishanedir" demiştir. Başlangıçta, ilk Siyah Müslüman hareketinin öncüsü Elijah Muhammed'in bağlısı olarak ırkçı düşünceler taşıyorken, daha sonra bu düşünceleri değişti. Artık kendisini İslam'ın sömürgecilik ve ırkçılık karşıtı evrensel mesajını tüm dünyaya iletmeye adamıştı. Bu amacını kitleler çapında gerçekleştirmeye çalıştığı toplantılarından birinde suikasta uğrayıp, 21 Şubat 1965'de öldürüldü. X, Manhattan'da bulunan Audubon Balo salonunda konuşma yaparken bir kişi "Zenci, ellerini cebimden çek!" ("Nigger, get your hand outta my pocket!") şeklinde bağırdı. Bu bağırma üzerine korumalar adama yönelirken, bu kişi daha hızlı davrandı ve namlusu kesilmiş tüfekle Malcolm X'i göğsünden vurdu. Başka yere konuşlanmış diğer iki arkadaşı ile birlikte X'i 16 kez vurdular. Salonda bulunanlar suikastçılardan birini yakalayıp darp ettilerse de diğer ikisi profesyonelce olay yerinden kaçtı. Malcolm X, aldığı yaralarla kısa sürede hayatını kaybetti. Cinayet zanlısı olarak Talmadge Hayer adındaki, ama Thomas Hagan olarak bilinen ve kendisini Müslüman olarak tanıtan Siyah şahıs tutuklandı. Diğer zanlılar Norman Butler ve Thomas Johnson ile birlikte üç kişi yargılandılar. Yargılamada kimi suçlamalar düştü, suikastı başkasının işlediği tezleri ortaya atıldı. Ama bu üç zanlı hayatına devam etti. Şu an Hayer; Mücahid Halim olarak tanınmakta, Butler; Muhammad Abdül Aziz olarak tanınmakta ve Harlem Camisi başkanlığını yürütmektedir. Johnson ise Halil İslam ismini almıştır. rat-a-tat-tat-tat-tat that's the way it is!
Malcolm X : Kimsin Sen? (Türkçe Altyazılı) 01:41
Malcolm X : Kimsin Sen? (Türkçe Altyazılı) 109 izlenme - 3 yıl önce malcolm x in, zenci tarihinin ve dilinin beyaz tarafından yok edilişine vurgu yaptığı ateşli bir konuşmasıdır.
Mardin'de Michael Jackson & Malcolm X Hatıra Ormanı 00:46
Mardin'de Michael Jackson & Malcolm X Hatıra Ormanı 108 izlenme - 3 yıl önce 2009 yılında Michael Jackson öldüğünde gıyabında cenaze namazı kıldıran taziye helvası dağıtan ve ölüm yıldönümünde de 5 dilde mevlit okutup ve Ramazan ayında iftar yemeği veren Mardin'in Midyat İlçesi'ndeki Mıhallemi Derneği bu sefer de adına barış ormanı oluşturmaya çalışıyormuş
malcolm x fragmanı 1 02:46
malcolm x fragmanı 1 113 izlenme - 6 yıl önce babası ku klux klan tarafından öldürülen malcolm çağdaşı bir çok zenci gibi umutsuz ve zor bir çocukluk geçirir. neticesinde hayatı günlük yaşayan hedonist bir hırsıza dönüşür. sonunda hapise girdiğinde islam öğretisi kendisini yeniden tanımlamasına yardımcı olur. burada dahil olduğu toplulukta kendini bulur ve yükselmeye başlar. hapisten çıkınca malcolm adeta bir mesih işlevi yüklenir ve kendilerini birer suçlu yapan toplumsal adaletsizliğe başkaldırır.
 Malcolm X & Keith LeBlanc - No Sell Out 05:38
Malcolm X & Keith LeBlanc - No Sell Out 10 izlenme - 9 ay önce Şarkı Sözleri: Distinguished guests Brothers and sisters Ladies and gentlemen Friends and enemies Malcolm X No sell out White, black, brown, red, yellow It doesn't make any difference what color you are The only thing power respects is power They take one little word out of what you say Ignore all the rest And then begin to magnify it all over the world To make you look like what you actually aren't Much of what I say might sound like it's stiring up trouble But it's the truth It's the truth... We don't care who likes it or not As long as we know it's the truth No, either this or that, this or that If you're wrong, you're wrong And if you're right, you're right There is no skullduggery No flim-flam No compromise No sell out No controlled show Malcolm X No sell out You can't deny that You may not like my saying it But you can't deny it If you're afraid to tell the truth Why you don't even deserve freedom You can't say you're not going to have an explosion When you leave the conditions And as long as those ingredients, explosive ingredients, remain Then you're going to have the potential for explosion on your hands Malcolm X No sell out I'm not the kind of person who'd come here to say what you like! I've got a plate in front of me But nothing is on it Because all of us are sitting at the same table Are all of us diners? I'm not a diner until you let me dine Then I become a diner I was in my house last night that was bombed - my own It isn't something that made me lose confidence in what I'm doing Brothers and sisters, friends And I see some enemies... MALCOLM LIVES!
by any means necessary the making of 'malcolm x' fragmanı 1 02:46
by any means necessary the making of 'malcolm x' fragmanı 1 70 izlenme - 6 yıl önce
Malcolm X, Doğumunun 90. Yılında Anıldı – New 03:22
Malcolm X, Doğumunun 90. Yılında Anıldı – New 18 izlenme - 2 yıl önce GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Malcolm X'in vurulduğu gösteri salonunda düzenlenen anma töreninden görüntüler Malcolm X, doğumunun 90. yılında anıldı- ABD'li Müslüman insan hakları savunucusu Malcolm X için, silahlı saldırganlar tarafından vurulduğu gösteri salonunda anma töreni düzenlendiNEW ABD'li Müslüman insan hakları savunucusu Malcolm X, doğumunun 90'ıncı yıl dönümünde New York'ta anıldı.