Hoşgeldiniz!

meriç nehri

Bulgaristan'da Yaşayan Vatandaşın Nehir Taşmasına İsyanı 02:20
Bulgaristan'da Yaşayan Vatandaşın Nehir Taşmasına İsyanı 508 izlenme - 2 yıl önce Edirne'yi sular altında bırakan Meriç'in taşması sınırın diğer tarafınıda aynı şekilde vurmuş. Bulgaristan'da yaşayan bir Türk vatandaşının gazetecilere olan isyanı her ne kadar komik olsada olay aslında trajik bir olay. Bulgaristan'ın Svilengrad kasabasından da geçen Meriç, şehiri neredeyse yutmuş.
Meriç Nehrinde Pirana Görülmesi 01:23
Meriç Nehrinde Pirana Görülmesi 415 izlenme - 3 yıl önce balıkçılık ile uğraşan abimiz. Filmlere konu olan çete halinde dolaşan ve apacilik yapan pirana balığını meriç nehrinde görmüş. Ağına takılan bu sevimli dostumuzu habercilere gösteren abimiz yunanistan ve türkiye arasında sınır olan bu nehirde pirananın ne işi var demiş. Bunu elalem denen ve herşeyin arkasında olan karanlık örgüt tarafından yapılmasından şüphe duyan abimiz yetkilileri ve öğretim görevlilerini göreve çağırıyor. not: bu balık pirananın akrabası olan otçul pacu balığıdır. Sakın panik yapmayın.
Meriç nehri kuşlar adası oldu. 05:29
Meriç nehri kuşlar adası oldu. 95 izlenme - 6 yıl önce Edirne Meriç nehrinde kum Adacıkları oluşturdu.Türkiyede son dönemlerde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları , Edirne'de de etkisini göstermeye devam ediyor. Hava sıcaklığının 41 derece olarak ölçüldüğü Edirne'de taşkınlara neden Tunca Nehri tamamen kuruma noktasına gelirken, Meriç Nehri'nin debisi düştü. Nehirlerin kuruyan yatakları, vatandaşların köpekleri ile su içerisinde gezdiği, nehrin ortasında oluşan adacıkların adeta kuşlar adasına döndüğü görüldü.
Meriç Nehri Yaşamı Tehdit Ediyor 01:39
Meriç Nehri Yaşamı Tehdit Ediyor 69 izlenme - 3 yıl önce Debisi artan Meriç Nehri'nin suları, bazı bölgelerde çevreye yayılmaya devam ediyor. Debisinin yükselmesiyle Kent Ormanı civarından kendisine çıkış yolu bulan nehir, ormanda yayılıyor.Karaağaç Mahallesi'ne giden Lozan Caddesi'ne yaklaşan nehir suları, debinin biraz daha artması durumunda caddenin üzerinden akmaya başlayacak. Geçen ay meydana gelen taşkında, caddeden akan suların yolda yarıklar açması nedeniyle Karaağaç Mahallesi'ne ulaşım sağlanamamıştı. Son ölçümlere göre Meriç Nehri'nin debisi 1373 metreküp/saniye seviyelerinde akıyor. Debinin 1400 metreküp/saniye seviyelerinde Lozan Caddesi üzerinden Karaağaç ovalarına doğru ilerlemesi bekleniyor.Tunca Nehri ile taşkın nedeniyle 1 kilometre erken birleşen Meriç Nehri, Bosnaköy köyü civarında da tarım arazilerine yayılıyor. DSİ 11. Bölge Müdürü Adil Sabancı, yaptığı açıklamada, debinin Bulgaristan'daki kar erimeleri nedeniyle yükselişe geçtiğini, gece saatlerinde yükselişin durağan hale gelmesini beklediklerini ifade etti. - Tarihi köprülerin girişi su dolu Tunca Nehri ise Sarayiçi Adası ve çevresinde yayılmış durumda. Tunca'nın su seviyesinin yükselmesi sonucu Kanuni, Fatih, Yalnızgöz ve Saraçhane köprüleri trafiğe hala kapalı. Adalet Kasrı, Tavuk Ormanı, Tarihi Kırkpınar Er Meydanı, Balkan Şehitliği ve Edirne Sarayı kalıntıları da kısmen su altında. Tunca ve Meriç köprülerinin girişine su dolması nedeniyle sürücüler buralardan geçerken zorlanıyor .......
Tarihi Köprülere Su Doldu 01:12
Tarihi Köprülere Su Doldu 21 izlenme - 3 yıl önce Edirne'den geçen Tunca ve Meriç nehirlerinin debilerindeki yükseliş sürüyor. Bulgaristan'daki kar yağışı ve ardından gelen sağanak nedeniyle nehirler kaynaklarından Edirne'ye debisi yükselerek geliyor. Tunca Nehri, yatağının dar olduğu Sarayiçi adasından başladığı yayılmayı sürdürüyor. Adalet Kasrı, Kırkpınar Er Meydanı ve çevresi de nehir sularıyla kaplandı. - Tarihi köprülere su doldu Bu arada, tarihi Fatih ve Kanuni köprülerinin trafiğe kapatılması nedeniyle Sarayiçi adasına giriş yapılamıyor. Tunca Nehri üzerindeki Yalnızgöz Köprüsü de ortasında su birikmesi sonucu kullanılamıyor. Karaağaç Mahallesi'ne ulaşımın sağlandığı ilk köprü olan Tunca Köprüsü'nün de girişi kısmen su doldu. Suyun yükselmesi durumunda köprü küçük araç trafiğine kapatılacak. - Meriç Nehri'nin debisi de yükselmeye devam ediyor Meriç Nehri'nin debisi ise 72 saatte yaklaşık 3 kat arttı. Dün sabahki ölçümlere göre 80 metreküp/saniye artan debi 1245 metreküp/saniye seviyesine ulaştı. Bulgaristan'da kar ve yağmur, Edirne'de ise aralıklarla sağanak nedeniyle debilerdeki yükselişin devam etmesi bekleniyor. Geçen ay, nehirlerin aşırı yükselmesi nedeniyle meydana gelen taşkın, "son yıllarda yaşanan en büyük taşkın" olarak nitelendirilmişti. Taşkın dolayısıyla üç gün boyunca Karaağaç Mahallesi'ne ulaşım sağlanamamış, acil durumlarda helikopter kullanılmıştı.