Hoşgeldiniz!

merkez bankası

Merkez Bankası'ndan Şok Açıklama! 02:21
Merkez Bankası'ndan Şok Açıklama! 2.988 izlenme - 3 ay önce Bilirkişi'nin bu haftaki konuğu Merkez Bankası Döviz İşleri Müdürü Nevzat. Dolar ne kadar olur? Dolar 4 olur mu? Merkez Bankası müdahale eder mi? Neye yatırım yapmalı? Döviz alınır mı? Hepsi ve daha fazlası Bilirkişi'de!
Besim Tibuk'un Değer Kaybeden TL İçin Çözüm Önerisi (Teke Tek) (2001) 19:49
Besim Tibuk'un Değer Kaybeden TL İçin Çözüm Önerisi (Teke Tek) (2001) 2.789 izlenme - 1 yıl önce Malumunuz bu 2 gün içinde TL Dolar karşısında 13 Krş gibi bir şey kaybetti.TL, dandiklik açısından 2001'deki pozisyonuna döndü.O zamanlar da yöneticiler halka dolar almayın çağrısı yapıyorlardı.Bugün de aynı şekilde.Besim Tibuk'un çözüm önerisi bugün de önemini koruyor bence.
Günün Ekonomisi   24 Aralık 2015 12:35
Günün Ekonomisi 24 Aralık 2015 3.971 izlenme - 2 yıl önce Ekonomiden siyasete tüm gündem sizin için hazırlanıyor, her detay değerlendirilip araştırılıyor ve objektif yorumlarla aktarılıyor.
Kralların Yerini Bankacılar Aldı Dedi ve Merkez Bankası Kundakladı 01:25
Kralların Yerini Bankacılar Aldı Dedi ve Merkez Bankası Kundakladı 563 izlenme - 5 ay önce Radikal eylemleriyle tanınan Rus Performans Sanatçısı Petr Pavlensky, bankalara kinini kusmak için Fransa Merkez Bankası'nı ateşe verdi.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Almanya Reklamı 02:21
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Almanya Reklamı 1.311 izlenme - 10 ay önce Almanya'da M.A.N. Fabrikasında çalışan türk işçilerinde çekimlerine dahil olduğu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Reklamı.
Paranın İzi   22 Aralık 2015 25:43
Paranın İzi 22 Aralık 2015 2.754 izlenme - 2 yıl önce Dünyanın önde gelen ekonomi merkezleri ve Türkiye'deki gelişmeler Emin Çapa ve Ebru Baki'nin sunumuyla "Paranın İzi"nde ekrana geliyor.
Günün Ekonomisi - 1 Eylül 2016 14:14
Günün Ekonomisi - 1 Eylül 2016 1.739 izlenme - 2 yıl önce Ekonomiden siyasete tüm gündem sizin için hazırlanıyor, her detay değerlendirilip araştırılıyor ve objektif yorumlarla aktarılıyor.
İngiltere plastik paraya geçebilir 00:37
İngiltere plastik paraya geçebilir 1.765 izlenme - 5 yıl önce İngiltere Merkez Bankası’nın 2016’dan itibaren kağıt para yerine plastik para basmaya başlayabileceği açıklandı.
2008 Krizi Nasıl Ortaya Çıktı? 10:52
2008 Krizi Nasıl Ortaya Çıktı? 751 izlenme - 3 yıl önce Mortgage Krizi'nin nasıl ortaya çıktığını temelde anlatan bir çalışma, alt yazı bulamadığım için ben çevirdim, hata varsa uyarın, açıklamaya eklerim.
Merkez Bankası Faizleri Arttırdı! 00:35
Merkez Bankası Faizleri Arttırdı! 335 izlenme - 4 yıl önce Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu kararlarını açıkladı. Üç politika faizi de yükseltildi. Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo-Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı şu şekilde belirlendi: “a) Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 7,75’ten yüzde 12’ye, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 6,75’ten yüzde 11,5’e, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 3,5’ten, yüzde 8’e yükseltilmiştir.
Yiğit Bulut - Nereye Gidecekse Gitsin! 01:46
Yiğit Bulut - Nereye Gidecekse Gitsin! 282 izlenme - 3 yıl önce Gezi olayları sırasında Türkiye milyarlarca dolar kaybetti diyen Yiğit Bulut, Merkez bankasına yönelik faiz baskısından ve diğer sebeplerden ötürü her gün doların rekor kırmasına karşı tepkisini ''nereye kadar gidecekse gitsin'' şeklinde koymuş.
Amerikan Rüyası Belgeseli - Türkçe Altyazılı Bölüm 1 15:03
Amerikan Rüyası Belgeseli - Türkçe Altyazılı Bölüm 1 444 izlenme - 5 yıl önce The American Dream, Amerikan Devlet Yönetimini, Bankacılık Sistemini Ve Paranın Basımını Ele Alan 30 Dakikalık Belgeseldir. Bankacılık Sisteminin Ve Merkez Bankalarının İşleyişini Gözler Önüne Seren Bir Belgesel.
Tl Neden En Çok Değer Kaybeden Para Birimlerinden? 02:25
Tl Neden En Çok Değer Kaybeden Para Birimlerinden? 24 izlenme - 3 ay önce Eğrisi Doğrusu bu hafta Türkiye ve dünya ekonomisini değerlendirdi. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Uğur Gürses ve Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selva Demiralp, Taha Akyol’un konuğu oldu. Doç. Dr. Selva Demiralp, Türk Lirası'nın Dolar karışındaki değer kaybını Eğrisi Doğrusu programında değerlendirdi. Politik etkilerin kur üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çekerek, "MB'nın faiz artırımı konusunda yavaş davranması kurun yükselmesinde önemli rol oynuyor” dedi.
Arda Turan Yurt Dışında Simit Satacak! 00:35
Arda Turan Yurt Dışında Simit Satacak! 304 izlenme - 3 yıl önce Yıldız futbolcu, "Atletico Madrid'te çok iyi para kazanıyorum." diyerek ticari sırlarını bir bir anlattı.
Avrupa Merkez Bankası Başkanı'na Yapılan Protesto 00:37
Avrupa Merkez Bankası Başkanı'na Yapılan Protesto 107 izlenme - 3 yıl önce Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin basın toplantısı, düzenlenen eylem nedeniyle kısa süreli durmak zorunda kaldı. Eylemi düzenleyen kadın "AMB diktatörlüğünü sonlandırın" mesajı vermiş. Draghi'nin konuşmaya başladığı sırada masaya çıkan kadın, Draghi'nin başından aşağı konfeti yağdırdı. Korumaların müdahalesi ile protestocu kadın etkisiz hale getirilirken Başkan Draghi de dırşarı çıkarıldı. Daha sonra devam eden toplantıda; Draghi "Enflasyonun 2015'in sonlarında yükselmesi bekleniyor" dedi.
Kredi Başvurusu Reddedilen Kişi Başka Bir Bankadan Kredi Alabilir Mi? 01:28
Kredi Başvurusu Reddedilen Kişi Başka Bir Bankadan Kredi Alabilir Mi? 391 izlenme - 5 yıl önce Kredi Başvurunuz Reddedildi. Başka Bir Bankadan Kredi Çekebilir Misiniz? Özlem Denizmen Yanıtlıyor.
Erdoğan Merkez Bankasına Yüklendi, Dolar Yükseldi 00:52
Erdoğan Merkez Bankasına Yüklendi, Dolar Yükseldi 144 izlenme - 3 yıl önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası'na faizler üzerinden sert yüklendi. Faizlerin düşürülmesi konusunda ''Yahu ne bekliyorsun ey Merkez Bankası'' diye seslendi. Merkez Bankası bağımsızsa ben de bağımsızım diyen Erdoğan'ın bu sözleri doları yükselişe geçirdi.
Amerikan Rüyası Belgeseli - Türkçe Altyazılı Bölüm 2 15:00
Amerikan Rüyası Belgeseli - Türkçe Altyazılı Bölüm 2 247 izlenme - 5 yıl önce The American Dream, Amerikan Devlet Yönetimini, Bankacılık Sistemini Ve Paranın Basımını Ele Alan 30 Dakikalık Belgeseldir. Bankacılık Sisteminin Ve Merkez Bankalarının İşleyişini Gözler Önüne Seren Bir Belgesel.
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi'ye Protesto 00:37
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi'ye Protesto 78 izlenme - 3 yıl önce Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'ye basın toplantısı sırasında protesto gerçekleşti. Reuters'ın geçtiği habere göre kürsüye atlayan bir kadın 'AMB tiranlığına son verin' diyerek elindeki konfetileri Draghi'nin yüzüne fırlattı. Protestocu kısa sürede etkisiz hale getirilirken, basın toplantısına ara verildi.
Manisa'da 1 Milyon Dolarlık Banknot Ele Geçirildi 01:01
Manisa'da 1 Milyon Dolarlık Banknot Ele Geçirildi 101 izlenme - 3 yıl önce Manisa'da ABD'de sayılı olarak basılan ve koleksiyoncuların yanı sıra büyük kuruluşların bankalar arası alışverişlerde kullandığı 1 milyon dolarlık banknot yakalandı.
Başbakan Erdoğan: ''Bana Düşen Bir Süre Sabretmek'' 00:58
Başbakan Erdoğan: ''Bana Düşen Bir Süre Sabretmek'' 106 izlenme - 4 yıl önce Başbakan Tayyip Erdoğan Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmesiyle ilgili olarak, “Merkez Bankası böyle bir karar almış, bana düşen buna bir süre sabretmek” dedi Başbakan Erdoğan, İran dönüşünde Merkez Bankası'nın faiz kararını değerlendirdi. Erdoğan, "Sonuçları görmek için bekler, olumlu neticeler görmezsek B, C planlarını devreye alırız" dedi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran gezisi dönüşünde Merkez Bankası'nın faiz artırım kararını değerlendirdi. Uçakta soruları yanıtlayan Erdoğan, faiz artırımının sonuçlarını görmek için bir süre sabredecekleri ancak, beklenen netice elde edilmezse B ve C planlarının devreye gireceği mesajını verdi. İYİ NİYETİMİZİ KORUMAK İSTİYORUZ Merkez Bankası'nın bağımsız bir kurum olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Bugüne kadar buna müdahale etmediğimizi, bizimle direkt bir bağlantısı olmadığını defalarca söyledik. Ama maalesef birileri hep köşelerine bizim baskı yaptığımızı yazarlar. Ben bir defa faizin yükseltilmesine her zaman karşıyım ama Merkez Bankası böyle bir karar almış. Bana düşen buna bir süre sabretmektir" dedi. Karar sonrasındaki tablonun nereye gittiğini görmek için bir süre bekleyeceklerini belirten Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: "Faizin olumlu bir geri dönüşü veya dövizde pozitif istikamette gelişme, Borsa İstanbul'da yükselme görmemiz halinde bu iyi niyetimizi korumak zorundayız. Ancak aksi olduğunda iyi niyetimizi koruyamayız." Yüksek faizin kullanılabilecek tek enstrüman olmadığını ifade eden Erdoğan, enflasyon- faiz oranı ilişkisiyle ilgili bir tezini de basın mensuplarıyla paylaştı. Erdoğan, "Bana göre enflasyon ile faiz ters orantılı değil, doğru orantılı bir ilişki içinde. Yani sebep-netice ilişkisidir. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Faizi yükseltirseniz, enflasyon da yükselir. Düşürürseniz, ikisi beraber düşer. Ters orantılı olarak düşündüğünüzde her zaman için çok daha olumsuz neticeler alırsınız" diye konuştu. PLANLAR BİRKAÇ HAFTADA GELİYOR Faiz artırımının olumlu sonuçlar vermemesi halinde söz konusu B ve C planlarını kısa sürede devreye alacaklarını anlatan Tayyip Erdoğan, bunun birkaç hafta sürebileceğini ifade etti. Erdoğan, "Alışılmışın dışında bir şey olsun istiyoruz. Dünyada uygulamaları var. Ama Merkez Bankası'nın bu adımı atmış olduğu bir süreçte böyle bir açıklama yapmamız doğru olmaz" dedi.
Kendimi Tanıyorum - Para 01:07:02
Kendimi Tanıyorum - Para 155 izlenme - 5 yıl önce Kendimi Tanıyorum - Para
Tcmb Neden Bağımsız Olmalı? 02:15
Tcmb Neden Bağımsız Olmalı? 6 izlenme - 3 ay önce Eğrisi Doğrusu bu hafta Türkiye ve dünya ekonomisini değerlendirdi. Programda 2018 ekonomi beklentileri konuşuldu Hürriyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Uğur Gürses ve Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selva Demiralp, Taha Akyol’un konuğu oldu. Uğur Gürses, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) neden bağımsız olması gerektiğini anlattı. Merkez bankalarının çalışma prensiplerini TCMB ile karşılaştırarak, liyakat konusuna dikkat çekti.
Merkez Bankası Enflasyon Öngörüsünü Yüzde 8 Olarak Açıkladı 01:33
Merkez Bankası Enflasyon Öngörüsünü Yüzde 8 Olarak Açıkladı 12 izlenme - 1 yıl önce
Aa Gün Özeti - Akşam (20.11.2014) 02:44
Aa Gün Özeti - Akşam (20.11.2014) 41 izlenme - 3 yıl önce -Merkez Bankası faizi sabit tuttu... -Irak'ta Kerkük , Yumurtalık ham petrol boru hattı çalışıyor... -Hudut kartalları kaçakçılara göz açtırmıyor...
Dünyanın 1001 Hali - Merkez Bankası Tartışması 29:16
Dünyanın 1001 Hali - Merkez Bankası Tartışması 37 izlenme - 3 yıl önce Dolar 2,5’e dayandı. Kurdaki oynamanın altında Merkez Bankası’ndaki bağımsızlık tartışması yatıyor. Peki taraflar hangi tezleri savunuyor? Emin Çapa Merkez Bankası bağımsızlığını inceliyor."İlk bilen siz olun! Türkiye ve Dünya gündemine dair CNN Türk videoları artık İzlesene'de! Hemen Abone Olmak İçin : http://izlesene.com/cnnturk"
Merkez Bankası 2016 Yılı Enflasyon Öngörüsünü 1 Puan Artışla Yüzde 7.5'e Yükseltti 08:38
Merkez Bankası 2016 Yılı Enflasyon Öngörüsünü 1 Puan Artışla Yüzde 7.5'e Yükseltti 21 izlenme - 2 yıl önce Merkez Bankası 2016 yılı için enflasyon öngörüsünü 1 puan artışla yüzde 7.5'e yükseltti "Tek faize henüz geçemeyiz" "Gelinen noktada fiyat istikrarına ulaştığımızı söylemek mümkün değil" "Enflasyonun yılın ilk çeyreğinde çift haneye çıkmaması için gayret göstereceğiz" Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı.
Enflasyon ve Yatırımlar İlişkisi Nedir? 01:17
Enflasyon ve Yatırımlar İlişkisi Nedir? 4 izlenme - 3 ay önce Eğrisi Doğrusu bu hafta Türkiye ve dünya ekonomisini değerlendirdi. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Uğur Gürses ve Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selva Demiralp, Taha Akyol'un konuğu oldu. Uğur Gürses, enflasyon ve yatırımlar arasındaki ilişkiyi değerlendirdi. Gürses, "MB kısa vadeli faizi yükseltirse uzun vadeli faizlerin aşağıya inmesini sağlar" dedi.
CHP ve MHP Adaylarını Tanıttı 02:05
CHP ve MHP Adaylarını Tanıttı 44 izlenme - 3 yıl önce Görüntü Dökümü: CHP Adaylarının konuşması, CHP adaylarının esnaf ziyareti, MHP'nin tanıtım yürüyüşü, Mehter eşliğinde yürüyüş, Durmuş Yılmaz ve diğer adaylar.
Merkez Bankası'ndan Faiz İndirimi 00:59
Merkez Bankası'ndan Faiz İndirimi 14 izlenme - 2 yıl önce Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Gecelik Marjinal Fonlama Oranını (Faiz Koridorunun Üst Bandı) Yüzde 8,75'ten Yüzde 8,50'ye İndirdi.