Hoşgeldiniz!

Mevlevilik Videoları İzle

Acemâşirân Mevlevî Âyin-i Şerîfi 3.Selâmı - Hüseyin Fahreddin Dede 03:56
Acemâşirân Mevlevî Âyin-i Şerîfi 3.Selâmı - Hüseyin Fahreddin Dede 180 izlenme - 2 yıl önce Kendisi de Hazret-i Mevlananın kurduğu Mevlevilik tarikatının mensûbu olan Hüseyin Fahreddin Dede tarafından bestelenmiş,Acemâşirân makamından Mevlevî Âyin-i Şerifinin 3.selamının harika bir icrasını dinliyoruz... Beste: Hüseyin Fahreddin Dede İcracılar: Yaprak Sayar, Harun Korkmaz. Tanburî: Murad Bardakçı Ayin-i Şeriften okunan bölümün sözleri; Birinci Dörtlük : ''Ez evvel-i imrûz çu aşufte vü mestem Aşufte beguyem ki aşufte şudestem Yek lahze bela nuş-ı gam-ı ışk-ı kadimem Yek lahze bel-i guy-ı münacat-ı elestem İkinci Dörtlük: Baz residem zi meyhane mest Baz rehidem zi bala vü pest Cümle-i mestan hoş-o raksan şud end Desd zeni ey sanema desd-desd Üçüncü Dörtlük: On hace-i hoş-likaa çi dared Bazar-e mera beha çi dared Ez rahmet-i Şemseddin-i Tebriz Her sine cuda cuda çi dared'' Türkçesi: Birinci Dörtlük: ''Bugün sabahın güneş doğmadan önceki zamanından beri darmadağınık ve karışmış bir halde sarhoşuz. Madem ki bizler darmadağın ve karışmış bir haldeyiz,o zaman dudaklarımızdan çıkacak sözlerde darmadağın ve karışmış olmalıdır. Bir solukta,öncesinde bile önce bulunmayan aşkın belasını şarap gibi içmeliyiz,bir solukta bize ''Rabbiniz ben miyim?'' diye sorana ''Evet'' demeliyiz.'' İkinci Dörtlük: Meyhaneye geri dönüp geldik ve baktık ki meyhanedekiler sarhoştur. Artık ben hem alçak olmaktan kurtulmuşum,hem de yüksek olmaktan kurtulmuşum. Bütün sarhoşlar dans ediyor ve bu hallerinden memnundurlar. Kutla sarhoşları ey sevgilimiz,kutla,kutla. Üçüncü Dörtlük: O güzel yüzlü tüccarın nesi var?,O güzel yüzlü öğretmenin nesi var? Pazarımıza getirdiği malların ücreti ne kadar? O Tebrizli Şemseddinin rahmet dolu yüzünün yüceliğinden,her kalpte neler vardır neler...''
Ömer Tuğrul İnançer Amerika Konferansları 1 - Yale Üniversitesi 01:20:52
Ömer Tuğrul İnançer Amerika Konferansları 1 - Yale Üniversitesi 117 izlenme - 2 yıl önce Ömer Tuğrul İnançer'in, Mevlâna Celâleddin Rumî üzerine Mart 2013'te Amerikan üniversitelerinde vermiş olduğu ilk konferans. Önceden belirteyim, Ömer Tuğrul İnançer'e Kadir Mısıroğlu taraftarları gibi bakmıyorum. Sadece adamın 'hamilelik' açıklamasından başka yaptığı açıklamalar da var. Onu göstermek istedim.
Şeb-i Arus 3. Kısım 36:09
Şeb-i Arus 3. Kısım 13 izlenme - 1 yıl önce Şeb-i Arus, Türkçe: Düğün Gecesi, (Farsça şeb: gece, Arapça arus: düğün), Mevlevilikte Mevlânâ Celaleddin-i Rumi'nin öldüğü gecedir. Mevlana Celaleddin Rumi, bu geceyi Rabb'ine, sevgiliye kavuşma gecesi olarak düşündüğü Düğün Gecesi olarak adlandırır. Rumi'nin ölüm yıl dönümlerinde 17 Aralık tarihlerine denk gelen haftalarda yapılan ve Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri olarak isimlendirilmeye başlanılan törenler, halk arasında "Şeb-i Arus" olarak da anılmaktadır.
Sistem Kimi Ve Neyi Okuyacağımıza Bile Karar Veriyor - Atasoy Müftüoğlu 01:18
Sistem Kimi Ve Neyi Okuyacağımıza Bile Karar Veriyor - Atasoy Müftüoğlu 18 izlenme - 3 yıl önce Sistem Kimi Ve Neyi Okuyacağımıza Bile Karar Veriyor - Atasoy Müftüoğlu...
Şeb-i Arus Törenleri 2. Kısım 14:29
Şeb-i Arus Törenleri 2. Kısım 5 izlenme - 1 yıl önce Şeb-i Arus, Türkçe: Düğün Gecesi, (Farsça şeb: gece, Arapça arus: düğün), Mevlevilikte Mevlânâ Celaleddin-i Rumi'nin öldüğü gecedir. Mevlana Celaleddin Rumi, bu geceyi Rabb'ine, sevgiliye kavuşma gecesi olarak düşündüğü Düğün Gecesi olarak adlandırır. Rumi'nin ölüm yıl dönümlerinde 17 Aralık tarihlerine denk gelen haftalarda yapılan ve Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri olarak isimlendirilmeye başlanılan törenler, halk arasında "Şeb-i Arus" olarak da anılmaktadır.
Şeb-i Arus Törenleri 1. Kısım 07:11
Şeb-i Arus Törenleri 1. Kısım 3 izlenme - 1 yıl önce Şeb-i Arus, Türkçe: Düğün Gecesi, (Farsça şeb: gece, Arapça arus: düğün), Mevlevilikte Mevlânâ Celaleddin-i Rumi'nin öldüğü gecedir. Mevlana Celaleddin Rumi, bu geceyi Rabb'ine, sevgiliye kavuşma gecesi olarak düşündüğü Düğün Gecesi olarak adlandırır. Rumi'nin ölüm yıl dönümlerinde 17 Aralık tarihlerine denk gelen haftalarda yapılan ve Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri olarak isimlendirilmeye başlanılan törenler, halk arasında "Şeb-i Arus" olarak da anılmaktadır.
Mevlevilikte özel şifrelerle konuşulur, tavsiyeler şifrelerle verilir 03:48
Mevlevilikte özel şifrelerle konuşulur, tavsiyeler şifrelerle verilir 2 izlenme - 11 ay önce Mevlevilikte özel şifrelerle konuşulur, tavsiyeler şifrelerle verilir.
Morgan Freemann Mevlevilik İçin Konya'ya geliyor 00:48
Morgan Freemann Mevlevilik İçin Konya'ya geliyor 1 izlenme - 2 yıl önce Morgan Freemann Mevlevilik İçin Konya'ya geliyor