Hoşgeldiniz!

mübadele

Anamur'dan Yunanistan'a Gönderilen Rum Amca 02:53
Anamur'dan Yunanistan'a Gönderilen Rum Amca 2.482 izlenme - 3 yıl önce 1922 yılında mübade ile Silifke ve Anamur'dan Yunanistan'a gönderilen Rumlar burada kendilerine Nea Silifkea isminde bir köy kurmuşlar. Silifkeli bir abimiz de Yunanistan gezisi sırasında bu köye gitmiş. Köyde hala Türkçe konuşan yaşlılar mevcut. İşte bu videoda ki amcamızda Anamur'a olan özlemini dile getiriyor. Bir Anamurlu olarak videoyu izlerken duygulandım. Keşke imkanım olsa da bu amcamızı Anamur'da misafir edebilsem.
Karamandan Mübadele ile Göç Ettirilen Ortodoks Türkleri 04:18
Karamandan Mübadele ile Göç Ettirilen Ortodoks Türkleri 1.919 izlenme - 2 yıl önce Mübadele ile Anadolu'dan Yaklaşık 193.000 Karamanlı olmak üzere toplam 1.250.000 Türk Ortodoks Yünanistan'a ; yaklaşık 200.000 Müslüman'da Anadolu'ya zorunlu olarak gönderilmiştir. Anadolu nüfusunun ekonomik olarak en üretken kesimi olan Türk Ortodokslarının, zorunlu olarak gönderilmesi; bilgi, beceri ve girişimcilik ruhunun da gitmesi demekti. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu yıllarda ki bu kayıp, devlet eliyle zengin olma yolunu açmış ve gerçek anlamda ulusal burjuvazi yaratılamamıştır.
Bir Fırtına Tuttu Bizi 1997 Kaydı Sümer Ezgü 03:58
Bir Fırtına Tuttu Bizi 1997 Kaydı Sümer Ezgü 1.519 izlenme - 8 yıl önce
Karamani Folkloru 04:10
Karamani Folkloru 467 izlenme - 2 yıl önce Mübadele ile Yunanistan'a göçen Karamanlılar (Karamaniler)'e ait bir etkinlik videosunda folklorik kıyafetlerini ve oyunlarını görüyoruz. Youtube'da bu konu ile ilgili fazla video yok, ben en çok beğendiğimi ekledim.
Nikos Papavramidis - Trabzondur Yolumuz 03:10
Nikos Papavramidis - Trabzondur Yolumuz 665 izlenme - 3 yıl önce Türkçe türkülerde okuyan Gümüşhane'li Rum asilli kemençeci mübadele öncesi Trabzon'da sevilen bir kemençecidir. 1907 dogumlu kemençeci Nikos Papavramidis mübadele zamani yaninda götürebildiği tek şey olan gömleğinin altına sakladiği kemençesi ile Trabzon'lu yazar Ömer Asan'in "Niko'nun kemençesi" adli hikayesinin esin kaynağıdır.
Mübadele Şarkıları - Radyo Nostalji 15. Program 02:05:00
Mübadele Şarkıları - Radyo Nostalji 15. Program 217 izlenme - 3 yıl önce Bu videoda yer alan şarkılar, çeşitli dönemlerde yapılan mübadeler ile topraklarından, evlerinden, komşularından, köylerinden, semtlerinden, arkadaşlarından,...
dedemin insanlari filmi ve mübadele dosyasi - radyo kuzey 14:59
dedemin insanlari filmi ve mübadele dosyasi - radyo kuzey 469 izlenme - 6 yıl önce
Bilecik Kızıldamlar Mübadele Camii 05:21
Bilecik Kızıldamlar Mübadele Camii 376 izlenme - 6 yıl önce Kızıldamlar mübadele camii
Kocaoğlu Köyü-1 (Osman Sağlam-Ali Sağlam) 06:46
Kocaoğlu Köyü-1 (Osman Sağlam-Ali Sağlam) 823 izlenme - 8 yıl önce köyümüzün doğal güzelliklerinden bir bukle sunmaya çalıştık. umarız beğenirsiniz, iyi seyirler..
Mübadeleye Uğramış Konyalı 03:11
Mübadeleye Uğramış Konyalı 103 izlenme - 3 yıl önce Yunanistan da ailesi mübadele döneminde göç etmiş müzisyen kardeşim ailesinde miras kalan müzikleri melodileri türküleri Yunanistan da meşk etmeye devam ediyor. Kucak dolusu sevgiler saygılar.
Giritli Türkler'de Madhinadesler 1 05:00
Giritli Türkler'de Madhinadesler 1 92 izlenme - 4 yıl önce SISMANOGLIO MEGARODA SUNUMLAR (Yunanca)
Gülcemal - Bir Vapurun Hikayesi 52:52
Gülcemal - Bir Vapurun Hikayesi 85 izlenme - 2 yıl önce Denizlerde geçen 75 yıllık bir ömür... Balkan ve Çanakkale savaşlarında görev alan; Mübadilleri anavatanlarına taşıyan; adına türküler ve maniler yakılan; şair ve yazarlara ilham veren; satır aralarında dumanı en çok tüten; İlk defa Türk bayrağıyla Amerika’ya giderek Türk Sivil Denizcilik tarihine geçen efsane GÜLCEMAL vapuru... Güvertesinde umudu, hasreti, acıyı, kayıpları taşıyan “gül yüzlü” Gülcemal... Mübadele gibi büyük bir olaya tanıklık eden vapurun hikayesi… Çekimleri Ankara, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun ve Rize’de yapılan belgesel için, başta TRT arşivi olmak üzere, Genelkurmay Arşivi, AA Fotoğraf Arşivi, Talayer Ailesi arşivi, Ali Bozoğlu arşivi, Doç.Dr Murat Koraltürk arşivi ve Ahmet Güleryüz arşivinden yararlanıldı. İstanbul Deniz Müzesi, İzmir Arkas Denizcilik Müzesi, Ankara Resim-Heykel Müzesi ve Çatalca Mübadele Müzesinde çekimler yapıldı. [TRT Belgesel]
Wilco Yollarda - 26 Temmuz 2015 34:51
Wilco Yollarda - 26 Temmuz 2015 36 izlenme - 3 yıl önce Wılco Van Herpen rotasını bu hafta Türkiye’nin batı ucuna, Gökçeada’ya çeviriyor. Turizm ve yapılaşma adaya zarar verir mi? Adada gerçekten organik tarım yapılabiliyor mu? Mübadele ile adadan göçen Rumlar bir gün geri dönebilir mi?